Vánoce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Mori  13.12.11 22:37

Nechtělo se mi off-topicovat v druhé diskusi o Vánocích, ale rozjelo se tam téma „jak to prožívám já“. Jak vidíte Vánoce?
Já letos ještě jedu domů k mamince;-), ale v dohledných letech asi začneme s drahou polovičkou trávit svátky coby rodina. Trochu se toho děsím, protože zatímco u nás Vánoce postupně dokonvergovaly do stavu „hlavně aby se nám to líbilo“, jejich rodina zažívá ten typický shon (jen ty dárky kupovat - vyplázne se za to kolik tisíc a stejně se dost možná ani nikomu opravdová radost neudělá, jen se „splní povinnost“). V důsledku toho je přítel z Vánoc nešťastný typicky už od října nebo listopadu, nejraději by je zrušil úplně. Já na druhou stranu mám lepší pocit, když tradice aspoň trochu dodržuju (náboženské opodstatnění u mě stojí a padá na slunovratu, ale stejně, tradice pro mě není něco, nad čím by se mělo jen tak bez rozmyslu mávnout rukou). Je fakt, že když se mi minulý týden rozsypaly zimní boty tak prudce, že jsem usoudila, že povánočních slev se nedočkám a musím sehnat nové hned, vrátila jsem se z těch narvaných obchodů bez bot, zato s pořádnou dávkou znechucení.
Jak to máte Vy?
Máte Vánoce rády(rádi)? Zrušily(i) byste je?
Jaký je u vás hlavní „náboj“ štědrého dne? U nás se přes den hlavně vaří - beze spěchu, všichni společně, je to „příjemná povinnost“, no a večer se převlíknem do slavnostního, vytáhnem sváteční talíře a ty dobroty sníme:-) - pro mě je ten den, kdy je rodina spolu a něco společně vytváří (i když se to pak sní), sváteční a příjemnej.
Dárkujete? Jen drobnost pro radost, nebo každému dar aspoň za pět tisíc?
A ještě: jak se cítíte, když někomu dáte drahý dárek a on Vám levný nebo nic (a naopak)? (To jsme teď řešili s přítelem, on nenávidí obě strany takové situace, mě to nijak nevadí - pokud se teda fakt neoctnu v situaci, že jsem druhého „ošidila o dárek“, to bych se pokusila dodatečně řešit)

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Oldyn
5037 příspěvků 14.12.11 09:14

Advent a Vánoce jsou pro nás duchovní svátek. Po celoročním shonu doma a v práci přichází zklidnění a čas věnovat se jiným věcem než konzumu. Osobně dárky dávám hrozně ráda a ty vánoční mám nakoupeny už v listopdu. Advent věnuji rodině,přátelům, sobě, výstavám, koncertům, divadlu. Ani úklid moc neprožívám, spíš peču.

DanielaS
4603 příspěvků 14.12.11 09:48

Co sdilim domacnost se zarytym odpurcem cirkve vseobecne a te katolicke obzvlast, jsem to nakonec kupodivu ja, bezverec, kdo udrzuje jakz takz povedomi o adventu, Zvestovani a podobne. Rada pecu po cely rok, ale na predvanocni cas si nechavam ty specialni druhy, co se „smi“ delat jen tehdy. Namaluju pernicky, ozdobim stromek, postavim betlem, predcitame si z Bible a pak se hadame o teologickych otazkach (jako bychom tomu rozumneli!). Darky chystam prubezne cely rok, uzivam si baleni, vyrabim cedulky a pranicka… Jidlo na Stedry vecer nijak extra neplanujeme, pak neco nachystame spolu, zatelefonujeme rodicum a snime to. Stres nechavam tchyni a svagrove spolutchyni, s temi a ostatni muzovou rodinou slavime 25. a jsem nesmirne rada, ze nasim ukolem je se dostavit a jist a chvalit. Ty zensky z toho nespi kolik dni predem.

MP Meri
1323 příspěvků 14.12.11 10:17

Původní příspěvek mi nejde smazat, tak takhle duplicitně;):
Ja sem asi z jiného světa:) Vánoce zbožňuju. Ale absolutně se nenachávám

strhnout nějakým šílenstvím. Okna nemeju (proč jako? meju je když je

prostě potřeba), uklízím jako kdykoli v průběhu roku. Dárky kupuju

průběžně, každému blízkému jeden. Peču když mám náladu, jeden rok třeba 5

druhů, druhý rok NIC. No že já si ale dovoluju. Výzdobu dělám střídmou,

ale zato už v listopadu. Protože se mi prostě chce. A světýka mám u

postele až do března. Nic nedělám z donucení, ale z radosti. A na advent

se tradičně teším už od léta:)
Barbucha: Jsem ráda, že nejsem sama, kdo to takhle má:) Vždycky mě mrzí, když vidím ty vystresované známé okolo, kteří jsou na Vánoce zralí akorát tak na infarkt … řekněte mi, koho zajímá, jestli máte na Štedrý den vysáto za skříní na chodbě, nebo jestli náhodou nemáte v šuplíku rozsypaný pytlík koření. Na tohle je expert tchýně. Naklizeno má perfektně celý rok, ale na Vánoce to přehání úplně do extrému. Co není perfektní, neobstojí. Cukroví musí být jak přes kopírák, v bytě ani smítko prachu. Přestože je na tom finančně dost špatně, dárky musí stát aspoň trochu za to, takže pod tisícovku na osobu nidky nejde (což vzhledem k počtu osob, vnoučat atd.). A pak k ní přijdeme na kafe a ona je skleslá, unavená, smutná a řekne, že Vánoce nemá vůbec ráda … protože toho stresu a peněz kolem … Ach jo. Člověk si pak připadá skoro provinile, že si to neskutečně uživá.

Alena Cechova  14.12.11 10:20

Mně se princip vánoc líbí. Tedy že se máme zastavit, zamyslet, rozjímat. Jenže jak to chcete realizovat dnes? Při každém nákupu člověk prochází takřka očistcem, ve většině firem se finišuje, každej chce fakturovat a taky vydat zboží ještě před vánoci, aby byly odměny a bylo na dárky…
K tomu ta vynucená povinnost „být s blízkými“. Já jsem poměrně netečná k takovým věcem, jako je záchvatovité pečení, uklízení a podobné běsnění. Pak jsem vždycky ve stresu, když to ode mne někdo vyžaduje, jako že asi z „ženské solidarity“? Ale vyžaduje tak, že přesně neřekne, jak by to chtěl (a pak já mu řeknu jasně, že to takto nechci), ale prostě jen očekává, že já ze šíleného lesku očí poznám, co chce a zapojím se. A když to tak není, následují manipulativní předváděčky „hrozného vyčerpání“ - jsem na všechno tak sama! - a další chuťovky. Jasně, můžu to ignorovat, což činím. Ale rodinné pohodě to jaksi nepomáhá. Zajímavé je, že mužští členové rodiny jsou z toho vyloučeni, u nich se očekává, že se budou o vánocích válet a cpát.
Navíc mám před vánoci narozeniny, tudíž většinou obdržím záplavu předmětů, které hlásají: neměli jsme už prachy ani čas, ale NĚCO jsme ti dát chtěli, aby to nevypadalo blbě.
Smažený kapr mi nechutná, bramborový salát je na mne moc těžký, cukroví ani nechci.
Já bych se bez těch všech tanečků okolo obešla. Na Štědrý večer bych vyrazila na vycházku, dlouhou, večer bych věnovala rozjímání.
Já to mám pro sebe vyřešené, ovšem problém nastává ve chvíli, kdy váš partner to má přesně obráceně. Pak to chce hodně úsilí nepřipadat si jak gauner, co vyrval malýmu děcku oblíbenou hračku. Byly doby, kdy jsem se z vánoc vzpamatovávala několik týdnů; co jsou děti dospělé, je to už lepší.
Zase to má ten dobrý efekt v tom, že vím moc dobře, co já sama svým dětem dělat nechci. A snažím se na ničem nelpět: ani na lidech a ani na vztazích k nim. Ať to plyne.

Alena Cechova  14.12.11 10:30

Ad dárky: myslím si, že máme všichni všechno. Já bych je nedávala, a když, tak bych symbolicky (!) obdarovala jen děti.
Sama si nic nepřeju, protože žádné předměty nepotřebuju. Co opravdu chci si stejně koupím sama.
.............­........
Já jsem křtěná římská katolička, rodina mého otce byla hluboce věřící a pokřtili mne asi ve 3 letech na truc mým rodičů, když jsem byla u nich na prázdninách. Babička mi také věnovala spoustu času kvůli věrouce, různým modlitbám a tak. Absolvovala jsem všechna Boží těla a další akce. Neměla jsem z toho rozum. Dnes cítím, jak mi to chybí.
Když jsem dala své syny na náboženství (chodili tam asi 2 roky, než jsme se přestěhovali), rodina mého muže to velmi nelibě nesla.

DanielaS
4603 příspěvků 14.12.11 10:49

A to ja zas darky rada. Ne nejake tisicove, ale tak nejak behem podzimu si ja i muz vybereme neco, co bychom „tak jako tak“ chteli, mesic dva se na to tesime a dame si to pak vzajemne pod stromecek. Ono se vzdycky neco najde, od kousku obleceni (ha, zrovna tady vykladat, ze VSECHNO obleceni uz vsichni mame!), pres kus naradi, kdyz stary kus doslouzil, po vylet nebo koncert, na ktery na sklonku roku uz nezbyvaji penize. A protoze mam tvorilkovske sklony a muj satnik neni nafukovaci, obdarovavam doma sitym oblecenim a deti hadrovyma hrackama. Neutralnejsim znamym (kolegove v praci, sportovni oddil) dam pekne zabalene balicky cukrovi (oni to tu neznaji), vanocni sacky s vlastni moukou, doma varene mydlo. Jsem asi nejvic darkovy clovek v okoli, ale kdyz me desne bavi to chystat a balit a vanoce jsou skvela zaminka.

ifoun
338 příspěvků 14.12.11 10:56

Vánoce jsou tak pohodové, jak si je člověk udělá. Pokud budu chtít

stres, budu cídit všechny kouty, péct 13 druhů cukroví, lítat v prosinci

po nákupácích a shánět nesmyslné prezenty, setkávat se s lidmi, které

nechci vidět… ale to není nic pro mě. Na okna kašlu, stejně jsou ty

střešní za dva dny zas špinavé, výzdobu mám jen adventní věnec (dělaný

od květinářky, já bych se u toho vztekla), stromeček, protože mi voní.

Cukroví objednám symbolické kilo u ověřeného podniku (já to nejím, muž

nechce, takže spíš pro vůni a případné návštěvy). Dárky kupuju celý rok,

když něco potkám. Takže na letošní Vánoce mám některé prezenty už od
února.V dnešní době jsou často dva extrémy - posedlost Vánocema a

dokonalým štěstím, nebo odmítání Vánoc jako trapné konzumní akce. Já se

nekloním ani k jednomu, dělám si je podle sebe. Teď jsme byli na

adventní víkend pryč, užívali jsme si svařák v malém městečku v

zahraničí a lovili kešky. Na Štědrý den si zajdu pro čerstvé vánočky,

dorazí sestra s rodinou na návštěvu (ale my se všichni scházíme furt,

takže pro mě je to další příjemné setkání), večer si užijeme v klídku.

Ještě dva roky zpátky mě Vánoce taky stresovaly (všechny ty koledy v

obchodech atd.), ale teď mě to nemůže rozházet, v klidem si propluju

prosincem a užiju si to, co uznám za vhodné ;-) Od té doby Vánoce miluju

a moc se na ně těším.

DanielaS
4603 příspěvků 14.12.11 11:07

Je fakt, ze treba ve meste je tim clovek stresovany i nechte, vsude ta vyzdoba a hudba a trhy… Tady na samote u lesa neni nic poznat, do prace jezdime po vnejsim mestskem obchvatu, takze obcas nejake to svetylko na hangarech a skladech, a dnes mi pani na poste poprala hezke svatky. Rukodelne darky vam davaji nedocenitelnou moznost obchodum se uplne vyhnout! (I kdyz loni jsem cirou nahodou kupovala v Brne boty zrovna 24. prosince a obchody byly liduprazdne.)

Mori  14.12.11 11:45

DanielaS: nojo, boty jsem vzdala, radši chodím v podzimních než lízt do obchodu, ale jako každoročně začíná být problém i dojít si pro chleba:-)
No a výzdobu sice víceméně oceňuju, jenže když na sousedním balkóně visí plastovej sebevrah v červeným, tak to je na mě teda moc.
Celkově mám Vánoce ráda, ale měla bych je ještě mnohem radši, kdyby o sobě nedávaly tak vědět:-)
Baví mě posílat pohledy/přání. Akorát nikdy nevím, co do nich napsat;-)

kiwi  14.12.11 12:48

Já mám ráda jen sezonní výzdobu, ať jsou to vánoce, velikonoce… a toho se zúčastňuju. Dárky pouze dětem a starým, již opět dětinským rodinným příslušníkům :-) a nic potřebnýho, jenom něco pro radost - co potřebujeme, koupit se musí i jindy (a praktickej dárek mi do baráku nesmí), a co chci, koupím si… taky kdykoliv jindy. Rozhodně nepotřebuju, aby mi někdo něco dával z povinnosti (a pak skřípal zubama, že musel utratit peníze zrovna teď).
Úklid nepěstuju, je toho dost za celej rok. Nepeču, neumím. Řízky, rybu i bramborovej salát máme víckrát do roka, takže to pro nás není nic neobvyklýho - jen se u toho salátu víc vyblbnem… to je tak jediná tradice, kterou dodržujeme: den předem se hotovíme k přípravě, a začínáme - otevřením flašky… Druhej den rozjímáme, co jsme tam všechno vlastně dali :-))

MP vilemina
46 příspěvků 14.12.11 13:00

Souhlasím s ifoun, že Vánoce jsou tak pohodové, jak si je člověk udělá. Žádnej stres si nepřipouštím, dárky na poslední chvíli (pod tlakem mi to myslí líp), úklid - uklizený dům je symbol promarněného života, takže okno jsem umyla jen v kuchyni, kam jsem pověsila světýlka (a to jen proto, že na něj s…jiřičky). Na Štědrý den dlouhá procházka v lesích a skalách, co máme téměř za barákem. Péct nebudu (to mě nebaví), vařit budu (to mě baví).

MP limonada
16 příspěvků 14.12.11 13:27

Dřív u nás na vánoce probíhal velký vánoční úklid, čím je mamka starší, tím je v tomhle pohledu pohodovější, naštěstí. Dárky obvykle kupuju průběžně celý podzim, letos jsem to nestihla, takže všechno honím na poslední chvíli a ty davy všude mě ničí. Neděli před svátky máme velký rodinný sraz se všemi příbuznými z tátovy strany, to bývá fajn, měl čtyři sourozence, takže nás je požehnaně. Párkrát jsem to bojkotovala, ale teď všechny ráda vidím. To je vlastně veškerá moje příprava na vánoce, výzdobu má doma mamka, já nic, letos jsem ale do nového bytu koupila ozdobičky na stromek, který ani nevím, jestli budu pořizovat.
Na štědrý den dopoledne probíhá v rodném domě povinné zdobení stromečku, drží se půst, abychom viděli zlaté prasátko a k obědu máme houbovýho kubu.Co se jídla týče, je pro mě štědrý den utrpení, od všeho si beru symbolicky, mám ráda snad jen bramborový salát, vánoční kapr a houbový kuba, ne-e Odpoledne se jede „na hřbitovy“, máma začíná být nervózní, nestíhá, jak by si představovala. Navečer je u regulérně nervní, nepamatuju, že bychom se kdy na štědrý den nechytily:)
Letos asi štědrý den strávím nějak alternativně, to se mi stalo i v minulosti, jeden rok jsem vánoce trávila ve Španělsku na studijním pobytu s jednou kamarádkou z Ruska, pily jsme tequillu a koukaly na romanťák:)

fiesta
104 příspěvků 14.12.11 15:08

My už pár rokov nevianocujeme doma, cestujeme k rodičom. A musím si priznať, že sa mi čoraz viac páči sa 23. 12. pobaliť a odísť na dva týždne preč. Postavím sa mame do dverí ktorá medzitým všetko nachystala - ona je rada keď jej v čase adventu nikto nezavadzia, má na všetko svoj systém a ja som rada že ma obišli stresy z príprav, mám rada čo napečie a navarí, pripomína mi to detstvo a ja sa dosť napečiem a navarím doma cez rok. Vysmážaného kapra nerobíme ani my, nikto to nemá rád ale v Chorvátsku majú veľa rôznych rýb tak skúšame rôzne druhy, najradšej grilované, my ryby milujeme. Aj ostatné tradície ako rozhadzovanie orechov po dome robíme, pre dcéru je to zábava a ja sa priznám že mám to rada, rada o nich aj čítam a keď sa nám niečo zapáči tak si to kĺudne zakomponujeme do štedrého večera. Ešte kým som bola na materskej mala som snahu aj nám niečo napiecť v čase adventu, spraviť výzdobu, ale ako sme sa tento rok presťahovali dosť sa nám zmenil životný štýl - neviem čio to s tým súvisí, ide to s vekom, alebo čo, ale tento rok nebudem robiť žiadnu vianočnú výzdobu (adventný veniec ale pálime) ani chodiť po obchodných centrách. Vianočnú náladu si robíme na klzisku na vianočných trhoch. Ani darčeky veľmi neriešime, pre dospelých symbolicky, väčšina sa zaobstará po vianociach.

Lachenauerin
544 příspěvků 14.12.11 15:22

Význam vánoc pro mě: Slunovrat - světlo svítí i v nejhlubších temnotách - naděje neumírá.
Úklid: Pořádek a úhledno mám ráda, proto uklízím průběžně a žádnými svátky nešílím, nevidím důvod.
Výzdoba: Nedělám, neřeším, nelíbí. Pouze stromeček.
Jídlo: Rybu ano (ta symbolika vůbec není vedle), ale nemusí být smažená a se salátem. V pečení se nevyžívám, pár modelů spáchám, dcerka je ve věku, kdy je pro ni patlání cukroví zábava, ale nepřeháním to - takové tři druhy, cpát se pak několik týdnů až měsíců sladkým, protože se „to musí sníst“ mi nepřijde moc fajn.
Taková ta sváteční potravinová superhojnost v podobě prohýbajících se stolů měla význam v časech, kdy si lidi celý rok nemohli nic moc dopřát, v dnešní době celoročního plýtvání je podle mě trochu mimo.
Dárky: Řekla bych, že potomka obdarovávám na dnešní dobu vcelku střídmě, ale z mého subjektivního pohledu vcelku hojně. Zásadně žádnou elektroniku, mobily, televize, počítače apod., ale klasicky hračky a knížky, tak půl na půl. Děti jsou bytosti materiální a mají na to právo, nebudu to lámat přes koleno, byť duchovní stránku osobnosti při její výchově obecně zdůrazňuju o poznání víc, než je dnes zvykem. Ale sama si dobře pamatuju, jak jsem sice jako malá např. horlivě přisvědčovala, že ano, že větší radost je dávat než dostávat, ale tísnily mě pocity viny, že jsem taková necita, když mě stejně nejvíc zajímá, co dostanu já.
Sama dárky dostávám ráda, a to kdykoliv, a úplně trapně přiznám, že nejradši bych byla za oblečení, jenže do mého vkusu se naposledy byl kdo schopen trefit někdy v mých dvanácti, když jsem byla celá na větvi z mikiny s mikymausem, takže smůla. A tak se s manželem obdarováváme hlavně knížkami, což se trefíme vždy, protože knihy jsou nám oběma obživou i koníčkem, takže známe vzájemně svůj vkus a víme, co toho druhého v poslední době zaujalo; nadto si snažíme jeden druhému vždy dát nějaký specifický, hodně osobní dárek. Také nechceme, aby malá měla pod stromečkem horu dárků a my nic nebo skoro nic, připadá nám to takové nevýchovné.
Jo, a co úplně nesnáším: když někteří mí blízcí dávají na otázku: „Co bys rád k vánocům?“ odpověď: „Nic, nedělej si se mnou starosti.“ Vždycky si říkám: „To byste se divili, kdybyste fakt nic nedostali, ha!“

Dahllie
2222 příspěvků 14.12.11 16:11

Vánoce pro mě mají význam hlavně v tom, že jsme jako rodina dohromady. Jindy se nám to vlastně nepoštěstí. Kdyby to bylo na mámě, tak je zruší. Tátovi a bráchovi jsou ukradené. Ale já pořád propadám tomu „kouzlu“. Stále se na ně dokážu těšit jako malé dítě. Takže to poslední roky řeším tak, že si na Vánoce i Ježíška hraju já a pak rodinu pozvu k sobě.
Hysterie u dárků se nekoná, nakupuju průběžně a jen maličkosti pro radost. Drhnutí a leštění každé blbiny neřeším taky, však se Ježíšek narodil ve chlévě, ne :-D Cukroví peču podle toho, jak stíhám. Opravdu nemám deprese z toho, že sousedka má o deset druhů víc.
Prostě svátky klidu a míru.

DanielaS
4603 příspěvků 14.12.11 17:56

Ja jsem na tom vubec nejlip, tady nikdo nepece vubec nic, takze s jednim cukrovim jsem superzena a s peti mimozemstan.

Emily.V
67 příspěvků 14.12.11 18:07
Musím znovu poděkovat rodičům, jak jsou báječní, mimo jiné i proto, jak Vánoce nikdy zvlášť neřešili. Já je pak neřeším tím tuplem, protože i to málo vánočních záležitostí zajišťuje maminka, tak pokud se někdy stane, že založím vlastní rodinu, tak ani nebudu vědět, jak se takové vánoce dělají.

Co mám ale na Vánocích ráda a co dodržuji je obdarovávání, u nás to probíhalo vždycky mile. Teď mě napadl jeden vánoční zvyk - říkáte si pod stromečkem, od koho který dárek pochází? My třeba úplně běžně, už od dětství, proto jsem nedokázala moc dlouho věřit na Ježíška =) (V poslední době jsme navíc líní psát cedulky, takže darující musí svůj dárek obdarovanému přímo předat.) Jak to máte vy?

Cinkitoo  14.12.11 20:24

Já Vánoce miluju! Jakmile definitivně skončí léto, začínám se těšit na Vánoce. Dárky obvykle kupuju průběžně už od září, letos dokonce od července, což už je trochu hardcore i na mě. Kupuju věci, na které narazím, a vím, že se dotyčnému budou hodit. Kupuju spíš víc menších věcí. Vánoce byly nejlepší, dokud byl mladší bratr malý. Pak naštěstí přišel současný partner a Vánoce získaly zase jiný rozměr. Je to období, kdy vídám příbuzné, které vidím jen 2-3× ročně, hlavně ale všechny pohromadě a některé třeba i tři čtyři dny po sobě, než se všechny návštěvy protočí :) Posledních 5 let je to pro mě navíc i období zábavy, tradiční hódobóžová rocková zábava, lyžování, plavání, letos jdeme mezi svátky do divadla. Především je to pro mě ale období, kdy vídám opravdu jen ty lidi, které vídat chci. Což je oproti zbytku roku velmi příjemná změna ;)

sjuuu
16 příspěvků 15.12.11 01:30
Advent a Vánoce, to je moje. Máme betlém, adventní věnec a ohromnou spotřebu svíček, dítko každého rána kvačí k adventnímu kalendáři, zpíváme si adventní písničky, čteme příslušnou literaturu, hrajeme ve dvou vánočních hrách, jednou dvakrát za prosinec zajdeme na jarmark nasát atmosféru a jiné *spirits. *Úklid probíhá stejně jako jindy, cukroví pečeme jen trošku a v poklidu, spíš pro tu radost z tvůrčího procesu („mámo, já budu vyklajovat pelníčky!“). Potkáváme se s kamarády, píšem přání k Vánocům (těším se, že napřesrok je budeme s ratolestmi i bastlit, posílat každoročně Ladu mě už moc neba).
Dárky v posledních letech mívám zhruba vymyšlené už na podzim, ale nakupuju většinou až na poslední chvíli buď po netu, nebo v malých krámcích, kam jdu najisto. Obchody máme naštěstí daleko, takže o uštvaných davech a vlezlých koledách nám není nic známo. Pro děti mívám knížky, hračku, něco na malování, tvoření a podobně. Pro dospělé většinou taky knížku nebo maličkost pokud možno spojující praktičnost a potěchu. Osobně mám radost i z pěkného povlečení, domácích nudlí, nože na houby nebo i z těch pověstných fuseklí - lepší než roztomilůstka, na kterou by sedal prach (pokud by to stihl, protože okamžik zúčtování by nadešel velmi rychle).
Průběh Štědrého dne se odvíjí od místa pobytu - někdy jsme doma, někdy u rodičů nebo prarodičů, někdy u přátel. Obvykle kombinujeme čerstvý vzduch (hodně), společné chystání dlabance (hodně) a pohádky (jednu dvě). Na jídle to sice nestojí, ale děláváme pracné, na které jindy přes rok není čas, a náležitě si užíváme jeho tvorbu a následně i konzumaci. A potom to nejhezčí: cililink, dárky, čas strávený spolu a vánoční radost.

MP Monny
480 příspěvků 15.12.11 09:15

Pro mě jsou Vánoce časem, kdy si má člověk odpočinout a potkávat se s rodinou. Z dětství si pamatuju, jak mě rozčilovalo, když mamka na štedrý den vytáhla vysavač a zrovna u nejlepších pasáží pohádek, začala vysávat… takže vánočnímu úklidu opravdu nefandím. Před svátky uklidit do normálního stavu a jsem spokojená.
Dárky každoročně nechávám na poslední chvíli, letos jsem zatím ani jeden nekoupila v kamenném obchodě, všechno přes internet, pak zajdu dvakrát na poštu a hotovo. Jen pár drobností koupím při nákupu jídla v hypermarketu. Baví mě přemýšlet co by komu udělalo radost, zvlášť synovcům a přítelovu malému bráchovi (příští rok se narodí další brácha, tak zas bude o obdarovávaného víc) - i když mají hraček plno, ta radost kterou po rozbalení mají stojí za to, taky jsem jako malá čekala kdo mi co dá. A těším se i na dárky pro mě, přítelovi naznačím jednu dvě věci (většinou nějaké drobnosti, letos zvířátkové papuče) a pak čekám co ještě vymyslí.
Cukroví pečeme (společně s přítelem), nejdřív sáhodlouze vybíráme recepty z časopisů a internetu a pak plácáme těsta a polevy a zdobíme a ochutnáváme. Baví mě ta výroba, pak už to jíst nemusím :) Na štědrovečerní večeři máme kapra a salát (já bych radši třeba pstruha, ale přítel si chce vybrat v kádi vybrat kapra, takže smůla), taky nás baví to společně připravovat.
Kupujeme živý stromek, vybíráme ozdoby, zapojujeme světýlka. I po bytě mám pár vánočně laděných maličkostí, nějaké svíčky a korálky, ale nic kýčovitého. Je hezké večer zapnout ty světýlka na stromku, dát si skleničku vína a jen na to koukat a povídat si.
Vloni jsme na štědrý večer pozvali přítelovu mamku a bráchu (tomu je dvacet) a mamka se na konci večera rozbrečela, jak je ráda že nás má a jak to bylo hezký a přitom jsme jen nachystali večeři, vaječňák, cukroví a rozdali dárky.
Letos asi pojedeme 23. večer k našim oslavit moje narozky (ty mám na štědrý den) a o štědrém dnu zajedem k přítelově mamce nebo zase oni k nám. A po štědrém dnu následují návštěvy babiček, synovců, taťky s malým bráchou a podobně.
Jo a rozdávání dárků jsme s našima dělali tak, že ten kdo rozdává (obvykle ten nejmladší, tudíž já) si dá na hlavu červenou vánoční čepici, rozdává po jednom dárky a pak postupně rozbalujeme a ostatní koukají co dotyčný dostal a jak se mu to líbí a náhodou to většinou nějak vyjde i na počet těch dárků, že má v každém kole každý co rozbalit :)

DanielaS
4603 příspěvků 15.12.11 09:48

Taky se u nas rozbalovalo postupne a vsichni cekali s nemensim napetim nez obdarovany, co to bude a jak se mu to bude libit. Nemam rada, kdyz se darky distribuuji hromadne a kazdy si pro sebe rozbaluje a v tom zmatku se vubec nestihne obdivovat po jednom. Nekde je to ovsem brano jako znamka pohrdani darem, kdyz necham svuj zabaleny a divam se, jak rozbaluje nekdo jiny. Dle tohoto nazoru bych se mela na sve darky vrhnout hlava nehlava a o ostatni se nezajimat.

fiesta
104 příspěvků 15.12.11 12:05
DanielaS ha detto : Ja jsem na tom vubec nejlip, tady nikdo nepece vubec nic, takze s jednim cukrovim jsem superzena a s peti mimozemstan. :-)) asi najväčší problém je, že všetkého je na sviatky tak veľa, kto v rodine vládze ten pečie a ja napríklad nechcem pridávať k maminým desiatim druhom ďalších svojich desať (kto by to zjedol) a ani jej nechcem kaziť radosť („nechcem tvoje lebo som si napiekla svoje“). Keď sme boli doma to bolo iné, zo päť druhov som si napiekla a - veruže mi vtedy ozeleneli nohy a vyrástli tykadlá:-)
A darčeky aj my rozbaľujeme postupne.

Carrissa
70 příspěvků 17.12.11 15:55

To u nás doma se šílí, mamka pořád něco uklízí, peče 15 a více druhů cukroví, zdobí barák a celkově je nervní, že pro jednoho má míň dárků, než pro ostatní. Z celého Štědrého dne mě nejvíc baví dopolední procházka se psy, senem a obilím ke krmelcům a samozřejmě kapr se salátem - mňam. Po večeři čteme z bible, zpíváme koledy, dárky rozbalujeme všichni najednou a 25. ráno jdeme do kostela. Během svátků dojídáme, co jsme si navařili a napekli, vše zaléváme dobrým vínem a domácím vaječným koňakem. A přestože je to vcelku blázinec, pořád tam ten podtext pohody, radosti, že jsme všichni spolu, a vzpomínání na ty, kteří už nejsou, intenzivně cítím a děsně se na Vánoce těším.

MP Cotton
17 příspěvků 19.12.11 11:57

Abychom taky jednou diskutovaly/i s pou­žitím „tvrdých dat“, pokusím se o trochu vánočního „time managementu“: Úklid je asi největší strašák (jídlo tolik neřeším) - uklízím průběžně, okna na Vánoce nemyju, ale skříň jsem včera za 45 min. do mrtě protřídila, něco vyhodila, něco dnes odvezu na charitu, mám z toho dobrý pocit. Ale ten bych měla i v únoru.
Takže:
1-2 týdny před Vánoci převlékám peřiny (později už na to kašlu) - 1 hod. včetně následného úklidu suchého prádla (většinou nežehlím, btw mako saténové povlečení od svobodalinen.cz můžu jen doporučit)
2-3 dny před ŠD
- vyperu a následně uklidím/vyžehlím co nejvíc běžného prádla - 4 hodiny.
- osprchuju a opečuju květiny - 0,5 hod.

Den před Štědrým dnem uklidím povalující se krámy a odnesu tříděný odpad -** max. 2 hodiny.** Když je nálada přerovnám komoru, hygienické potřeby atp. - 1 hod.

Odpo před ŠD nebo na Štědrý den ráno vytřu, vysaju, utřu prach - max. 1,5 hod.

Vánoční věnec a další serepetičky - 0,5 hodiny.
Vánoční přání - 1,5 hod.

Jídlo - 2 až 3 druhy cukroví peču s dětmi, baví je to, celkem to zabere 4 hodiny max.
Na Štědrý den salát (dělá manžel - 1 hod.) a řízky (dělám já) - 1 hod.

Dárky - jediná časově náročnější věc, ale letos se mi povedlo mít 90 % dárků zabalených 14 dní dopředu. Stačilo mi k tomu:
- 5 hodin v lidojemu OC Smíchov (vymínila jsem si, že bez dětí, takže proloženo kavárnou vlastně relax :-),
- 2 hodiny na internetu a
- 2 hodiny balení (to je moje úchylka, dělám to ráda a pečlivě).
Zajištění stromečku - 2 hod. (manžel)
Zdobení stromečku (manžel a syn) - 1 hod.
Vychází to na celkem 30 hodin.
Je to moc nebo málo? Každopádně, já tímhle systémem z Vánoc nešílím.
Jak to máte vy?

Mezi svátky - pronajatá chalupa, budeme chodit po venku, nebudem se válet a cpát a ještě na Nový rok přijedem do uklizeného domova :-)

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit