Továrny na textil

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 21.03.13 16:45
Továrny na textil

Móda mě baví, ale vlastně toho ani moc nevím o vzniku oblečení. A docela mě to zajímá. Továrny mě vždycky lákaly, ale viděla jsem pouze, jak funguje pivovar.Je mi jasný, že třeba Beáta Rajská nakreslí návrh, švadlena šaty ušije a modelka předvede. Ale jak je to s konfekcí? Jak vznikají všechny ty slimky, sukně, halenky, trička, plavky pro řetězce typu HM, CA, New Yorker a podobně? Je nějaký tým návrhářů? Dělají všechnu práci stroje? Kde vezmou materiál? Kde jsou vlastně takové továrny?

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

JedovatéHádě
350 příspěvků 21.03.13 16:51

Obvykle v zemích třetího světa. Jde v podstatě o novodobé otroctví.

chekotay
410 příspěvků 21.03.13 17:02

Hospodářské noviny nedávno uvedly článek o košilích šitých v Itálii.

Alizon
1233 příspěvků 21.03.13 17:06

No driv latky vyrabela treba Mosilana Brno:), dneska je to vsechno made in Vietnam, China a podobne. Vetsina tech levnejsich znacek dela vsechno v Asii. A nekdy i ty drazsi.

Gorilka
655 příspěvků 21.03.13 20:35

Kdysi se podkrkonošské a krkonošské plátno vyváželo jako velmi kvalitní sukno - do Anglie.
Kdysi se do Anglie dovážela bavlna z celého světa a tovární stroje tkali kvalitní sukna, které byly následně vyváženy do celého světa.

Jediné co v ČR zbylo je pár továren na punčochové zboží.

viktorka_od splavu
7438 příspěvků 21.03.13 20:37

@Alizon Mosilana vyrábí látky pořád. ale jen pro zahraniční, tuším italské trhy.

Messalinna
94 příspěvků 21.03.13 20:39

Všechny značky nechávají šít své výrobky především v jihovýchodní Asii. A to nejen značky jako Adidas, HM, atd., ale i Louis Vuitton a ti „lepší“ návrháři.
Ale samozřejmě nešije se tam všechno, továrny na textil jsou i v Evropě. Ale tady se samozřejmě šije za jinou cenu, že, tam to dělají „za vodu a chleba“ dalo by se říct, náklady na výrobu v těchto oblastech jsou daleko nižší než jinde. Je to smutné, ale je to tak.

Mylady2
12409 příspěvků 21.03.13 20:45

@Messalinna jo prada šije hadry v Asii… Ty levnější třeba trička. Ale co tam šije LV? Teda myslím LV jako LV. Ne to druhé LV :-D

Chari
541 příspěvků 21.03.13 21:25

@Messalinna V tomhle má zdá se @Mylady2 pravdu. LV sice měl jen v Číně v r. 2010 35 poboček, ale ve výčtu zaměstnanců jsou pouze fr. dílny „En 2008 la griffe comptait 317 magasins exclusifs dans le monde et 9.300 employés (3.720 en France dont 2.455 personnes dans ses 15 ateliers).“
Zajímavá mi ještě přišla informace, že přestože mají v číně poměrně dost obchodů, na výletech do Francie navštěvují stejně LV butiky, aby měli jistotu, že to bude vážně originál.

Sibyla
2639 příspěvků 22.03.13 08:38

Ono taky záleží na továrně i v té Číně: existují levné, kde ani dva kusy nemají přesně stejnou velikost (centimetr-žádná míra), a pak ty, kde si to investor ohlídá, a tam je kvalita výborná.

Alizon
1233 příspěvků 22.03.13 10:06

@viktorka_od splavu
Opravdu? Ja myslela ze uz davno zkrachovala. To jste me potesila.

Chari
541 příspěvků 22.03.13 11:41

@Sibyla K tématu továren a hlídání. http://havlik.blog.idnes.cz/…ility-I.html

Lamicka  22.03.13 13:40

.

Příspěvek upraven 05.10.16 v 16:32

pabylka
881 příspěvků 22.03.13 14:34

Jedna z mála zachovaných tovární na textil v ČR je Hedva - majú dva závody - Moravská Třebová a Rýmařov. Keď som pred pár rokmi zháňala látku na spacák, tak práve v ich predajni som našla.

Jiná Realita
13791 příspěvků 22.03.13 14:51

Viděla jsem dokument, kde číňani šili džíny přímo na ulici, seděli jich tam desítky, třeba na zemi, před sebou na bedně šicí stroj a nějaké ty hnusné kýčovité džíny, vedle sebe krabici s látkou, krabici s nýtky, zipy apod. a krabici, do které dávali hotový produkt.

Jiná Realita
13791 příspěvků 22.03.13 14:54

Dodatek:
taky je přímo na té ulici barvili a drásali, všude pak tekly různé barevné chemikálie.

kayav  22.03.13 16:30

@Jiná Realita to mě vůbec nepřekvapuje, loni jsem byla v Thajsku a tam se taky na ulici dějou věci.. a všude to smrdí jako by vařili psy. Kdoví..

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 22.03.13 17:43

@kayav Akorát mně přijde, že spousta lidí, co tam přijedou, tohle vůbec nevnímají nebo to ani nevědí. Ubytují se v luxusních resortech a z té země nepoznají nic. Vidí jen houpací sítě na pláži, roztomilé slony v nějakém parku a neonové poutače do klubů. A pak tvrdí, že byli v Thajsku(Egyptě aj.) a jak tam bylo krásně. Je tomu skutečně tak?
Ale to už jsem odběhla od tématu…

Příspěvek upraven 22.03.13 v 18:10

kayav  22.03.13 18:08

@ještěřička na druhou stranu, ty země jsou nádherné, moc si přeji jet do Vietnamu, chtěli jsme letos, ale to asi nevyjde, tak snad jindy. Thajsko je taky taková země zaslíbená, ale je nutno počítat se smradem, dětma na ulici, naprostou anarchií snad ve všem, ale mě osobně se to líbí.
A už nebudu dál plevelit tuto diskusi OT:-)

Dragowlin
262 příspěvků 22.03.13 18:26

@Chari Přestože jsem o továrnách a novodobém otročení viděla hodně (a četla) tak u těchto 3 článků jsem se smála a smála. Dlouho jsem se opravdu tak nepobavila a tedy doporučuji všem :) Přestože je to takové science-fiction je to skvěle napsané :)

Chari
541 příspěvků 22.03.13 19:50

@Dragowlin Přišla jsem na něj náhodou včera a pak jsem do noci četla a četla.. Krom smyslu pro humor mě na tom zaujalo to, že je to napsáno „z té otrokářské strany“, což jsem asi ještě nikde neviděla. Celý je to lehce cynický ale zároveň tam je vidět osobní zkušenost.. prostě je to pro mě naprosto nezvyklý pohled.

„Za poslední týden jsem potkal jediného rozumného člověka a to byl ještě ke všemu pes (…)“

chekotay
410 příspěvků 22.03.13 19:54

http://life.ihned.cz/…frickem-trhu

Anijsha
248 příspěvků 22.03.13 23:55

Mám vystudovanou oděvní průmyslovku a během studia jsme měli každý rok povinnou školní praxi. Díky tomu jsem se dostala do dvou menších oděvních dílen, bohužel ani jedna již neexistuje. Jako studenty nás moc k ničemu nepustili (ani se jim nedivím :-D). V jedné se zrovna dělaly vesty a ve druhé, jestli si dobře pamatuji, sukně. Ta větší s vestama byla v takové menší hale, ta druhá normálně v činžáku (tam jim vzhledem k nedostatku místa museli dovážet již nastříhané díly budoucího oblečení). Potom jsme byli ještě na exkurzi v již také bývalém OP Prostějov, kde měli stříhárny zvlášť, poté oddělení, kde se šijí jen saka, sukně, šaty. Švadleny tam byly placené od kusu a čím náročnější operace tak byla za vyšší sazbu. Tuším, že z těch více placených bylo všívání rukávu do průramku. A měli tam speciální stroje snad na všechno.

JedovatéHádě
350 příspěvků 25.03.13 10:50

průzkum: většina outdoorového oblečení, které si v Česku koupíme, se šije v Asii za nelidských podmínek

yanulienka
382 příspěvků 25.03.13 15:07

Třeba pro http://www.dolzer.com/ šijí tady u nás v Břeclavi…

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit