Tykání nebo vykání v diskuzích - docela zbytečná anketa :-)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Hajdalena
18 příspěvků 10.11.11 11:43

V diskuzích jsem si všimla, že se tu hodně začalo rozebírat téma, jestli je slušnější si v diskuzích tykat nebo vykat. Já patřím k vykačům a nepřipadám si jako snob. Jsem zvyklá nejdřív sama vykat a k tykání přejít až když jsou sympatie na obou stranách. Nevidím rozdíl mezi chováním v reálu nebo na internetu. Jak jste na tom vy?

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

Ameline
95 příspěvků 10.11.11 12:07

Já jsem zbabělec a obcházím to jak jen slušná čeština dovoluje, a nechám na druhém, zda si chce vykat nebo ne. Raději ale vykám, k tykání přecházím když mi druhý také tyká, když se o tom dohodneme, nebo někdy když na mě útočí. Nemohu si pomoct, ale je mi příjemnější vykání, obzválště nejde-li o normální „pokec“ ale spíš radu a podobně. Tykání z čistého nebe mi přijde moc familiární, v nejhorším případě díky nemožnosti textu předat tón i povýšené je li druhý v pozici autority a já již začala vykáním.
A co kapitalizace Vy a Ty, má to podle vás nějáký význam? Já u „vy“ tímto rozlišuji, zda je to určeno jedné nebo více osobám, a opravdu jsem nerada adresována jako malé „ty“ a sama to používám jen u dobrách kamarádů v chatu. Miluju češtinu, je taková pestrá :-)

Nanynka
23 příspěvků 10.11.11 12:23
Conny docela chápu, mezi příbuznými mám několik IT expertů a oni se s formálnostmi prostě nezalamují :-) Ale tak jako Ada kritizuje ajťáckou „uniformu“ (džíny, triko s nápisem, prestižky), pokud slouží jako běžné oblečení, tak já zase neberu jako normu ajťácký styl netové komunikace.

Sama teda vykám všem kromě malých dětí a lidí, které znám (ne nutně osobně). Na netu i ve skutečnosti, nedělám mezi tím žádný rozdíl. Tykání mi podvědomě vadí - v práci se mi několikrát stalo, že na jednání přišel nějaký mladý progresivní člověk z jiného oddělení firmy a začal mi tykat. No jako když hladíš kočku proti srsti. Přitom se vůbec nechci dělat důležitá, beru to automaticky jako výraz přezíravosti.

Pokud jde o ta velká písmenka, na netu je sama používám, ale nevadí mi, když to někdo nedělá. Ovšem líbí se mi, když to někdo dělá :-) Mimo net, a hlavně ve formálnější komunikaci, by se ale psát měla. Tady je kousek Pravidel českého pravopisu:

Vy, Vám, Váš, Ty, Tobě, Ti, Tvůj

• *
    *Podle PČP píšeme tvary těchto zájmen s velkým počátečním písmenem v dopisech k vyjádření úcty, a to ať už se obracíme na jednu osobu, ať jí tykáme nebo vykáme, nebo na více osob. *

Hajdalena
18 příspěvků 10.11.11 12:24
Ameline ha detto : Já jsem zbabělec a obcházím to jak jen slušná čeština dovoluje, a nechám na druhém, zda si chce vykat nebo ne. Raději ale vykám, k tykání přecházím když mi druhý také tyká, když se o tom dohodneme, nebo někdy když na mě útočí. Nemohu si pomoct, ale je mi příjemnější vykání, obzválště nejde-li o normální „pokec“ ale spíš radu a podobně. Tykání z čistého nebe mi přijde moc familiární, v nejhorším případě díky nemožnosti textu předat tón i povýšené je li druhý v pozici autority a já již začala vykáním.
A co kapitalizace Vy a Ty, má to podle vás nějáký význam? Já u „vy“ tímto rozlišuji, zda je to určeno jedné nebo více osobám, a opravdu jsem nerada adresována jako malé „ty“ a sama to používám jen u dobrách kamarádů v chatu. Miluju češtinu, je taková pestrá :-)
Ano, čeština je pestrá stejně jako lidé, kteří jí mluví :-) Velikost písmene Vy nebo vy taky rozlišuju podle toho, jestli se jedná o množné číslo nebo „zdvořilé“ jednotné Vy, ale v chatech si někdy nejsem jistá. Učili nás sice, že oslovení Vy Ty má být psáno s velkým písmenem na začátku, ale zdá se mi, že někteří tohle (obzvlášť v netových diskuzích) považují za projev nadřazenosti nebo co. Když o tom tak přemýšlím, asi jsem taky raději velké Vy nebo Ty. Přijde mi to hezčí a vzhedem k protějšku i uctivější, jestli se to dá takhle staromódně vyjádřit. Asi už stárnu…

Mori  10.11.11 12:31

Já osobně považuju za přirozenější, když se mi tyká, ale snažím se respektovat, na co odpovídám. Když odpovídám na „vy“, vykám, pokud si ovšem všimnu.
Ale jak se někdo rozčiloval, že se mu tyklo, to je podle mě dost přehnané. Ten úzus prostě existuje: v internetových diskuzích se obecně tyká. Můžeme nesouhlasit, ale to je tak všecko, co s tím můžeme dělat:-)
Stejně je nejhorší ta schizofrenie: v tomhle fakt závidím angličanům (ačkoli oni si vykají, jak už někdo poznamenal). Ale zase překládat to pak je někdy fakt děs. A co teprve číst něco špatně přeloženýho, no a o dabingu škoda mluvit - tuhle jsem viděla něco, kde si vykali milenci, protože překladatel byl línej si z minulý scény zapamatovat, o koho jde.
Kapitalizaci Vy/Ty pak vnímám dokonce jako trochu archaickou. Tož kdybych psala dopis, tak to napíšu s velkým, ale jen tak do příspěvku v diskuzi ne. Asi tak: do textu, kde klidně napíšu nespisovný slovo nebo smajlík, to vnímám jako nepatřičné. Možná to souvisí s věkem: co se týče spisovnosti, mám dodnes trauma, jak jsem kdysi ještě jako dítě psala dopis (na papír, zas tak mladá už nejsem) a dostalo se mi posměšků, že píšu - jaká hrůza - spisovně.

Emily.V
67 příspěvků 10.11.11 12:32
Taky jsem nad tím přemýšlela a zatím jsem se přidala na opačnou stranu a zde na fóru povětšinou tykám (tuším to byla A.Č. kdo už tady někde psala, že i podle oficiální etikety není tykání v anonymní internetové komunikaci problém, naopak je to standard). Něco jiného ale je, pokud zdejší čtenářka někde naznačila svůj věk a tedy vím, že je starší než já. V tom případě bych jí vykala.
Kapitalizaci pak používám úplně všude, v SMSkách i na chatu, kromě výrazu úcty k tomu, s kým si píšu, to beru i jako jakousi osobní značku, podpis uprostřed textu.
Věřím, že pokud bych někoho tykáním urazila, takovým pěkným Ty nebo Ti si to trochu vyžehlím =) Každopádně jsem ráda, že to tady zatím nikdo ani ve vyostřenější diskusi neřeší. Argumenty „jste hloupá, protože mi tykáte“ nesnáším.

Nanynka
23 příspěvků 10.11.11 12:44
Pardon, nějak se mi ten citát rozhodil. Takže ještě jednou, a za odměnu delší:

Vy, Vám, Váš, Ty, Tobě, Ti, Tvůj

Podle PČP píšeme tvary těchto zájmen s velkým počátečním písmenem v dopisech k vyjádření úcty, a to ať už se obracíme na jednu osobu, ať jí tykáme nebo vykáme, nebo na více osob.

Malým písmenem se naznačuje soukromý, důvěrný charakter dopisu. Píšeme-li vlastní rodině, můžeme si vybrat mezi formálnějším oslovením Milý dědečku, posílám Ti pozdrav a neformálním Milí rodiče, posílám vám pozdrav z tábora, popř. Milá maminko, zdravím z výletu.

Existuje řada typů textů, jimiž se na někoho obracíme, ale které nemají formu klasického dopisu, např. otevřený dopis, pamflet, reklamní leták, nabídka služeb, ap. O takových textech není nic závazně stanoveno: je na jejich tvůrcích, aby zvážili, zda chtějí vyjádřit spíše zdvořilost, solidnost, formálnost, např. Stavební spořitelna se těší na spolupráci s Vámi; Tato karta Vás opravňuje k výběrům…, anebo neformálnost, např. Přijď si s námi zaskejtovat – kamarádi se na tebe těší.

kiwi  10.11.11 13:55

Já už jsem teda starší osoba… a velice by se mě dotklo, kdyby mi nějaký hulvát začal tykat - ovšem v osobním styku, zoči-voči! I dneska se to občas stává (jak jsem slyšela od kolegyň), že třeba zupáckej šéf, zastydlej ještě v soudružským socíku, neomaleně svým podřízeným tyká, aniž by se vzájemně dohodli… to bych nesnesla ani pikosekundu.
Nicméně: na internetu je jiné milieu :-) a zde by mě naopak urazilo, kdyby mi někdo vykal! Asi že bych se cítila ještě blíže hrobu, než obvykle :-) Samozřejmě, pokud to někdo vyžaduje, nemám problém se přizpůsobit, ale myslím si něco o… dejme tomu jemné dámě, případně netýkavém strýci. Nejedná se ani o osobní styk, ani o klasickou korespondenci… a jedna z věcí, kterou mám na internetu ráda, je právě ona určitá neformálnost. Nový svět, milánkové! :-)
Ještě k debatě vedle: V angličtině tuším kdysi existoval „tykací“ výraz - thou. Ale dneska je to archaismus… a rozlišuje se pouze ne/používáním příjmení. Kdo oslovuje (křestním) jménem, prostě tyká…
A zahlídla jsem i zmínku o Švédech - nejenom že si tam tykají mezi sebou… ale viděla jsem (náhodou, na výstavě) spoustu blahopřejných dopisů, když měl Carl XVI Gustaf narozeniny - 99% z nich začínalo Ahoj králi… přejeme Ti… Samozřejmě od prostého lidu - diplomatická blahopřání vypadala určitě jinak :-)

Mori  10.11.11 14:27

Co se týče angličtiny, tak mám pocit, že se doposavád tyká v modlitbách (tak jakýpak potom, že je to urážlivý, oni tykají pánubohu!), ale s tím křestní/příjmení to tak jednoduché není - zhruba se to tak překládá, ale například výuka němčiny na amerických univerzitách prý probíhá typicky v kombinaci Sie (tedy německé vykání) + křestní:-)
Jinak teď se pokouším oprášit němčinu právě z anglické učebnice, a dlouze se v ní vysvětluje, kdy se má tykat a kdy vykat, takový pro Čecha samozřejmosti - například že když vám tyká cizí člověk, kterýmu jste nabourali auto, tak že to myslí urážlivě:-)

Nanynka
23 příspěvků 10.11.11 14:36

Jestli můžu ještě off-topic, Kiwiin příspěvek mi připomněl, jak jsem pocítila úzkou kulturní sounáležitost s rakouským kolegou. Když jsme se bavili s ostatními na konferenci v širším plénu, všichni jsme všem tykali, bez ohledu na věk a postavení, ona je to tam taková móda. Ale když jsem si pak s tím (o hodně starším) pánem psala ohledně nějaké konkrétní záležitosti, oslovovala jsem ho Vážený pane vrchní řediteli a on mi s ulehčením psal Vážená paní magistro. V zápatí emailu jsme oba měli pěkně vypsané všechny tituly a funkce. Společné kořeny byly poznat ;-)

Alena Cechova  10.11.11 15:09

Já apriori vykám, neumím to jinak, nedělám rozdíly mezi platformami. Od holek mi tykání vůbec nevadí, od chlapů hrozně. Od cizích mužů mi přijde vysloveně urážlivé.
Měla jsem přesosmdesátiletého kolegu, s tím jsme si tykali. Byl děsně fajn, jedinej autentickej džentlmen, kterého jsem mimo své mužské příbuzné poznala. V červnu umřel. Děsně mi chybí, on vždycky věděl přesně, co má dělat, a dělal to s tak samozřejmou lehkostí, až se mi někdy zdálo, že není z tohoto světa.
Vedle něj se každá žena cítila jako přinejmenším miss universe. Tak si kolikrát říkám, jak jsou někteří lidé blbí, že jim vůbec nedochází, oč svou tupou hrubostí přicházejí. A ještě jsou naprdnutí, že je nikdo nemá rád. A stačí tak málo…
Omlouvám se za nostalgicko ublíženecký výron.

NightFury
25 příspěvků 10.11.11 15:31
Já na internetu většinou tykám, ve výjimečných případech vykám, ale nemám pro to přesně daná pravidla. Tykání od ostatních považuji za normální (taky jsem ještě dost mladá, aby se mi vykalo v diskusi), ale třeba v obchodě už mě lehce urazí. Zvlášť od povýšené otrávené prodavačky, protože to zní jako „co chceš, ty spratku?“ a TAK mladá zase nejsem. :))
A Ty/Vy sice sama nepoužívám (vnímám to jako archaický tvar a napsala bych to jen v ručně psaném dopise), ale můj drahý Ty/Ti/Tobě píše a je to jedna z věcí, kvůli kterým mě začal zajímat :)

Jinak k tomu anglickému tykání Bohu - tam jde o ten blízký vztah k němu, jestli se nemýlím (ostatně i české náboženské texty používají tykání + tvary On, Jemu, Něj..).

Ani  10.11.11 15:48
Zásadně tykám, vyrůstala jsem v IT prostředí a pohybovala s v komunitách, kde se tykalo i v reálu. Lidi v diskuzích mám sklon brát kamarádsky, proč ne? Vlastně by mi nevadilo, kdyby vykání v češtině neexistovalo (ale samozřejmě ho beru, tam kde má být).
No a nakonec to dělám tak, že chlapům v diskuzích vždy tykám, u ženských podle toho, jak píše protějšek. Ženské jsou háklivější a nepříjemnější, to si prostě musíme přiznat.
A kapitalizace Vy, Ti apod. mě štve extrémně. Může se obojí, ale je skupina lidí, která si myslí, že jen velké písmeno je správně, ti mě štvou nejvíc.

mwich
115 příspěvků 10.11.11 16:48

kiwi - **Ahoj králi… přejeme Ti…Na tom nevidím nic špatného. Když bude Jaromíru Jágrovi psát jeho fanda, taky napíše „Čau Jardo“ místo „Uctivý dobrý den, vážený pane Jágře“ :D No a král je ve švédsku prostě něco jako celebrita :) NightFury: **To tykání v obchodě mi taky vadilo, když jsem byl mladší. Sice tam bývaly většinou paní přes 50 a mě tak do 18, ale přišlo mi to neuctivé jako k zákazníkovi…

Emily.V
67 příspěvků 10.11.11 17:37

Ani: Zatím jsem se nesetkala s nikým, kdo by si myslel, že Ty/Vy je jediné správně (i když někdy ve druhé třídě na základce nám to myslím ještě tvrdili). Mě spíš přijde milé, když si někdo dá tu práci zmáčkne klávesu navíc. Co naopak nesnáším je psaní bez diakritiky, obvykle tak lidé píšou z lenosti. (Z nutnosti samozřejmě chápu.)

katango
1356 příspěvků 10.11.11 17:58

Zásadně vykám (s malým písmenem). Jednak jsem starší osoba a jsem na to zvyklá, jednak internet už není záležitost malé komunity nadšenců.

Olinka
2582 příspěvků 10.11.11 19:53

Já mám s tykáním všeobecně dost problém. Strašně se totiž bojím, že bych tím někoho urazila (např. potřebuju se někoho neznámého ve škole zeptat, kde najdu toho a toho - i když třeba slečna/muž vypadají mladší, než já, radši vykám, abyc nebyl trapas). A občas fakt nevím, na praxi mi začal tykat vedoucí laboratoře asi ve věku mého otce a já byla tak zblbá, že jsem mu chvíli vykala, chvíli tykala - a to byl teda trapas… A teď dělám ve škole v labině s jednou doktorandkou, já na ni furt dobrý den a nashledanou a ona ahój a mám chvílama pocit, že mě bere jako strašnou netýkavku (oficiálně jsme se nepředstavily). No jak řešit totok…

kiwi  10.11.11 20:16

Olinko, zásadně… ti nemůže tykat chlap (byť ve věku tvého otce), aniž bys mu ty sama to tykání nabídla. To je ten vedoucí pěknej buran… možná, kdyby byl ve věku tvého pradědečka, tak by se to dalo omluvit (stařeckou senilitou :-)), jinak ne. Pak je na místě se nahlas otázat, odkdy si tykáme?! Ono to prospěje i nadřízeným… trochu nastavit mantinely. Navíc, vycházejme ze starého dobrého úzu, že chlap *musí *být zdvořilejší, *nehledě na pozici - tu totiž může vždycky ztratit (tu pozici), ovšem navždy zůstane chlapem, a ty ženou. Která má, i v dnešní smutné době, nárok na určitou zdvořilost.
A s tou tetinou - je to evidentně na tobě. Prostě napřáhneš pravici: *Nazdar, já jsem Olinka.
.. pokud stojíš o tykání… kterého ona se nechce vzdát.

MP fay
17 příspěvků 10.11.11 20:52
Já na internetu tykám (pokud se nebavím se svým profesorem). Prostě mi to přijde jako dost neformální prostředek, ale když chce někdo vykat, neberu mu to. Já s vykáním začínám až tehdy, když jsem o to požádána. Zato velké Ty/Vy mi v internetových diskuzích připadá hodně zvláštní. Mám zakódováno v paměti, že se to používá jen ve formálních dopisech a ty já nepíšu (maily nejsou dopisy, takže píšu ty a vy).
A k tomu Švédsku, mně osobně připadlo zvláštní, že učitelé se oslovují jmény, vůbec dohledat někde nějaký titul není zase tak jednoduché. Díky tomu mi to ale přišlo takové přátelské, oslovování křestními jmény v kombinaci s používáním angličtiny bylo hodně neformální.

kiwi  10.11.11 21:36
fay ha detto :
A k tomu Švédsku, mně osobně připadlo zvláštní, že učitelé se oslovují jmény, vůbec dohledat někde nějaký titul není zase tak jednoduché. Díky tomu mi to ale přišlo takové přátelské, oslovování křestními jmény v kombinaci s používáním angličtiny bylo hodně neformální.
Jo, mě tam znají výhradně pod křestním jménem (když jsem se byla u vnučky ve školce oficielně představit, coby oprávněná osoba :-)), a učitelky taky jinak neoslovuju… Je to velmi přátelské (vůbec všechno jednání) , ale pozor na to - vynahrazujou si to jinak… lépe řečeno, málokde jsem potkala (nebo o nich spíš slyšela vyprávět) tolik snobů, jako zrovna v té svobodomyslné, neformální zemi… začíná to právě už výběrem vhodné školky a vhodného bydliště… tak ono to tykání taky není všechno. 

Emily.V
67 příspěvků 10.11.11 22:05
Olinka: Já bych na to nešla tak tvrdě, ale pokud Ti oba dotyční tykají bez osobního seznámení, asi to berou jako normální a měla bys jim tykat taky. Na vysvětlování by byl prostor až potom, co by se třeba ozvali. Pokud by ses jich přece jenom dotkla - nebyli snad oni ti, kdo začali? Ale nevím, nakolik něco takového půjde uplatnit po úvodním zmatení =)

Kiwi: S názorem, že žena má nárok na zdvořilost, nesouhlasím. Nárok na zdvořilost mají snad všichni a v obou případech bych měřila stejným metrem.

seznam.mih  10.11.11 22:56

Já opravdu NENÁVIDÍM vykání. KDyž můžu, tak dám prostě přednost tykání. Je mi to mnohem příjemnější, dokážu lépe bavit se s druhýma a prostě .. s tím vykáním si připadám jako strašně omezeně, že se bojím, že šlápnu vedle a je trapas. Snad někdo víte, jak to myslím. A vykánína internetu už naprosto nechápu. Občas, když na někoho tady v Pekle reaguju, tak vykám, protože vím, že to máte ve zvyku, ale upřímně - asi jen tady na Módním pekle a na Poraďte.cz se vyká.
Ale zase jsem slušně vychovaná a vykám starším lidem, nadřízeným a při formálních setkání. Mladším lidem prostě tykám i svým vrstevníkům a nikdy nikomu to nijak nevadilo. Znám mnohem voprsklejší lidi. Horší mám pak dilema, když je někdo nadřízenej, kdo vypadá mladší než já (no opravdu jen vypadá) a začne mi tykat. To mám pak dilema, jestli mám začít tykat taky, jako že ráda budu tykat, ale zároveň ve mě mele dilema o nadřízeném, ale někdy vykám pak tykám a připadám si jak blázen.
A za co bych kolikrát úplně nejvíc vraždila, když třeba na fóru píšu příspěvek dlouhou jak slohovou práci, čekám, jestli na ní někdo nebude reagovat a když někdo zareaguje, tak akorát prskají, že dělám chyby. By mě prostě vomyli.

pixie
232 příspěvků 10.11.11 23:17
seznam.mih ha detto :
A za co bych kolikrát úplně nejvíc vraždila, když třeba na fóru píšu příspěvek dlouhou jak slohovou práci, čekám, jestli na ní někdo nebude reagovat a když někdo zareaguje, tak akorát prskají, že dělám chyby. By mě prostě vomyli.
no, ono tvoje příspěvky jsou často dost zmatený a nečitelný, občas mi dá docela práci pochopit, cos vlastně měla na mysli. zkus psát jednoduchý věty, vyhýbej se dlouhým souvětím. používáš je často a nedávaj moc smysl. já chápu, že ne každýmu psaný projev sedne, ale když chceš psát, tak si to po sobě přečti a zkus se nad tim vždycky zamyslet.

seznam.mih  10.11.11 23:24
pixie ha detto :
seznam.mih ha detto :
no, ono tvoje příspěvky jsou často dost zmatený a nečitelný, občas mi dá docela práci pochopit, cos vlastně měla na mysli. zkus psát jednoduchý věty, vyhýbej se dlouhým souvětím. používáš je často a nedávaj moc smysl. já chápu, že ne každýmu psaný projev sedne, ale když chceš psát, tak si to po sobě přečti a zkus se nad tim vždycky zamyslet.
Tomu říkám rada nad zlato ;) zkusím se pro příště polepšit.

kiwi  11.11.11 09:36
Emily.V ha detto :

Kiwi: S názorem, že žena má nárok na zdvořilost, nesouhlasím. Nárok na zdvořilost mají snad všichni a v obou případech bych měřila stejným metrem. Tady došlo k evidentnímu nepochopení Měla jsem na mysli základní zdvořilost, jíž je (slušně vychovaný!) muž povinován ženě - t.j. zdraví vždy první, pouští ženu do dveří (s výjimkou restauračních zařízení :-)), nese tašku s nákupem… a tak dále a tak podobně. Rovnoprávnost je sice hezká věc, nicméně stejný metr (v tomto ohledu) bych nechala raději ležet někde ve filmu pro pamětníky z budovatelského, soudružského prostředí :-)
Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit