Tlusté děti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

teetee
499 příspěvků 24.07.12 14:28
Tlusté děti.

Poslední dobou se mi v Praze často naskytne pohled na tlusté děti. Tím nemyslím boubelaté, myslím prostě tlusté holčičky kolem devíti let, které váží tolik, co já.

Jak to na vás působí a čím to je? Nedostatkem sportu, špatným jídlem, nedůsledností rodičů, špatnými vzory, tím, že to vnímají Češi jako „normální“? Co byste dělali, kdybyste viděli, jak vaše dcerka nezadržitelně kyne ale zároveň jí nechtěli dovést k PPP?

Omlouvám se za OT, ale přijde mi, že to je děsivá „móda“ a navíc dosti peklo.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 14 Další »

Reakce:

gulietta  24.07.12 14:34

Riešila by som to s deckom, nie na blogu o móde a už vobec nie na nete na akomkoľvek blogu.

bonomi
25 příspěvků 24.07.12 14:41

Internet a vůbec počítač je lákadlo jak pro dospělé, tak pro děti. Vy taky teď sedíte u diskuze a zabíjíte tím čas místo např. procházky, stejně tak i děti, které přijdou ze školy. Dnes si radši sednou k počítači, než aby si šly hrát ven. A to je hlavní problém. My jsme do sebe jako děti taky cpali čokoládu a hranolky, jenže počítače nebyly a my jsme to vyběhali venku. Čili na otázku proč to tak je bych já odpověděla, že to je kvůli sezení u PC. A kdybych měla tlusté dítě, tak ho zapíšu do pohybového kroužku, budu s ním chodit ven a cpát do něho zdravé jídlo.

mikita.miki
1931 příspěvků 24.07.12 14:52

Tohle je problém zdravotní + sociální a rozhodně o něm nelze spekulovat na MP jako o módě. myslím, že dokud se něco takového nepřihodí i vám, nespekulujte o tom

mikita.miki
1931 příspěvků 24.07.12 14:53

Bonomi, zjednodušujete dost složitou problematiku, která s počítačema nemá až tak nic moc společného, spíš se sociální problematikou, zdravotní atd.

bonomi
25 příspěvků 24.07.12 15:03

mikita.miki: Jsem samozřejmě laik a napsala jsem pouze svůj názor. A to jen čistě podle sebe a podle toho, co vidím okolo. Řekla bych, že kdyby počítače neexistovaly, zdaleka by tolik tlustých dětí nebylo, protože by se prostě nudily a šly by ven. Jistě, že to souvisí s dalšími věcmi, ale já toto vidím jako hlavní problém.

mikita.miki
1931 příspěvků 24.07.12 15:06

Bonomi… a pak by tlusté děti bez počítačů, které nemají pevné sociální zázemí, žádné koníčky atd, šly sedět k televizi. ta by následně byla obviněna z toho, že kvůli ní jsou děcka tlustá. tak by se jim sebrala televize. určitá část děcek by si šla číst (sláva jim) ale to by problém neřešilo, část by prostě jen tak ležela a čuměla do stropu. inu, tak by se zrušila knihovna a stropy?

Sekhmet
1918 příspěvků 24.07.12 15:15

Problematika tloustnutí světové populace v tzv. vyspělých zemích a obezity obecně je natolik komplikovaná, že již pouhé definování všech příčin obezity by bylo na Nobelovu cenu. Do dnešní doby vědci nevědí, co přesně obezitu způsobuje. Jediné, co víme, je, že je prakticky neléčitelná (dlouhodobá úspěšnost zhubnuvších obézních pacientů se udává v jednotkách procent).
Vliv na obezitu (nejen dětskou) má celá řada ekonomických, sociálních, výživových, výchovných a dalších faktorů, přičemž doba strávená dětmi u PC je pouze jedním z nich a to ještě zdaleka ne tím nejdůležitějším. Ty další? Jen namátkou:
Navykli jsme si jíst při všech příležitostech - i tehdy, kdy to dříve bylo nemyslitelné (v kině, na bruslích, v plaveckém bazéně…)
Je k dostání stále větší množství rozmanitých pochutin, avšak stále méně opravdových potravin.
Skutečné jídlo je čím dál tím dražší, zatímco odpad na zaplácnutí žaludku je stále dostupnější (95% potravin prodávaných v supermarketech, je k jídlu nevhodných, či přímo zdraví ohrožujících)
Stále menší množství volného času (a to málo je zaplňováno aktivitami, které musíme dělat, abychom byli společensky přijatelní - aneb, kdo nehraje tenis a o víkendech neleze po skalách, je out) způsobuje, že rodiče nemají čas na své děti - nepovídají si s nimi, nečtou jim, nevěnují se jim. Děti tak neznají jiný způsob, jak zahnat nudu, než jídlo a přitom více než polovina rodin se vůbec neschází u jídla (ani jeden den v týdnu).
Mladé ženy (i muži samozřejmě) neumí vařit a na rozdíl od svých matek se to odmítají učit (muži to neuměli nikdy, ale u nich to bylo vždy bráno jako norma, protože ženy vždy vařit uměly. Teď už to neumí nikdo). Sváteční oběd tak většinou vypadá tak, že se hodí pizza do mikrovlnky.
Větší množství aut v ulicích způsobuje úbytek vhodných míst pro hraní. Děti tak venku nemají kam jít. Navíc rodiče se je bojí pouštět ven samotné (vliv stále agresivnějších černých kronik ve zprávách v TV - zločinů nepřibylo, jen se o nich víc ví). Dřív se chodilo do školy pěšky - moji prarodiče osm kilometrů denně bosky v dešti, sněhu, já dva km autobusem a 600m pěšky, moje děti pravděpodobně budou přivezeny autem až do vestibulu. Úbytek prostých pohybových kroužků přístupných i nenadaným dětem - dnes, v době orientované na výkon vám nikdo dřeváčka na tenis nevezme. Úsilí trenérů do něj vložené se jim nikdy nevrátí zpět. Navíc jsou kroužky (nejen ty sportovní, ale ty sportovní obzvlášť) velmi drahé a pro spoustu rodin nedostupné.
Klesající zájem určité společenské vrstvy o cokoli. Nečtou, zprávy nesledují, samovzdělávat se nechtějí, zvídavost a touha učit se zcela vymizela. Jediné, co naplňuje životy této společenské vrstvy, je televize… a jídlo.
Toto a mnoho, mnoho dalšího, je příčinou, proč nejen děti tloustnou. Nelze to považovat za módu a není to téma do tohoto lehce frivolního blogu.

mikita.miki
1931 příspěvků 24.07.12 15:17

Skehmet, za mě plec nahoru a škoda, že jich nemůžu dát víc!

Sekhmet
1918 příspěvků 24.07.12 15:23

@mikita.miki Doporučuju k přečtení sci-fi povídku od spisovatele jménem Paolo Bacigalupi - Čerpadlo č. 6. Je součástí stejnojmenné sbírky povídek (mimochodem, skvělé jsou všechny). Není o obezitě. Je o úpadku lidstva. Bude vám pěkně špatně.

Jetthro
1129 příspěvků 24.07.12 15:27

Kdyz vidim odhadem treba 10 lety dite ktery je proste evidentne o par (desitek) kilo tezsi nez ja, tak mi to prijde za prvy celkem smutny a za druhy jako fail rodicu a neschopnost vychovat zdraveho potomka. Samozrejme, je to dano vyvojem spolecnosti, ale vsechno jde kdyz se chce. Nechces aby dite sedelo u pocitace? Zaheslovat a nechat ho vybrat si nejaky sport nebo aspon nejakou jinou aktivitu (treba krouzek vysivani, co ja vim), cas u pocitace davkovat (treba 1,5h denne max.). Taky je to podle me dost tim, ze lidi, misto toho aby si treba nekoupili novou plazmu, tak radsi setri na jidle a myslej si, ze vsechno co muzou nacpat do krku je jidlo. Prdlajs. Je totiz jidlo - to, co se da zabit, vypestovat, utrhnout, sklidit..a pak jsou veci kterym by se melo rikat spis „jidlu podobne, jedle substance“ - vselijaky susenky, chipsy, slazeny limonady, gothaje, vyrobni salamy a podobny hnusy. Kdyz rodice v diteti nevypestujou aspon zakladni navyky jakz takz zdraveho stravovani (ktere bohuzel ale sami vetsinou nemaji) a nechavaj decko se zivit v mekaci, tak se pak nemuzou divit ze maji doma kouli s nozickama.

Tluste dite je proste selhani rodicu, pokud pro to neni zavazny zdravotni duvod (a ze tech je minimum). Dite (a kolikrat i dospely..) do urciteho veku proste nechape, co je pro nej dobre, a proto to za nej musi rozhodovat rodice. Ja jsem treba jako mala taky nechapala, proc nemuzeme jit do mekace kdyz ostatni tam chodi (samozrejme, tak 2× rocne jsem si to svatecne vydyndala) nebo proc musim delat nejaky sport kdyz ostatni deti vetsinou nic nedelaji nebo proc me rodice nenechaji dele na pocitaci kdyz kamaradka muze. Ted jsem svym rodicum vdecna za to, jak me vychovali a ze mi nektere veci zakazovali, nebo minimalne kontrolovali.

Příspěvek upraven 24.07.12 v 15:29

kacenka.smile
427 příspěvků 24.07.12 15:28

Podle mě je na vinně hlavně nezájem rodičů o sebe a o své děti. Rodiče často nedokáží naučit své děti alespoň základům zdravého stravování (naopak se děti učí stravovat třeba podle maminky dietářky). Domů se kupují nekvalitní potraviny (aby za málo peněz byla hromada jídla, což vychází asi na levné uzeniny a podivné sušenky), chodí se často do fast foodu a do levných restaurací, protože doma se skoro nevaří. Spousta dětí nejí třeba bílý jogurt v neatraktivním obalu (třeba se lžičkou marmelády), ale jsou naučené na ty přeslazené hmoty v barevných kelímcích.
Kromě jídla je problém i s pohybem, rodičům je prostě jedno, že dítě sedí celý týden na zadku, jen si dvakrát v týdnu hodinu zacvičí na zaplaceném kroužku.
Neříkám, že všechny děti jsou tlusté z těchto důvodů, vycházím jen z pár případů ve svém okolí.

Sama ještě děti nemám, ale chtěla bych je jednou naučit zdravému a pravidelnému stravování a aktivnímu způsobu života. Nevybudovat v nich závislost na sladkém, naučit je jíst kvalitnější potraviny, naučit je na jejich chuť. To, jak doufám, bude prevence problémů s váhou.

MUDr.Lant
389 příspěvků 24.07.12 15:30

Nadváha a obezita dětí je problém, který by se měl řešit s odborníky. Při pravidlených prohlídkách u dětského lékaře by měl lékař upozornit rodinu na vznuikající problém a doporučit návštěvu obezitologa. Problém ovšem nastává tam, kde je rodina vykrmena celá a matka to bere ja urážku a nepovažuje obtloustlot dítěte za problém.

Sekhmet
1918 příspěvků 24.07.12 15:33

@Jetthro @kacenka.smile Jenže řidičák na rodičovství neexistuje. Množit se mohou všichni, kdo mají funkční reprodukční orgány. A bohužel je tu jedna věc, o které se moc neví. Průměrná inteligence klesá. Je to dáno tím, že přirozenou vlastností inteligentních jedinců je schopnost výhledu do budoucna, která vede ke kontrole porodnosti, jedinci méně inteligentní se množí jak jim pudy poroučí. Ve výsledku je průměrné IQ stále nižší - tedy přesněji - průměrné IQ je stále 100 bodů, protože to je referenční hranice jaksi z podstaty, ale pro její dosažení je potřeba stále menších rozumových schopností.

kacenka.smile
427 příspěvků 24.07.12 15:41

Sekhmet: On by řidičák na rodičovství možná nebyl špatný nápad. Samozřejmě tu nechci vést debatu o tom, kdo dítě má mít a kdo ne, kde je ta hranice apod., ale je pravdou, že žijeme v době, kde je na všechno potřeba nějaký papír - tedy člověk musí splnit určité požadavky, aby mohl danou věc provozovat. Ať už je to řidičák, maturita apod. Ale na to, aby se člověk stal rodičem, nemusí vůbec nic.

Sekhmet
1918 příspěvků 24.07.12 15:45

@kacenka.smile a je to tak dobře. Znáte film Gattaca? Genetické inženýrství fakt není dobrý nápad, jak se již přesvědčili Číňané, kteří teď mají v zemi miliardu mužů mezi 20 a 30 lety, pro které nejsou ženy. Výsledek kombinace politiky jednoho dítěte a extrémní výhodnosti pro rodiče mít syna.

Na upozornění runningfox edituju počet Číňanů mezi 20 - 30 lety. Původně jsem se fakt sekla o řád - plavu v převodech z angličtiny do češtiny (bilion, trilion, milion sem, tam) - takže těch Číňanů bez žen je milion. I tak hromada lidí.

Příspěvek upraven 25.07.12 v 10:24

kacenka.smile
427 příspěvků 24.07.12 15:49

Sekhmet: Souhlasím s Vámi, je dobře, že to tak není, sama bych s takovými omezeními nesouhlasila, ale je to pro mě zajímavá myšlenka. Bylo by totiž hezké, kdyby děti měli převážně ti, co je opravdu chtějí a co je dokážou dobře vychovat.

LaPepa
2 příspěvky 24.07.12 16:12

Sekhmet - naprosto souhlasím a tleskám.

Týká se mě osobně, mám takovou dceru. 7 let, 40 kilo, 140 cm - ale je hodně festovní konstrukce, nejen oplácaná.
Faktem je, že je málo času a dítě samotné ven pustit nelze. A neambiciózní kroužky jsou vzácnost, navíc je obtížné to s rodinným provozem sladit. Celý minulý rok jsem měla plné ruce práce s tím, abych je stihla dát do školy a školky zase je vyzvednout. Vracím se s nimi a nákupem okolo 17 hodiny a ještě musíme makat (rehabilitace, grafomotorika), teď nám přibydou úkoly, taky musím udělat něco k večeři a ven se tedy dostanem max na hodinku.
Zajímavé je, že děti mám 2, mladší obézní není, ačkoliv strava a přístup k ní je stejný.
Navíc, jíme poměrně dost zdravě, děti jedí a milují i zeleninu, ryby, ovoce místo pamlsků. Oplatky, chipsy, fast food, sladké pití apod nejsou rozhodně běžnou součástí jejich jídelníčku. Ale dcera prostě hodně ráda jí a nezná míru, je schopná se přežrat i ledového salátu.

Nejhorší je, když je nemocná a musí být doma, nudí se a jedla by pořád, ačkoliv jí předkládám zdravé jídlo. Naštěstí už je zdravější a tak má i více pohybu. Jediný výkyv za poslední rok nám způsobila školní jídelna, kuchařky dceři moc přály - jako jedné z mála jí tam chutnalo, tak jí i přes moje výslovné přání daly větší porci. Snažila jsem se to regulovat, jak to šlo, ale ono to moc nejde, nerada bych holce způsobila již zmíněnou PPP. Snažím se to regulovat nenápadně a natvrdo zasahuji, jen když to jde moc do extrému - naštěstí babičky a spol táhnou za jeden provaz.

runningfox  24.07.12 16:24

@Sekhmet
To trochu přeháníte, když celá Čína má asi 1,3 mld. obyvatel, není možné, aby měla miliardu mužů mezi 20-30 lety.
Vaše věta „Do dnešní doby vědci nevědí, co přesně obezitu způsobuje“ mi způsobila záchvat bezděčného smíchu.

runningfox  24.07.12 16:28

Moje děti tlusté nejsou, a to nejsem ani nijak majetná a ani kdovíjak vzdělaná. Jak já to jenom dělám??
Má známá u své dcery asi v roce a půl zjistila, že dívka se vymyká z váhového pásma pro děti jejího věku. Tak ji prostě snížila příjem potravy, holčička opravdu ráda jedla. Jen její zásluhou má dnes slečna (22 let) normální postavu a je bez zdravotních potíží. Všechno to dělají rodiče a kdo tvrdí, že ne, lže si do kapsy.
Nejčastější mýtus je, že „on/a z toho vyroste“. Nevyroste.

KKristýna
451 příspěvků 24.07.12 16:35

Třeba i takhle, mám rozvedeny rodiče a žiji s matkou. U nás doma nikdy nebylo zvykem, že by se ve velkym nakupovaly sladkosti, chipsy a nevím co ještě, do fastfoodu si zajedem jednou za rok, pokud náhodou jedeme okolo a to musíme mít ještě čas, což obvykle nemíváme, protože jsme utahaní a už se tešíme domů. Sušenky se kupují vyjimečně o víkendu a to ke kávě. Občas něco upeču, ale to bývá poslední dobou jenom vyjimečně. Neřekla bych, že se u nás vaří nějak zdravě, ale spíš dostatečně. Přímo nadváhu u nás nemá nikdo.
V rodině z otcovy strany (13lidí) mají nadváhu všichni včetně dětí, kromě tří osob, které s nimi nežijí dostatečně dlouho. Otec denně snídá ve fastfoodech a k tomu má sedavy zaměstnání. Všichni nakupují ve velkém a to opravdu ve velkém. Skříně mají přecpany žrádlem. Jakási rádoby snaha o zdravou výživu to rozhodně nezachrání, protože si nejenže nandávají trojnásobné porce, ale místo toho, aby třeba jako u nás vařili na dva dny, tak to co se nesní na oběd, to se sní k večeři. Koření prakticky neznají a přitom se říká, že díky zvýraznění chuti jídla je člověk dřív sytý.

Jinak co se týče toho, že dnešní holky neumí vařit, to je pravda. Ve třídě jsme dvě. Já a spolužačka, která si našla o šestnáct let staršího přítele a tak se snaží. Jedna spolužačka mi řekla, že neumí vařit, protože se bojí zapnou plyn. Přitom o zapnutí plynu požádám, naučím se vařit a do vlastní domácnosti si pořídím třeba indukci.

Najít u nás sportovní kroužek je strašnej problém, protože se ve velky zrušily a zůstalo tu pár kolektivních sportů, ktery já osobně nesnáším a pro nás, co máme rádi individuální pohyb, ale pod dohledem a nechtějí se mu věnovat závodně tu nezůstalo prakticky nic, protože tancování mi zrušily, bojovy sporty jsou zase pouze ve dnech, kdy mám odpolední vyučovaní a nestíhám.
A to prosím ještě minulej rok touhle dobou slibovali, že se otevře několik nových kroužků. Místo toho se zrušily rovnou dva. Nezbývá mi, než sednou na kolo a jet na dračí doupě několik kilometrů do jiné vesnice, což bych jela tak jako tak, ale to se zase musí sejít čtyři, což u studentů bývá trochu problém.

mikita.miki
1931 příspěvků 24.07.12 17:03

La pepa, já například jsem obézní, syn je akorát a přítel hubený. syn je ohledně jídla dost hlídaný, ač ne kvůli možné obezitě, ale z jiného důvodu, ale u něj tedy neřeším tuky, pouze částečně cukr a jiné potraviny. přítel jí jak kyselina, ale holt vařím zdravě a on za poslední 2 roky zhubnul 7 kg. dost mě to trápí, fyzicky pracuje, do toho studuje, má brigádu, já snad kvůli němu začnu dělat knedlo vepřo zelo. já ze stejné stravy již netloustnu, ale nezhubnu ani deko. mám málo pohybu. 2× týdně výlet na kole se synem a procházky holt nezabírají, musela bych přidat cvičení každý den a na to mi schází momentálně kapacity. a v době, kdy sem byla vyloženě podvyživená, vážila sem přesto ve středu váhové křivky vůči svému věku - mohutná kostra. pokud je vaše dcera mohutná, jak se říkává,,fortelná,, zašla bych za obezitologem specializovaným na děti, který vám konkrétně poradí potraviny kalorický zcela nehodnotné, které jí můžete nechat na zobání, jak vyvážit stravu atd a hlavně řekne, kolik kg je vůči jeí postavě v pořádku, nebude posuzovaná pouze dle klasických tabulek

Jiná Realita
13791 příspěvků 24.07.12 17:52

Výsledky pozorování:

Žiju na vesnici. když jsem byla malá já, děti pracovaly. pomáhaly rodičům na poli, na zahradě, se zvířaty. ve volném čase se skákalo přes gumu, hrálo na schovku, jezdilo na výlety, chodilo na houby. taky jsme se dívali na tv (letěli gumídci, želvy nindža, chip a dale), takže v době těchto seriálů bylo venku vymeteno. kluci si stavěli doupata a dělali různé blbiny v potoce. nepamatuju, že by tu někdo byl tlustý nebo dokonce vyloženě obézní (akorát já jsem měla nadváhu :( protože jsem zaháněla šikanu ve škole a zdravotní problémy opravdu brutálním kalorickým příjmem, na který ani senoseče nezabraly)

Když je malá současná generace, je práce sprosté slovo. sousedova holka se stydí přejít s kolečky se zeleninou vesnici, protože se jí spolužáci smějí. děti po návratu ze školy sedí před hospodou, pijí pivo, hulí jak fabriky, nudí se, ničí vlakové zastávky. rodiče už nic nepěstují, na polích roste metrový plevel, místo zahrad mají parkové trávníky s tůjkami, pro které pořídili traktůrky, na kterých celé víkendy vozí svá otylá těla. ve volném čase sledují desítky pořadů o vaření, podle nich vaří, grilují a…žerou, jinak se to říct nedá. kupují hektolitry piv, sladkých vod, vod v plastu, laciných sušenek a tuny uzenin. prakticky všechny holky v pubertě a mladé ženy mají špek na břiše, pneumatiku okolo pasu, všichni muži středního věku mají pivní mozol a o ženách středního věku radši nemluvit.

Lidi tady se mají moc dobře, přestože tvrdí opak, proto nemusí ve volném čase už nic dělat, koupit si vše v obchodě jim vyjde pořád levněji, než si vypěstovat nebo si chovat slípky. Mohou si dovolit kupovat otřesné množství jídla, sladkostí, zbytečností, a jejich konzumací vyplnit volný čas. mají se tak dobře, že nemusí děti vést ke kázni jako dřív, kdy se zkrátka muselo pracovat. mohou je nechat dělat si, co chtějí a sami se věnovat jen sobě. dopřávají si - nakupují do zásoby čokolády, chipsy, uzeniny.

Ve městě je to určitě trochu jinak, tam neexistuje práce venku, leda nějaké sporty, které zas nejsou tady. ale tady to tak je.

Asi s tím nebudete souhlasit, lidé mají tendenci naříkat, že se mají opravdu hrozně zle, a nechtějí slyšet opak…ale kde je obezita, tam se nikdo špatně nemá.

Acrobaleno
948 příspěvků 24.07.12 18:04

Tento trend je smutný. Najhoršie na tom je to, že rodina je ešte rada, že dieťaťu chutí a nahovárajú si, že z toho vyrastie. Nie, nevyrastie. Bude sa to s ním ťahať celý život. Môže si vypestovať rôzne komplexy. Je to hlavne chyba rodičov.

bonomi
25 příspěvků 24.07.12 18:09

mikita.miki: Pro mě teda televize takové lákadlo na celé odpoledne nikdy nebylo (ani kniha - možná jen když pršelo), ale počítač byl jako droga-psát si s ostatníma kamarádama zadarmo? Zahrát si jakoukoliv hru? Upravit fotky? super, tak na co chodit ven… Myslím, že svůj názor už jsem napsala. Samozřejmě chápu i jiné věci, jako že s nezdravým jídlem se to nesmí přehánět atd., ale to je snad jasné. Víc už se k tomu nebudu vyjadřovat :)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 14 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit