Svatba na Slovensku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Zdenka.Ne
1 příspěvek 05.08.14 09:17
Svatba na Slovensku

Dobrý den, přítel byl požádán, aby kamarádovi svědčil na svatbě, nevěsta je slovenka, svatba bude v kostele - Rajecké Teplice. Ráda bych znala nějaké zvyky na Slovensku, jestli se hodně liší od našich a také povinnosti svědka (ženich neví). Za mě, co jsem vyčetla, tak je zvykem na Slovensku nosit nevěště kytici a také mi bylo řečeno, že hosté jsou oblečeni spíš do plesových šatů. Budu ráda, když mi to někdo vyvrátí.
Dále bych potřebovala poradit s kadeřnicí, nejlépe aby i namalovala v okolí Žiliny, Rajec. Děkuji za rady

Reakce:

llolla
2102 příspěvků 05.08.14 12:08

@Zdenka.Ne
Ja vam sice neporadim konkretne, ale nebylo by jednodussi zeptat se rovnou toho kamarada? Plesove saty ne, ale celkove jsou tam cirkevni veci brany vaznejc nez u nas. Zeptejte se proste rovnou zenicha nebo nevesty. Podivejte se, jestli nemaji nejaky „svatebni stranky“, tam by pripadne mohl byt konktakt na nejakyho kamarada=orgra­nizatora.

amarelica
296 příspěvků 05.08.14 12:43

Tradičná svadba na Slovenku je skôr podvečerná až nočná záležitosť a pre väčšinu hostí ide o „malý ples“ - takže v puzdrových šatách a v saku by ste tam mohli pretŕčať. Samozrejme, už sú aj „modernejšie verzie“, ale to zvyčajne snúbenci hosťom oznámia.

Na svadbe býva tzv. starejší, ktorý má funkciu akéhosi ceremoniála, takže na svedka veľa povinností nezostáva.

Pred sobášom býva v dome nevesty tzv. odobierka, kedy si mladí pýtajú požehnanie od rodičov (ak je dobrý rečník, tak všetci plačú od dojatia - lebo to býva fakt na city - vždy si v ruke schovávam vreckovku :)

Úlohou svedka v kostole je podať v správnu chvíľu prstene, počas obradu vedieť, kedy stáť, kľačať a sedieť (za predpokladu, že je veriaci)a samozrejme podpísať, že dosvedčuje sobáš.

Mladomanželia vychádzajú z kostola s kňazom ako poslední a je čas ich posypať ryžou. Po obrade sa pred kostolom blahoželá novomanželom (vtedy sa neveste dávajú kvety - je fajn, ak ich má potom komu podávať, lebo držať 20-30 kytíc a pritom prijímať blahoželania sa fakt nedá :)

Pred hostinou je čas na prípitok, ale ak ide o tradičnú a veriacu svadbu, tak sa treba pripraviť aj na modlitbu. Či bude svedok vyzvaný, aby niečo povedal, je už na dohode, lebo aj toto zvykne „režírovať“ starejší. Lepšie je sa dopredu opýtať.

O polnoci zvyknú mladí muži unášať nevestu, ale to zvyčajne zorganizujú viacerí (dohodnú sa, kto bude šofér a kam sa pôjde - napr. na tradičnú diskotéku :)) Pred polnocou sa tancuje tzv. rejdový tanec, keď si hostia za „poplatok“ zatancujú s nevestou a ženíchom. Pri tradičnej svadbe býva ešte čepčenie nevesty, ale to si organizuje nevesta spolu s družičkami.

Taký stručný prehľad svadbou :) Nemusíte mať obavy, svadby sú veľmi družné a veselé a s pokročilou dobou sa už nejaká škrobená etiketa vytráca. Dokonca sa hovorí, že pokiaľ sa netancovalo na boso (nové lodičky dajú zabrať), tak to ani nebola poriadna svadba.

Tak si užite zábavu!!! :)

arw
171 příspěvků 06.08.14 10:03

Nedávno jsem byla na svatbě pod Tatrami a ženichova matka byla v takových skoroplesových šatech, kytice se dávaly. Místo rýže jsme foukali bubliny z bublifuku :) Jinak do kostela bych si vzala něco decentního, žádné obří výstřihy. A zakrýt ramena…

Dixie Sunday
417 příspěvků 06.08.14 10:33

Blahoželá sa s kyticou. Treba zistiť, čo si novomanželia prajú, postrehla som buď tie svadobné zoznamy vecí ako z USA alebo potom pár nenápadne dá vedieť, že by rád skôr peniaze ako svadobný dar. To s tým oblečením je pravda, najmä na východe Slovenska, vhodné je opýtať sa, či bude mať na sebe dlhé šaty svadobná matka. Ak áno, môžete si vziať aj vy dlhé, ale nikto vás za krátke po kolená neukameňuje. Ako spomenula @amarelica, určite nie puzdrové alebo akékoľvek, čo by sa dali pomýliť za proste slušné šaty do práce. Ideálne nejaké kokteljky. Podľa mňa len a len poteší, ak si váš priateľ pripraví nejaký príhovor o novomanželoch, svedkovia to tak robievajú. Na východe Slovenska sa tancuje redový tanec o polnoci, kedy každý platí za to, že môže tancovať s nevestou, prináša to šťastie, na západe sa tancuje po čepčení aj s nevestou aj so ženíchom a nezvykne sa za to platiť. Určite sa pripravte aspoň dvadsaťeurovkou na prípadné výdavky počas svadobnej hostiny v podobe tanca alebo nejakých „hier“.

Giulietta  06.08.14 20:07
@arw píše:
Jinak do kostela bych si vzala něco decentního, žádné obří výstřihy. A zakrýt ramena…

Na spoločenských šatách na svatbe v kostole ramená nemusia byť zakryté.

@Zdenka.Ne
Kytica pre nevestu nemusí byť veľká, väčšinou sa dáva decentná mala kytička.

Giulietta  06.08.14 20:24
@Dixie Sunday píše:
Na východe Slovenska sa tancuje redový tanec o polnoci, kedy každý platí za to, že môže tancovať s nevestou, prináša to šťasti.

Ten poplatok je dobrovoľný a može byť aj symbolický. Zažila som, že jeden dal 5€ a iný 500€. A tanec s nevestou nie je povinný a tancovať idú len tí čo chcú.
A namiesto 20€ si zoberte pár 1€ a 5€ mincí. Želám príjemnú zábavu a užijte si to.:-)

mikita.miki
1931 příspěvků 12.08.14 23:18

Určitě se to tam co se týče dresscode bere vážněji než mnohde u nás. určitě s dlouhými šaty nebudete vyjímkou, ač nemusísamozřejmě být plesové. kytičkou se jak už bylo zmíněno blahopřeje. na detaily bych se zeptala,,staros­vata,,

bestia
2296 příspěvků 12.08.14 23:38

Nie, plesove saty sa fakt nenosia. aj ked je pravda, ze obcas hostia zenskeho pohlavia na seba navlecu model maturitak 2000-2014, leopardy slahacky a podivne radobykorzety idealne v jednom, z dovodu mne neznameho
plesove saty fakt! nie su potrebne

Lišoun
8 příspěvků 13.08.14 08:52

Hlavně nezapomeňte koupit kytici. Na naší česko-slovenské svatbě se všichni hosté ze Slovenska poznali právě podle pugétu a doma jsem pak měla hotové květinářství. Což bylo mimochodem moc příjemné a milé:)

janus495
82 příspěvků 13.08.14 09:08

Pochádzam zo Žiliny, svadbu som mala tiež pri Žiline a myslím, že sa tradíciami nejako neodlišuje. Šaty sa určite nenosia plesové (samozrejme sú výnimky), ale ak si dáte nejaké kokteilky prípadne aj puzdrovky, určite nebudete vytŕčať z radu. Kytice nevestám skôr kupujú ľudia, ktorí sa nezúčastnia oslavy, resp. prídu sa pozrieť iba na obrad do kostola. Teraz skôr je ten trend, že sa dáva iba jedna ruža, lebo sa prichádza na to, že je zbytočné kupovať veľké kytice, keď za pár dní zvädnú (alebo sa dávajú na cintorín). Želám príjemnú zábavu a užite si Rajecké, inak sú tam výborné kúpele :)

elliss
130 příspěvků 13.08.14 11:41

Když se ženil můj bratr,(bral si Slovenku),svatba probíhala na Slovensku v katolickém kostele, tak kytici nevěstě přinesli jenom ti, kteří se přišli podívat na obřad do kostela(sousedé, kolegové, kamarádky),a potom ji přinesli hosté, kteří byli pozváni na hostinu až odpoledne. Nevěsta většinu kytic nesla na hřbitov, na hrob maminky..
Oblečení bylo různorodé, od kalhotových kostýmů až po dlouhé šaty..jenom do kostela bych určitě nevolila odhalená ramena a velké výstřihy(my jsme to měli vyřešené, svatba byla v zimě, venku bylo tak metr sněhu a docela mrzlo).

pabylka
881 příspěvků 13.08.14 15:05

Ja som od slovenskej časti príbuzenstva dostala kytíc mnoho, ale hned na druhý den po svatbe sme odchádzali preč, tak som ich rozdala po bytovke. Susedia (povačšine dochodci) boli dost prekvapení, ale mali radost. A ja tiež, že sa to nevyhodilo:)

kikulienka19
182 příspěvků 13.08.14 19:09

@Giulietta
Na Kysuciach to funguje tak, že sa ženích s nevestou okolo 23 hod. postavia k stolu, pred seba dajú prútený kôš a svadobčania im v rade :) dávajú príspevok na začiatok ich spoločného života. Deti dávajú cca 5 eur - nemusia ísť, ostatní 20 a viac, svedkovia bežne cca 50 eur. O tom, čo píšete vy, počujem prvý krát.

Za ich príspevok dostanú štamperlík pálenky, alebo koláčik - podľa výberu.

kikulienka19
182 příspěvků 13.08.14 19:20

@Zdenka.Ne
Povinnosťou svedka je sedieť počas obradu za osobou, ktorej je svedkom. Stará sa o snubné prstene - na začiatku svadby sú mu odovzdané a v kostole ich ďalej predá kňazovi, alebo jeho pomocníkovi - minštrantovi. Po obrade sa ide podpísať spolu s mladomanželmi do sakristie.

Nevesta má kyticu od začiatku obradu - zoberie si ju už z domu. V kostole ju má pred sebou na stolíku, po skončení obradu ju odovzdá väčšinou niekomu z rodiny, ktorý sa následne stará o zvyšok kytíc. Ako žena svedka by ste určite mali mať malú kyticu pre nevestu so sebou.

Vlasy sa väčšinou nosia vyčesané do rôznych copov, šaty po kolená, sviatočnejšieho vzhľadu. Nájdu sa tam aj plesové róby a šaty z maturitných večierkov. Najlepšie sú jednoduché farebné koktejlky a pohodlné topánky, určite budete dosť tancovať (po polnoci sa často tancuje naboso)

Dar nemusíte nosiť, ale ako som písala vyššie, je vhodné mať so sebou nejaké peniaze, u nás je zvykom mladomanželom dávať „do venca“ - cca 1000 Kč a viac v prípade svedka.

EJK
151 příspěvků 13.08.14 20:17
@amarelica píše:
Tradičná svadba na Slovenku je skôr podvečerná až nočná záležitosť a pre väčšinu hostí ide o „malý ples“ - takže v puzdrových šatách a v saku by ste tam mohli pretŕčať. Samozrejme, už sú aj „modernejšie verzie“, ale to zvyčajne snúbenci hosťom oznámia.

Na svadbe býva tzv. starejší, ktorý má funkciu akéhosi ceremoniála, takže na svedka veľa povinností nezostáva.

Pred sobášom býva v dome nevesty tzv. odobierka, kedy si mladí pýtajú požehnanie od rodičov (ak je dobrý rečník, tak všetci plačú od dojatia - lebo to býva fakt na city - vždy si v ruke schovávam vreckovku :)

Úlohou svedka v kostole je podať v správnu chvíľu prstene, počas obradu vedieť, kedy stáť, kľačať a sedieť (za predpokladu, že je veriaci)a samozrejme podpísať, že dosvedčuje sobáš.

Mladomanželia vychádzajú z kostola s kňazom ako poslední a je čas ich posypať ryžou. Po obrade sa pred kostolom blahoželá novomanželom (vtedy sa neveste dávajú kvety - je fajn, ak ich má potom komu podávať, lebo držať 20-30 kytíc a pritom prijímať blahoželania sa fakt nedá :)

Pred hostinou je čas na prípitok, ale ak ide o tradičnú a veriacu svadbu, tak sa treba pripraviť aj na modlitbu. Či bude svedok vyzvaný, aby niečo povedal, je už na dohode, lebo aj toto zvykne „režírovať“ starejší. Lepšie je sa dopredu opýtať.

O polnoci zvyknú mladí muži unášať nevestu, ale to zvyčajne zorganizujú viacerí (dohodnú sa, kto bude šofér a kam sa pôjde - napr. na tradičnú diskotéku :)) Pred polnocou sa tancuje tzv. rejdový tanec, keď si hostia za „poplatok“ zatancujú s nevestou a ženíchom. Pri tradičnej svadbe býva ešte čepčenie nevesty, ale to si organizuje nevesta spolu s družičkami.

Taký stručný prehľad svadbou :) Nemusíte mať obavy, svadby sú veľmi družné a veselé a s pokročilou dobou sa už nejaká škrobená etiketa vytráca. Dokonca sa hovorí, že pokiaľ sa netancovalo na boso (nové lodičky dajú zabrať), tak to ani nebola poriadna svadba.

Tak si užite zábavu!!! :)

Možno to tak funguje u vás, ale ani v tomto prípade nemožno vôbec paušalizovať. Nie je svadba ako svadba. Ani plesové šaty neplatia, ani na veľkých svadbách. A tá ryža - to už vôbec nie, ani starejší nie je povinný.

amarelica
296 příspěvků 13.08.14 22:03

@EJK možno je to tým, že pochádzam z úplného východu Slovenska a u nás takto tradičné veľké svadby (tak 150 hostí a viac) proste prebiehajú… som už 12 rokov vydatá, ale stále mi je vyčítané, že sme mali malú modernú svadbu… kdežto moje sesternice malí nádherné a veľkolepé svadby so všetkými tradíciami
Inak s Vami súhlasím, že nie je svadba ako svadba

Giulietta  14.08.14 09:29
@kikulienka19 píše:
@Giulietta
Na Kysuciach to funguje tak, že sa ženích s nevestou okolo 23 hod. postavia k stolu, pred seba dajú prútený kôš a svadobčania im v rade :) dávajú príspevok na začiatok ich spoločného života. Deti dávajú cca 5 eur - nemusia ísť, ostatní 20 a viac, svedkovia bežne cca 50 eur. O tom, čo píšete vy, počujem prvý krát.Za ich príspevok dostanú štamperlík pálenky, alebo koláčik - podľa výberu.

Na tom východe je to jeden tanec. (tiež pred polocou.-) Nevesta tancuje v kruhu ktorý okolo nej urobia svadobčania a kto chce, tak vojde do kruhu, na tanier položí peniaze a zatancuje si jeden tanec s nevestou. Každý dáva koľko chce. Tú 500 € som videla len parkrát a většinou to dal niekto veľmi blízky neveste. Mamka, otec, babička.

kikulienka19
182 příspěvků 14.08.14 17:41

@Giulietta

U nás je to tvz. „polnočný tanec“, peniaze sa už pri ňom nedávajú, ale za to si nevesta užije zmes rôznych „vôní“. Pre mňa je to docela nepríjemná spomienka :)

Asi pred 5 rokmi som bola na svadbe v Námestove - Orava, to bola ozaj skvelá svadba (a to som ich už niečo pochodila). Ale pilo sa tam neskutočne :)

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit