Štípenková kůže

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
mwich
115 příspěvků 24.09.11 18:02

Ahoj, dnes jsem v C&A pořídil decentní opasek a je na něm napsáno „hovězí štípenková kůže“. Hledal jsem na internetu, ale ten nikde jsem nenašel, co ten pojem znamená. Vysvětlil by to nějaký zdejší koželuh? A co to znamená pro kvalitu výrobku(ů) ?
Díky :)


Reklama


Reklama

Reakce:
 
kalivrata
359 příspěvků 4 inzeráty 24.09.11 18:35
Tady jde jen o špatný překlad, v češtině se tomu totiž říká štípaná kůže.
Jedná se vlastně o proces, kdy se z hrubé a nestejnoměrně tlusté kůže vytvoří tenká a stejnoměrná kůže tím, že se z rubové vrstvy odřeže nestejnoměrná část.
V praxi by to nemělo znamenat nic, hovězí kůže je totiž skutečně velmi hrubá a nestejnoměrná. Takže jde jen o to, jestli je ten pásek dostatečně tlustý, aby se ti nepřetrhl.
 
mwich
115 příspěvků 24.09.11 19:16

No nevím, podle googlu je výraz „štípenková kůže“ používaný stejně (neřku-li více) jako výraz „štípaná kůže“.
Co se týče kvality.. no tlustý je tak cca 3-4mm, takže by snad měl nějaký čas vydržet.

Díky za vysvětlení :)

 
kalivrata
359 příspěvků 4 inzeráty 24.09.11 19:19

Google je totiž v tomhle bestie. Vyhledává podle tvých preferencí. Takže pokud jsi nikdy nic podobného nehledal a on nemá dojem, že by tě to mohlo zajímat, hodí ti to klidně až na padesátou stranu.

 
mwich
115 příspěvků 25.09.11 12:37

Google není bestie, jen reflektuje neznalost většiny lidí :) Když je 20 inzerátů „prodám rukavice ze štípenkové kůže“ a jeden inzerát „prodám rukavice ze štípané kůže“, tak samozřejmě štípenkovou dá mezi první :)

 
Karoleenah
2322 příspěvků 25.09.11 14:02

Ona je to asi taková divná mutace dvou pojmů, my jsme se v materiálech učili, že je to štípaná kůže neboli štípenka… tak z toho někdo udělal štípenkovou kůži a ňák se to ujalo, jak tak na ten Google koukám. :)

 
kalivrata
359 příspěvků 4 inzeráty 25.09.11 20:34

mwich: Pozor, ne úplně, google totiž vyhledává podle preferencí. Když jsi například na dané IP adrese celou dobu hledal něco o autech a o nějakém pohybu tam nebyl ani ťuk, tak když zadáš golf, vyjedou ti jako první stránky ne golfové, ale stránky Volkswagen Golf.

 
FoxInTheBox
278 příspěvků 03.10.11 13:40

A co se týká kvality a pevnosti štípané kůže/štípenky, je to materiál, ze kterého se běžně dělají pracovní rukavice. Takové ty celokožené svářečské, nebo jen kožené dlaně na látkových pro zedníky:)

 
DanielaS
4710 příspěvků 04.10.11 12:09

Takze vlastne nejde o nejakou kvalitativni zmenu kuze, ale jen srovnani tloustky. Bud se srovna na tenkou nebo na tlustou a dal zalezi na pouzivani a vychozi kvalite materialu. Chapu to spravne?

 
Mannuel
1 příspěvek 18.01.12 06:02

Surová kůže je poměrně silný materiál. Líc je originál neupravený vzhled = lícová kůže, odřezává se jako první ze silné kůže na požadovanou tloušťku podle toho k čemu je potřeba. Např oděvní lícová useň tloušťka třeba 0,8mm nebo sedlářská kůže o síle např. 4mm. Zbytek bez vrchní vrstvy se dále řeže na potřebnou sílu např. také 0,8mm až třeba 5mm, ale tato kůže nemá originální lícovou ( vrchní)vrstvu. Ta se ovšem v dnešní době vyrobí tak, že se na štípanou kůži ( = štípenka) vylisuje vzor, který je pro laika k nerozeznání od lícové usně. Pokud se týká kvality není s tím problém, záleží na způsobu vyčinění. Pouze pozor na záměnu, někdy prodejci prodávají umělou (/ rozuměj s PVC, polyuretanu, rozemletých zbytků kůže) kůži, která může být opticky stejná jako štípenka ( díky uměle vylisovanému vzoru a barvení). Takže je li to originální štípenková kůže, nemůže být s kvalitou problém, pro opasky by však měla mít tloušťku min 2,5 cm. :-)

 
oskarina
266 příspěvků 18.01.12 20:45

díky, Mannueli, to je myslím srozumitelné vysvětlení a s Adinou informací o „genuine leather“ nás lépe orientuje ve světě koženého zboží.


Reklama

 Váš příspěvek

Polské šaty udělaly vévodkyni špičatá prsa

Vévodkyně Kate společně se svým manželem princem Williamem... Celý článek


Reklama

Poslední článek:
Zara žere těla

Autor: Admin Módnípeklo.cz

Dala jsem na nějaký čas kritice dovolenou, ovšem poslední návštěva... Celý článek


Reklama