Tesil v současnosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

tony77
4 příspěvky 23.09.12 14:22
Tesil v současnosti

Dobré odpoledne. Nedávno jsem hledala v obchodě vhodnou látku na kalhoty a la Marlene (vysoký pas, zip na boku, široké nohavice). Chtěla jsem něco černého splývavého a teplejšího na nadcházející chladné období a prodavačka mi mmj. začala ukazovat i tesil.
Překvapilo mě to, protože jsem myslela, že tesil bývala jedna z těch umělých lesklých látek, je fakt, že jsem nikdy jako malá neřešila složení. Tohle mělo 60% vlny a 40% polyesteru, bylo to moc příjemné na omak a ze všech těch látek se mi to líbilo nejvíc a zdaleka to nebylo lesklé. Jen jsem si nedokázala představit, jestli to bude splývat, jak potřebuju.
Proto se chci zeptat švadlenek, mohla byste mi některá poradit?
A ještě slovo do diskuze - ze svého okolí a z minulosti mi tesil spíš evokuje něco příšerného, proto se ptám, jak to máte nebo jste měli s tesilem Vy ostatní?

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

JarkaJar
432 příspěvků 23.09.12 18:38

@tony77

Ale tesil vůbec nebyl lesklý. Leda tak u kalhot na zadku po delším nošení, ale to se dalo odstranit přežehlením přes mokrý hadr namočený v octové vodě. Odpovídá i to, že složení bylo cca 50% vlny a cca 50%polyesteru. Ale pokud chcete opravdu splývavou látku, bude asi lepší vlna.
Zajímavé je, že se dodnes udržuje pro tesil nesprávný pojem „oděvní látka z umělého vlákna“ v křížovkách v legendě.

seznam.mih  23.09.12 18:44

Já jakožto porevoluční dítě taky nemám představu, jestli bylo nošení tesilek hrozné jako na omak, nebo zdali byli hrozné jen vzhledem a že se nejednalo o džíny, jako na západě. Ani nevím, co si pod tím mám představit :)

JarkaJar
432 příspěvků 23.09.12 19:20

Tak asi v 70.-80. letech připadaly mladým tesilové kalhoty staromodní, protože jednak byly in džíny a tesilky měly nevýhodu, že měly zásadně puky a většinou byly jen v černé, tmavomodré, šedé barvě. Taky se z tesilu šily sukně. Kvůli polovině obsahu polyesteru to byla trochu tužší látka, čistá vlna by byla splývavější, ale choulostivější.

tony77
4 příspěvky 23.09.12 19:58

Díky za reakce. Zkusím se podívat po vlně, i když i v Plzni to bude asi oříšek. S tou sukní (pouzdrovou) mě to napadlo, to jsem si dokázala představit, ale široké kalhoty moc ne. Prodavačka samozřejmě moc sdílná nebyla.

seznam.mih  23.09.12 21:15

@tony77 Kde v Plzni jsou prodejny oděvních látek? kromě ve františkánské u­lici?

tony77
4 příspěvky 24.09.12 19:16

Já chodím ještě do Hevy v Sadech pod divadlem, kousek pod Jadranem, vedle Snahy, potom u práce do galanterie (ale spíš na bytový textil) a ještě byly látky taky v Goethovce a v Částkovce na kruháči.
Občas jezdím za kamarádkou do Frankfurtu a obyčejná galanterie v obchoďáku je ráj, tady je to zoufalost :(

Bugatti
4051 příspěvků 24.09.12 21:11

Samotná vlna v kvalitě, která je k dostání v našich obchodech, se vám bude hodně mačkat. Pokud potřebujete kalhoty do práce, rozhodně bych volila vlnu s menší příměsí polyesteru a s elastanem. V zahraničí jsou k dostání i velmi kvalitní vlněné látky, které se sice trošku pokrčí, ale na raminku se zase „vyvěsí“. Pokud chci opravdu kvalitní látku, kupuji ve Vídni u Komolky. Naše obchody prezentují vlněné látky druhé jakosti jako naprostý luxus, ale opravdu kvalitní vlněná látka je jinde (samozřejmě i cenově). Jinak „tesilky“ byly to jediné, co v obchodech dřív bylo, většinou jen v šedé, hnědé a tmavěmodré a střihově staromódní a proto neoblíbené. Na „business“ obleky a kostýmky je tesil ten nejvhodnější materiál, směs vlny a polyesteru, nemačká se a hodně vydrží.

alca m
26 příspěvků 17.02.13 20:59

Nejlepší složení je 45% vlny a 55% polyesteru a pokud je tam ještě 2-3% elastanu je to ideální. Jelikož čím více vlny látka obsahuje tím je horší údržba co se týče praní. Dnešní dezény jsou hodně vzdálené dřívějším tzv. tesilkám. Já osobně jsem si našla e-shop, kde mají výběr těchto látek.

alka11
168 příspěvků 17.02.13 21:43

Jeej na tesilky si spomínam, sestra ich mala široký výber cca 70-te roky, hore vypasované a dole čím širšie tým lepšie a v rôznych farbách - bledo a tmavofialové, zelené, bledomodré, červené, čierne, pruhované… Raz dva boli ušité a tesil bol v rôznych farbách, vyberala podľa toho akú farbu ešte nemá. Zdalo sa mi, že ich nikdy nemá dosť, preto si to pamätám. Ja som mala napr. bielu tesilovú sukňu so zvýšeným pásom a trakmi a iné… Výber farieb bol, no ku kvalite sa neviem vyjadriť.

Bugatti
4051 příspěvků 17.02.13 21:57

@alka11 V metráži se dal barevný tesil koupit, to ano, v konfekci to ovšem bylo horší, tam byl výběr takřka tragický. Většinu věcí jsme si šily doma. Též jsem měla tesilové kalhoty i sukně ve všech barvách.

alka11
168 příspěvků 17.02.13 22:16
@bugatti

Áno, súhlasím, šlo o metráž - tiež sme šili veci doma, plietli pulóvriky…

chinin
2788 příspěvků 17.02.13 22:19

V jake cenove hladine se tedy podle vasich zkusenosti pohybuje kvalitni vlnena metraz? Priznam se, ze me nezajimaji vylozene exkluzivni materialy, spis takova vyssi kvalita. Predem vam dekuji za odpoved.

@Bugatti píše:
Samotná vlna v kvalitě, která je k dostání v našich obchodech, se vám bude hodně mačkat. Pokud potřebujete kalhoty do práce, rozhodně bych volila vlnu s menší příměsí polyesteru a s elastanem. V zahraničí jsou k dostání i velmi kvalitní vlněné látky, které se sice trošku pokrčí, ale na raminku se zase „vyvěsí“. Pokud chci opravdu kvalitní látku, kupuji ve Vídni u Komolky. Naše obchody prezentují vlněné látky druhé jakosti jako naprostý luxus, ale opravdu kvalitní vlněná látka je jinde (samozřejmě i cenově). Jinak „tesilky“ byly to jediné, co v obchodech dřív bylo, většinou jen v šedé, hnědé a tmavěmodré a střihově staromódní a proto neoblíbené. Na „business“ obleky a kostýmky je tesil ten nejvhodnější materiál, směs vlny a polyesteru, nemačká se a hodně vydrží.

Bugatti
4051 příspěvků 17.02.13 22:27

@chinin Opravdu kvalitní vlněná látka stojí kolem 45-50E/metr. Taková látka se trošku pokrčí, ale zase se vyvěsí, nemusí se po každém nošení hned žehlit.
Jeden příklad, kdy jsem nemístně šetřila a nevyplatilo se mi to. U Komolky jsem si koupila kostku na sako, která mne na první pohled okouzlila. Měli i jednobarevné látky v příslušných barvách, ale protože byla látka drahá, řekla jsem si, že jednobarevnou látku na sukni k tomu koupím levnější u nás. Byla to chyba. Jednak jsem dost dlouho sháněla něco, co se bude barevně hodit, ale hlavně - v saku mohu klidně spát ve vlaku, večer pověsit na ramínko a ráno znovu obléknout, ale obě sukně, které jsem k tomu pořídila, se zmačkají a pomůže jim jedině žehlička. Když dám poměrně hodně peněz za kvalitní ušití, levnější nekvalitní látka se nevyplatí. Z levnějších látek si šiju sama věci jen tak „na lítačku“.
Edit: V poslední době kupuji levnou, ale kvalitní vlnu v Karsu. Ušila jsem si několik sukní z čisté vlny a přes dost velkou zátěž oblečení na volný čas se příliš nemačkají a vyvěsí se. Ale Kars má jiné ceny než většina obchodů s metráží. Podle jejich sortimentu bych soudila, že mají zdroj na nějaké kvalitní látky, neprodané zásoby z dřívějška. Podle ceny se mi nezdálo, že by to mohla být vlna, ale skutečně je, a dobrá.

chinin
2788 příspěvků 17.02.13 22:42

@Bugatti
Dekuji vam. Taky se snazim porizovat kvalitni latky. Bohuzel sama nesiji, takze levnejsi latky narozdil od vas nevyuziji.:-(

Bugatti
4051 příspěvků 17.02.13 22:53

@chinin Já to mám narozdíl od mladších ročníků jednoduché, neb nepotřebuji jít s módou, prostě si nosím to, co se mi líbí a v čem se cítím dobře a kašlu na trendy. Navíc ani nepotkávám kolegyně, které by řešily, zda to či ono je in nebo out. Takže kvalitní sako nebo sukni prostě nosím tak dlouho, dokud není viditelně poškozené, jen obměňuji trička, košile a doplňky. A protože občas pracovně cestuji a nesnáším těžká zavazadla, naučila jsem se vyladit stejný kostým tak, abych mohla dopoledne na jednání, odpoledne na exkurzi po provozovně a večer na slavnostní večeři. Jen je potřeba zapojit hlavu už při nákupu a ne hodinu před odjezdem stát zoufalá u skříně.

continuity
5851 příspěvků 17.02.13 22:58

Jeje ja se uz tak tesim az pujdu zpet do prace. ja chci znova chodit v kostymkach. nemame dress kode, ale kdyz jdu na jednani treba do banky je to stejne nejlepsi. a kdyz ten kostym ma napad neni to vubec out zalezitost. kdyz tak pocitam, tak mozna kvalitni kostym na miru nebude extra drazsi nez takovy PF a bude alespon sedet kde ma a jak ma.

tady jsem nabrala rozumy, tak to pak vyuziju. jenom potrebuji dobrou svadlenu.

Bugatti
4051 příspěvků 17.02.13 23:10

@continuity Moje zkušenost je, že na míru ušitý kousek z dobré látky vyjde cenově stejně jako PF nebo Garry Weber. Jen je někdy docela těžké koupit zajímavou látku. Trošku se to lepší, ale pořád tu jsou rezervy, zejména když chcete přírodní materiál, nebo aby přírodní materiál převažoval.

chinin
2788 příspěvků 17.02.13 23:51

@Bugatti
S tim balenim na cesty jste me pobavila, protoze ja pri baleni zapojuji hlavu uplne stejne.:-) Treba cestou z prace si promyslim vsechny potrebne outfity vcetne doplnku tak, abych mela vse potrebne pro kazdou prilezitost, byla pokazde „jina“ a vezla co nejmene veci. Nekdy je to docela slozita „kombinatorika“, ale jeji vysledek je na cestach „k nezaplaceni“. :-)

chinin
2788 příspěvků 18.02.13 00:09

@continuity
Souhlasim s @Bugatti, investice do dobre usiteho kostymku na miru z kvalitni latky se vzdycky vyplati. Cenove vyjde maximalne na 1,5 nasobek ceny v konfekci (nemam na mysli „masove retezce“), ale kvalita je vzdy vyssi, protoze nemusite delat kompromisy co do materialu, barvy, strihu (vcetne vsech detailu) etc.

Pokud se rozhodnete nechat si usit kostym, zvazte, zda by se vam nehodila „trojkombinace“ - saty + sako + kalhoty nebo sukne + sako + kalhoty. Mne se to osvedcilo. Je to dobre jednak kvuli kombinovani, jednak sako se zpravudla „onosi“ pozdeji, nez sukne nebo kalhoty.

Pokud jde o sikovnou krejcovou v Praze, mohu vam poradit jen to, ze jsem zde na toto tema zalozila diskuzi (Vse o krejcovych + doporucte krejcovou v Praze nebo podobne), protoze sama nejakou sikovnou hledam. :-)

continuity
5851 příspěvků 18.02.13 00:20

@chinin jo diky. ja to tak vetsinou delala, i kdyz tedy nejsem moc suknovy typ. nebo jsem mela k jednomu saku dvoje ruzne kalhoty - neco jako pise Bugatti s tim kostymem = sako strukturovana latka a k tomu dvoje ruzne barevne sedici kalhoty.
co se krejcove tyce, mela bych dobry salon v rodnem meste, ale je to hrozne neprakticke vzhledem k vzdalenosti. ale to ma jeste chvili cas, aktualni to bude tak za rok, ale mozna neodolam uz driv.

to mne jenom napadlo ja se tady resil ten tesil, vlastne to byl docela dobry material na tu bidu co tady tehdy byla a i dnes, kdyz si vememe, co se v tech obchodech prodava, tesilove kalhoty by byly jeste z tech kvalitnejsich.

Příspěvek upraven 18.02.13 v 00:20

Bugatti
4051 příspěvků 18.02.13 00:20

@chinin Mně na konfekčních business kostýmcích právě vadí to, že většinou mají nějaký módní prvek, který prozradí dobu, z které pocházejí. Kupříkladu když se nosily jakoby „otřepené“ rukávy a okraje klop, bylo to všude, moje krejčová to šila taky, ale… ušila klasické sako a to otřepení bylo přišité k okraji a když to vyšlo z módy, odpáralo se a sako se nosilo dál. Další problém je, že potřebuji sako o číslo větší než kalhoty a sukni. A většinou si pořizuji oblečení tak, aby šly dvě sady spolu kombinovat, tedy kupříkladu zkřížit sukni od modrého kostýmku s šedým sakem od pouzdrových šatů. To v konfekci nepořídíte.
Pravdou je, že takový zcela nadčasový kostým sukně+kalhoty+sako v neutrální barvě (v mém případě tmavěmodré, šedé nebo antracitové) bez jakýchkoliv doplňků vypadá trošku jako pošťácká uniforma, ale právě to umožňuje vyladění od čistě pracovního oblečení po společenské. Mně dost dlouho trvá, než vyberu/pořídím vhodné doplňky a začnu novou věc plně využívat.

continuity
5851 příspěvků 18.02.13 00:25

@Bugatti otrepene rukavy fakt ne. ale kdyz je latka s hezkou strukturou (ted je zima a ja mam rada bukle), nebo trochu jinak resena fazonka, tak to najednou jde. akorat ted to uz v kramech nepotkavam - ja jsem si takove veci porizovala v malych buticich nebo v salonu, kde sily napul na zakazku (oni jenom prizpusobili strih, ale muselo se vybrat si z jejich modelu i latek, ale zase za cenu normalni konfekce, takze to slo i behem studii nebo v zacatcich pracovniho procesu).

continuity
5851 příspěvků 18.02.13 00:30
@Bugatti píše:
Další problém je, že potřebuji sako o číslo větší než kalhoty a sukni. A většinou si pořizuji oblečení tak, aby šly dvě sady spolu kombinovat, tedy kupříkladu zkřížit sukni od modrého kostýmku s šedým sakem od pouzdrových šatů. To v konfekci nepořídíte.

mam presne opacny problem, kalhoty minimalne o cislo vetci nez sako a kdyz je to sako delsi nez kus nad boky, tak taky moc nesedi :D proto vlastne nenosim saty, v konfekci je nekoupim a nesedici saty jsou hruza.
jo to je dobry napad s tema dvema kostymy. ja mam ted ohromnou „vyhodu“: po tech ctyrech letech mam ve skrini dva pouzitelne kostymy - prave ty nadcasove, ale oba maji latku se strukturou, tak to nevypada tak hrozne usedle. a zbytek musim postupne vymyslet a dokoupit. zacnu tedy kabelkama, mam slibenou k narozkam, ale nemela jsem jeste cas se nad ni zamyslet, hodim sem pak nekam dotaz.

chinin
2788 příspěvků 18.02.13 00:38

@continuity
Jasne, sako + kalhoty + kalhoty je taky moznost. :-) Take si vetsinou nenechavam sit vsechny tri kusy kostymove trojkombinace ze stejneho materialu, ale kombinuji dva ladici materialy - napr. sako a sukni z latky s prouzkem + kalhoty z jednobarevne latky do setu (= z uplne stejneho materialu, pouze bez toho prouzku) nebo kalhotovy kostym z jednobarevne latky + saty z latky se vzorem olemovane ladici latkou z kalhotoveho kostymu apod. Jednou jsem mela i kombinaci kalhoty + sako z jedne latky a k tomu kalhoty + vesta ze stejneho materialu v jine barve a sama jsem byla prekvapena, ze je to na kombinovani uplne „genialni“. :-)

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit