Údržba oděvů - žehlení, praní

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

tony77
4 příspěvky 25.08.12 12:43
Údržba oděvů - žehlení, praní

Ahoj. Ráda bych od Vás získala nějaké tipy k údržbě oděvů obecně. Máte třeba nějaké osvědčené postupy od maminek a babiček, které používáte?
Například žehlení puků, jak neudělat lesklá místa… Mám svoje metody, ale občas, když si nedám pozor, mi to ujede. Jde spíše o údržbu formálního oblečení - kalhoty, sukně, saka. Nebo odstranění skvrn od potu u oblečení, které se dá prát pouze na 30 stupňů.

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Lola  25.08.12 15:14

Jak neudělat lesklá místa: žehlením přes plátýnko (terminologie dle mé babičky). Žehlí se přes čisté bílé plátno, měkké a dostatečně seprané, u nějž je ověřeno, že nepouští chlupy a které je pečlivě uchováváno na bezprašném místě (v igelitovém sáčku) výhradě k tomuto účelu. Moje speciální žehlicí „plátýnko“ je zděděno po babičce a má původ v jejím bývalém prostěradle, které bylo v aktivní službě někdy v 60. letech.
Bezprašnost a nepouštění chlupů je nezbytnou podmínkou pro úspěšné přežehlení například tmavého pánského obleku.

666mahu
1490 příspěvků 25.08.12 16:27

@tony77, u nás se používala vždy nějaká opraná čistá utěrka (dokud nebyly napařovačky, tak vlhká), samozřejmě hladká, ne s nějakým platickým vzorem. Nedávno jsem si koupila takovou „síť“, která má proti ožehlení sloužit.

S potem vám neporadím, nikdy jsem s tím problém neměla, skvrny, které bych nevyprala i na těch 30, u nás nemáme. Měla jsem problém jen s manželovým sportovním oblečením do posilovny, především s tričkem, které časem, i při pravidelném praní, bylo cítit potem i po vyprání. Zkoušela jsem na něj všechno možné - namáčet, prát v různých přípravcích, zkoušela jsem i speciální přípravky, které na tento problém měly fungovat a nic. Zbytečná práce, vyhozené peníze. Možná vám poradí někdo jiný, ráda se poučím.

Calis  25.08.12 20:19

Skvrny od potu zkouším třeba prací pastu Domol. Kupuji ji u Rossmanna asi za 30.-. Potřu silněji zažloutlá místa. Na mastné skvrny od oblečení mi zase pomáhá potřít je jarem na nádobí. Zní to divně, ale mastnější fleky to opravdu odmastí.

chinin
2788 příspěvků 27.08.12 20:16
"prožehlené" záševky a záložky

Podařilo se mi „prožehlit“ záševky a záložky na halence z viskózového úpletu a nedaří se mi to napravit. Máte nějaký tip?

Jde o halenku/„lepší tričko“ tvarované na postavu (přední i zadní strana jsou sešité z více dílů, halenka má svislé i vodorovné záševky), dvouvrstvé (vrstvy jsou sešity k sobě). Halenku jsem žehlila po rubu a na lícové straně jsou nyní viditelná místa, kde je látka založená. Snad to popisuji srozumitelně, v šití a související terminologii se moc nevyznám. Čistě laicky řečeno, mám dojem, že záložky, záševky apod. z vnitřku halenky jsou prožehlené na lícové straně (látka se zde jinak leskne).

Když jsem si prožehlení všimla, zkusila jsem halenku znovu vyprat, ale nepomohlo to. Máte s tím zkušenost? Napadá Vás něco, co můžu zkusit? Děkuji za všechny rozumné tipy.

Příspěvek upraven 28.08.12 v 11:45

viktorka_od splavu
7438 příspěvků 27.08.12 21:21

Od pohledu choulostivější věci žehlím z rubu, tam kde to nejde (podšívka aj) přes utěrku, i když mám napařovačku tak přes vlhkou, nebo i vyloženě mokrou (kabáty). puky rozhodně přes utěrku.
věci pratelné jen na 30°C ze kterých nejdou vyprat skvrny vyperu na vyšší teplotu, a když se nezadaří vyhazuju. nemám nic extrémně drahého, takže mě to nemrzí.
jar je dobrá volba, používám taky, paradox v tom nevidím. jen se nesmí lít do pračky/nalít na všechny prané svršky, pění a to v pračce není ideální.

Alhambra
861 příspěvků 27.08.12 21:30

U nás v rodině se traduje návod, jak vyprat smůlu (pryskyřici). S nastupující houbařskou sezónou aktuální :-) fígl je v tom, že pryskyřice je rozpustná v tucích. Ač to zní divně, musíte postižené místo napřed potřit něčím mastným, my používali sádlo. Nechat chvíli působit, pak vyprat jako mastnou skvrnu - tzn. nejdřiv jar, pak normálně vyprat. Stejný postup (namastit - odmastit) platí i na ruce apod.

viktorka_od splavu
7438 příspěvků 27.08.12 21:32
@chinin píše:
Podařilo se mi „prožehlit“ záševky a záložky na halence z viskózového úpletu a nedaří se mi to napravit. Máte nějaký tip?

Jde o halenku/„lepší tričko“ tvarované na postavu (přední i zadní strana jsou sešité z více dílů, halenka má svislé i vodorovné záševky), dvouvrstvé (vrstvy jsou sešity k sobě). Halenku jsem žehlila po rubu a na lícové straně jsou nyní viditelná místa, kde je látka založená. Snad to popisuji srozumitelně, v šití a související terminologii se moc nevyznám. Čistě laicky řečeno, mám dojem, že záložky, záševky apod. z vnitřku halenky jsou prožehlené na lícové straně (látka se zde jinak leskne).

Když jsem si prožehlení všimla, zkusila jsem halenku znovu vyprat, ale nepomohlo to. Máte s tím zkušenost? Napadá Vás něco, co můžu zkusit? Děkuji za všechny rozumné tipy.

zkusila bych halenku vyprat znovu (ne jen namočit), chvíli vyvěsit a pak přežehlit z lícu přes utěrku na hodně měkkém podkladu, aby se švy protlačily dospod, ne navrch. pokud to nepomáhá, a jestli je to hodně drahý/krásný kousek, hledala bych krejčovou, která s tím dokáže pomoct.
když už je to prožehlené, tak to asi nepomůže, ale propříště na podobném materiálu bych opatrně žehlila mezi švy a nepřejížděla usilovně žehličkou přes ně. pokud švy „drží“ a nepotřebují rozžehlit jako u čerstvě ušitých kousků, tak žehlení jen mimo ně by mělo stačit.

real.blond
6688 příspěvků 27.08.12 21:41

@tony77 Bohuzel nemam zadny „maminkovsky“ ci „babickovsky“ zlepsovak, tak snad mi odpustite, ale mne se osvedcila cistirna. Bydlime na „malem“ meste mame tu par cistiren, udelala jsem v kazde zkusebni kolo s nejakym levnejsim kouskem a s potesenim jsem zjistila, ze mame jednu cistirnu, kde pracuje moc mila pani v letech, ktera materialum rozumi a vzdy mi moc mile a ochotne poradi, co se vseho mozneho tyce:-) zrovna nedavno mi vtloukala do hlavy, at nepouzivam jakoukoliv avivaz, ze nici obleceni a hlavne na nem delam fleky (donesla jsem ji s placem oblibene saty, na kterych byly nevypratelne skvrny - diky ni jsme se dopidily k tomu, ze fleky jsou od avivaze, protoze pred vlozenim do pracky na nich nebyly). Veci z cistirny jsou vzdy vyprane i vyzehlene, takze o starost min.. A hlavne ceny temer lidove (satek snad libolne velikosti 30kc, halenka okolo 60kc…). Pokud bydlite take na mensim meste, urcite zkuste „najit“ pro Vas dobrou cistirnu. V Praze, napriklad v hotelu Intercontinental, jsou ceny samozrejme jine, nez lidove:-) ale konkretne jejich cistirnu muzu jen a jen doporucit, zejmena co se luxusnich kousku tyce, jsou na ne nachystani:-)

PS: prece jen mam jednu radu, kterou jsem dostala od vyse zminene moc mile pani v cistirne - pokud mate na obleceni flek, se kterym si nevite 100% rady, cim jej odstranit, jdete se zeptat do cistirny a pokud jsou solidni lide, poradi Vam.. Ja takto v zachvatu paniky znicila nude kalhoty, ktere jsem mela zacakane od spiny na chodniku-2× jsem je vyprala, ale fleky drzely stale, prislo mi to divne, tak jsem je zanesla na vycisteni a pani mi rekla, ze ted uz s flekem nic neudelaji, ze je zaprany, ze kdybych donesla kalhoty hned, daly by se zachranit. Ale ze spina z chodniku (jeste mnohdy nasolenych po zime) je tak agresivni, ze ted uz ji dolu nedostanou, pokud se „zazere“ do latky. A byla natolik solidni, ze kalhoty na vycisteni nevzala - mohla je vzit, mohli vydelat a mne vratit nevycistene kalhoty s tim, ze to dolu proste neslo, ikdyz to zkouseli.

Jsem se nejak rozepsala, omlouvam se:-)

chinin
2788 příspěvků 27.08.12 22:33

Dekuji. Zkusim to podle vasi rady.

@viktorka_od splavu píše:
zkusila bych halenku vyprat znovu (ne jen namočit), chvíli vyvěsit a pak přežehlit z lícu přes utěrku na hodně měkkém podkladu, aby se švy protlačily dospod, ne navrch. pokud to nepomáhá, a jestli je to hodně drahý/krásný kousek, hledala bych krejčovou, která s tím dokáže pomoct.
když už je to prožehlené, tak to asi nepomůže, ale propříště na podobném materiálu bych opatrně žehlila mezi švy a nepřejížděla usilovně žehličkou přes ně. pokud švy „drží“ a nepotřebují rozžehlit jako u čerstvě ušitých kousků, tak žehlení jen mimo ně by mělo stačit.

MP Barbucha
3716 příspěvků 27.08.12 23:47

@Alhambra smůlu perfektně odstraní v čistírně - mám nedávnou zkušenost

MP Barbucha
3716 příspěvků 27.08.12 23:49

Jinak kdybyste někdo měl typ, jak na mačkavé materiály - koupila jsem si dvoje šaty v Cameieu (nebo jak se to píše) pouzdrové, ve slevě. Bohužel strašně se mačkají (možná proto byly ve slevě).

firefly
527 příspěvků 28.08.12 00:07
@Alhambra píše:
U nás v rodině se traduje návod, jak vyprat smůlu (pryskyřici). S nastupující houbařskou sezónou aktuální :-) fígl je v tom, že pryskyřice je rozpustná v tucích. Ač to zní divně, musíte postižené místo napřed potřit něčím mastným, my používali sádlo. Nechat chvíli působit, pak vyprat jako mastnou skvrnu - tzn. nejdřiv jar, pak normálně vyprat. Stejný postup (namastit - odmastit) platí i na ruce apod.
… to někdy vyzkouším. Já věci od smůly zase mrazím v mrazáku a pak smůlu vylupuji a vydroluji )někdy je potřeba mrazit opakovaně). u něčeho se to povede a zmizí beze zbytku, ale někdy to nejde.

Alhambra
861 příspěvků 28.08.12 07:07

@MP Barbucha @firefly Dítě od smůly Vám v čistírně nevezmou. A strkat ho do mražáku? No, nevím ;-)

Linie
1703 příspěvků 28.08.12 09:14

S konkrétním prožehlením neporadím. Možná je to nevratné - teplem a parou se asi vlákna zkroutila jinak než ostatní úplet. Využívá se toho při úpravě moaré /http://cs. wikipedia. org/wiki/Moar%C3%A9_(tex­til)/.
Obecně radím při žehlení choulostivých materiálů netlačit na žehličku, zvlášť při žehlení parou. U vlasových materiálů pomáhá při žehlení z rubu ještě podkládat švy silnějším papírem, aby se neprožehlily.

chinin
2788 příspěvků 28.08.12 11:48

@Linie
Děkuji Vám.

Světýlko.t
78 příspěvků 28.08.12 12:04

@Alhambra Ale s tím mrazákem to funguje. Nezkoušela jsem to teda na pryskyřici, ale už jsem si párkrát sedla do žvýkačky. Takže oblečení dám na několik hodin zamrazit a pak se hezky žvýkačka odrolí, případné zbytky už se pak vyperou v pračce.

Alhambra
861 příspěvků 28.08.12 12:09

@Světýlko.t vím, že na žvýkačku se to doporučuje. Dokonce i když je zašlapaná do koberce, má se zmrazit pomocí pytlíků na led. Vyzkoušeno nemám, my moc nežvýkáme :-)

zwedavka
676 příspěvků 28.08.12 12:12

Na smůlu pomáhají sajrajty (pardon přípravky) od Amway - LOC a Zoom. Potřít, krátce odmočit, vyprat.
Když ji objevíte až po vyprání, jde většinou (zasucha) vydrolit a zbytky vyprat viz výše. V žádném případě nežehlit, to by už nepustilo. (a zasvinili byste si žehličku, že ano)

Příspěvek upraven 28.08.12 v 12:24

firefly
527 příspěvků 28.08.12 12:23
@Alhambra píše:
@MP Barbucha @firefly Dítě od smůly Vám v čistírně nevezmou. A strkat ho do mražáku? No, nevím ;-)

Tak já mrazím oblečení, ne živé tvory :D Z rukou se mi to vždycky podařilo nějak smýt.

zwedavka
676 příspěvků 28.08.12 12:25

Z těla pouští docela slušně čímkolik mastným, třeba krémem na ruce

Alhambra
861 příspěvků 04.09.12 22:00

Ještě jedna vychytávka mě napadla. Ale možná ji zná úplně každý, tak mě neukamenujte :-) Když jsme třeba těsně před odchodem z domu zjistily, že se nám na spustilo oko na jediných použitelných punčocháčích a bylo to někde na stehně pod sukní na neviditelném místě, tak jsme si konec té ažury přetřely lakem na nehty - nejlépe bezbarvým. Tím se pouštění oka zastavilo.

chinin
2788 příspěvků 05.09.12 00:13
Ano, to funguje. Pro pripad podobne nehody v kancelari znam jeste dalsi vychytavku - obycejne lepidlo na papir (pretrit roztrzene misto a nechat zaschnout).
@Alhambra píše:
Ještě jedna vychytávka mě napadla. Ale možná ji zná úplně každý, tak mě neukamenujte :-) Když jsme třeba těsně před odchodem z domu zjistily, že se nám na spustilo oko na jediných použitelných punčocháčích a bylo to někde na stehně pod sukní na neviditelném místě, tak jsme si konec té ažury přetřely lakem na nehty - nejlépe bezbarvým. Tím se pouštění oka zastavilo.

TinkaH
916 příspěvků 05.09.12 07:56

Jak řešíte právě ty spocené věci ze sportu, které ať prané na jakoukoliv teplotu jsou pořád cítit. Jde to něčím zachránit nebo už jsou na vyhození?

FoxInTheBox
278 příspěvků 05.09.12 09:16
@TinkaH píše:
Jak řešíte právě ty spocené věci ze sportu, které ať prané na jakoukoliv teplotu jsou pořád cítit. Jde to něčím zachránit nebo už jsou na vyhození?

Vyvěsím je ven, sluníčko a vítr to vytáhnou (po vyprání). Klidně to tam nechám několik dní. V zimě to jde ještě líp, když mrzne, tak možná by i mrazák něco udělal :-D

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit