Upozorňujete ostatní, že jsou blbě oblečeni?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

opona
147 příspěvků 06.08.12 10:33
Upozorňujete ostatní, že jsou "blbě oblečeni"?

Ano je to každého svobodná vůle, co si na sebe vezme. Tady na diskuzích klidně řeknete dotyčnému či dotyčné dle fotky „sorry vypadáš v tom děsně“.

Ale jak jste na tom v reálném životě? Umíte upozornit svého partnera nebo kamarádku, že to co má na sobě třeba nejde dohromady, nesedí jí to nebo se to nehodí tam, kam se chystá jít?

Nebo co třeba úplně cizí lidé na ulici, které již nikdy více nepotkáte…nemáte třeba tendenci upozornit dámu, které se přes lopatky dere oblouk zadního dílu podprsenky na to, že nosí špatnou velikost? Áda to vlastně svým způsobem dělá, lidi vyfotí, dá na internet a doufá, že většina čtenářů se poučí a podobných přešlapů se nedopustí. Jen se to bohužel o sobě nedozví ten dotyčný a chodí tak dál, takže čouhajícího prádla, odhalených „kasiček“ a madel lásky nad bokovkami a dalších výjevů se asi jen tak nezbavíme.

Jak byste se vy tvářili na to, kdyby vás někdo upozornil?

Jen prosím nezačněte se tu hádat:-)

Píšu pod vlivem nedávného zážitku z nákupu, asi dvacetiletá holka s velmi vytahaným boubelatým bříškem (zřejme po porodu) v minisukni, přes ní se houpalo částečně odhalené břicho a k tomu těsné tílko. Šlo s ní více lidí, nechápu, jak jí takto mohli pustit z domu.

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

LadyPapajka  06.08.12 10:35

Cizí lidi nikdy, je to neomalené a nic mi do toho není. Kamarádce bych řekla, nějak taktně, že v tomhle vypadá divně. Občas sme na koleji vyražely společně a tam se to říkalo běžně: tohle si neber, to se k tomu nehodí.

gulietta  06.08.12 10:40

@opona Cudzím ľuďom nie. Vlastným súrodencom a partnerovi áno. A oni mne tiež. Ale ak sa nezariadia podĺa mojho názoru a aj napriek tomu si to oblečú, tak s tým nemám problém a kĺudne v ich prítomnosti idem kamkoľvek a ďalej to už neriešim.

Lola  06.08.12 10:49

U člena rodiny je to samozřejmost, kde jinde už by měl člověk dostat zpětnou vazbu, u níž má jistotu, že je míněna pro jeho dobro a láskou?

U kamarádky je to různé, kamarádský vztah je definován velmi volně - od povrchních známostí ze školy před 20 lety až po důvěrné přátelství „až za hrob“.

U cizích lidí nepřichází v úvahu, nedokážu si představit důvod, který by opravňoval „výchovu“ cizího člověka. Vždyť o něm NIC nevím, mimo toho, že se mi nelíbí jeho tričko nebo velikost podprsenky.
Pozor, nezaměňovat s „výchovou“ Módním peklem: pokud konkrétní nežádoucí jev kritizuje MP, je to anonymní kritika onoho nežádoucího jevu, který není nijak vztažen ke konkrétnímu člověku. Pokud bych ale měla na ulici oslovit konkrétního člověka, je to velmi, velmi osobní.

Jiná kapitola je upozornění člověka, který se nevědomky dostává do jednoznačně velmi trapné situace, kterou sám nezamýšlel: typicky dáma, která si po návštěvě toalety omylem shrnula sukni do punčocháčů a chodí nevědomky po městě s odhalenou sedýnkou. V této situaci je vhodné na to dámu taktně upozornit, přičemž knihy o etiketě od L. Špačka a M. Vášáryové dávají přesný a podrobný popis, jak na to.

Ziné
82 příspěvků 06.08.12 10:54

Tohle dělám jen u svých nejbližších, že je velice taktně upozorním v případě, že se někam vypraví v něčem opravdu hrozném. Dělám to ale jen výjimečně. Ostatním oblečení nekritizuji. Svůj názor vyjádřím pouze, když jsem o to požádána a spíše jen u lidí, u kterých vycítím, že stojí o upřímný názor.

MUDr.Lant
389 příspěvků 06.08.12 10:57

Rodina - ano, upozorňuji a někdy velmi tvrdě.
Partner - z 98 % není potřeba upozorňovat, mám štěstí a můj muž se umí obléci.
Kamarádky - ano, upozorňuji a to samé očekávám od nich. Nepotřebuju okolo sebe hejno slepic, které by jen chválily a v duchu si říkaly „pane bože, ta má zas ránu“.
Partner, rodina i kamarádky vědí, že když je naopak pochválím, tak že ta pochvala je myšlena vážně a má opravdu velkou váhu, že to není taková ta zdvořilostní „šluší ti to“.

saryvary
664 příspěvků 06.08.12 10:59
V obchodě

Já jsem nedávno byla v obchodě, kde si nějaká zákaznice zkoušela halenku. Viděla se v zrcadle jen zepředu, pochvalovala si, jak jí halenka skvěle padne, prodavačka ji v tom utvrzovala. Jenže, stejně jako prodavačka, i já jsem stála za paní. A ten pohled byl otřesný. Paní měla na zádech ty pneumatiky, které jí zkoušená halenka krásně zvýraznila. Chvíli jsem čekala, zda ji na to prodavačka upoznorní, a protože se k ničemu neměla, řekla jsem to paní já. Na chvíli paní zrudla, vypadala, že mi vynadá, ale pak můj názor uznala, halenku vrátila a nakonec i poděkovala za radu. Prodavačka mi nepoděkovala :-) a do toho obchodu už raději nechodím.

veronika k
12 příspěvků 06.08.12 11:00

Bezne upozornim mamu, sestry, manzela, inak kamaratkam radim iba ak sa spytaju, co si o tom myslim (ale zas keby to bolo nieco vyslovene nevhodne, nevkusne atd. tak im to poviem) a cudzich ludi na ulici nezastavujem, jednak ma do toho nic (ak ten clovek nestoji o moj nazor) a v drvivej vacsine pripadov by to bolo aj tak hadzanie hrachu na stenu, navyse v nasich koncinach by to mohlo byt aj nebezpecne :)

inak napadlo mi, raz ma v potravinach zastavila nejaka pani, vraj ci sa nehanbim takto chodit medzi slusnych ludi (mala som roztrhane boyfriend jeans a k tomu taky hodvabny top, sandale) prislo mi to hrozne vtipne, bola som v kauflande kde vacsina ludi nosi maskacove teplaky a 4farebne „vozivinicka“ atd. a najviac zo vsetkych ju poburili moje rifle.
tak som sa usmiala a povedala som jej ze nie, nehanbim sa :)

v NYC je zase napriklad uplne bezne, ze vam niekto na ulici pochvali saty/okuliare/to­panky… to je podla mna velmi mile

Canavi
224 příspěvků 06.08.12 11:06

@Lola asi třikrát v životě jsem upozornila paní, že jí kouká cedulka z oblečení, pokaždé to bylo přijato s povděkem. Ale říci někomu cizímu, že je blbě oblečený, to je podle mne vrchol nevychovanosti.

S dcerou se vzájemně upozorňujeme na nejhorší přešlapy bez servítků, u blízkých kamarádek hodnotím velmi opatrně.

teetee
499 příspěvků 06.08.12 11:15

Nedávám nežádané rady. Je to opravdu neomalené.

Když se mě někdo zeptá, ráda přinesu KONSTRUKTIVNÍ kritiku, je-li na místě.
Ani u svých blízkých se mi ale nikdy nestalo/nestane, že bych z ničeho nic řekla „Tohle fakt vypadá zle“-asi i proto, že většinou nevypadá.
Jediné, na co upozorním bez dotazování je čouhající cedulka nebo skvrnky, kterých si daný člověk nevšimne.

Zhruba stejný přístup očekávám od ostatních. Kdyby mi někdo cizí na první dobrou řekl: „Vypadáš v tom tlustá“ nebo cokoli jiného, skončil by. Viz můj příspěvek ve vláknu o etiketě na téma „jak moc nemám ráda hulváty“.

Wiolla
586 příspěvků 06.08.12 11:50

@saryvary Stalo se mi něco podobného. Byla jsem v obchodě kupovat boty. Dál tam byla už jen jedna další zákaznice, holčina/paní asi v mém věku. Zkoušela si boty, u kterých si nebyla jistá, jestli jí padnou nebo ne. Měla stejnou velikost jako já (42), takže vím, čím procházela (tendence koupit i boty, které nepadnou úplně dobře, protože sehnat jiné, padnoucí, se jí hned tak nepovede). Vyhledávala se mnou oční kontakt, ale o nic si neřekla, takže jsem mlčela, zaplatila a odcházela…(v duchu jsem si říkala: „Jestli chceš kurňa znát můj názor/poradit, tak se zeptej!“ Zas úplně jistá jsem si nebyla a měla strach, aby se neurazila.) Prodavačka samozřejmě mlčela (ještě že ji aspoň nepřesvědčovala, že je to OK). Zaklaply za mnou dveře a v tu ránu jsem si to rozmyslela (holt chápu, že někdo je stydlivý). Otevřela jsem dveře zpátky, podívala se na ni a říkám: „Já bych do nich nešla!“ (a vysvětlila i proč) A ona s obrovskou úlevu v očích říká: „To jsem potřebovala slyšet!“ Pozdravila jsem a rychle zmizela. Prodavačka by mi asi nepoděkovala a teď přemýšlím, za jak dlouhou dobu si tam můžu jít koupit boty znova, aniž by mě zavraždila pohledem… ;-)

666mahu
1490 příspěvků 06.08.12 12:00

Také si u cizích netroufám. Nemám problém cizím lidem chválit, když se mi něco líbí. Pak občas upozorním nějakou ženu, když si všimnu defektu, o kterém dotyčná, jinak upravená, neví. Ale na hrubé nedostatky, jaké jsou na Adiných fotkách - vylézající břicho, zadek, špínu,,, si nedovolím upozornit.

Nejvíc si dovolím u rodiny a kamarádek, ale i tam spíš, když se zeptají. Třeba manžel si mne po zkušenostech bere na nakupování raději sebou, říká, že prodavačka mu vnutí lecos, můj výběr že je spolehlivější. Občas chodíme na nákupy s kamarádkami, jedna z nich si mne mne bere za poradce pravidelně. Nejčastěji říkám mamince, ať to či ono nenosí, že jí to nesluší nebo že už je to dávno za zenitem. Chodívala pěkně oblečená, ale v posledních letech si myslí, že už je to zbytečné. Usměrnit ji, mi dělá nejmenší problém.
Jdu raději cestou pochval.

Nepamatuji se, že by mne někdo upozorňoval nevhodné oblečení. Setkávám se s kladnými reakcemi, hlavně když se mi něco hodně povede. Nevím, co bych dělala. Nad slušným upozorněním bych se minimálně zamyslela.

Jetthro
1129 příspěvků 06.08.12 12:02

Rodicum a priteli bez problemu, navic oni se vetsinou stejne zeptaji :) Kamaradce pouze jsem li dotazana, takova ktere to muzu nejak taktne rict i bez dotazu je jen jedna. Jinak kamaradky/kamarady spis chvalim a pokud chci rict ze neco neni uplne to pravy tak se predtim snazim pochvalit nejakou jinou cast odevu. Do cizich lidi na ulici mi nic neni, takze pripadnou kritiku si jenom myslim, kdyz nekdo chce chodit jako hastros a stylem „janatumodukaslu a budusinositcochci“ je to jeho boj :)

Sekhmet
1918 příspěvků 06.08.12 12:09

Zajímavé téma. Maminčino oblečení hodnotím vždy - Ať už se mi líbí, nebo nelíbí. Ona ví, že jsem hodně kritická, takže když chválím, ví, že jí to opravdu sluší. Bráchovo oblečení nehodnotím, pokud se přímo nezeptá. Dlouho byl neskutečně pekelnej, ale i když je to teď o hodně lepší, přece jen má občas „záchvaty“, kdy jde do města v roztržených teplákách a tričku na doma. Pokud se neptá, upozorním jen je-li to špinavé či to má někde díru. Nedělá ostudu mně, ale sám sobě a většinou je mu to jedno.
U kamarádek záleží na tom, která z mých kamarádek to je. Mám kamarádku taktéž postiženou Módním peklem, takže s tou rozebíráme odstín pásku na botách. Mám taky jednu „džínodžínovou“ kamarádku a té oblečení nekomentuji, pokud se sama nezeptá. A chválím i to, co bych „módněpekelné“ kamarádce nepochválila.
Cizí lidi nehodnotím (to jen v duchu a tam bývám naopak velmi sžíravá), je to nezdvořilé. Jen když za sebou dáma táhne kus toaleťáku či jí někde něco nevhodně čouhá (s výjimkou ramínek od podprsenek, tam dneska nevíte, jestli to nebyl záměr).
Cizím nerozhodným dámám v obchodech zas naopak kibicuju ostošest a ráda (tam to, na rozdíl od cizích lidí na ulici považuji za situaci, kdy ještě oblečení nebylo vybráno a tudíž s ním nositelka zatím nesouzní a proto je vlastní názor povolen. Jak už si vybere a vyrazí do ulic - OK, vybrala si, je to její styl a mně do toho nic není). Zatím se to vždy setkalo s pozitivním ohlasem

FoxInTheBox
278 příspěvků 06.08.12 12:11

@saryvary Zajímalo by mě, jak jste jí to řekla… „Zvýrazňuje vámm to ty vaše špekový pneumatiky na zádech“ nebo „Vzadu vám to nesedí, podívejte se“…

Strašně, strašně moc záleží na tom, jak se to řekne. Lidi můžou být různě citliví a nemá smysl jim nadávat do křehotinek a tvrdit, že se „nechtějí nic naučit“ (né, tím vůbec nemyslím žádnou místní diskusi :D)
Lepší je mít trochu takt a zbytečně nerejt. Takže už proto bych si nikdy nedovolila někomu cizímu tohle říct. Nevím, kde je jeho problém.

A ještě mě napadl jeden pohled. Pokud už jsem potkala někoho, kdo byl oblečený fakt mimo (teď nemyslím pekelná tanga a flitříky, ale třeba divoká směs všech vzorů, vycpávky na ramenou, kalhoty „na velkou vodu“, neforemné střihy i boty atd.), tak se potom ukázalo, že oblečení neřeší z dost vážného důvodu, je nevidomý, autista nebo mentálně postižený (taky byli s doprovodem a taky by bylo strašně snadné říct, jak je nechali takhle vyjít z domu. Ale třeba autista si oblíbí jeden kus oblečení a nechce ho měnit roky a roky, i když podle nás už není v módě).

Dá se říct, že takových lidí je „málo“ a že většinou je to jenom nevkus. Ale pro mě je to příklad toho, proč nerejt do cizích životů, když jde jenom o módu :)

Sekhmet
1918 příspěvků 06.08.12 12:13

@FoxInTheBox Já bych řekla: „ta halenka Vám vzadu nesedí, dělá vám na zádech špeky, který nemáte.“

FoxInTheBox
278 příspěvků 06.08.12 12:16

@Sekhmet Hezky! Teď jste mě dostala :)

Pirek
6778 příspěvků 06.08.12 12:37

Cizí ne, to bych se upřipomínkovala! :) To za prvé, za druhé se nesluší říkat jisté věci (ale myslím si je do aleluja).

Jen příteli říkám „Miláčku, vážně chceš jít v tomhle (triku, kalhotách, bundě)?“ v případě, že je inkrimonovaná věc zmuchlaná, roztržená a zapraná a on se v ní chystá do práce. Minulý týden jsem se vyděsila, že byl v práci v pruhované polokošili, jejíž světlé pruhy se vlivem pobytu v pračce s něčím zeleným zabarvily do zelena.

Onehdy jsem pak prostě musela využít komičnosti situace, kdy si přede mnou jdoucí asi 15leté slečny povídaly, jak jejich kamarádce leze ze sukní zadek a že je to hrozné a ony by tak jít nemohly, přičemž jedné z nich sukně vzadu povyjela tak vysoko, že od odhalení zadku ji dělily pouze milimetry. To jsem jí opravdu musela upozornit, jak se její sukně vzadu má:)

monicka
565 příspěvků 06.08.12 12:48

Upozorňuju jen toho, kdo se na to zeptá - například kamarádkám, máme nebo ségře klidně řeknu, že jim něco nesedí, ale jen když spolu jdeme nakupovat, nebo když se na něco zeptají. Tady v diskusi klidně hodnotím, protože to chápu tak, že když tam někdo něco pošle, tak na to chce slyšet názor - a myslím, že jsem ještě nikomu nenapsala, že v něčem vypadá děsně :).
Na ulici nikomu nic neříkám - nemám na to právo. Já osobně bych taky neocenila, kdyby mi někdo koho neznám oznámil, že se mi barva sukně nehodí ke svetru, a že v tom triku vypadám tlustě. Maximálně upozorním na rozepnutý poklopec nebo zachycenou sukni. Ale jednou jsem nějakou paní upozornila, že se jí vzadu zachytila sukně za kalhotky a paní si tu sukni okamžitě upravila a potom mi strašně vynadala, ať si prý hledím sebe sama a ostatních si nevšímám… :).

Sekhmet
1918 příspěvků 06.08.12 12:51

@monicka Jo, paní Vám sice vynadala, ale JAK TA BYLA RÁDA, že jste ji upozornila :) Já se na sebe kolikrát po příchodu z práce podívám do zrcadla a zděsím se: „jak dlouho už proboha chodím s řasenkou rozmázlou po celé levé tváři? Proč mne na to nikdo neupozornil?“
Já bych vám nevynadala.

Pirek
6778 příspěvků 06.08.12 12:56

@Sekhmet
Tak, já jsem asi celý pátek prochodila s prapodivným flekem na sukni bílých šatů, vypadá, jako bych si sedla do nějaké barvy (nebo krve, nedejbože!). Sice nevím, jak bych zrovna tohle mohla napravit jinak, než převlečením, ale říct mi to kurnik někdo mohl! :)

cibetka 1  06.08.12 12:56

Cizí nikdy, vlastní jen pochválím, když je to fakt hodně dobrý, jinak mlčím. Kritizuji až po požádání, což v rodině moc zvykem není. Jen s jednou kamarádkou mám takový vztah, kdy mohu zkritizovat cokoli a ona také. Naštěstí se to moc nestává, má vkus a jde jen o maličkosti.

Mylady2
12409 příspěvků 06.08.12 13:05

Vůbec… Je to neomalené a nevychované. Navíc zajímám se pouze o lidi které má ráda:-) ostatní jsou mi buřt ikdyby na sobě měli cokoliv:-)

runningfox  06.08.12 13:14

Já ráda chválím. Dělá mi to dobře, když chválenému subjektu dělá má pochvala dobře. Nekritizuji ani svého syna, který je outfitový extrémista. Jen zvedám obočí, což je asi tak všechno, co můžu dělat.
A asi se nesetkám zde s pochopením, ale netoužím ani po tom, aby mi někdo připomněl, že mám rozepnutý poklopec, ráda totiž setrvávám v blažené nevědomosti. Nedělám to ani jiným lidem, jsem vychovaná k tomu ani nemrknout, i kdyby objekt páchal podle MP módní sebevraždu. Soudím, že jsme svéprávní a dospělí lidé, když můžeme na ulici, a tak si všechny své dohady nechávám pro sebe. Znát to na mne doufám není, dokonce ani necivím.

panvi
249 příspěvků 06.08.12 13:21

Rodinu upozorňuji, protože vlastně sami chodí se zeptat (stejně tak to občas dělám i já). Cizí lidi nechávám na pokoji, pouze upozorňuji na takové ty omylové nedostatky - flíček na zádech, zastrčená sukně, žvýkačka ve vlasech, rozepnuté baťohy apod. Zatím mi byli lidé vděční a sama bych byla ráda kdyby mi někdo toto řekl.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit