Tragická úroveň maturitního plesu (plesů?)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

amwyka
11 příspěvků 10.02.13 21:52
Tragická úroveň maturitního plesu (plesů?)

Po létech jsem včera zavítala na maturitní ples, neb jako skoroteta maturantky jsem chybět nemohla. Neříkám že bych čekala nějakou událost vyšší společnosti a s partnerem jsem rozhodně neřešila zda frak nebo by stačil smoking ( ;) ), ale doteď stejně onen zážitek rozdýchávám.

Nepovažuji se za pamětnici O. Nového, sama jsem „maturák“ měla před nějakými 12 lety, ale kam se za tu dobu úroveň a kultura posunuly, nechápu. První šok - drtivá většina doprovázejících slečen (je to průmyslovka, 99% maturantů byli pánové) v mini či mikrošatech, místy jen top a minisukýnka (alespoň že ne džínová). Nějaké (zde oblíbené) řešení zda silonky do páskových bot či ne? Všechny ano, pokud možno extrémně lesklé. Na nohou blyštivé lodičky či sandálky na obr-platformách a podpatcích od 15cm výš (které už před 11. hodinou končily na kraji parketu a majitelky naboso).

Samostatnou kapitolou pak byl „tanec“ který bych na plese očekávala jako primární náplň - při sólu pro učitele s maturanty šlapalo na parketu několik párů zelí a jen jeden mladý profesor se zjevně s vypětím všech sil a umu (přičemž bylo vidět že u základních tanečních rozhodně neskončil) snažil jednu z maturantek vést alespoň občas do levé točky a bránit jejímu diskotékovému houpání.
Ve zbytku večera jsem přemýšlela zda jsem na plese nebo diskotéce, neb kapela sice hrála dobře, ale repertoár typicky diskotékový (rychlá, rychlá, rychlá, pomalá). S jedinou výjimkou krátké polky, kdy se parket okamžitě vylidnil a zůstali jsme na něm 3 („tři“) páry ;)

Zajímalo by mne zda máte ze současných maturitních plesů podobné (nebo raději jiné) zkušennosti? Podotýkám že jsem opravdu nečekala Ples v Opeře, ale toto? Při našem plesu jsme se minimálně domluvily která půjdeme pro učitele a bralo se za samozřejmé že se toho ujaly ty tanečně nejschopnější (tedy já ne).

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

llolla
2102 příspěvků 10.02.13 22:04

U nás ve škole si naštěstí maturitní plesy pořád drží relativně slušnou úroveň- sem tam se najde nějaká blbka v minisukýnce, ale většinou to udělá jen jednou=) Ale podle zuřivého přesvědčování jedné slečny v Galerii, že takhle se teď na plesy chodí a my jsme všechny blbý a zkostnatělý, když to nechápem a kolik že nám je, když si myslíme, že se na maturitní ples nosí dlouhé šaty jsem došla k názoru, žeje to asi bohužel fakt velmi rozšířené…

alex_foster  10.02.13 22:17

Stejný ples jsem navštívila v prosinci. Drtivá většina holek v úzkých rourách, ze kterých jim horem lezla prsa a spodem zadek, neskutečně zmalované a na neuvěřitelně vysokých lodičkách, které ještě před půlnocí odložily, protože je bolely nohy. A podle mě za tím stojí stádovost, v normálních koktejlkách by mezi ostatními vypadaly asi moc slušně.

Martini90
159 příspěvků 10.02.13 22:28

Letos jsem sice na plese mého gymplu nebyla, ale loni ano. A nevzpomínám si na jedinou holku, která by na sobě neměla skutečně společenské šaty. I většina nematurujících měla malé večerní, tj. onu dlouhou roubu. Pravda, nešvary typu podprsenka do šatů, do kterých se nemá nosit, koukající ramínka, silonky tam k vidění byli, ale žádné minuroury pod zadek se nekonaly.
Vlastně si vzpomínám, že jedna vyučující dorazila jen v černé mini a jakémsi korzetu, ale ta neměla nikdy vkus na oblékání, jen co je pravda.

A když jsem maturovala, tj. před 3 lety, tak jsem těch maturitních plesů tenkrát oběhla více - vč. těch na menších městech, kde se všichni znají, jsou pořádané v kulturáku a působí to spíše dojmem místní tancovačky než plesu. Ale stejně jsem dorazila v dlouhých šatech a nikdo na mě skrz prsty nehleděl, naopak jsem dostala mnoho komplimentů. Tam těch „společenských kreací“ sice už bylo více, ale většinou se spíš objevovaly sukně a halenky, než krátké šaty po zadek, protože slečny očividně neměly šaty, tak se snažily na to jít takto.

Tak nevím, jestli se za ty 3 roky toho tolik změnilo, nebo prostě mám štěstí na plesy, kde se ještě dodržuje jakási úroveň. Letos bohužel nemám možnost to ověřit, jdu jen na ples naší fakulty, ale na žádný maturitní.

Edit: Když nad tím vším tak přemýšlím, tak je pravda, že za poslední rok dva se po internetu hodně rozšířil nešvar e-shopů označovat každé šaty (obvykle z hadroidního materiálu), které mají na sobě kamínky a jsou lesklé, jako „společenské“ nebo „koktejlky“. Tak slečny asi získaly dojem, že to skutečně společenské šaty jsou a tudíž i vhodné na plesy.

Minion
117 příspěvků 10.02.13 22:31

No já maturovala před několika lety a bylo to dosti podobné tomu, co píšete. I některé mé spolužačky-maturantky měly velmi krátké šaty - dosti nad kolena, takže jsem si ve finále připadala za blbce já, která šla v šatech dlouhých. Tančit bohužel moc neumím, jelikož jsem se jako náctiletá styděla jít do tanečních, ovládám jen valčík, ale na ten hráli jen minimálně. Převažovaly diskotékové hity a hity ze zábav - takže neustále hrál Kabát… Většina na parketu jen trsala. K půlnoci se půlka holek ode mě ze třídy převlékla z šatů do outfitů typu legíny + top se štrasem a začala pravá diskotéka… Takže spíš maturitní diskotéka než ples :-) Ale i když to bylo takové, jaké to bylo, vzpomínám na to ráda :-) I rodičům se tam moc líbilo, ostatním příbuzným snad také, byla legrace… a o to jde hlavně - aby se lidé bavili a užívali si večera :-)

indyka
625 příspěvků 10.02.13 23:12

Maturovala jsem před dvěma lety - k vidění byly šaty krátké, delší i dlouhé, šlehačkové sukně byly spíš výjimka, ale nikdo to nějak neřešil. Do tanečních z naší školy chodili téměř všichni, takže se tančilo dost, ale jinak to nebyl žádný jó vážný a honosný bál. Ono u nás jsou ty plesy brány spíše jako ožíračka. I když je oficiální ples gymnázia, spíše než městská smetánka se tam potulují současní a bývalí studenti, a co je překvapivé, ti šestnáctiletí jdou pod parou víc než ti dvaadvacetiletí.

Zažila jsem i stužkovací ples přítelova bratra na Slovensku - tam se na ten ples skládají už od prvního ročníku, jde tam jen nejbližší rodina a všichni mají místa na sezení, je tam večeře, potom raut…coby ples to má o několik levelů vyšší úroveň, stejně jako ostatní slovenské plesy. Ale co jsem viděla, tak tam není zvykem, aby středoškoláci chodili houfně do tanečních a taky to na tom stužkováku bylo vidět - jeden žák, co uměl tancovat, vytáčel třídní učitelku, ostatní šlapali zelí a bylo vidět, že je ten „valčík“ učila maminka pár hodin předem v obýváku, aby se na parketu aspon trochu hýbali. Zato generace rodičů metala čardáše jak na běžícím páse. Holt jiný kraj, jiný mrav.

lipo
303 příspěvků 10.02.13 23:23

My jsme teda maturitní ples neměli, měli jsme jen večírek. Ani kamarádi z jiných škol se nezmiňovali o maturitním plese (i když přímo jsem se na to nikoho nevyptávala teda). Myslela jsem, že se to dělá jen na Slovensku a koukám, že asi neé… Měli jsme ale záverečný ples v tanečních, tam mi úroveň přišla v pořádku.

guinejske_prase
178 příspěvků 11.02.13 00:10

U nás na gymnáziu se dělaly pouze plesy školní, nikoliv maturitní. I tak ale považuji za naivní a možná i hloupé očekávat od středoškolských plesů nějakou úroveň :) přijde mi, že je to pořád samé pohoršení, ale středoškolský ples na úrovni je v podstatě jen taková urban legend.

Silver-Edged Axe
299 příspěvků 11.02.13 00:21

Taky mi maturitní plesy přijdou spíš jako taková trošku lepší diskotéka. Tedy naše česká vesnická diskotéka. Kam se hrabou na párty třeba v londýnkých klubech ;) (co se týče oblékání).

A musím se potupně přiznat, že před asi 10 lety jsem na ten ples šla taky v mini. A myslela jsem si, jaká nejsem kočka :DD. Každopádně mi to tehdy divné nepřišlo, nikde se neřešilo, jak chodit na ples oblečená, rodiče ani muk, ve škole ticho po pěšině…výchova žádná. Tak si to ty holky přeberou po svém… A tak je to asi pořád.

amwyka
11 příspěvků 11.02.13 00:33

@lipo
To je zajímavé, nikdy mne nenapadlo že by někde maturitní ples nebyl. Poptám přátele z Moravy, i když Wikipedia už to asi zodpověděla předem ;)

@guinejske_prase
Asi opravdu kus od kusu, když mi kolegyně ukazovaly fotky svých potomků z maturitních plesů v Lucerně či na Žofíně, rozhodně bych tam úroveň viděla.

Sibyla
2639 příspěvků 11.02.13 08:02

Asi záleží na tom, kde ples je. Nevím, nikdy jsem šílenosti na plesech nezažila, i když musím uznat, že jsem si nikdy nepomyslela: „ách, to je úroveň!“ Ale tu bych asi, po shlédnutí některých excesů z Opery, v Česku hledala marně.
@llolla Když jsem se podívala, odkud ta kolotočářská, uhádaná osoba je, pochopila jsem její manýry. Radši to sem ohleduplně nenapíšu, ale žádné buranství mě z té lokality nepřekvapí.

z_dediny
1034 příspěvků 11.02.13 09:39

@amwyka Syn maturoval před dvanácti lety, dcera před devíti, já před čtyřiceti, manžel taky. Nikdo z nás neměl maturitní ples. Všichni jsme měli stužkovací večírek, na kterém byli jen spolužáci a kantoři. Já jsem z malého moravského městečka, zbytek mé rodiny z velkého moravského města.
(Ramínka jsou mi lhostejná, ale docela by mě zajímalo, co je na červené na sdělení faktu, že na našich gymnáziích se nekonal maturitní ples :-))) ).

Příspěvek upraven 11.02.13 v 12:33

666mahu
1490 příspěvků 11.02.13 10:25

Myslela jsem, že maturitní ples mají na každé střední, nepamatuju si, že by mi někdo říkal, že jeho škola nemá. :-)
Nevidím velké rozdíly v oblékání za 25 let, co si maturitní plesy pamatuju. Nezdá se mi, že by úroveň klesala, je stále přibližně stejná. Akorát dlouhé šlehačkové šaty dřív maturantky nenosily. Nevím, jestli jsou horší nesedící mninišaty s obrovským výstřihem nebo zatrhaný ucouraný dlouhý hadr z půjčovny.
Maturitní ples považuji za bujarý večírek, školní plesy se nedají srovnávat s plesy tanečních kurzů a normálními plesy pro dospělé. Co mají na sobě studenti beru s rezervou, také jsme chodili neuvěřitelně vymódění. Doprovod by měl být oblečen důstojněji.
Mládež chodí oblékaná jak je vychováváme, možná se společenský oděv časem zlepší. Na druhou stranu se na maturitním plese určitá uvolněnost snese. Tragédie to není, jen občas fraška. :-)

modny guru
280 příspěvků 11.02.13 10:25

No, ja som bola na plese minule prvykrat, nebol to maturitny ples, ale nas skolsky. Dievcata boli oblecene slusne, az na niekolko exemplarov vykukujucich podprseniek a niektore dievcata nezvladli chodit na svojich opatkoch. Chlapci, samozrejme az na nejake vynimky isli uplne mimo rytmu. Vsetko ako som ocakavala. Az kym som nezbadala jednu svoju znamu, a to v teplakovych satach! vhodnych na vyhadzovanie smeti alebo domace upratovanie!!! Lodicky ani baleriny samozrejme nemala, asi aby nenarusila ten „neformalny“ dojem, ale dala si k tomu conversy! Vsetci na nu nechapavo hladeli, neviem ako to brala ona. Kedze je skor taky „skatersky“ typ, asi jej bolo blbe zrazu sa zmanit na „princeznu“, ale tym oblecenim sa strapnila urcite viac.

zelena
156 příspěvků 11.02.13 12:07

@indyka za čias mojej puberty, čo nebolo tak dávno(mám 25)sme chodili do tanečnej ešte ako decká na základnej škole, tj. 8. - 9. ročník, nie počas strednej školy. A aj napriek tomu, že som kurz spoločenských tancov absolvovala, tiež som na stužkovej šlapala kapustu. Niekedy to asi nie je o tom, či človek do tanečnej chodil alebo nie :) Inak je ale stužková slávnosť na Slovensku braná ako dôležitá spoločenská udalosť pre mladých. Všetky, na ktorých som bola mali veľmi peknú úroveň, dievčatá boli vždy pekne oblečené, vo väčšine v dlhých šatách. Ale je pravda, že na tú tanečnú stránku sa tu až tak veľmi nehrá, s výnimkou učiteľského a rodičovského tanca.

Vé-Vé
76 příspěvků 11.02.13 15:32

Na mém plese loni v menším městě na jihu Čech se dvěma SŠ (tudíž soutěžení mezi 8 třídami v průběhu sezony) to bylo podle mě dobré. Maturantky jsme měly všechny dlouhé šaty, jen jedna v krátkých (ale dobře padnoucích a hezkých) a jediný spolužák měl perfektní oblek :) Hosté na tom byli taky docela dobře, rozhodně jsme nikoho v zákulisí nemuseli drbat :D Jen ten tanec asi taky nic moc, já osobně jsem do tanečních nechodila a 98 % spolužaček taky ne, takže jsme si odploužily tanec s rodiči a pak se to holt postupně zvrhlo v diskotéku, sundavání bot a podobně :D Já jsem dlouho na ples odmítala jít, ale nakonec nelituju a docela vzpomínám, sice jsem se neúčastnila trsání ani půlnočka, ale i tak to bylo fajn a už se těším, jak to na tom samém místě i stejném oboru za 3 roky rozjede sestra :D

Dahllie
2222 příspěvků 11.02.13 16:22

Já maturovala v roce 2006. Ples jsme měli (ale zase se u nás nedělají stužkovací večírky). Do tanečních ve druháku chodili skoro všichni, takže polka, valčík, walz, jive v pohodě. Oblečení jsme měli vhodné skoro všichni, co si pamatuju (až na nějaké ty tmavé tenisky, protože společenské boty přece nepotřebuju u kluků a pokusy o lacinou extravaganci u některých dívek). Hudební doprovod večera byl tristní, po falešených písních na které se dalo tančit, přišla (s odchodem prvních rodičů kolem jedenácté) pop-disco série 60. - 90. let jejíž největším hitem byla Dlažební kostka původně od Brutusu (jo, dá se na to šlapat jive, ale…), která hrála v průběhu večera asi 3×.

Dragowlin
262 příspěvků 11.02.13 16:27

Můj letošní maturitní ples se mi moc líbil. Slečny měly až na jedinou vyjímku (slečna co to uváděla! velice uplé rudé mini. Vzhledem k její přetékající postavě, kdy se obeplo vše, zařezalo vše… ach) šaty dlouhé, vkusné - žádné hadroidní nesmysly. Myslím že jsme to zvládli (všichni maturanti i doprovod, popřípadě nižší ročníky) nikdo ostudu nedělal.
Hudba byla jak čistě plesová - polky, valčíky, waltz… tak i v zámeckém sklepení, které je přebudováno na diskotéku byla dokonalá cimbálovka (tam to nad ránem žilo!) a v jednom ze sálů ještě diskotéka. Každý bral co chtěl a bylo to skvělé. Takže aspoň za náš „vesnický“ gympl říkám není to tak zlé!

misial
1394 příspěvků 11.02.13 16:36

Já - na ostravském gymplu - maturitní ples měla. Přítel na gymnáziu o 40 kilometrů dál ne. Myslím, že je to škola od školy, ne nějak moc regionálně.

Nixe Lulu
326 příspěvků 11.02.13 17:01

Trochu OT, ale v souvislosti s tanečními: Myslím si, že je docela k ničemu, že se do nich obvykle chodí už v 15 letech. Na plesy běžně lidi chodí až přibližně od 18-20 let? A v té době už je velká šance, že co se naučili v tanečních, od té doby už zapomněli. Větší smysl bych viděla v tom posunout to až na 18 let, ale pak je zase nevýhoda, že kdyby to bylo až v posledním ročníku SŠ, tak je tam poměrně brzo ten maturák. Ale vlastně by to mohlo navazovat; nevím, kdy končí podzimní kurzy tanečních, asi v listopadu nebo prosinci? A maturák může být potom.

misial
1394 příspěvků 11.02.13 17:10

@Nixe Lulu Souhlasím. Ve svých 19 letech se musím naučit tančit víceméně znova.

Příspěvek upraven 11.02.13 v 17:31

Ani  11.02.13 17:20

@Nixe Lulu Mně to přijde akorát, od těch 15-16 (prvák/kvinta na střední) jsme chodili i na maturáky a na běžné plesy (hasičský, myslivecký apod.), tancování u nás bylo dost oblíbené. Navíc to byla výborná seznamovací příležitost, ty plesy pak dobrá záminka pro rande :) Mnozí si kurz několikrát zopakovali (nebo se ukázali aspoň jako hosté na prodloužené).

Nanynka_02
447 příspěvků 11.02.13 17:48

Potvrzuji, že maturitní ples není samozřejmost. Absolvovala jsem v roce 1998 jedno z „tradičních“ brněnských gymnázií, totiž Slovanské náměstí, a měli jsme pouze stužkovací + maturitní večírek. Žádní rodiče, žádní spolužáci z vedlejších tříd, žádné šlehačkové šaty a kvádra. Mělo to něco do sebe :-)

Barbuchaa
211 příspěvků 11.02.13 18:24

@Nanynka02 Zdravím bývalý Slovaňák! :D Letos máme (stejně jako loni a přecházející roky, co si pamatuji) šerpování maturantů a „pokoukání“ pro rodiče v rámci reprezentačního plesu školy. Ačkoliv bude sál zase nacpaný až k prasknutí, vnímám to jako ideální řešení, nedokážu si totiž představit krom organizace stužkovacího a maturitního večírku, posledního zvonění etc. ještě řešit pronájem sálu na ples, program, tombolu… Nehledě na finanční stránku věci.

MP Janka
373 příspěvků 11.02.13 20:03

U nás na elektro-průmyslovce, takže v ročníku tak 180 kluků a 20 holek, se na plese tancují společenské tance, občas moderátorka zahlásí, co to bude, a i když ne, tak se vždy najde někdo, kdo tanec rozpozná, takže běžně se tančí rumba, samba, jive atd., i standardní jako valčík a polka. Diskotékové trsání se nechává až na after-party, kam po půlnoci odchází většina mladších ročníků. Oblečení tak různě, ale mezi tím množstvím černých obleků se ztratí ledasco.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit