Stylizace a vyjádření se oblečením

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kubistické-děvče
14 příspěvků 29.11.15 10:26
Stylizace a vyjádření se oblečením

Přeji všem hezký den.
Zajímalo by mne, zda výběrem a kombinováním oblečení se záměrně stylizujete do nějaké doby. Zda se automaticky oblékáte již s myšlenkou „chci působit jako z toho času tenkrát“. Pokud ano, mohu se zeptat, co přesně vás k tomu vede?
Jaká doba je mezi vámi uživatelkami nejoblíbenější a která nejméně oblíbená?
Ptám se proto, že často přemýšlím nad tím jak úzký vztah má psychologie člověka s tím, co má na sobě.
 Děkuji

Najdete v encyklopedii: Módní styly

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

kilgor
268 příspěvků 29.11.15 23:49

Mně připadá nejhnusnější doba osmdesátých let.Doba, na kterou bych měla náladu, mi často v šatníku chybí. Líbí se mi šaty z padesátých - šedesátých let, ale i viktoriánská moda, ale pořád ještě jsem se nerozhoupala od myšlenek k činům :( Ve skříni mám několik kousků, které jaksi potřebují doladit..Zajímalo by mně, ve Vašem případě, co by si na sebe dalo „kubistické děvče“, šperky bych celkem viděla jasně, ale zbytek?

stricc  30.11.15 08:07

Já hlavně nechápu dotaz.

Hwi
356 příspěvků 30.11.15 10:47

Jestli tomu rozumím správně, předpokládáte, že pokud se někdo chce oblékat třeba ve stylu viktoriánské éry, bude zároveň toužit působit jako ona křehká dáma, o kterou je třeba se postarat. Nebo jsem úplně mimo? Protože osobně si myslím, že to takhle nefunguje; ne vždy totiž musí oblečení definovat to, jaký je člověk uvnitř. V mnoha případech to jistě platí a dá se z toho něco odvodit, ale znám spoustu těch na pohled „křehkých dívek“, které jsou velmi samostatné, dominantní a jaksi… neviktoriánské. :) A naopak osoby v gládách a křiváku, co jsou ve skutečnosti plaché a uzavřené.
K vašemu dotazu, mně se moc líbí secese a móda 40. let, naopak nejméně mám ráda asi 80. a 90. léta.

Bara06
1993 příspěvků 30.11.15 11:02

.

Příspěvek upraven 12.04.16 v 09:23

Morrighan
1299 příspěvků 30.11.15 11:22

Kdybych měla prachy, tak se stylizuju třeba do té viktoriánské doby, ať normálně nebo skrze gothic…ale ne nijak výrazně, jen sem tam něco. A nepřipadá mi, že toužím být křehká dáma, která si neumí ani zavázat tkaničku (což by u viktoriánských bot byl fakt problém)

stricc  30.11.15 13:23

No, já si hlavně myslím, že stylizace výhradně do dobové módy konkrétního období je spíš něco výjimečného než obvyklého, já mám dojem, že z těch, co tady na pekle byly spatřeny nebo popsány, to snad dělá jen Roberta, a ani ta ne vždycky na 100%. A dá se to podle mě vysvětlit celkem jednoduše zalíbením v estetice daného období, aniž by bylo třeba provádět nějakou hloubkovou analýzu.
Stylizace pro konkrétní příležitost je něco jiného a osobní stylizace s využitím určitých historizujících prvků taky není totéž jako dobová móda. To je současná móda.

Kubistické-děvče
14 příspěvků 30.11.15 17:33

Moc děkuju všem za příspěvky.
Moje otázka asi opravdu nevyzněla příliš srozumitelně. A vzala jsem to asi i moc obšírně. Tak se omlouvám…
Jde o to, že mě už mockrát napadlo, jestli se v oblečení lidí dá vypozorovat, co jim například chybí na duši. Najít nějaké pojítko. No a právě…Skutečně nelze definovat oblečením, jaký je člověk uvnitř? Protože mockrát už mi přišlo, že buď člověk obléká to, s čím souzní nebo naopak to, co mu chybí a on to podvědomě potřebuje a bere to jako ten svůj krunýř (jak psala Bara 06 shora). A i když mi nějaký člověk řekne, že tím nechtěl sdělit vůbec nic a móda ho naprosto nezajímá, stejně musí existovat nějaký alespoň podvědomý důvod, proč si na sebe navlíkne zrovna tričko s drakem například, nebo se pletu? :-D Vím, že se tím asi moc zaobírám, ale tohle právě mě na módě baví, že se z toho dá vlastně strašně moc vypozorovat, ale musí se to člověk naučit :-) Možná je to i víc psychologie než cokoli jiného. Tak jsem se prostě jen chtěla zeptat, jestli to takhle zkoumají i ostatní lidé, kteří se o módu zajímají.
Kubistické děvče chodí nejčastěji v oblečení inspirovaném 40. - 50. léty (lichotivé střihy, silueta X), protože kubismus snad ani móda nezaznamenala. Ale takové šaty s krychlema by vlastně nemusely být úplně marné :-D

Kubistické-děvče
14 příspěvků 30.11.15 17:36

Hwi - Tak to máme úplně stejně :-) Secese a 40. léta + 50. léta (ty taky můžu). Co mi vůbec nic neříká jsou 80. a 90. léta.

Příspěvek upraven 30.11.15 v 17:41

Kubistické-děvče
14 příspěvků 30.11.15 17:39

..

Morrighan
1299 příspěvků 30.11.15 17:54

Ono je to těžký, protože pochybuju, že všechny viktoriánky/got­hičky nebo pin-upky vědí, jak ta doba vypadala, aby s ní nějak mohly souznít…a i když si myslí, že to vědí, tak se většinou pletou. Já si myslím, že je to vyloženě estetická záležitost (pokud to nejsou trička s nějakou skupinou, nápisem). Mně se třeba líbí tmavší styly, protože miluju kontrast černá/bílá (černé vlasy a oblečení, světlá pleť), připadá mi to takové tajemné, trochu strašidelné (v dobrém smyslu slova). Ale já nejsem „pravá“ gothička, abych pravdu řekla, tak se o jejich životní filozofii moc nezajímám, čistě jen oblečení a make-up

Bara06
1993 příspěvků 30.11.15 18:04

!

LCH  30.11.15 18:39

@Kubistické-děvče Jsem oblečený do města a pracuji v outdooru, takže mám logicky na sobě to, co prodávám.

Hwi
356 příspěvků 30.11.15 18:56

@Kubistické-děvče Jasně, člověk si vezme tričko s drakem, protože má rád draky nebo obecně fantasy. Na to člověk nemusí být psycholog. :) Ale přesně jak píšou dámy nade mnou - jsou mraky lidí, co oblečením nedávají najevo vůbec nic. Pokud na ulici uvidíte muže v teniskách, džínách a bundě (hovořím o neznačkových, obyčejných věcech), jediné, co vykoukáte, bude maximálně jeho oblíbená barva. A ani to nemusí být nutně pravda, co když zrovna nenašel tu svoji, že. Řekla bych, že pokud se někdo obléká jinak, zvláštně (třeba právě s ohledem na nějakou již uplynulou dobu), jeho hlavním poselstvím je dát světu najevo, že je jiný, originální, že nejde s masou. Co přesně (a pokud vůbec) takové osobě chybí, to zjistíte až nějakým bližším kontaktem, pochybuji, že k tomu stačí pouhý pohled na to, co má na sobě.

Mnohočetná Ygramul
115 příspěvků 30.11.15 19:23
@Kubistické-děvče píše:
Jde o to, že mě už mockrát napadlo, jestli se v oblečení lidí dá vypozorovat, co jim například chybí na duši.

A co by jim jako mělo chybět na duši? Pořád tomu nerozumím :D

Bara06
1993 příspěvků 30.11.15 19:35

.

LeChatttNoir
369 příspěvků 30.11.15 20:42

.

Příspěvek upraven 04.10.16 v 12:42

stricc  30.11.15 22:44
@Kubistické-děvče píše:
Protože mockrát už mi přišlo, že buď člověk obléká to, s čím souzní nebo naopak to, co mu chybí a on to podvědomě potřebuje a bere to jako ten svůj krunýř

no, takže potkáte dva lidi oblečené téměř stejně a jeden souzní a druhý má krunýř. Jak poznáte, který je který? :-)
Musela byste dělat strašně rozsáhlý průzkum na obrovském vzorku, abyste dostala aspoň přibližný výsledek, protože jak už bylo řečeno, důvodů, proč si někdo něco obléká, je strašně moc. Tričko s drakem si může obléknout milovník fantasy i ten, kdo prostě v sekáči sáhnul po tom prvním po ruce, nebo ten, komu se líbí, jak je modré, a draka tolik neřeší, nebo ten, kdo zmoknul a půjčil si triko od bráchy, nebo i ten, koho fantasy nezajímá, ale má rád autora toho konkrétního obrázku.
Oblečení, co vyjadřuje příslušnost k nějaké subkultuře, taky neznamená nic jiného, než že dotyčný asi s danou subkulturou sympatizuje, ale ještě pořád nevíte proč. Důvodů může být taky spousta. A chybět mu nemusí vůbec nic, může být se životem stejně spokojený jako například fotbalový fanoušek, co se občas rád oblékne do dresu svého týmu.

Oveeec
1368 příspěvků 03.12.15 21:53

Nevím, proč má Kubistické-děvče tolik mínusek. Vůbec to totiž není otázka od věci. Já jsem staromilec a vždycky jsem tíhla k poetičnu - Skácel a Kytice a podobně, a to jsem se snažila vždycky zakomponovat do oblečení. Když jsem měla náladu na 19. století, vzala jsem si třeba smetanový rolák, přes to černý svetřík do V a rubínové náušnice a hrála jsem si na to, že mám halenku se stojáčkem a podobně :D. Navenek to nejspíš vidět nebylo, asi to ty správné asociace nevyvolávalo, ale určitě jsem se oblékala zajímavě (asi víc než teď). Měla jsem tyhle věci ráda jednak proto, že jsem tak prostě založená, ale taky proto, že to byl určitý únik někam a prostě to nějakými zvláštními kličkami vystihovalo moje, řekněme hodně naivně, sny a tak, a to už je psychika. No a když jsem měla na sobě něco, co mi to evokovalo, měla jsem pocit, že to, čím se nemůžu za běžného provozu zabývat, je pořád se mnou. Docela mě mrzí, že dneska už to tak tolik nemám a jsem mnohem povrchnější, ale třeba to zas jednou přijde. Takže pro mě je ta otázka Kubistického-děvčete hrozně zajímavá, ale třeba je nás takových bláznů málo :)

tilola
59 příspěvků 04.12.15 00:32

@Hwi @Kubistické-děvče @kilgor
pro vás jako fanynky 80.tek, neláká vás si obléct tyhle :-)

stricc  04.12.15 06:57

@Oveeec tohle ale zajímavé je, protože to je tak nějak úplně obráceně než obvykle. Jsou lidi, co nosí prvky dobové módy a ani tím nic zvláštního nemyslí, a vy jste myslela a pro změnu to nebylo vidět. To jsou mi věci :-)

Morrighan
1299 příspěvků 04.12.15 11:12

@Oveeec Je pravda, že lidi se oblékají podle nálady…někteří. Když nad tím tak přemýšlím, tak možná můj „styl“ může občas evokovat moje zájmy nebo třeba hudbu, kterou zrovna poslouchám. Mám dny, kdy chci poslouchat nějaké nářezy a dny, kdy naopak nějakou klidnou hudbu. A často se to otiskne i na oblečení, makeupu - když poslouchám rock, tak jsem většinou do černa, naopak když jedu na nějakém lehčím stylu jako třeba Elaine nebo FAUN, tak zase lehčí styl xD Ale nejsem si jistá, jestli je to o psychologii xD

Chamonix
650 příspěvků 04.12.15 11:36

@Kubistické-děvče
v mládí (80. léta) jsem se oblékala dost extravagantně (trochu punk) a přitom jsme byla tichá, neprůbojná, nespolečenská, prostě jsem to maskovala :-)

Kubistické-děvče
14 příspěvků 04.12.15 20:03

Děkuji všem za názory, opravdu :-)

Tak abych to nějak sesumírovala.
Vaše odpovědi mi připomněly, jak různě vnímáme svět :-) Ne, že bych to dřív nevěděla, ale musím uznat, že na to občas jaksi zapomínám.
Myslím, že většina z Vás (hlavně Stricc, Hwi, Bara O6) se k tomu staví čistě pragmaticky. Oblečením se lidé primárně nesnaží nic sdělit a pokud se nepřevlékají za něco jednoznačně výraznějšího, silnějšího, aby měli ten svůj „krunýř“, tak se z jejich oblečení nedá nic vyčíst a pokud přeci ano, nedá se na to spolehnout. Protože variant může být mnoho.

Cituji: Stricc :„Tričko s drakem si může obléknout milovník fantasy i ten, kdo prostě v sekáči sáhnul po tom prvním po ruce, nebo ten, komu se líbí, jak je modré, a draka tolik neřeší, nebo ten, kdo zmoknul a půjčil si triko od bráchy, nebo i ten, koho fantasy nezajímá, ale má rád autora toho konkrétního obrázku.“

Souhlasím. Možné je cokoli. Takže tu máme buď milovníka fantasy (ojoj- potenciálního snílka?), člověka inklinujícího k modré barvě (ha, otvírám knihu - psychologie barev), fanouška autora konkrétního obrázku (proč, co se mu na jeho obrázcích líbí?). Zmoknutí neřešim. To je jasná věc, že se člověk převleče do suchého.

Já vím, dle většiny z Vás spojuju věci a hlavně hledám význam ve věcech, kterého nemají. Možná. Já určitě netvrdím, že to tak je (chraň Bůh) :-). Jen se zřejmě řadím mezi typ lidí, kteří vnímají svět více skrze pocity s myšlenkou na to, že existuje nějaké podvědomí (páč, kdyby to tak nebylo, tak by ani Derren Brown neměl co žrát, že :-D). Ne, vážně. Řekla bych, že kdo na tu „hru“ přistoupí a zná její pravidla, tak si oblečením dokáže pomoci v působení na své okolí (viz tolikrát ten zmiňovaný „krunýř“) Kdo o hře neví, tak je to pro něj do jisté míry mínus.

Ještě k těm různým subkulturám. To mi přijde zjednodušeně jako symbolismus a jisté zrcadlení sebe. Jak píše Bara06, že nejvíce patrno je to např. u Emo. Tak to souhlasím. Tam je to hodně znát. Já to vnímám jako smutek, čerň, deprese, samota, útěk, uzavření se, ale i obrana.
Pak tu padla zmínka o Pin-up. Znova říkám, každý to vnímá jinak. Netvrdím, že je to jak píšu a berte to s obrovskou rezervou, ale konkrétně já bych pin-up vystihla slovy: hravé, sladké, roztomilé, erotické, rozverné, rošťácké, naivní, tělo ženské, projev nedospělý. Atd…

A moc děkuju za komentář Oveeec. Vystihla jste to perfektně. Miluju historii a je to asi ten důvod, proč mě prakticky nezajímá jiný druh oblečení, než ten, který je nějakým způsobem historizující :-D Byť to v tom vidím někdy jen já :-D Já totiž např. v té své moderní halence z nextu s nabíranými rukávy a květinovou výšivkou na prsou vidím svérázový oděv, který se tolik nosil začátkem 40. let. Takže rozumím Vašemu roláku s černým svetrem do V a rubínovými náušnicemi. Chápu to propojení s tím, jak se člověk cítí, a že si to bere s sebou :-)

Ještě jednou děkuju všem za jejich názor :-)

Kubistické-děvče
14 příspěvků 04.12.15 20:10

Jo a ještě k fotkám od Tilola.

Děkuji, ale neláká! Necítím se býti princeznou. To už jsem si asi odžila. Ale taková víla, to by bylo něco jiného :-) Ovšem, to se asi nedá najít v 80. letech. Ještě si na sobě umím představit šaty střihově vycházejících z antické módy, takže nějaký klasicismus nebo empír nebo tak :-)

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak uvázat kravatu

nnnn Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit