Uplatnění absolventů

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Arašída
8 příspěvků 04.11.14 10:14
Uplatnění absolventů

Zajímaly bě mě vaše zkušenosti a názory na uplatnění absolvnetů VŠ a SŠ. V posledních měsících je to téma, které řeším prakticky neustále a evidnetně nejsem sama.
většina mých vrstevníků s VŠ pracuje na pozici pro středoškoláky, případně má opravdu mizerný plat, v někdy se jim nedaří místo najít vůbec.
Dva roky po promoci hořce lituji, že jsem na vysokou vůbec šla, protože dle mých zkušeností bych na tam jen s maturitou byla stejně, někdy dokonce lépe.
Můj příjem je sice stabilní, ale těžce pod celostátním průměrem. Vidina zlepšení spíš není,
Jak jste na tom vy? Případně jak jste podobnou zkušenost řešili?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 17 Další »

Reakce:

Muschi  04.11.14 10:38

Příspěvek upraven 06.11.14 v 18:22

Pinot Noir
8560 příspěvků 04.11.14 11:14

@Arašída Nestěžuju si. Stejně jako @Muschi jsem při studiu pracovala, poslední dva roky v oboru (na červený to nebylo, ale na stipendium jsem to zvládla i s prací :). Na stejném místě jsem pracovala ještě půl roku po promoci, ale pak už jsem chtěla víc a navíc jsem se přestěhovala, takže dojíždění už mě nebavilo, tak jsem si našla něco jiného. Měla jsem dva a půl roku praxe v oboru a vzali mě na místo, kam by středoškoláka nevzali. Jsem ráda, že VŠ mám, nemyslím si, že bych s maturitou na tom byla lépe. Resp. trvalo by mi o dost déle se vypracovat. Hořce litovat - to jsou docela silná slova.

Brunhilde  04.11.14 11:17

Jakékoli vzdělání je bonus, pokud ho ovšem neredukujte pouze na prostředek, jak mít vyšší plat.
Další takový mýtus, že člověk má jen takovou hodnotu, jak prestižní je jeho job (hned vedle vlastnictví nemovitosti).

Pirek
6778 příspěvků 04.11.14 11:22

Já jsem si třeba počkala, až mi přidají :D

Ne vážně, jsem na pozici, kde je VŠ nutné, a mzda je tu také pod průměrem i mediánem. Ale já to tak nějak tušila a my jsme stejně divní lidi. Tak aspoň se můžu utěšovat, že horší to už o moc být nemůže a kdybych nutně chtěla větší prachy, stačí odejít.

Go-lightly
3428 příspěvků 04.11.14 11:29

Když ona je spousta oborů a škol, které jsou, upřímně řečeno, zbytečné… takové ty euroobory, manažerující manažery. Anebo normální rozumné školy, které kvůli dotacím nabírají další a další studenty, ačkoliv vědí, že pro ně nebude uplatnění - každoročně u nás absolvuje 800 nových architektů - práce přitom není ani pro ty zavedené. Rozhodně se student musí o místo starat už během studií, kdo se nepostará, ostrouhá. A navíc nám za studií vypěstovali pocit, jak jsme důležití a jak něco změníme - houby s octem! Právě teď se mi hroutí kamarád, loňský absolvent, myslím ze střetu reality a iluzí.

Brunhilde  04.11.14 11:32

@Go-lightly
No jo, dřív se ten inicializační rituál odehrával při přechodu z dětství do adolescence, dnes až takhle pozdě. Někdo to prostě hůř vydejchává.
Asi jako když se odstraňuje předkožka hned po narození nebo až v dospělosti.

Zoe
316 příspěvků 04.11.14 11:34
moje zkušenost

Záleží na oboru. Moji synové si po studiu na VŠ technického směru hned našli práci s dobrým platem, na pozici, kde by myslím ani SŠ být nemohl. Oba jsou spokojení.

Jiná Realita
13791 příspěvků 04.11.14 11:35

Naštěstí jsem na vysokou nešla s tím, že to pro mě budou dveře k zářným výdělkům a úžasné budoucnosti, ale proto, abych si rozšířila obzory a pohled na svět.

takže když teď dělám něco úplně jiného, jsem úplně spokojená.

Go-lightly
3428 příspěvků 04.11.14 11:36

@Brunhilde Jo, jemu přidává, že má veleúspěšného, bohatého otce, a byl v tom vychovaný. Je mi kluka líto - teď už chodí k psychiatrovi a snad to zabírá - ale fakt jsem si párkrát pomyslela, jak je skromná výchova prospěšná.

stricc  04.11.14 11:38

Nemám s tím zkušenost. Zaměstnaná jsem byla jen asi tři roky hned po škole, ve svém oboru, plat mizerný, praxe dobrá, místo získané náhodou, někdo mi o tom řekl, tak jsem tam šla a hned mě vzali. Jinak jsem 15 let na volné noze a nemám zásadní potřebu to měnit.

Moir
1808 příspěvků 04.11.14 11:40

Já po VŠ hledala práci dlouho a těžce, všude chtěli léta praxe. Při VŠ jsem si praxi nenašla, leda že by to šlo někde po nocích a po víkendech. Ve škole jsem byla od rána do večera od pondělí do pátku, účast na spoustě předmětů povinná, laboratoře měly účast povinnou 100% neomlouvalo vůbec nic, všechno se muselo nahradit. A taky jsem někdy musela vypočítat ty stovky příkladů z matematiky, fyziky, fyzikální chemie, chemického inženýrství, měřící a řídící techniky, analytické chemie a naučit se další věci.
Práci jsem nakonec našla, plat je, takový jaký je. Práci co jsem dělala a dělám bych bez VŠ dělat nemohla a mám technický obor.

Guinea Pig
1190 příspěvků 04.11.14 11:43

@Go-lightly 800?? tak to je peklo…a já se rozčiluju kvůli 200 lidem!
Jinak si myslím, že je chyba i v tom, že vyučující spoustu studentů ve škole uměle udržují. Vše se svádí na kreditový systém, ale kdyby zkoušející ty studenty, co jsou u zkoušky po páté a stejně to furt stojí za pendrek vyhazovali, hodně věcí by to vyřešilo.
Btw. 2 historky ze života- 1. kamarád z VUT (mikro elektro) dostal ze zkoušky E jen proto, že na zkoušku přišel, ostatní se na to vybodli.
2. Známá pracuje v Olomouci na UP a má od nadřízeného přímý rozkaz u zkoušek NEvyhazovat, i kdyby mleli úplné blbosti.

Bara06
1993 příspěvků 04.11.14 11:44

@Muschi před šesti lety jsem nastupovala jako učitelka za 15 hrubého ;c). Skoro tentýž plat měla známá v Globusu…

Pinot Noir
8560 příspěvků 04.11.14 11:46

@Bara06 A měnila byste s ní?

Fuflík
203 příspěvků 04.11.14 11:49

Já, já, já, já..
Počty vysokoškoláků stále rostou a pokud to tak půjde dál, bude mít brzo nějaký ten titul skoro každý mladý člověk. A tak je naprosto nevyhnutelné, že budou pracovat tam, kde stačila maturita a časem dokonce i tam, kde stačila i základka. Je to společenský tlak, který je samozřejmě nesmyslný. Někde jsem četla, že třeba v USA už to začíná jít do extrémů a lidé už ani nedokáží v mnoha případech splatit půjčku na vzdělání, ale ten, kdo vejšku nemá, je pak často ztracen už úplně, tedy bez naděje na lepší místo. Lidé se snaží mít co nejprestižnější univerzity, ale už často nestačí ani to a kdo není z hodně bohaté rodinky, se na takovou školu stejně nemá moc šancí dostat. A tak se studuje dlouho a mnohdy vlastně zbytečně.. to vede ke klesání porodnosti a jiným jevům, protože když se pomalu do třiceti studuje…
Vlastně bylo určitým způsobem praktické, že v minulosti studovalo jen kněžstvo, šlechtici (a ti patrně hlavně věci, co potřebovali jako dějiny, jazyky a společenské chování), nebo profesionální učenci, co většinou vůbec nepomýšleli na rodinu a vlastně skoro vždy jen muži. Netvrdím, že to byl dokonalý model, ale dnes to je snad ještě horší cesta do pekel. A hlavně pouhé vzdělání nikoho chytrým stejně neudělá.

Bara06
1993 příspěvků 04.11.14 11:51

@Pinot Noir Ten první rok, kdy jsem se po vyučování hroutila v autě a kolikrát celou cestu domů brečela?? Tenkrát jo. Dneska už ne.

Cupíto
49 příspěvků 04.11.14 11:52

Já mám ekonomku, během studia jsem pracovala, ale úplně mimo obor. Tři měsíce před poslední státnicí jsem tak zkusmo odpověděla na inzerát a k mému velkému překvapení mě vzali. Za podprůměrný plat, ale s vidinou toho, že budu pracovat s lidmi, od kterých se toho hodně naučím a ve firmě, která podporuje zaměstnance v jejich růstu. Plat se za tu dobu změnil, strašně jsem se toho naučila. Titulu rozhodně nelituji, mimo jiné i proto, že pro některé pozice, na které bych v budoucnu mohla dosáhnout, je nezbytný.

Příspěvek upraven 04.11.14 v 11:55

Akitaken
4960 příspěvků 04.11.14 11:52

Já můžu mluvit akorát z pozice biologa:
my začínali v 25ti lidech, dneska jich ten samý obor chrlí 80 ročně (a to máme po republice několik dalších škol s tím stejným oborem). Pokud je práce, je to většinou záskok na mateřskou. Na jedno volné místo se hlásí cca 150 uchazečů.
Výsledek? Spousta z nich jde na PhD, kde jsou aspoň nějaké peníze.
Já při studiu nepracovala. Denně jsem na vejšku dojížděla a ve škole byla od nevidím do nevidím (laborky, cvika, přednášky).
Když jsem přišla o práci, trvalo mi sedm měsíců najít jinou a navíc mimo obor.
Nelituju. Ani studia, ani toho, že nedělám to, co jsem studovala.

Ono je dobré být realista a nečekat pečené holuby. To, že máte vejšku neznamená, že máte automaticky právo na práci. Potažmo na práci výborně placenou.
Pod průměrem jsem byla taky, ale poplatila jsem z toho pronájem, provozní náklady pro psa a starého auta. Na víc už sice nebylo, ale nikdy jsem si nepřipadala ukřivděně, že nemám průměr.
Spíš jsem se sebelitovala v době, kdy jsem byla bez práce. Tehdy jsem byla naštvaná na to, že jsem na vejšku lezla, protože jsem natolik překvalifikovaná, že mě nechtějí ani jako prodavačku.

Takže buďte ráda, že práci máte a místo podobných myšlenek se zabývejte radši tím, jak to udělat, abyste třeba za pár let platově odpovídající práci měla (stěhování? Zahraničí? Jiná práce?)

Brunhilde  04.11.14 11:56

Jsem pro, aby studoval úplně každý. Svět je složitý, nevzdělanec se v něm ztratí. Spíš jde o formu vzdělání: škola pomalu ztrácí monopol na vzdělání a představa, že si ve škole něco vysedím, je lichá. Jenže establišment je v těchhle věcech zoufale pozadu a nestíhá vývoj, což si pak vyžerou zejména žáci.
Nakonec je pobyt ve škole dobrý spíše pro vaši socializaci v tom správném věku. A když si budete chtít cokoli nastudovat, tak to uděláte, není už síly, která by vám v tom bránila.
A kdo bude operovat? křičí doktoři. No roboti, jak jinak.

Jinak doporučuji dokument paní Zlatuškové třída 8.A.

Gräfin
2634 příspěvků 04.11.14 11:58

Taky jsem po vysoké nastoupila na místo středoškoláka - s možností se vypracovat. Právě možnost postupu je důležitá, trochu schopný vysokoškolák ji zpravidla využije rychleji a efektivněji než průměrný středoškolák. Problém nastává ve chvíli, kdy je dotyčný přesvědčený, že Studium ukončil s převzetím diplomu. Nejúspěšnější bývají ti, kteří se stále učí.

Dragon fly
400 příspěvků 04.11.14 11:59

Myslím, že kdybyste nestudovala, za pár let byste také hořce litovala, protože byste se při změně práce možná nedostala ani na to místo, kde stačí maturita. Bohužel je to tak, že se často vyžaduje VŠ vzdělání i tam, kde vůbec není potřeba zkrátka proto, že uchazečů je dost a hlásí se i ti s VŠ. Ti, co mají středoškolské vzdělání, pak při ztrátě práce obtížně hledají uplatnění v oboru. Asi byste nyní byla dál, kdybyste nestudovala, viděno z krátkodobé perspektivy, z dlouhodobé je to rozhodně výhoda, mít vysokou školu.

Jiná Realita
13791 příspěvků 04.11.14 12:00

…nejlepší je v dnešní době překvalifikovat se na dobrého řemeslníka.

já hledám klempíře už měsíce. malíři jsou obsazení na týdny dopředu.

řemeslo má zlaté dno.

Brunhilde  04.11.14 12:01

Hele, pokud vím, zatím mají dost práce třeba ti, co umí programovat firmware. Je v tom spousta příležitostí.
Tak se to naučte.

Akitaken
4960 příspěvků 04.11.14 12:04

PS: PhD jsem nechtěla dokončit, protože jsem na tom akorát ztrácela čas a energii a neviděla uplatnění. Dneska můžu říct, že díky PhD. jsem dostala dobré místo (a zase: kupodivu mimo obor).
Fakt nikdy nevíte, kdy se Vám to bude hodit.

A jak radí ostatní.. radši začněte od píky a pak se vypracujte. Člověk se učí celý život.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 17 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit