Stárnutí u žen - sebevědomě a s úsměvem?

Fotoalbum tématu (11) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

penerlope
13 příspěvků 01.05.15 21:46
Stárnutí u žen - sebevědomě a s úsměvem?

Dámy,

toto téma sice nesouvisí tak úplně s módou, ale jsme tu každopádně ženy, kterém do jisté míry není lhostejné jak vypadají a působí na okolí, takže to asi bude přece jen na místě.

Nejdříve se pokusím vyjádřit co mě konkrétně trápí a možná se v tom i někdo z Vás pozná.
Brzy mi bude 35 a neušlo mi, že okolí mě poslední dobou vnímá již jinak - je to poměrně markantní (Pozn.: jsem zatím bezdětná a NEJSEM kariéristka, mám stálého partnera, se kterým plánujeme rodinu).
Dlouho jsem vypadala mladší než jsem byla, ale za poslední dva roky jsem to stárnutí razantně dohnala a vypadám na svůj opravdový věk - tedy těch plus mínus 35 let. Ne, že by mi ta „zralost“ z principu připadala nějak špatná, naopak jsem ráda za trochu větší nadhled či rozum a, dá-li se říci, i příbytek jakéhosi charisma, jak jsem již mnohokrát obdivovala právě u některých starších žen. Ale… prostě se bojím té tělesné strany této mince: vrásky přibývají stejně jako dotazy, kdy teda bude „nějaké to děcko“ a (bohužel pravdivé) bláboly o tikajících hodinkách, i jsem si již vyslyšela někde v baru komentář, že tam nejsem na místě protože „stará“.
K tomu mám velmi atraktivního partnera (já sama vypadám poměrně ok, takový spíš průměr), kterého i velmi mladé ženy mlsně a usměvavě sjíždějí zrakem i když sedí přímo vedle mě a sama musím uznat, že já již zdaleka takový úspěch u jiného pohlaví nesklízím. Moje samičí ješitnost je tímto dost pošramocená, jak si dokážete představit. Takže v kostce: připadá mi, že se mi stává přesně proces podle výroku: „Muži zrají jako víno, ženy jako mléko.“ - viz Clooney, Connery…
Další věc je ta, že mám ve svém okruhu přátel několik kamarádek o 10-20 starších, a to co u nich občas pozoruji, mě upřimně znepokojuje: zdrhnutí partnera za mladší, (bezdůvodný) vyhazov z práce, u některé třeba i ty deprese nebo i alkohol atd… taková trochu mizérie. A to jsou přitom vesměs chytré, vtipné a pěkné ženy, které by na sebe mohly být pyšné. Ale povrchní společnost jejich kvality evidentně vidí jinak nebo rovnou přehlíží.
Toto všechno mě naplňuje beznadějí ohledně své budoucnosti v stárnoucím ženském těle. Nikdy jsem neoplývala velkým sebevědomím a chvílemi při takových myšlenkách propadám zoufalství. Přitom tento tyátr tak strašně chci vidět s nadhledem a s humorem a užívat si tento krátký život. Je přece tolik zajímavějších a důležitějších věcí. Stále se učím novým věcem a dovedností jako jsou třeba jazyky, zdokonaluji se profesně, starám se o sebe jak duševně tak fyzicky. Myslím, že jsem na tom vlastně celkem dobře. Ale stejně: tyto temné úzkostní myšlenky o neférovosti přírody mě stále užírají, je to takový až spleen. A to mě pěkně štve!

Jak to vnímáte vy, znáte tyto pocity? Jak s nimi zacházíte?
Opravdu mě moc zajímají Vaše názory.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 26 Další »

Reakce:

petrasvarc
61 příspěvků 01.05.15 22:17

Ahoj, mne zatim tahne na 30, ale prozivam to vic nez jsem kdy jaky narozeniny prozivala. Okoli mne typuje na 25, ale ja uz se tak necitim.napr kdyz rano vstanu a nez secdam do kupy, tak uz nic moc;)) resim, jestli se na me tohle hodi a nehodi a zjistuju, ze zacinam usedavat;)) ve vsem:)) Ja uz ditko mam-skoro dvoletou holcicku a je to zvlastni, ale od ty doby co ji mam, tak si zacinam uvedomovat svoji konecnost, zacinam.se bat nemoci apod. Svatbu mam taky za sebou a rikam si, co ted?-s partnerem stereotyp kolem ditete…no nejak to nezvladam;))

petrasvarc
61 příspěvků 01.05.15 22:20

Omlouvam se, ze nepouzivam diakritiku-pisu z mobilu..

Today
2 příspěvky 01.05.15 22:28

Říkám si: Supr, konečně téma pro mě, s radostí nahlídnu…ale, ve vší uctě, zase nic, mě bude příští rok 50 let, už když píšu tu číslici, cítím se divně, takže jsem asi v tom správném chlívku, protože je vidět, že nezáleží na věku…

penerlope
13 příspěvků 01.05.15 22:40

@Today,
50, o to lépe! Váš názor určitě nejen mě zajímá velmi. Před chvilkou jsem byla ta „šťavnatá osmnáctka“ :-) a nedokázala si představit býti „třicítkou“ a -bum!- je to tu, razantně, a přitom se necítím moc jinak než před těmi x lety. To, že je ženě 50, 60, 70 atd. se týká nebo bude týkat nás všech. Jsme vlastně všichni na stejné lodi. Proto si myslím, že je důležité o tom spolu komunikovat.
Zneklidňuje mě, že se cítíte divně, když píšete tuto číslici - něco je v naší společnosti, s prominutím, pěkně v pr***, když je toto téma pořád takové trochu tabu a pohlíží se na stárnutí jako na jakousi nemoc.

penerlope
13 příspěvků 01.05.15 22:43

@petrasvarc: Good point - ta konečnost, kterou si uvědomujete… Tento rozměr jsem ve svém příspěvku vlastně docela zanedbala a přitom řešila spíš tu povrchní stránku, ten „samičí“ strach před sokyněmi a klesající atraktivitou. :( Nevím, zda by mi dítě taky takto otevřelo oči.
Začínám si uvědomovat, že mi dosud v těchto ohledech naprosto chyběla jakási pokora.

Today
2 příspěvky 01.05.15 22:50

Asi to bude subjektivní, ale moje hlava se cití na dvacet, je to jako v tom vtipu, kdy si dotyčná na srazu po čtyřiceti letech říká, co tady dělají ti důchodci :-) takže asi proces, kterým si právě procházím, chce to čas,

Harmonika
244 příspěvků 01.05.15 22:51

Svým příspěvkem chci vyjádřit podporu, že v tom nejste sama. Občas mě přepadne podobný splín. Letos mi bude jako vám, sice vypadám mladší a příjemné je, že mi okolí tipuje i o 10 let méně, ale zkrátka ten splín mě občas přepadne i přes všechny pozitiva věku, které zmiňujete i vy. Ale co pomáhá v takových chvilích mě je podpořit právě tu svou ženskou stránku. Vždycky tak začnu víc nosit sukně, šaty, podpatky, rtěnku a pěkné spodní prádlo (i když ráno v rámci pohodlí mám kolikrát chuť schovat se do džín a trička)… To, co máte na sobě, vás dokáže utopit ve splínu a blbé náladě nebo naopak podpořit v dobrém pocitu ze sebe sama. Prostě nerezignovat a nemalovat čerta na zeď. Hlavu vzhůru!
Edit: pravopisná hrubka :-)

Příspěvek upraven 02.05.15 v 15:47

petrasvarc
61 příspěvků 01.05.15 22:51

Ono je to mozna dany I vekem mych rodicu a prarodicu, dostavaji se do veku, kdy uz budou potrebovat pomoc-tak to na mne nejak dolejha..zni to hrozne, ale rikam si, ze mne vlastne cekaj uz jen samy pohrby..-no fakt mam ted cerny myslenky…pritom jsem vzdycky byla pozitivni, vzdycky jsem Vsem zvedala naladu a byla vysmata-nevim, co se to deje-prijdu si nejak tak osuntele;)) Pritom moje mama je zivel, je ji pres 60-stihlounka, moderni, zvlada praci, domek, dva psy, vnucku a kdyz jsem ji rekla o svym splinu, tak rikala, ze by se musela zabit, kdyby to tak brala;)

Příspěvek upraven 01.05.15 v 23:01

penerlope
13 příspěvků 01.05.15 23:00

@Harmonika,
to jsem ráda že v tom nejsem sama - všeobecně si myslím, že se ženy nějak málo podporují vzájemně a spíš vyšachovávají jak to jde.

Ale k tomu „o 10 mladší“. Toto tvrdí skoro všichni a skoro nikdo opak. Dlouho jsem se z touho taky trošku radovala a i teď' se ještě stává, že mě tipují mnohem mladší. Ale ruku na srdce: když se mě někdo zeptá na kolik ho/jí tipuji, tak taky pro jistotu trochu uberu, nechci urazit. Nikdy by mě nenapadlo pak na informaci přesného věku říct: „Faaakt? Jenom? Bych ti právě řekla o 10 let víc“ :-D a jsem ráda, že jsou lidé taktní a taky něco takového nevypustí z úst.

petrasvarc
61 příspěvků 01.05.15 23:03

Jasny, lidi jsou taktni-ja si myslim, ze na svych 30 vypadam:)Ale kdyz jsem byla na kamaradcine svatbe, tak mi neverili, ze uz mam dite-nechapala jsem proc, jestli pusobim nevyzrale;)

petrasvarc
61 příspěvků 01.05.15 23:11

I kdyz mam kamaradku, ktera je o 8 let mladsi a vsichni ji zatim rekli, ze by ji hadali daleko vic, tak treba to neni vzdy jen taktnost a fakt vypadame mladsi;))))

LCH  01.05.15 23:12

Nejsem sice žena, ale zrovna jsem nad tím vším včera přemýšlel, když do tramvaje č.12 nastoupila dvě hlučná děvčata:

"Dvě holky, tak 24 let…

„Chci to s ním ukončit, má vysoké nároky a je docela starej…“
„Kolik mu je?“
„32“
„Ježiš, 32, to je fakt už moc starej“
„No, zajdu s ním na pivo a udělám to nějak do ztracena…“
„Já třeba jdu pařit s holkama a on se zeptá v kolik přijdu. To já nevím, řeknu nějaký čas, ten nedodržím, tak raději jdu spát k sobě, protože by to
měl hned jako argument, že jsme měli dohodu…“
„Hm, to je strašně svazující…“

Myslím, že je to spíše o tom (dle pozorování), kdo to vzdá a kdo ne. Pak je ta další skupina mužů a žen, co neumí pozvolna zestárnout a končí jako diblíci, nebo pupkáči v polu s límce nahoru, masivní stříbrný řetěz, přebarvené zbytky vlasů, žvýkající afektovaně jak Američan z Vysočan.
Téma je to docela depresivní…

petrasvarc
61 příspěvků 01.05.15 23:17

Tak zivot neni jen ruzovej a sem tam nejaka depka vyleze;) ono u muze to zas bude trochu jinak. Vzhled zeny resej asi vic…Ja si ted treba rikam, jestli uz nemam mit kratsi vlasy apod..

LCH  01.05.15 23:27

@petrasvarc Myslím, že mužům jde o vzhled také a občas mne s tím překvapí někdo, od koho bych to nečekal. U žen, co přijdou s dcerou mne v poslední době naopak přepadá Haberův text: Mamy majú občas lepšie miery, ako ich dcéry

petrasvarc
61 příspěvků 01.05.15 23:39

;)na tom neco bude;))

penerlope
13 příspěvků 01.05.15 23:50
@petrasvarc píše: …Ja si ted treba rikam, jestli uz nemam mit kratsi vlasy apod..

Nejlépe květák! :-D
Taky jsem se nechala opižlat na mikádo - myslím, že vypadám takto zajímavěji. Ale na někoho to spíš působí tetkovsky. Takže opět nechám narůst tento sekundární pohlavní znak. Hm.

petrasvarc
61 příspěvků 02.05.15 08:57

;)) no ja se osmikat asi nenecham;) jsem srab, ale premejslim nad tim;) presne na nejaky mikado jsem mela v umyslu..

Brunhilde  02.05.15 09:50
Pozor, nevyžádané rady:

Sportujte - budete v kondici a budete i líp vypadat, endorfiny vám navíc vytuní psychiku. Ověřeno.
Děti - děti vás donutí se odpoutat od svých vlastních traumíček, takže to, kolik vám je, přestanete řešit
Mějte hodně známých a přátel všech věkových kategorií - velmi prospěšné
Choďte hodně ven - čerstvý vzduch dělá divy, viz „Sportujte“
Nehmotařte - to se těžko udělá, ale lidi strašně rychle stárnou, když se upnou na majetek a obecně předměty hmotné povahy
Najděte si nějaký zájem mimo práci - klidně choďte třeba do LDN předčítat nemohoucím nebo zachraňujte žáby, všechno se počítá.

tinkywinky
119 příspěvků 02.05.15 10:09

Mně je 31 a jsem se svým věkem v pohodě. Ale co mě teď nejvíc deptá, jsou rodiče. Je jim v průměru 54 a už začínají s „umrlčíma řečma“: Letos prý musejí jet na dovolenou, kdo ví co bude za rok…Než ten strom bude plodit, to už tu nebudem… Když si představím dobu dožití, tak mají ještě nějakých 20 let. Tak to potěš. Doufám, že je to přejde, a je to jen nějaká vlna, když jsou docela čerstvě bábou a dědou.

blanche01
1164 příspěvků 02.05.15 10:21

Ve třiceti jsem starosti se stárnutím neměla, bylo to mé nejšťastnější období. Měla jsem všechno muže, dům, miminko, rodiče, práci. Do 40. bylo všechno v pohodě. Pak se spustil kolotoč tragedií, umrtí v rodině, rozvod, změna zaměstnání. Do 50. jsem tohle všechno ustála ve zdraví. Teď je mi 55 a mám zase dům, jenže tentokrát je to polorekonstruovaný dům po rodičích s obrovskými pozemky na vesnici. Starám se o tři těžce nemocné staré (90,87,70 let­.)Přemýšlet nad stárnutím nemám kdy, jen cítím jak mi chybí síly a jak nestíhám tolik, kolik bych potřebovala. (no bodejť, když sedím u počítače a vypisuji blbiny :) )

Jiná Realita
13791 příspěvků 02.05.15 10:32

Já výjimečně mám stejný názor jako brunhilda :D

pořízení onoho dítěte, nad kterým přemýšlíte, vám zažene nejen úvahy nad stárnutím, ale i mnoho dalších úvah, týkajících se vás, které vyměníte za úvahy týkající se jeho.

sama děti sice nemám, ale příbuzným a známým se jich narodilo poslední dobou dost a přesně toto je jeden ze závěrů, ke kterému došly všechny.

petrasvarc
61 příspěvků 02.05.15 10:33

:) s tema materialnima vecma je to pravda;)) ja bych desne chtela domecek, ale bydlime v malym byte v panelaku. Vydelavame dost, ale manzel je proti pujckam..Tak na dum setrime, a furt si rikam, ze bifem mit dum az budu stara a vubec si ho neuziju; (

Jiná Realita
13791 příspěvků 02.05.15 10:34

@tinkywinky
ještě horší je, když rodič ty řeči vede, je mu kolem 55, a vy víte, že doba dožití může vážně být ten rok. tak to mám já, panické úvahy nad mým vlastním stárnutím to sice potlačilo, nicméně jsem díky tomu nepopiratelně fakticky zestárla tak o deset let.

penerlope
13 příspěvků 02.05.15 10:49

@Brunhilde Máte pravdu. Až na ty děti mám vše ověřeno i u sebe, sportuji a mám známé snad všech věkových kategorií, je to fajn. Jsem sice od přírody introvert a gaučový knihomol, ale nutím se do všeho vámi zmíněného a uznávám, že to opravdu funguje.

@blanche01 Klobouk dolu. Stárnutí rodičů a s tím související nemoci apod. mi taky svírají žaludek. Zatím, musím zaklepat, jsou ještě poměrně v pořádku, ale na jak dlouho?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 26 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit