Údržba oděvů

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

kolasice
138 příspěvků 11.10.11 11:00

Jak pečujete o své oděvy, hlavně ty z choulostivých materiálů?
A mám jeden konkrétní dotaz. Svetry z přímesí kašmíru by se měly dávat do čistírny, tedy alespoň to uvádí většina výrobců. Ty, co už doma mám ale běžně peru v pračce a změny nepozoruji. Můžu tam lupnout všechny (s přímesí, nikoliv 100% kašmírové)? Děkuji.

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

GreatSusan  11.10.11 11:24

Ja davam do pracky v podstate vsechno, trochu zalezi na puvodni cene - velice drahy rolak ze 100% kasmiru peru opatrne v ruce a ve spec. pripravku. Levnejsi smesove (50/50 kasmir/hedvabi) a vlnene svetry davam do pracky na spec. program a nikdy se nic nestalo. Je fakt, ze kdyz ty veci davam do pracky poprve (myslim, kdyz je uplne poprve peru), tak je mi vzdycky trochu nevolno okolo zaludku, prece jen by to byla skoda… Zatim jsem mela stesti a nikdy se mi nic nesrazilo nebo neznicilo. Pouzivam na to vzdycky spec. pripravky a program, nastavim spis studenejsi vodu a ty veci jednotlive nastrkam do takovych ochrannych pytliku ze sitoviny (nejlip se osvedcil takovy polstrovany pytel z tchiba, ktery je urceny na prani bot - ma pevnejsi steny a lip chrani to, co je vevnitr). Susim jen na vzduchu a ve vodorovne poloze (existuje na to takovy napinaci ram, tez z tchiba), susicku jen pokud jde nastavit na max. 30 stupnu a i pak jen na chvilku, v podstate ne na suseni, ale na odstraneni prachu. V susicce omylem zapnute na 60 stupnu jsem kdysi srazila oblibeny vlneny svetr na detskou velikost a od te doby k ni mam respekt :-))

lilip  30.01.12 15:21

Já tedy peru svetříky ze 100% kašmíru v ruce ve vodě tak 20 stupňů - promačkat, vymáchat stejných stylem, vyždímnout a zabalit do ručníku - pak nechat uschnout na plocho na suchém ručníku. Do pračky si netroufnu, mám nejménně 40 st. Takto to bylo i na stránkách obchodu s kašmírovými svetry.
Máme ale dotaz - koupila jsem z druhé ruky propínací svetr, je to přímo made in Scottland _ Kashmere store, 100 % kašmír - jak poznat, jestli je ta vlna zfilcovatělá? Vypadá totiž hodně pevně, hustě, jinak než ty tenčí z MS - ale je neuvěřitelně teplý a zároveň heboučký jako peří, nosím ho jen na tričko a i v mrazech mi je v kabátě teplíčko. Velikostně 46 odpovídá tedy tak tak. Nosí se ovšem úžasně i vyprcovaný je velmi dobře - pruží jen jedním směrem, křížem je dost pevný - připomíná mi trochu filc ale… Dočetla jsem se, že nejkvalitněji zpracovávají kašmír Angláni - takže teď nevím, jestli je to tak kvalitný dvouvrstvý, tlustý kašmír nebo je svetr fakt lehce zfilcovatělý. Ovšem jak říkám, užitné vlastnosti jsou lepší než u mých dvou předchozích - takže rozhodně bych se s ním neloučila. Jen mě to zajímá - jak to bezpečně poznat?

oskarina
266 příspěvků 30.01.12 15:44

neříkám, že to poznám, ale myslím si, že zfilcovatělý je, protože úplet podle mne musí pružit (mám jeden dvouvrstvý a pruží všemi směry, jen úplet je víc hustý než obvykle)
Ovšem u Tvého svetru to sražení nemusí být na škodu, pokud vypadá pěkně, ráda ho nosíš a krásně hřeje, tak není důvod se ho vzdávat. Já mám také jednoho takového oblíbence a zatím je pořád u paničky:-)
Nakonec kašmírový filc je kašmírový filc, ne?

lilip  30.01.12 19:31

díky - no, tak to je přesný termín - kašmírový filc. On je ale heboučký, nežmolkuje a je neuvěřitelně teplý právě proto, jak je asi hustý, zfilcovatělý, ani omylem bych se ho nevzdala, leda by mi ho zchlamstli moli - ty teda doma nemáme naštěstí. Na léto uložit do igelitových pytlů? jak kašmír skladuješ prosím?
Ale na první pohled je to prostě jiný úplet, nepružný, Ty dva svetry byly nové, neprané, tento už používaný byl - má pořád krásnou sytou červenou barvu, zlaté knoflíky…Tak odhaduji, že ho jednou někdo neodborně vypral, zničil a dal do sekáče
. Takže mám nový druh kašmíru - filc - a budu se v něm hrdě naparovat :-)))))

Konvalinka
244 příspěvků 30.01.12 20:58

Já se snažím o choulostivé oděvy pečovat hlavně tak, že dávám velký pozor, abych je moc nezašpinila:) Velkou skvrnu od jídla bych z kašmírového svetru šetrným praním asi nedostala. Všechno oblečení, co peru v ruce, peru zásadně v šamponu na vlasy, osvědčil se mi nejlépe.
Byli tu zmíněni moli. Taky by mě zajímalo, jak s nimi bojovat. Zatím moje věci nechávali na pokoji, ale nechtěla bych být jednoho dne nepříjemně překvapená. Slyšela jsem a ne jednou, že spolehlivě na ně platí pouze naftalín. Toto řešení se mi pochopitelně moc nezamlouvá, nechci aby celá skříň smrděla.

lilip  31.01.12 10:15

Konvalinko - nejsou ty antimolí svinstva už voňavá? Já teda žádné nemám ve skříni, ale čuchala jsem v obchodě a docela to voní. Když moly nemáš, tak stačí jen tak něco, aby je to odpudilo. Naftalín je už na hubení existujících,či ne? Já vyhubila takhle celou kolonii molů v bytě po babičce, kde vše zůstalo několik let nevyklizené a byly tam úplná hejna. Po celém bytě jsem roznesla takové tablety, cítit byly, ale ne hrozně a do pár týdnů bylo po molech. To byl ale extrém - cílená „demolizace“.
a v šamponu jsem kašmírák prala taky - od Loreálu - kvalitka, nestěžoval si :-)

Ruchie
32 příspěvků 31.01.12 11:37
Já mám taky pár směsových svetříků s kašmírem a peru je stejně jako dražší podprsenky - v ruce v jemném dětském šamponu bez nějakých pečujících přídavků. Samozřejmě ve studené, případně trochu vlažné vodě. A zatím to vypadá v pohodě. Čistírnám moc nevěřím. Nebo spíš nevím o žádné dobré v okolí mého bydliště. V jedné čistírně mojí mamce zničili kožešinku na límci kabátu a když jsem se ptala prodavačky, jak vyčistit svatební šaty, které jsem si koupila ve výprodeji půjčovny, tak mi řekla, že hlavně ne v čistírně. Že majitelka půjčovny všechny ty šaty čistí opatrně doma, protože z čistírny se jim vrátily zničené. Ale kdybyste měli tip na opravdu dobrou čistírnu v Brně, tak bych byla ráda, protože potřebuju nechat vyčistit manželovi oblek a mně sako.

Preventivně proti molům by mohly pomoct levandulové přípravky, případně pytlíky s levandulí (ale s tou voňavější odrůdou). Moli se pak do skříně nenastěhují a ještě to hezky provoní oblečení. :)

RenaLange  31.01.12 11:48

omlouvám se za překlepy protože nevidím co píšu:-).
Já do skříní a šuplíků dávám kosmetické tamponky pocákané mým parfémem
Přiznám se že na to zužitkovávám JIl Sander No.4 která je dost výrazná a zalekli se jí i moli.Kdby
byste věděly/i čím a jak opravit to písmo abych viděla psaný text byla bych moc dvěčná

iron board
72 příspěvků 31.01.12 16:26
Ruchie ha detto : Já mám taky pár směsových svetříků s kašmírem a peru je stejně jako dražší podprsenky - v ruce v jemném dětském šamponu bez nějakých pečujících přídavků. Samozřejmě ve studené, případně trochu vlažné vodě. A zatím to vypadá v pohodě. Čistírnám moc nevěřím. Nebo spíš nevím o žádné dobré v okolí mého bydliště. V jedné čistírně mojí mamce zničili kožešinku na límci kabátu a když jsem se ptala prodavačky, jak vyčistit svatební šaty, které jsem si koupila ve výprodeji půjčovny, tak mi řekla, že hlavně ne v čistírně. Že majitelka půjčovny všechny ty šaty čistí opatrně doma, protože z čistírny se jim vrátily zničené. Ale kdybyste měli tip na opravdu dobrou čistírnu v Brně, tak bych byla ráda, protože potřebuju nechat vyčistit manželovi oblek a mně sako.
Preventivně proti molům by mohly pomoct levandulové přípravky, případně pytlíky s levandulí (ale s tou voňavější odrůdou). Moli se pak do skříně nenastěhují a ještě to hezky provoní oblečení. :)
Já se kdysi ptala prodavaček v jednom butiku, kde si nechat vyčistit koženou kabelku a oděvy a paní mi řekly, hlavně ne v Brně;-) Prý si jejich zákaznice vozí kožené věci nechat vyčistit do Vídně. Tak nevím.

kalivrata
274 příspěvků 31.01.12 19:31

Já mám ve skříni olivová glycerinová mýdla. Miluju, jak mi pak voní oblečení…

Elm
126 příspěvků 21.03.12 20:18

V jednom sekáči jsem si vyhlídla halenku ze 100% hedvábí. Na cedulce je uvedené, že se nesmí prát, což mě zatím odrazuje od koupě. Máte zkušenosti s praním hedvábí? Mě připadala ta látka tak jemná a lehounká, že jsem si říkala, aby z halenky po vyprání vůbec něco zbylo.

oskarina
266 příspěvků 22.03.12 08:35

Pamatuji si že v knížce Betty McDonaldové „Co život dal a vzal“ prala děvčata hedvábné šaty v umyvadle benzinem - prosím nedoporučuji to, určitě to možné je, třebas ve dvou benzinových čističích skvrn ale dělala bych to venku a velice opatrně tak, aby nevznikl požár…

DanielaS
4603 příspěvků 22.03.12 09:20

Ja hedvabi peru… Krep, saten i sifon. Teda latky. Prvne je vyperu v ruce v tekutem prostredku na jemne latky a pak siju. A normalne zehlim s parou. Taky jsem slysela, ze na hedvabi nesmi prijit ani kapka vody, nedejboze para… V sekaci bych halenku koupila a doma vyprala ve vlazne vode.

JarkaJar
432 příspěvků 22.03.12 10:52

Zajímalo by mě, zda opravdu je na praní vlněných věcí o tolik lepší šampon než speciální přípravky, jako Perwoll, Woolite nebo ten nejnovější - Dreft? Peru je ručně v Perwollu a myslím si, že i přes tu uhozenou reklamu je Perwoll velmi dobrý. Dlouho jsem dělala dvě chyby - dnes už vím, že 40 stupňů teplá voda je moc horká a taky jsem tím pracím roztokem nešetřila. Peru v tak teplé vodě, abych ji na ruce cítila jako mírně studenou. Svetry to přežívají docela v pohodě. Ještě štěstí, že se vlna třeba proti akrylu pomalu špiní. Akryl navíc ještě přitahuje prach.
Čištění textilu v benzínu bych nedoporučovala - textil má pak hodně dlouho výrazně protivný a dusivý chemický puch a taky kdoví, jestli by na vyčištění jedné menší věci nemuselo být aspoň 5 litrů, aby se to opravdu vyčistilo. Kdysi jsem to zkoušela.
Zkoušela jsem jednou taky vyprat hedvábnou látku na sukni - byla pevná, těžká a neměla se prát. Stalo se to, že změnila charakter - byla pak taková klouzavá a už nevypadala tak pevně. (Buret to nebyl.) Nakonec jsem ji předala známé, která hodně a dobře šije. Asi si z toho ušila něco rozevlátého.

Olinka
2582 příspěvků 22.03.12 11:08
JarkaJar ha detto : Zajímalo by mě, zda opravdu je na praní vlněných věcí o tolik lepší šampon než speciální přípravky, jako Perwoll, Woolite nebo ten nejnovější - Dreft? Peru je ručně v Perwollu a myslím si, že i přes tu uhozenou reklamu je Perwoll velmi dobrý. Dlouho jsem dělala dvě chyby - dnes už vím, že 40 stupňů teplá voda je moc horká a taky jsem tím pracím roztokem nešetřila. Peru v tak teplé vodě, abych ji na ruce cítila jako mírně studenou. Svetry to přežívají docela v pohodě. Ještě štěstí, že se vlna třeba proti akrylu pomalu špiní. Akryl navíc ještě přitahuje prach.
Hm. Já peru v Perwollu růžovém, který mi krásně voní, v pračce na nejkratší nejšetrnější program (30 min) a v úplně studené vodě a vlněné svetry se mi stejně sráží. Mamka radila jen to namočit, promačkat a pak dát do pračky vyždímat. Je možné, že by to samotné točení bubnu srazilo vlákna? Třeba kašmírový nebo doma pletený přežívají v pohodě (ale ty home made asi nebudou 100% vlna).

Pavel
106 příspěvků 22.03.12 13:54

Moje maminka (ano, klasický zdroj zlatých rad) pere kvalitní materiály ve vlažné vodě v ruce v (myslím růžovém) Perwollu, ve stejně teplé vodě potom máchá, či spíše jen promačkává, jak už tu bylo řečeno a suší naplocho a oblečení se nesráží. Olinko: napadá mě, že to asi opravdu bude tou pračkou.
Rád bych se zeptal, jaké používáte prací prostředky na normální bavlnu? Zvlášť potřebuju něco na ne úplně čistě bílé prádlo - typicky bílé košile s barevným proužkem. Aby to bylo hezky bílé, ale proužky aby pokud možno zůstaly. Slyšel jsem, že skvělý je nějaký levný prášek z DM…

lilip  22.03.12 18:23

Pavle - mně se ze všech pokusů nakonec nejlépe osvědčil Persil - bavlna ho snáší dobře a vypere všechno i při 40. Mám doma tři chlapy a chlapečky, takže úroveň zašpinění různá a pere dobře a šetrně od košil do tanečních po zapatlané tepláčky. Dokonce vyšel v testech jako nejlepší -ekologický, účinný a nevyžere barvu. Používám ty tablety na bílé a barevné prádlo. Jedna do pračky stačí - i když píší dvě. NEbaví mě odměřovat. :-)
Už tu tuším Rena Lange psala, že v šamponu se vlna a kašmír prát nemá, protože hodně odmašťuje a to materiálu nedělá dobře- prý pak nehřeje. Nejlepší je v těch speciálních prášcích. Já prala v ruce, vlažný, slabší roztoh s Dreftem - je to ale asi fuk, který z těch na vlnu. Svetr se ani nehnul a byl ještě měkčí. Čím něžněji s kašmírem, tím líp - si myslím, pračce bych svetříky nesvěřila. Vymačkat, vysát ručníkem a nechat na vzduchu rozložený uschnout.

Pavel
106 příspěvků 22.03.12 21:59

Děkuju, Lilip.
To znamená, že pračce byste nesvěřila ani ty svetříky, které to na visačce „povolují“?

lilip  23.03.12 08:49

Pavle - kašmír a vlnu ne,ať si píší co chtějí - v ruce je to bezpečnější. Moje pračka pere nejméně na 40, což už je na vlnu moc, jak psaly i holky výše a ty teplotní šoky - teplé praní a studené máchání nemá vlna ráda, pak se srazí - jak tu někdo zaplakal. Raději zachovat konstantní teplotu během celého praní. Ale jestli máte jakékoliv bavlněné, směsové, tak ty do pračky házím také bez obav a nic se neděje, vydrží léta.
Mluvím o drahých svetrech a pulovrech z kašmíru a vlny, které hodlám mít až do penze v použitelném stavu :-)

hanabanana76
160 příspěvků 23.03.12 09:53
Ja peru krome 100% kasmiru vsechno v pracce, na studeny vlneny program - je to 30 stupnu.
Svetriky davam do takoveho toho sitovaneho pytliku na prani spodniho pradla a zatim vzdycky v pohode.
Pouzivam zasadne tekuty praci prostredek na vlnu a hlavne, vsechno susim naplacato.

gulietta  23.03.12 13:02

Pavle to z DM nie je prášok. Volá sa to Iberia Protect a sú to utierky zabraňujúce náhodnému prenosu farby. Je to po 10 ks a stojí to okolo 100kč. Pridá sa jedna utierka do prania. A funguje to aj na čisto biele prádlo,je belšie,pretože tá utierka zachytí tú špinu. Teraz je myslím v DM akcia 10+5 grátis za rovnakú cenu.

Pavel
106 příspěvků 24.03.12 19:46
Gulietto, děkuju Vám, ale opravdu jsem myslel prášek, je to tenhle: http://www.dtest.cz/…tredek/13438 a podle nezávislého testu nyní vyšel z univerzálních pracích prostředů nejlépe, přesto, že je levný. Ano, o něco přepral i Ariely a Persily. Takže jsem ho dnes v DM zakoupil a košilky už jsou v pračce, tak jsem zvědav, jak dopadnou.
O těch utěrkách jsem tady četl v jiné diskuzi a jelikož jsou taky DM, tak už je mám doma taky :)
Lilip, budu se řídit Vámi. Já sice žádné drahé vlněné svetry nemám (neboť jsou všechny ze sekáče :) a kašmír jsem teda zatím nesehnal), ale nerad bych si je zničil.
A ještě by mě zajímalo, jak teda fungují v pračce ty programy na vlnu, když to vlastně na vlnu dobré není? 

GreatSusan  24.03.12 20:03

Program na vlnu v moji pracce funguje tak, ze pere s relativne studenou vodou (nejsem si ted jista, jestli 30 stupnu nebo jeste min) a pere pomalu, proste se ten buben otaci jednou za „uherskou minutu“, aby se material neodral. Taky je na mensi vahu, takze ta pracka neni narvana cela, ale dam tam vetsinou jen 2 az 3 svetry (moje svetry jsou spis svetriky, takze pokud mate poctivy velky a tlusty svetr, tak bych ho prala i samotny). Jeste se mi nikdy zadna nehoda nestala, myslim, ze sekacove svetry to na 100% prezijou bez uhony.

Pavel
106 příspěvků 25.03.12 00:35

Moje jsou taky spis svetriky, z tenkeho merina. Tluste svetry nemam rad, to bych snesl maximalne jen v zime, kdyz by bylo -30°C.
Tak s tim pranim uvidim, az to prijde, budu se snazit je nezaspinit :)

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit