údržba starých textilií aneb dědictví po babičce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

MP berush
1 příspěvek 20.03.12 11:57

ahoj, už pár let mi leží v bedně proložené mýdlem a levandulí „dědictví“ po babičce a prababičce. Jsou to ručně vyšívané soupravy ložního prádla, s krásnou krajkou a monogramem, ubrusy, ubrousky, většinou jsou to věci nikdy nebo málo používané, většinou z 30. let z babiččiny výbavy, jsou to věci kvalitní, to víte fabrikantská dcera.Ložní prádlo je opravdu nádherné a ráda bych jej použila. Některé kousky jsou trochu zažloutlé. Může mi někdo poradit, jak prádlo šetrně vyprat a případněvybělit? Nerada bych o svůj poklad přišla.

Reakce:

katango
1356 příspěvků 20.03.12 14:00

Držela bych se starých postupů, vyprala s použitím jemného mýdla a vyvěsila na slunce, případně rozložila na trávník, jestli máte zahradu. A bělila na slunci.

kiwi  20.03.12 14:10

Ubrusy po babičce (zhruba taky z těch 30. let), vyšívaný nebo s krajkou, normálně používám - takže je i normálně peru. Bílý klidně na 60… je to prvorepubliková kvalitka, nezničitelná :-)
Povlečení jsem, s lítostí, musela přestat používat - mívala jsem ráno otisknutej monogram na tváři :-)

Sibyla
2639 příspěvků 21.03.12 07:14

Sluníčko bílí nejlíp, snažila jsem se chemicky vybělit krajkový límec a neuspěma. PAk jsem ho prostě rozložila na trávník, polévala - a bělel před očima.

DanielaS
4603 příspěvků 21.03.12 13:12

Na prani v pracce pozor, i kvalitni pradlo mi zacalo po par cyklech dirkovatet, podezrivam agresivni praci prasek.

continuity
5851 příspěvků 18.04.12 22:47

hlavne ne na slunicko po nejakem vanishi, to zazloutne i to, co zlute puvodne nebylo. jenom cista voda.
ono se muze stat, ze se pradlo zacne pouzivat a docela rychle se to pak rozpadne - ale to se neda moc vedet predem.

pokud nepouzivate, je potreba alespon 2× rocne vyndat, vyvetrat a poskladat jinak - je to teda hodne opruz, ale dost to pomuze.

Evženie
169 příspěvků 20.04.12 03:27

Agresivní prací prášky jsou potvory, jsou dělané na uměliny. Na chatrné přírodní materiály, jemné výšivky a krajky používám mýdlovou kašičku nebo vlasový šampon, místo aviváže ocet a na ztužení škrob. Některé zažloutlé věci se musí vyprat víckrát a bělení na slunci je k nezaplacení.
Povlečení bývá ovšem trvanlivější než to dnešní, u tuhých cích se není čeho bát.

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit