Vánoční zvyky a tradice

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

bertulka  12.11.12 12:32
Vánoční zvyky a tradice

Tak vánoční výzdobu jsme probrali a co zvyky? Jaké dodržujete? Bez čeho nejsou Vánoce Vánocemi? U nás ozdobnou špici na vrchol stromku musí dávat vždy dcera, stromek zdobíme 23.12. večer, krájíme jablíčka, pouštěli jsme i svíčky, ale to na žádost dcery už neděláme, špatně psychicky snášela, když se jakákoli odpojila. Vždy máme řízky a salát. A jinak vlastně ani moc tradičních zvyků nedodržujeme. Jak je to u vás?

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reakce:

Pavučinec plyšový  12.11.12 12:40

V poledne musí být černý kuba, večer ryba. A stromeček nezdobíme my, nýbrž andělíčci. Ale jsou plaší, tak vždycky zmizí, jakmile do pokoje vrazí nedočkavé dítko.

Eila
166 příspěvků 12.11.12 12:40

Vůbec nijak, ani s tou výzdobou… kromě stromku nic nemáme.

Loni jsme dokonce oslavili Vánoce o deset dní dřív. Jeli jsme z práce, ja se zeptala jestli má pro mě manžel už dárek a on že ano, já ho měla pro něj taky… zajeli jsme pro stromek, já rychle udělala večeři (naše oblíbené, nikoliv vánoční jídlo), manžel ozdobil stromek, dokonce jsme někde vyhrabali i koledy a byly Vánoce. Naprosto super, koneckonců, kdo ví, jestli to před těmi 2012 lety náááhodou nebylo taky o pár dní jinak:-)

sarinka.v
423 příspěvků 12.11.12 12:43

Jo tak to my si stromek zdobíme kolem 15.12., zatím jsme sami dva takže dětem nic vysvětlovat nemusíme a aspoň si toho stromku užijeme. Jinak samozřejmě ryba - kapr a salát musí být. Od stolu se během večeře nevstává a máme i šupinku pod talířem.

Rosalyn
925 příspěvků 12.11.12 12:46

Máme ozdobený stromeček, k večeři domácí bramborový salát a řízky (rybí nebo jiné), mlsáme cukroví, dáváme si nějaké dárky, chodíme na půlnoční mši.

kimnie
411 příspěvků 12.11.12 12:56

Já Vánoce miluju úplně se vším všudy :) Konečně se sejde celá rodina, všechno je v klidu a v pohodě, navíc bydlíme v Krkonoších, takže máme naštěstí snad vždycky bílé Vánoce. Stromeček zdobíme s mamkou na Štědrý den ráno, během odpoledne pod něj postupně všichni nanosíme dárky. Odpoledne chodívám se svou nejlepší kamarádkou na procházku a pak na svařák, přitom si dáme dárky.
Na zlaté prasátko jsme s bráchou jako malí čekali, teď už ho bojkotujeme. K snídani musí být vánočka, k obědu houbová polévka, protože ji vždycky dělávala babička. K večeři kapra jíme akorát já s mamkou, brácha má na ryby alergii a taťka si taky dá radši kus masa. Ale šupinu pod talířem máme všichni. No a po večeři krájíme jablka a jdeme ke stromečku. A dárky vždycky rozdávám já, jako malá jsem to milovala a nějak mi to zůstalo :D

macidlo
32 příspěvků 12.11.12 13:06

U nás podobně jako u @kimnie, včetně Krkonoš ;-). Jen teda dárky už teď rozdává můj syn, k večeři br. salát, kapr, pro mě vepř. řízek neb kapří já tuze moc nerad a pak ještě klobásy, taky předkrm šunková rolka s křenem a hrachová polívka, ta je i k obědu. Od stolu se nesmí vstát, prostíráme vždy ještě pro jednoho navíc, pod ubrusem šupina a peníze. Celý den se povalujem, koukáme na pohádky, odpol. jedem na hřbitov a k příbuzným popřát si hezký svátky, večer po rozbalení dárků se cpem cukrovím, popíjíme vínko a jen tak si povídáme…
Hm, začínám se těšít :-)

Jiná Realita
13791 příspěvků 12.11.12 13:11

Vááááánoce…snad se nic nestane a budou fajn. miluju je. ale k věci.

stromeček zdobíme na štědrý den dopoledne, táta smaží řízky, já zdobím, máma aranžuje různé dekorace a mísy s dobrotama :-) brácha se fláká :-D ale předtím osazuje stromeček.
já si taky vždycky chystám a aranžuju betlém. koupila jsem předpředloni sadu a od té doby lejeme po večeři olovo, je to legrace. krájíme jablka. dáváme výslužku všem zvířatům, která se zrovna vyskytují v rodině (i ptáčkům za okny). chodíme na půlnoční. máme i tradici se zlatým prasátkem a já se fakt snažím postit (i když, jsem pragmatik, to abych moc nepřibrala :-D ) před tím, než jdeme ke stromečku, musí „ježíšek“ zazvonit na zvoneček. hezky se oblékáme na večeři.
zvykli jsme si v době vánoc jezdit na různé výlety, výstavy betlémů…jako malí jsme vždycky chodili na procházku, teď není čas, ježíšek za mě jaksi ten stromeček kupodivu přestal zdobit :-D

Jiná Realita
13791 příspěvků 12.11.12 13:11

@macidlo
jejda, zapomněla jsem : taky máme prostřeno pro jednoho navíc a pod talíř dávám šupiny a čokoládové penízky :-)

edit: a taky zpíváme koledy u rozsvíceného stromečku v setmělé místnosti před rozdáváním dárků.

Uživatel je onlineMP Janka
373 příspěvků 12.11.12 13:18

Tak to bude hodně dlouhý příspěvek. Zásada číslo jedna u nás je: Na Štědrý den žádný počítač, internet, mobil maximálně na poslání přání a žádná televize. Stromek zdobíme dopoledne s tátou a ségrou. máma s tátou vaří rybí polévku, já dělám salát a ségra mísy s cukrovím a ovocem. K obědu máme vánočku s bílou meltou. Po obědě jedeme na hřbitov a na procházku, která má už asi tak 40 let stejnou trasu (tak akorát aby člověku pořádně vyhládlo). U večeře se nesmí vstávat, takže je vždycky sranda všechno poskládat tak aby jsme na všechno s tátou dosáhly od stolu. Máme rybí polévku, kapra s br. salátem a pak dort. K tomu posloucháme Českou mši vánoční, jinak koledy posloucháme celý den. Ježíška dělá táta. Se sestrou jsme už dospělé, ale obě nás takto prožité Vánoce baví.

macidlo
32 příspěvků 12.11.12 13:19

Olovo - volovo :-).
Stromeček u nás nosí (a zdobí) ježíšek v předvečer štědrýho dne, takže ráno když se syn probudí, čeká na něj rozsvícený stromeček :-). Hrozně mě ta komedie kolem toho baví, stejně jako večer, kdy se zavře do obýváku a po zazvonění na zvoneček jsou pod stromečkem dárky. Doposavaď nám to synáček baštil, ale vzhledem k tomu, že je mu letos už osm bude realizace o něco složitější neb se už nenechá jen tak opít rohlíkem. Budem to muset zorganizovat tak, aby si ničeho nevšiml. Už přišel ze školy s tím, že dárky nosí rodiče, ale pořád je ještě takovej nalomenej a asi pořád neví… podle mě doba, kdy děti na ježíška věří je fakt nejhezčí, to nadšení a zářící očička za ty komédie kolem toho prostě stojí :-)

Jiná Realita
13791 příspěvků 12.11.12 13:23

@macidlo
jednou, když jsem byla malá, tak zvonil děda, vyběhl ven během večeře a zvonil na takový velký zvonek, jeho ruka byla vidět malým okénkem, jen ta ruka se zvonkem. měli jsme z toho s bráchou mystický zážitek - viděli jsme ANDĚLSKOU ruku! :-O :-D taky si myslím, že doba, kdy na tohle všechno děti věří, je nejlepší.

vespinka
149 příspěvků 12.11.12 13:42

Já loni poprvé v životě měla Vánoce samostatně- myslím jako dospělá ženská (tedy bez mých rodičů). S přítelem jsme si ráno rozkrojili jablíčko, já si hodila pantoflí, zdobili jsme stromeček, poslouchali koledy, nebo koukali na pohádku. Já tancovala v kuchyni- dělala jsem na oběd hrachovku, obalovali jsme a smažili kapra. Zjistila jsem, že mám málo oleje-ještěže byli poblíž ve vesnici partnerovi příbuzní=tragédie zažehnána ;-) Pak jsem chystala slavnostní stůl- na tom si dám hodně záležet. Chystání cukroví, ovoce… Na stole máme jeden talířek, na kterém jsou symbolicky peníze, sůl a chléb, zelenou větvičku, a pod ním pár šupinek. Za každého u stolu plovoucí svíčku v misce. Nervozita vrcholí, protože máme jednu možná zvláštní tradici- ke stolu zasedáme když se na nebi objeví první hvězdička (což je kolem 4 hodin). Takže honem převléknout, upravit, nachystat purpuru. Letos čekáme miminko, tak se budu snažit prožít Vánoce více pohodově, a nestihnout vše dokonale :-) Vždy děkujeme za to, že jsme se mohli u stolu spolu ve zdraví sejít a modlíme se za ty, kteří tu už nemohou být… Na dárečky moc nehrajeme, dáme si pár drobností, a vychutnáváme Vánoce. Potom zajdeme za nejbližšími příbuznými na skleničku a je veselo :-)

Rabbit-Heart
644 příspěvků 12.11.12 13:50

U nás se na Štědrý den nevaří, až večeře, takže ke snídani i obědu je vánočka a sem tam cukroví. K večeři se vždycky všichni hezky oblečeme, před jídlem se sní vánoční oplatka pokapaná medem, pak máme houbovou polévku a všichni kromě mě mají smaženou rybu (ne vždycky kapra) s bramborovým salátem. Já mám na ryby alergii, takže pro mě je už od malička vánoční jídlo smažený sýr s bramborovým salátem :) Většinou někdo z rodiny hraje, že má ještě hlad, a přidává si a přidává a neúměrně protahuje dobu večeře a těšení se na dárky. Když jsme byly se sestrou malé, dělával to taťka a hrozně jsme to nesnášely. Co se narodila a trochu povyrostla třetí sestra, tak to většinou dělám já a užívám si, jak prská, ať nezdržuju :D Po jídle si jdeme umýt ruce a taťka se mezitím vplíží do obýváku a zazvoní na zvoneček. Dárky rozdává nejmladší sestra, ale nejdřív musíme zazpívat nějaké koledy, což je dost hrůza, protože nikdo z nás neumí zpívat :D

Pavučinec plyšový  12.11.12 14:08

@Rabbit-Heart U nás se pro jistotu napřed zabýváme stromečkem a dárečky a večeří se teprve v klidu potom, aby se nestalo, že dětem samou nedočkavostí zaskočí :)

Olive Oyl
197 příspěvků 12.11.12 14:26

Bramborovej salát děláme 23.12. aby bylo na Štědrý den co ujídat :)

Jiná Realita
13791 příspěvků 12.11.12 14:26

Jejda, já jsem sklerotik - oplatky s medem před večeří a zahájení s první hvězdou děláme taky :-) (ty oplatky strašně miluju, mňam…)

Curlygirl
1901 příspěvků 12.11.12 14:30

@Jiná Realita Jaké jsou to oplatky? Domácí výroby? Tenhle zvyk vůbec neznám a nikdy jsem o něm neslyšela.

macidlo
32 příspěvků 12.11.12 14:32

@Jiná Realita taky oplatkovou tradici neznám, prosím o info, případně receptík ;-)

Rabbit-Heart
644 příspěvků 12.11.12 14:32

@Curlygirl: My vždycky kupujeme tyto nebo nějaké podobné. Myslím, že je mají skoro v každé samoobsluze. 

Jiná Realita
13791 příspěvků 12.11.12 14:36

@Curlygirl @macidlo
oplatky jsou církevní tradice, mají připomínat seslání many na poušti izraelitům, pokud vám to něco řekne :-)
normálně se kupují, u nás se na vánoce objednají do obchodu, třeba takovéto .
ale na internetu jsou koukám i recepty. nezkoušela jsem. jsou to takové křehoučké jemné skoro průhledné plátky, různě zdobené a ty se normálně namažou lehce medem (na něčem rovném, jinak je z nich drť :-) ) a slepí a jedí jako předkrm.

macidlo
32 příspěvků 12.11.12 14:45

@Jiná Realita děkuji za info, doteď jsem o tom nikdy neslyšela, v obchodě neviděla a ani v okolí jsem se s tím nesetkala.
Zkusím je koupit, okoštuju a když mi budou chutnat, zavedu u nás novou tradici :-)

Jiná Realita
13791 příspěvků 12.11.12 14:48

@macidlo
abych vás falešně nenavnadila - nejsou zas nějaké superúžasné chuti, je to taková lehce nasládlá chuť (záleží i na značce, některé jsou méně, některé možná vůbec sladké), ale tím, jak jsou jemné a křehké a když je v nich dobrý med, pěkně se rozlamují…tak je mám ráda. za vyzkoušení myslím ale stojí.

macidlo
32 příspěvků 12.11.12 15:11

@Jiná Realita obávám se, že jak to jen trochu zavání sladkým, budu ztracená ;-)

celebrian
521 příspěvků 12.11.12 17:31

My dopoledne zdobíme stromeček, k obědu je krupkový kuba a do večeře nejíme maso, aby jsme neprošvihli prasátko. Děláme svícínky z jablek. K večeři nesmí chybět kapr se salátem, a pak už jen čekáme na zacinkání Ježíškova zvonku a hurá najít klíč od obýváku, kde nám nechal dárky pod stromečkem :-)

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit