Středověké podprsenky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

marmota-b
529 příspěvků 21.08.12 00:39
Středověké podprsenky (a historické spodní prádlo vůbec)

Historické zjevení z Rakouska:
http://www.uibk.ac.at/…t-tyrol.html
Středověk nebyl tak temný, jak si občas představujeme. :-)

Příspěvek upraven 14.08.13 v 12:35

Reakce:

Ziriath
44 příspěvků 01.03.13 01:05

Nepřekvapuje mě příliš, že ‚moderní‘ spodní prádlo vymysleli už ve středověku- koneckonců nejde o složitý stroj, a tehdy také bylo dost dnů, kdy bylo na šněrovačku prostě horko-někdy větší než dnes. Že se jich příliš nedochovalo do současné doby, je docela nasnadě- dbalý současný člověk jeté spodní prádlo prostě vyhazuje, stejně jako kdysi byly vyhozeny tyto kousky- a když ne, látka se během pár set let rozpadla sama. A ve slušné literatuře se o těchto kouscích oblečení nepsalo. Po nás jako jednotlivcích taky mnoho kalhotek a podprsenek nezůstane, pokud vůbec nějaké.

marmota-b
529 příspěvků 01.03.13 08:02

Tak nějak. Je to podobné, jako když třeba z rokoka do dnešních dnů přežilo mnohem větší procento slavnostních, hedvábných, aristokratických šatů, ačkoliv tehdy to procentuální rozložení muselo být obrácené… a ani ti aristokraté asi některé takové šaty nenosili každý den.
Ale s tou šněrovačkou nevím. Co jsem zatím četla nebo viděla, na stránkách nadšenců a tak, byly to ve středověku spíš spodní šaty těsně na tělo. Výsledek co se týče vedra samozřejmě stejný, ale je to jiný kus oděvu… Původ korzetu je zdá se pořád nejasný (asi někdy v tom 15. století?), ale podle středověkých vyobrazení to na něj vážně moc nevypadá. Spíž už na tu podprsenku. :-)

Morže
1091 příspěvků 01.03.13 08:59

Hm podle mě v tom středověku si podprsenku a kalhotky mohla dovolit jen ta šlechta. Že jim to na míru ušili dvorní krejčí.

Sibyla
2639 příspěvků 01.03.13 09:10

Něco jako podprsenku nosily ženy už v antice, i když se samozřejmě nedochovala, je svědectví, že se na ní uškrtila obviněná v procesu velezrady. Kalhotky se nosily na Severu už v předkřesťanských dobách, měly nezašitý klín, podle všeho je ženy nesvlékaly, když poskytovaly manželům potěšení. Možná, že panny nosily zašité, to nevím, ale na Islandu vdaná žena, která si klín zašila, byla znectěna a potrestána, protože odpírala manželovi jeho práva. Jinak v jižnějších krajích se kalhotky, přinesené z Orientu, rozšířily až v XIX století, předtím byly pokládány za skandální. Ženy dřív nosily tzv. neviditelné spodničky, velmi úzké, které je nutily cupitat drobnými krůčky a zabraňovaly, aby sukně se sukně zvedla a odkryla, co neměla.

marmota-b
529 příspěvků 01.03.13 21:05

@Morže Ale zas v tom článku citují soudobé texty, ze kterých sice nebylo úplně jasné, že jde právě o takovouhle podprsenku, ale tím nálezem se to ujasnilo… a z těch textů se mi zase tak úplně nezdá, že by to byla jen záležitost šlechty.
„Many a woman makes two bags for the breasts
with them she roams the streets,
so that all the guys look at her…“

• čili „Mnohá žena si udělá dva pytlíky na prsa a s nimi chodí po ulicích, takže se na ni všichni chlapi dívají…“ Šlechtična by asi nebyla „mnohá žena“ a asi by nechodila jen tak po ulicích, aby se na ni všichni chlapi dívali… Tady na BBC z toho dedukují, že to spíš možná nosily ženy „volnějších mravů“…

Příspěvek upraven 01.03.13 v 21:15

marmota-b
529 příspěvků 01.03.13 21:12
@Sibyla píše:
Něco jako podprsenku nosily ženy už v antice, i když se samozřejmě nedochovala, je svědectví, že se na ní uškrtila obviněná v procesu velezrady.

Kybalová uvádí, že to byl pruh látky omotaný kolem hrudníku - je dochovaná mozaika cvičících žen (myslím v Herkulaneu), na které to na to vypadá. A to uškrcení/oběšení by taky sedělo… Jestli to ovšem byl pruh látky, nebyla to technicky podprsenka; v některém z těch článků vysvětlují - což jsem měla vypíchnout dřív - že tady u těch z Rakouska jde o moderní typ podprsenky s oddělenými košíčky, a proto je to takové zjevení.

@Sibyla píše:
Jinak v jižnějších krajích se kalhotky, přinesené z Orientu, rozšířily až v XIX století, předtím byly pokládány za skandální. Ženy dřív nosily tzv. neviditelné spodničky, velmi úzké, které je nutily cupitat drobnými krůčky a zabraňovaly, aby sukně se sukně zvedla a odkryla, co neměla.

Že to dřív byly jen jednotlivé nohavice a jejich nošení se rozšířilo až někdy v první polovině 19. století, ne-li později, to mi bylo známo, ten zbytek už tolik ne. „Neviditelná spodnička“ je pro mě úplná novinka - odkud čerpáte ty informace?

Diankenstein
1891 příspěvků 01.03.13 22:41

@marmota-b Pokud umíte anglicky, tak celý proces je popsán tady:)

Prostě taková pouzdrovka co se oblékala na košilku… nemohu nikde najít foto..:/

Sibyla
2639 příspěvků 01.03.13 22:56

Já to mám z Paula Johnsona: Zrození moderní doby.

marmota-b
529 příspěvků 02.03.13 08:54

@Diankenstein Nějak vám asi vypadl odkaz…

@Sibyla Díky. K Paulu Johnsonovi jsem se zatím neprobojovala, ani k Dějinám anglické společnosti anglického národa - čistě záležitost časová. Posouvám v žebříčku věcí k přečtení výš, a pak možná prodiskutujeme… :-)

Příspěvek upraven 02.03.13 v 21:05

Diankenstein
1891 příspěvků 02.03.13 09:24

@marmota-b jsem to ale slepice:D tady to je http://costumeholic.blogspot.cz/…y-style.html

marmota-b
529 příspěvků 02.03.13 21:14

Díky! Odkaz z odkazu praví „An under-petticoat that isn't very wide and a bit over knee-length… Cut as a rectangle and pleat it to the waist with a width of maybe 100-150 cm.“ To mi nepřijde zas tak děsně úzké - prostě jako normální kratší úzká sukně. Žádné cupitání drobnými krůčky! Kdyby byla delší, tak jo, ale takovéhle sukně - se záševky nebo gumou místo těch skladů - se dneska normálně nosí.

Ziriath
44 příspěvků 09.03.13 00:20

Je možné že mám poněkud nepořádek v terminologii, nicméně pod šněrovačkou si kromě korzetu představuji i takovou tu nevyztuženou vestu s výstřihem, co se dá vpředu nebo po stranách stáhnout- ale zas nevím, jak se tomu vlastně říká jinak.

marmota-b
529 příspěvků 09.03.13 03:53

@Ziriath Aha - no, něčemu takovému vlastně asi taky říkám šněrovačka, z nedostatku jiného slova; v češtině, pokud můžu pozorovat, je docela problém, že není moc literatury / není moc silná taková ta kostýmní kultura, jaká zřejmě už dlouho bují po anglickém světě, a tím pádem není ani moc ustálená terminologie… V angličtině, asi 18. století, možná i jindy, se tomu říkalo „jumps“. Franštinu neovládám…
Tedy, co se týče té kostýmní kultury - možná mi nějaká uniká, ale třeba v Americe je pro některé lidi tenhle koníček skoro profesionální, pořádají se každoročně semináře, soutěže… u nás jsem si zatím ničeho podobného po internetu nevšimla, teprve to asi vzniká.

marmota-b
529 příspěvků 03.07.13 18:27

Tady si někdo dal práci a shromáždil dost obrázků spodních košilek, z nichž některé jsou podobné…
 http://m-silkwork.blogspot.cz/…schloss.html

marmota-b
529 příspěvků 14.08.13 12:36

Ještě k těm nejspodnějším spodničkám - tak se mi zdá, jestli to není totéž, co tady těm tanečnicím Bartošova souboru vykukuje zpod sukní, když se zatočí:
http://www.youtube.com/watch?…
Vzhledem k tomu, že v krojích se často zachovaly prvky historického oděvu, ani bych se nedivila…

Chiruzam
104 příspěvků 14.08.13 16:28

U nás na východe Slovenska sa tá úzka spodnička pod krojom nazýva cudnica, od slova cudná.

marmota-b
529 příspěvků 15.08.13 08:21

@Chiruzam To dává dobrý smysl. :-)

marmota-b
529 příspěvků 29.08.13 10:34

Tak aby to s těmi anglickými termíny bylo jasné:
http://thedreamstress.com/…s-a-corsets/
Dreamstress je báječná.

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit