Tradice jako součást života

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

kayav  06.05.13 19:44
Tradice jako součást života

Milé dámy a pánové,

o víkendu jsme byli s manželem pozváni k našim rumunských přátelům na oslavu Velikonoc (mají to posunuté) a tato zkušenost mě inspirovala k zamyšlení nad tradicemi. Sama jich moc neznám, vím něco málo o Vánocích a Velikonocích, ale odhaduji, že vím tak 10% z celku. Chtěla bych se o našich tradicích dozvědět více a více je dodržovat, ono to třeba mělo něco do sebe, půst před Velikonoci a tak. Lidé nebyli tlustí (ano, s tím byla spjata asi i práce na poli), byli více v souladu s přírodou, rodiny držely pospolu, mladá děvčata měla příležitost k seznamování s chlapci - třeba na Velikonoce při šmigrustu a tak, narozdíl od dnešních příležitostí v tom samém věku - diskošky atd..

Dneska na to každý kašle, na Vánoce koupí stromek, na Velikonoce možná obarví pár vajíček a tím to hasne. Rodiče své děti často k žádným tradicím nevedou. Setkala jsem se třeba taky s tím, že své děti ani „nevystavují“ Mikuláši, protože je s ním čert a dítě by plakalo.

Jaký je Váš názor na tradice, dodržujete je? Vedete k nim své děti? Jen nějaké základní, nebo jdete i do detailů co se týče třeba skladby jídla a tak?
Ještě podotýkám, že nejsem věřící a nechci to brát jako diskusi o víře, myslím, že i jako nevěřící si můžu naše české a moravské tradice užít a to i ve městě, ne jen na vesnici.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »

Reakce:

system_error
815 příspěvků 06.05.13 20:24

Nevím, na jednu stranu mě tradice taky docela zajímají, na druhou stranu mi k nim nějak chybí ta správná motivace. I když házení střevícem o vánocích už jsem taky zkoušela :-) A některé tradice jako třeba předvánoční úklid dokonce s radostí ignoruju :-)

neversaynever
31 příspěvků 06.05.13 21:04

Ja mam nejradsi tradice, ktere si upravi rodina. Tak aby z toho byla „nase“ rodinna tradice :). Pak je jedno jestli jde o nejake dodrzovani pustu nebo „jen“ spolecne snidane.
Tradice je pro me neco co stmeluje lidi, rodinu…

kiwi  06.05.13 21:11

Zejména ten velikonoční šmigrust (zvlášť, jak je většinou praktikován naším bodrým venkovským obyvatelstvem) si velice ráda odpustím! V oblibě hned po něm následuje již zmíněný předvánoční úklid :-)

Ale skladbu jídla dodržujeme, to není nic těžkýho, protože ta jídla prostě rádi jíme… rybu (ne ale kapra) a salát… o velikonocích „hlavičku“…

kacenka.smile
427 příspěvků 06.05.13 21:20

Tak tradiční Velikonoce bych si velmi ráda odpustila. Celkově na tradice nejsem vůbec, nelíbí se mi to. Dodržuji jen pár zvyků v rámci rodiny a jen tak, jak se líbí mně a mým blízkým…

Jiná Realita
13791 příspěvků 06.05.13 21:25

Fuuu…my dodržujeme tolik tradic, že bych je tu ani nevypsala.

myslím těch klasických, nikoli rodinně tvořených. mám i vlastní nádherný kroj, ušitý podle starého vzoru, žádnou moderní napodobeninu.

kdybych někdy měla děti, určitě je k tomu povedu.

nesnáším „šmigrust“, ale to není jeho vina, ale chyba buranů, kteří ho úplně zprznili, ženy mlátí, polévají svinstvy…jo kdyby přišli kluci a decentně pošvihali vlastnoruční pomlázkou a pronesli nějakou tu báseň, klidně jim něco namaluju. ale oni si koupí plastovou v marketu, opijou se jak dogy a následně pošlapou zahradu a rozbijí vstupní dveře :(

hodně tradic tedy u nás souvisí s vírou, ono se to nedá oddělit, když vánoce i velikonoce jsou hlavně (původním smyslem) pro věřící.

s tím pak souvisí půst párkrát do roka, kočičky na velikonoce, beránek (který má mimochodem úplně jiný význam a neměl by být jakože živý beránek, ale měl by připomínat pečené skopové :-) zdobení domu ratolestmi na svatého ducha, mytí v potoce na velký pátek, pečení speciálních bochánků na velikonoční neděli.

půst na štědrý den, zlaté prasátko, vánoční oplatky před večeří, lití olova, šupiny a mince pod talířem, novoroční koláč na výslužku, košíky pro mikuláše si dáváme i teď, v dospělosti…a asi milion dalších věcí :)

indyka
625 příspěvků 07.05.13 00:25

Celkově nemám ráda dělání věcí, které člověku nevyhovují, ale dělají se, „protože se to dělá a je to tradice“. Proto moc nemusím Velikonoce, jako malá jsem poctivě malovala vajíčka, ale dnes mládence potěší spíš panák něčeho a to mrskání si moc neužívám.

Doma bereme různé svátky tak nějak civilně - o Vánocích máme stromek, štědrovečerní večeři (ale ne rybu), dárky, nějakou výzdobu…půst nedržíme, olovo nelijeme, i když mince pod talířem máme. Nepřijde mi jako nic špatného, když si to každá rodina upraví podle sebe.

Na druhou stranu se ráda cokoli dozvím o tradicích jiných kultur - můj přítel má babičku na východním Slovensku, jsou řeckokatolíci, svátky slaví jinak a jindy. Letos jsme měli za nimi měli jet na „jejich“ Velikonoce, nakonec z toho sešlo, bohužel, těšila jsem se tam a ráda bych to někdy zažila.

Jsem tady za to, aby člověk poznávál, hledal, ale nedělal nic, co je mu proti srsti.

yako
3224 příspěvků 07.05.13 08:24

@Jiná Realita teda já Vám úplně závidím… @kayav svátky bez víry postrádají obsah, když nejste věřící, alespoň si zjistěte, proč se ty věci dělají, jinak nemáte tradice, ale napodobeniny.

Jiná Realita
13791 příspěvků 07.05.13 08:36

Ještě mě dneska u snídaně napadlo něco, co asi dělá málo lidí - děláme doma křížek na chlebu (vánočce, mazanci :-), než ho načneme, jakože poděkování za jídlo.

přijde mi to hrozně fajn, protože nás to od malička vedlo k tomu, abychom si vážili (nejen) chleba.

a na štědrý den dáváme výslužku zvířatům, včetně něčeho luxusního ptáčkům v krmítku :-) (letos jsem jim koupila už kdysi v září sušené celé slunečnicové hlavičky, z čehož byli paf)

yako
3224 příspěvků 07.05.13 08:51

@Jiná Realita to je hodně pěkné - vánočku dobytku i lesním zvířátkům, přežehnaný chléb, modlitba před jídlem - aspoň před svátečním, člověk si uvědomí svoje místo, že se k něčemu vztahuje, že ho něco přesahuje… Rodinu to pak drží pohromadě. Já bohužel jsem na to sama (muž není věřící) a hafo malých dětí, tak to většinou nestíhám, ale snažím se po troškách přidávat…

666mahu
1490 příspěvků 07.05.13 09:00

Nevěděla jsem, že vánoční uklid patří mezi tradice. :D
Považuji ho za zbytečný, uklízím průběžně.

@Jiná Realita, moc pěkné tradice. ;-) Máme podobné, a myslím si, že je hezké si aspoň část tradic, které nás doma naučili, ponechávat, jak píše @yako.

zuzaroza
727 příspěvků 07.05.13 09:09
@yako píše:
@Jiná Realita teda já Vám úplně závidím… @kayav svátky bez víry postrádají obsah, když nejste věřící, alespoň si zjistěte, proč se ty věci dělají, jinak nemáte tradice, ale napodobeniny.

@yako Přesně to jsem chtěla napsat, je někdy hodně zajímavé zjistit, z čeho nějaký zvyk pochází, nejen co, ale taky proč se nějaký zvyk přenáší z generace na generaci, k čemu odkazuje.

Caralina
916 příspěvků 07.05.13 09:22

Hmm tradice, máme pár vlastních, rodinných, na vánoce máme stromek, dárky a pohodu, ale už třeba ne kapra a vánoční úklid to je co prosím?

Velikonoce ignoruju kompletně, navíc u nás na vsi to probíhá způsobem, že kolem poledne se dostaví banda cizích, ožralých chlapů s pomlázkami a dožaduje se vpuštění. Pravidelně je vyhazuju, o něco takového nemám zájem.

Ale třeba na zábavu s čerty jsem svou dceru vzala. Sice se trošku bála, ale pak o tom vyprávěla nadšeně, tak snad nebude mít trauma.

ProfZav
99 příspěvků 07.05.13 09:31

Chtěla bych říct, že Vánoce nejsou původně křesťanské svátky, jsou to pohanské oslavy zimního slunovratu. Nejsem úplně kovaná v Bibli, četla jsem jen jednou a už dávno, ale myslím, že Ježíšek se měl narodit snad v létě a na ty Vánoce se to jen dosadilo, protože lidi byli zvyklí slavit ten slunovrat, jinak by se na to mohli prapůvodní polokřesťané vykašlat. Čímž nechci novodobou „moderní“ tradici Vánoc nijak zlehčovat. Jinak my doma dodržujeme kapra, cukroví, Štědrý den bez masa a na zelený čtvrtek špenát. Strašně mi vadí takoví ti zarytí šťouralové, kteří prostě „nebudou žrát kapra, protože je hnusnej“ a dají si řízek, aby všem ukázali, že nějaký blbý tradice jim můžou políbit šos. Jakoby losos něbo jiná ryba neexistovali. Ale jaký si to uděláš, takový to máš :-)

pixiedixie
47 příspěvků 07.05.13 09:48
@ProfZav píše:
Chtěla bych říct, že Vánoce nejsou původně křesťanské svátky, jsou to pohanské oslavy zimního slunovratu. Nejsem úplně kovaná v Bibli, četla jsem jen jednou a už dávno, ale myslím, že Ježíšek se měl narodit snad v létě a na ty Vánoce se to jen dosadilo, protože lidi byli zvyklí slavit ten slunovrat, jinak by se na to mohli prapůvodní polokřesťané vykašlat.

Ano, to je pravda, ale to snad už dneska všichni ví, ne? :) Promiňte, ale až příliš často se jako křesťanka setkávám s tím, že mi někdo vysvětluje šokující informaci, že Vánoce jsou původně pohanské a Velikonoce jsou původně židovský svátek. Na tom, že je zde už pár set let tradiční slavit křesťanské Vánoce to nic nezmění. Ale docela by mě zajímalo, jak se takový pohanský slunovrat slavil. Neznáte třeba někoho, kdo by Vánoce slavil tímto způsobem?

MP Janka
373 příspěvků 07.05.13 10:16

Já vždy záviděla svým moravským spolužákům, jak tam u nich dodržují tradice. Já jsem rodilá Pražačka, kořeny mám v Krkonoších, takže pocházím z krajů skoro bez tradic. K tomu nikdo v rodině nebyl aktivní věřící, takže já ani sama moc dobře nevím, jaké tradice bych měla ctít.
Na Velikonoce barvíme vajíčka a na Vánoce držíme hodně rodinných tradic, ale ty jsou z pražské a středočeské větve, horská část rodiny tradice neměla. Celkově mi přijde, že tam u nás v horách se tradice vůbec nedrží (aspoň v naší vesnici), vrchol vesnického života je sv. Florián a pak mladí se aktivně účastní hasičských závodů, ale oproti tomu, co slýchám od kamarádů z Moravy, to je nic.

Sailorette
1589 příspěvků 07.05.13 10:19

Náboženské tradice mě zajímají, ale cíleně je nedodržuju, rodinné tradice tak z poloviny ano, i když z devadesáti procent kvůli ostatním, ne kvůli sobě. Takže na Vánoce máme stromek, adventní věnec, dárky, ale kapra jako vegan nepřipravuju, cukroví z pohodlnosti nepeču (to bych možná změnila, kdybych měla děti), půst nedodržuju. Olovo neliju a jablko nekrájím. Víkend před Vánoci se scházíme celá rodina, cca 25 lidí, u babičky, to je pro mě vlastně jediná vánoční tradice, kterou bych ráda zachovala, vše ostatní bych klidně zrušila. Velikonoce neslavím vůbec, jsem jen ráda, že mám den volno třeba na nějaký výlet, vejce nebarvím, beránka nepeču, nic nového na sebe si nekupuju, koledníkům neotevírám, pokud jsem doma. Vlastně jednu tradici dodržuju, peču velikonoční nádivku, jindy přes rok si na ni nevzpomenu a přitom ji mám ráda.

vovce
48 příspěvků 07.05.13 10:27
Ale docela by mě zajímalo, jak se takový pohanský slunovrat slavil. Neznáte třeba někoho, kdo by Vánoce slavil tímto způsobem?
v podstatě podobně jako dnešní vánoce…ve zkratce se oslavovali slovanští bohové (hlavně bůh Slunce), hodovalo se, koledovalo a prováděly různé „magické rituály“ (už i krájení jablíček a věštění budoucnosti pochází z této doby)
jestli tě to opravdu zajímá, stačí se někdy zúčastnit nějaké akce, které pořádají historické spolky a archeoskanzeny :-)

bestia
2296 příspěvků 07.05.13 10:29

..

Příspěvek upraven 21.10.16 v 16:05

stes  07.05.13 10:35
@ProfZav píše: … Strašně mi vadí takoví ti zarytí šťouralové, kteří prostě „nebudou žrát kapra, protože je hnusnej“ a dají si řízek, aby všem ukázali, že nějaký blbý tradice jim můžou políbit šos. Jakoby losos něbo jiná ryba neexistovali.

Mě zase vadí, když někdo lpí za každou cenu na dodržování tradice. Vám vadí šťouralové - viz popis výše, takže co vegetariáni, vegani nebo prostě ti, co jim ryby nechutnají? Mají to sebe rvát jen proto, že je to tradice???
Myslím, že nám chybí (obecně) tolerance…

ProfZav
99 příspěvků 07.05.13 10:46

@pixiedixie : já jen že o kousek výš bylo v příspěvku napsané něco ve smyslu „kdo nezná souvislost s vírou, ten si ty tradice nemůže užít“, tak proto jsem to napsala. Znám jen lidi, co slaví kelstké svátky, jako třeba Lughnasad, tak si myslím, že slaví i ten zimní slunovrat.

Karoleenah
2322 příspěvků 07.05.13 10:51

Já mám svátky všeho druhu hrozně ráda i proto, že ráda peču, takže hlavně na Vánoce i na Velikonoce se dost vyřádím. Občas zkouším i tradiční sváteční sladkosti a pečivo z jiných zemí a kultur, třeba taková výroba kuliče a paschy byla hodně zajímavá, i když pravoslavná křesťanka nejsem, akorát otec je pokřtěný (ale nepraktikující, otec Fejsak má u něj jistě velký černý puntík :D).
Baví mě ale dodržovat i tradice, které s jídlem nesouvisí, třeba velikonoční pletení pomlázky, zdobení vajíček, mrskání si sice kdovíjak neužívám, ale asi by mě naštvalo, kdyby mě nikdo nevymrskal. A už několik let se chystám na Vánoce na to olovo (volovo…), letos už to musí vyjít.
Co mě trochu mrzí je fakt, že se u nás dost kašle na státní svátky (tím myslím 28. září, 28. října, 17. listopadu a tak), neříkám, že toužím po nějakých zběsilých průvodech a davových akcích jako třeba v USA, ale úplná ignorace mě taky neba. Jenže v tomhle směru jsme si žádnou tradici ještě ani vybudovat nestihli a minulý režim myslím dělal vše proto, aby to lidem pořádně znechutil.
Svoje děti, pokud nějaké budu mít, určitě k tradicím vést budu, protože už teď vidím, jak to strašně upadá, i u nás na hodech je rok od roku míň a míň stárků, achjo.

pixiedixie
47 příspěvků 07.05.13 11:03
@ProfZav píše:
@pixiedixie : já jen že o kousek výš bylo v příspěvku napsané něco ve smyslu „kdo nezná souvislost s vírou, ten si ty tradice nemůže užít“, tak proto jsem to napsala. Znám jen lidi, co slaví kelstké svátky, jako třeba Lughnasad, tak si myslím, že slaví i ten zimní slunovrat.

Jasně to chápu. :) Ale přesto souhlasím s tím, že většina současných tradic má křesťanský původ, který jí podle mého názoru dodává hlubší rozměr (například ten půst). Myslím, že u každé tradice (pohanské i křesťanské) by měl člověk znát její původ. My jsme třeba s rodiči místo čarodějnice pálili Morenu (zimu) a užili jsme si to právě kvůli tomu, že nám vyprávěli o téhle pohanské tradici.

ProfZav
99 příspěvků 07.05.13 11:24

@Karoleenah : Když jsem chodila na gympl ( maturita 2004), tak před každým svátkem nebo i když to zrovna svátek nebyl (17.11.)měl nějaký dějepisář krátký referát ve školním rozhlasu o tom, proč je svátek, co se dělo v republice, co se dělo třeba konkrétně v našem regionu. Bylo to super, protože i ten největší ignorant pak věděl, proč bude mít volno. Dneska učím na gymplu a maturanti si lámou hlavu s tím, kdy byla sametová revoluce a co se stalo v roce 1968. A podobné je to i s těmi tradicemi, už jsem slyšela i teorii, že na Velikonoce se narodil Ježíšek (a proto jsou všude kuřátka a malí zajíčci, jakože zrození) a že Ježíš (jako ten z toho kříže, paní profesorko) a Ježíš Nazaretský jsou dva různí páni.

ProfZav
99 příspěvků 07.05.13 11:26

@stes Tak to nebylo myšleno, pokud někdo nejí maso nebo ani ty ryby vůbec a nikdy, tak je to něco jiného. Ale znám lidi, co jezdí na výlovy rybníků, protože tam mají ty pravý bio suprtrupr čerstvý ryby a tam si toho kapra dají, ale na Vánoce prostě ne, protože to dělají všichni.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit