Trolí doupě : opomíjený kontext módy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

shmt
117 příspěvků 26.08.13 11:00
Trolí doupě : opomíjený kontext módy

Milé pekelnice a pekelníci.

Se zvědavostí čekám, zda založení tématu v trolím doupěti se setká se zájmem či ignorací nebo snad vyvolá vlnu odsudků… Vyznávám se vám všem, že po nedávné diskusi v rámci threadu „co jsem měl dnes na sobě“ jsem musel zapracovat, zjistil jsem že mám povážlivé mezery ve znalostech o ovulaci některých savců a také určité potíže s pravopisem. Děkuji za to.

Dnes však bych chtěl otevřít jiné téma, jakkoliv se mi také „vylouplo“ při výšezmíněné debatě : Outfit jako vyjádření postoje/světo­názoru/sociál­ní příslušnosti.

Mám dojem, že k outfitům častěji přistupujete „zvenčí“, jakým dojmem na koho jaký outfit působí, co v kom asociuje a jak to vylepšit. Jak být sexy či elegantní, či seriozní.

Ačkoli se různé pekelnice našly v různých stylech, přec se dohromady snažíte o estetické souznění s určitou sociální skupinou, což? A to sice s městskou buržoazií (dovolíte-li mi tenhle výraz), případně ještě vyššími kruhy…

Při debatě o mém sukňovém outfitu mi to došlo : k vyladění modelu jste mi nabízely hezčí sandály a také doplňky. Jenže šperkům/doplňkům se vyhýbám a ačkoli uznávám, že kýmsi navrhované sandály mají „šmrnc“, rozhodně nemám v plánu si nic podobného kupovat.

Punkera nemá smysl přesvědčovat o tom, že kostkaté gatě jsou nemoderní a odhalené torzo trupu svědčí o hlubokém buranství. Jeho outfit je více či méně pečlivě připravenou výpovědí o jeho hodnotách a životním stylu.

„Outdoorizujícím“ spoluobčanům je marno vysvětlovat, že kostkaté lezačky nejsou dost chic, když se chtějí veřejně přiznat ke svému postoji, nechtějí se podobat městskému elegánovi, kravaťákovi apod. Navíc, jak jsem zjistil malým soukromým průzkumem, i esteticky jim obvykle outdoorové oblečení přijde hezčí, přijatelnější… nějak „vlastní“. Cítí se v něm dobře - proto jej také nosí i přes opakované upozornění, že tento outfit se hodí na horskou tůru a do města že je lepší provětrat jiné hadry…

Skvělým příkladem jsou i sluníčkoví lidi (dle kasifikace JXD), kteří také volí často typické a nepřehlédnutelné outfity, účesy, úpravy vlasů/chlupů atd…

I kreatury z pranýře módního pekla mají záměr. Věřím, že častěji podvědomý, než vědomě zpracovaný a pečlivě připravený - leč přesto. Manifestují svůj status, sociální, finanční, svou příslušnost…

Abych byl konkrétnější, ani mě osobně nepřitahuje estetika módněpekelných modelů. U žen výrazně nepreferuji makeup, šperky, bižu. Podpatky a kabelky (oproti batohům) považuji zase za zdravotní peklo. A pakliže se vnitřně neztotožním s… jak to nazvat… módním ideálem, elegantním stylem, jaký zbývá pro mne důvod, abych se mu snažil prakticky blížit?
Při myšlenkovém cvičení, kdy si sebe představuji v modněpekelně vyhovujícím oblečení, mám nepříjemný pocit, že jsem „mimo své vody“, podobám se lidem, kterým se podobat nechci, mé oblečení se mnou ztrácí… kontinuitu? Netoužím po tom být přitažlivým pro co nejvíce žen, nemusím být seriozní. Jaké další důvody mohu zvažovat?

A tak se ptám, kdo rozhoduje, co je a co není hezké, elegantní, patřičné? Kde tento konsensus vzniká a jak je možné, že třeba ta masová česká outdoor-mania se neodrazila v bezproblémovém přijetí kostkatého outfitu v městském veřejném prostoru?

A kdo posoudí, zda je u outfitu důležitější „manifestační funkce“, sebevyjádření nositele (byť v mnoha případech může kdekomu připadat nepřijatelné/de­mentní/trapné atd) nebo „reprezentační funkce“, kdy jde o vyvolání určitého dojmu u ostatních?

A co se týče neshody v estetice : kdo jako arbitr elegantiae určí, čí vkus je vkusný a čí vkus je nevkusný? Kdo trefil pomyslný módní terč a kdo je vedle jako jedle? A je-li kdo svým vkusem mimo módní proud, měl by se nějak esteticky vzdělat, povznést, předělat, aby netropil ostudu?

Neváhejte a pojďte podiskutovat s vcelku neškodným trolem. Není mým záměrem narušit vaši virtuální pospolitost, spíše mě baví tu a tam podiskutovat, zvláště když zde na módním pekle to již několikrát bylo vysoce inspirativní.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

666mahu
1490 příspěvků 26.08.13 11:10

@shmt, jedete další kolo? :-(((

lucindaSK
886 příspěvků 26.08.13 11:12

@shmt Johny, ty si to zase zlízneš :)

stricc  26.08.13 11:22

@shmt To máte tak: Když se rozhodnu, že mi vyhovuje vypadat jako stará čarodějnice, právě z důvodu určitých sympatií ke starým čarodějnicím, tak tak prostě vypadám a jsem spokojená.
Není však na místě, abych se cítila dotčená, když si někdo řekne hele, ona vypadá jak čarodějnice, to je děsný. Jednak jsem tak sama chtěla vypadat a druhak je mi známo, že celý svět vřelé sympatie k čarodějnicím nechová. Nebudu ho tedy přesvědčovat, že je to ve skutečnosti hezké, elegantní a navíc vysoce funkční (rozparek na sukni například umožní lepší ovládání koštěte), jen si pomyslím, že má bohužel trochu omezený obzor, ale to přece není moje starost, no ne?
Na skupinu, která se snaží stylizovat do elegance střední a vyšší buržoazie, prostě dojem neuděláte, i kdybyste tu sukni měl z čistého kašmíru a sandály od Diora. Ale proč vlastně chcete dělat dojem na skupinu, která je vám tak bytostně cizí? Není lepší si pomyslet „jsou blbý, ať si trhnou nohou, já si stejně budu dělat, co chci“?

shmt
117 příspěvků 26.08.13 11:23

No jo, holky, tady na módním pekle je taková koncentrace sexy mozků, že jsem si to neodpustil. Odpustíte to vy mně?

Třeba jsou mi ostré odpovědi jen nepříjemností, kterou přetrpím, abych se pročetl k něčemu inspirativnímu, co mě posune mimo vlastní zajeté koleje, co mi ukáže… kde bota tlačí =)

Jsemť jen bláhový idealista a věřím, že pouhým dialogem se navzájem obohacujeme.

chinin
2788 příspěvků 26.08.13 11:27

@lucindaSK
Myslim, ze se mylite, dle stylisticke a gramaticke stranky projevu jde o jineho rebela bez priciny.;-)

chinin
2788 příspěvků 26.08.13 11:29

Skvele vyjadreno. Klidne bych se pod vas prispevek podepsala. ;-)

@stricc píše:
@shmt To máte tak: Když se rozhodnu, že mi vyhovuje vypadat jako stará čarodějnice, právě z důvodu určitých sympatií ke starým čarodějnicím, tak tak prostě vypadám a jsem spokojená.
Není však na místě, abych se cítila dotčená, když si někdo řekne hele, ona vypadá jak čarodějnice, to je děsný. Jednak jsem tak sama chtěla vypadat a druhak je mi známo, že celý svět vřelé sympatie k čarodějnicím nechová. Nebudu ho tedy přesvědčovat, že je to ve skutečnosti hezké, elegantní a navíc vysoce funkční (rozparek na sukni například umožní lepší ovládání koštěte), jen si pomyslím, že má bohužel trochu omezený obzor, ale to přece není moje starost, no ne?
Na skupinu, která se snaží stylizovat do elegance střední a vyšší buržoazie, prostě dojem neuděláte, i kdybyste tu sukni měl z čistého kašmíru a sandály od Diora. Ale proč vlastně chcete dělat dojem na skupinu, která je vám tak bytostně cizí? Není lepší si pomyslet „jsou blbý, ať si trhnou nohou, já si stejně budu dělat, co chci“?

shmt
117 příspěvků 26.08.13 11:30

@stricc : zachtělo se mi zašťourat se hlouběji, k takovým těm „proč“ a „jak“. V téhle oblasti outfitů, etikety a reprezentace mám závažné mezery. A tak, raději než bych si pomýšlel „jsou blbý, ať si trhnou nohou“ se zamýšlím nad tím, proč to tak je, jaká jsou módněpekelná východiska, jaká jsou moje, kde je prostor pro spokojené spolužití a taky v neposlední řadě, jestli nejsem blbý já. A dost možná to nelze zcela uzavřít nějakým závěrem, může jít opravdu jen o cvičení v pojmenování, v dialogu, v argumentaci, toleranci…

Zůstávám třeba fascinován nesouladem, kdy jsem (vizuálně, společensky) odmítnut divou na podpatcích, kterou odmítnu z podobných důvodů zase já - a přeci je její odmítnutí nějak kongruentní se silnějším středoproudem etikety, zatímco to mé je marginální, trochu… „navzdory“. Zpytuju se, hledám příčinu nesouladu, případně cokoli dalšího zajímavého.

katango
1356 příspěvků 26.08.13 11:31

Když mám náladu na viktoriánsko-steampunk styl, obléknu se do něj. Když mám náladu na minimalismus, dtto. Dtto lesana či hippie. Chodím si, jak chci, a obvykle to se stylem střední až vysoké buržoazie nekoresponduje. Jen se snažím nosit přírodní a kvalitní materiály - vlna, hedvábí, len, bavlna, viskóza. Protože jsou mi příjemný. Boty, kabelky, případně kabáty z pravé kůže, ne z vikslajvantu. Perly nosím taky, ale říční a naprosto ne kulaté.

Saxofon
508 příspěvků 26.08.13 11:32

Mám pocit, že zmiňovaná „manifestační“ a „reprezentační“ funkce se překrývají, ne? Když pominu, že obecně se lidé oblékají primárně z důvodu ochrany (před zimou), tak v podstatě každý se snaží oblečením vyjádřit svoji představu o sobě, to, jak si představuje, že ho ostatní vidí, nebo jak chce být viděn. Ať už se chce zařadit mezi konzervativní, romantické, rebelující, sportovní nebo nenápadné, tak oblečením vyjadřuje přání „někam patřit“ nebo demonstrovat postoj nebo přilákat obdobně smýšlející.
Další poměrně významnou a na MP často opomíjenou složkou je příležitost, pro kterou se oblékáme. Tak, jako je těžko přijatelné jít do ND v plavkách nebo kalhotách na slézání Iztacíhuatlu, tak je stejně nevhodné chodit do kanceláře v ultraminisukni nebo na motorkářský sraz v malých černých a lodičkách. Je-li k outfitu složeného ze šatů a tenisek a určeného na výlet zmiňováno, že lepší by byly lodičky, tak bych oněm doporučujícím přála si v lodičkách absolvovat cestu po louce nebo malý výšlap na Říp a zpět. Je to kravina a je to nevhodné. Tím pádem nehezké. Co je krásného na potácející se „dámičce“ s výronem?
Osobně mi připadá zajímavější cokoliv trošku přehánějícího, oblečení jako kostým (ve smyslu divadelního, ne té věci složené ze sukně a saka), to mě nutí o nositeli přemýšlet a vůbec to nemusí korespondovat s mým vkusem.
Někde v diskuzích tu je už „mrtvá“ záležitost o tzv. Bibli MP (podpatky, rozbíjení, X silueta, odhalená kolena (byť nehezká, to je jedno), žádné náboženské symboly, značky, sekáče, barvy…). Stojí za to si to přečíst.

lucindaSK
886 příspěvků 26.08.13 11:35

@chinin tiež som rozmýšľala, ale nedajte sa pomýliť. A okrem toho myslím, že on bol jediný, čo tu vyvolal ten svoj sukňový rozruch. Veď sa dozvieme :)

Pirek
6778 příspěvků 26.08.13 11:36

A já myslela, že se budou diskutovat kostýmy LARPařů, hráčů Dračáků a jiných těchto komunit. Jsem hluboce zklamaná!

shmt
117 příspěvků 26.08.13 11:40

@Saxofon : Děkuji a plně souhlasím. Příležitost KAM daný outfit patří bývá na MP opomíjena, resp. mlčky se předpokládá že chodíme/chodíte hlavně „downtown“.

Svým prvním odstavcem jste se však přiblížila k podstatě mé otázky. Rozpor mezi tou „manifestační“ a „reprezentační“ funkcí se myslím bere v rozdílu mezi nitrem/myslí nositele/lky a pozorovatele/lky.

Avšak… je zde ještě ten středoproud módy, konsensus o tom, co je vhodné, co je pěkné, co ještě tak lze skousnout a co ne. I tenhle proud vnímají různí lidé různě silně… Odkud vyvěrá? A je dobře nebo špatně, že s oučasnost na rozdíl od dob ještě nedávno minulých nabízí takovou toleranci? A proč je v rámci dnešní široké tolerance zajímavé snažit se „oříznout“ extrémy a zúžit pole možností (např pranýřováním oblékacích excesů)?

A jak je to s nekompatibilitou estetického cítění? je na místě jít si za svým pojetím krásy a dráždit ctné spoluobčany (včetně MP) nebo zohlednit reprezenteční funkci a většinový konsensus na úkor (třeba úchylného) sebevyjádření?

stricc  26.08.13 11:54

@Pirek To by bylo fajn, ale víte jak dlouho tu vydržel ten cosplay. To by mohlo @shmt stačit jako názorná ukázka, zač je toho loket být jiný.
@shmt Je dobře, že současnost nabízí takovou toleranci. Ovšem je rozdíl v obecné společenské toleranci „ať si každý nosí, co chce“ a konkrétní osobní toleranci každého individua. Tady se sešla většina, která jinakost dvakrát nemiluje, což navíc svým přístupem k věci jasně stvrzuje a posvěcuje admin coby prodloužená ruka majitele. Jsme na návštěvě u někoho, kdo nemá rád muže v sukních ani ulítlé kostýmy a preferuje jedinou stylizaci: do uhlazené dámy ze střední třídy.
Nezbývá, než se smířit s tím, že s každým nelze nalézt společnou řeč. Fanatický vyznavač bůčku s hořčicí se těžko nají podle své chuti s přísným veganem. Maximum, co můžou udělat, je sednout si ke stolu každý se svým talířem a neošklíbat se nad tím, co má ten druhý.

Saxofon
508 příspěvků 26.08.13 12:06

@shmt Naprostá většina „nositelů“ a „nositelek“ nijak hluboce o tak přízemní záležitosti jako je oblečení nepřemýšlí. Prezentovaný postoj tomu pak odpovídá a není to ani obdivu ani odsouzení hodné. Ne každý má nějaký vyhraněný postoj, nebo potřebu tento postoj prezentovat na odiv. Krom toho to zpravidla efektivní není (kvůli tomu, že nějaký pejskař nechává svého miláčka pravidelně si ulevit před moje vrátka, nezačnu nosit tričko s nápisem „Strčte si to hovno svého psa do pihele a ne pod mou botu“).
Na širší debatu je pak otázka hranic. Tedy toho, kdy už něčí vzhled okolí obtěžuje. Sama mám relativně slušnou míru tolerance, ale za mojí osobní hranicí už je obézní dáma, co chodí po ulicích v noční košili (bydlela nedaleko) nebo pán (viděno před pár lety), co se po ulicích pohybuje výhradně v rozepnutých kalhotách a naostro. Jejich „postoj“ mě nezajímá, jejich vzhled mě obtěžuje.
A jinak souhlasím se @stricc, to, že určitý dav, určitá skupina něco vyznává, přece nikoho neomezuje, má právo se vyjádřit jako každý jiný. Až po ty hranice.

Lola  26.08.13 12:08
@shmt píše:
A jak je to s nekompatibilitou estetického cítění? je na místě jít si za svým pojetím krásy a dráždit ctné spoluobčany (včetně MP) nebo zohlednit reprezenteční funkci a většinový konsensus na úkor (třeba úchylného) sebevyjádření?

Myslím, že to má dost společného s etiketou. Proč je ve společnosti vyžadováno pozdravit bližního „Dobrý den“, i když je mi dotyčný naprosto ukradený a je mi naprosto jedno, jestli bude mít dobrý den nebo ne?
Proč není vhodné se sebevyjadřovat vykonáním velké potřeby na autobusové zastávce, byť byste pak po sobě vzorně uklidil a dokonce chodník i vydesinfikoval?
Proč není vhodné přijít na premiéru do opery v montérkách, i když i skladník si může čísti Vergilia v originále?

Netvrdím, že se zvyklostmi etikety dají vysvětlit všechny ustálené konvence v oblékání, ale určitý průnik zdůvodnění tam nepochybně existuje.

@shmt píše:
No jo, holky, tady na módním pekle je taková koncentrace sexy mozků, že jsem si to neodpustil. Odpustíte to vy mně?

Jen tak na okraj: dávám červené ramínko za každý příspěvek, který obsahuje oslovení „holky“. Nesnáším to, je to prostě silnější než já, ale ve vašem případě jsem se ovládla. Máte u mě polehčující okolnost, že jste muž. Od ženy to na mě působí jako vlezlý pokus o družbu, o kterou nestojím. Takže za mě odpuštěno :)

jumbeee  26.08.13 12:12

@shmt Za mě: Měla jsem z minulých diskuzí dojem, že jste „přírodní typ“ a proto mi kožené sandály a lněná košile přišly přirozenějším doplněním než to co jste měl na sobě.

(Tyjo, jsem fakt ráda, že mám normálního chlapa, kterej netráví hodiny přemýšlením o tom, co se hodí k sukni a jak tím bude provokovat neznámý ženský na internetový diskuzi.)

Veselý Puntík
223 příspěvků 26.08.13 12:15

@jumbeee Amen. :)

jumbeee  26.08.13 12:22

@shmt Abych to ještě upřesnila: „přírodní léčitel“ v outdoorových sandálech a košili se zjevem hlásajícím „rybářské potřeby“ působí jako někdo, kdo se vyžívá v nedotaženém pozérství.

stricc  26.08.13 12:26

Jazyk asi ne náhodou používá výrazy jako alternativní způsob života, subkultura a tak dále. To už dost jasně naznačuje, že je to něco mimo běžný průměr. A ten běžný průměr má sice výhodu v početní převaze, díky které může taky diktovat pravidla chování (viz ta etiketa), ale na druhou stranu má tu smůlu, že se vůči němu vymezují a vyhraňují všichni od drsných motorkářů až po éterické lesní víly.
Vzpomněla jsem si na jeden takový ilustrační příklad. Mám kamarádku, jejíž bratr bydlí se ženou v maringotce někde na samotě u lesa a živí se tím, co si tam vypěstuje, plus občas nějakým melouchem, aby měli i na základní potřeby, co na poli nerostou. Vyhovuje jim to a podle mě není nejmenší důvod nad tím nějak ohrnovat nos, žijou přesně tak, jak si svobodně vybrali, a jsou spokojený. Co si oblíká, to nevím, a je mi to jedno. Až potud žádný problém. Já bych sice nechtěla takhle žít, ale dokážu pochopit, že a proč někdo chce, nemám důvod to odsuzovat a může mi to připadat i zajímavé. ALE. Stalo se, že svoji sestru seřval, proč je sakra oblečená v černém, copak neví, že černá odebírá energii? Vůbec ho nezarazilo, že scéna se odehrávala na babiččině pohřbu. A to je přesně to, co už neberu. Sestra sice toleruje jeho se vším jeho přesvědčením, životním stylem a určitými výstřelky, tak proč on netoleruje ji, když se rozhodla dodržet bůhvíkolik století starou a vžitou konvenci, a vnucuje jí vlastní a ještě k tomu dost diskutabilní pohled na věc?
Takže z toho podle mě vyplývá, že chce-li se člověk z většiny i menšiny vyhnout konfliktu, může se snažit toho druhého maximálně pochopit, případně ho může ignorovat, ale neměl by mu kecat do jeho věcí.

Tojsemcelájá  26.08.13 12:27
@jumbeee píše:
@shmt Za mě: Měla jsem z minulých diskuzí dojem, že jste „přírodní typ“ a proto mi kožené sandály a lněná košile přišly přirozenějším doplněním než to co jste měl na sobě.(Tyjo, jsem fakt ráda, že mám normálního chlapa, kterej netráví hodiny přemýšlením o tom, co se hodí k sukni a jak tím bude provokovat neznámý ženský na internetový diskuzi.)

A jste si jistá, že to není on? Jeden nikdy neví :-)

Brunhilde  26.08.13 12:27

Móda je způsob komunikace s okolím a většina z nás k ladění outfitů přistupuje intuitivně.
Myslím, že než řešit pořád, co je a není in, by se jedinec měl věnovat sebepoznání: kým chce být, kým opravdu je a co chce sám světu sdělit.
A je to tak, že pokud chci být za starou čarodějnici, budu mít pro to nějaký důvod a když na mne lidé budou jako na starou čarodějnici reagovat, bude mne to těšit.
Nic nového pod sluncem.

jumbeee  26.08.13 12:31
@Tojsemcelájá píše:
A jste si jistá, že to není on? Jeden nikdy neví :-)

Myslím, že jeho břicho poznám :D. A tu sukni by musel mít tak o 30cm delší ;).

Saxofon
508 příspěvků 26.08.13 13:12

@stricc To je přesně ono. Čím víc tolerance a pochopení požaduji, tím víc ho musím nabídnout. Jenže ze zkušenosti vím, že ti, co se okatě až extremisticky sebeprosazují, odmítají tolerovat odlišnost ostatních a nahážou je šmahem do jednoho pytle (vzpomněla jsem si na „takykamaráda“, který doslova propadl různým konspiračním teoriím a odmítal přijmout, že jeho představy nesdílím ne proto, že jsem „zmanipulovaná médii a hlavně Novou“, ale prostě proto, že moje zkušenost, informace a osobnostní založení jsou jiné).

Pirek
6778 příspěvků 26.08.13 13:23

@Brunhilde
Nebuďte správnými, buďte opravdovými!

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit