Teplé a studené barvy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

MP lucille
12 příspěvků 15.11.11 22:17

Zdravím, zajímalo by mě, zda existuje nějaký fígl na rozpoznání studených a teplých barev. Jde je odlišit třeba i nějak „technicky“ - podle složení barev (poměru červené, modré a zelené/žluté)? děkuji za rady ;)

Reakce:

Mori  16.11.11 09:25

Mám pocit, že čím víc modré, tím studenější, čím víc žluté, tím teplejší. Proto třeba červená do oranžova (se žlutou) - teplá, červená do fialova (s modrou) - studená.
Ale k čemu takové rozlišení je jsem úplně nepochopila:-)

MP lucille
12 příspěvků 16.11.11 12:02

Ano, ano, čím více žluté/modré, tím teplejší/stude­nější. Jen mě napadlo, zda toto stanovení je čistě subjektivní nebo zda je možné na to jít i nějak objektivně - podle složení barvy (např. ze vzorníků) - existuje nějaká hranice, do které lze říci, že je barva studená či teplá? Myšlenka se mi vloudila v souvislosti s recenzí knihy o barvách, žádný skrytý význam to nemá :)

steelspace
5 příspěvků 16.11.11 15:52

Teplé a studené barvy se dají určit i exaktně: Color Theory (sekce „Warm and cool colors“).
Zároveň je to samozřejmě pocitová záležitost.

modra_kocka
903 příspěvků 17.11.11 19:49

steelplace: nesouhlasím. Každá barva může mít teplý i studený odstín. Rozdělení duhy na teplou a studenou část je trochu primitivní.
lucille: nemyslím, že existuje nějaká přesná hranice. Myslím, že na určení teplého/studeného odstínu se nějak používá zlatá (resp. bronzová) a stříbrná barvy, ale nedělám to. Je to hlavně o citu a cviku.

MP lucille
12 příspěvků 18.11.11 10:14

Děkuji za příspěvky, právě o to mi šlo, jak poznat, zda například ten či onen odstín červené je spíše teplý nebo studený, nejlépe nějak nepocitově. Na radu se zlatou a stříbrnou se zkusím později podívat

Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit