Vlněné svetry – praní

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

thenao
3 příspěvky 04.01.12 19:25

Zdravím, možná se to již zde probíralo, tak mi když tak promiňte… Přítel koupil v sekáči záviděníhodnou sbírku nádherných svetrů (v dámském oddělení vůbec nic, jak nespravedlivé:) – hemží se to Woolmarkem, čistým merinem apod. Teď řešíme, jestli prát v pračce. A pokud ano, zda na program ruční praní nebo vlna. Máte s tím někdo zkušenosti? Nebo je máme radši přemáchat v ruce? Všechny svetry jsou tak krásný, že by byla vážně škoda, kdyby se zničily, obvzlášť ten Ermenegildo Zegna;-)…

Najdete v encyklopedii: Vlna

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

ZetKa
289 příspěvků 04.01.12 19:43

Asi bych se přikláněla k ručnímu praní. Pokud můžete ještě upravit otáčky a teplotu, zvolila bych co nejmenší otáčky a co nejmenší teplotu, možná bych dala dokonce studenou.
Nepřemýšleli jste o čistírně? To prvotní vyprání ze sekáče, kde je to fujtajbl (nikdy nevíte, kudy to putovalo a kdo to všechno měl na sobě a jakých jiných hnusných hadrů se to dotýkalo), by mělo být důkladné. A to doma asi nezvládnete …

Francois
1 příspěvek 04.01.12 19:53

Prala bych to normálně v Pervolu v pračce na program vlna. Bez ždímání, nechat okapat a pak pozvolna sušit položené, aby se to nevytahovalo. Čistírny nemám ráda, svetry ze sekáče musím vyprat ve vodě jinak to podle mého subjektivního pocitu není vyprané.

Olinka
2582 příspěvků 04.01.12 20:00

Ze zkušenosti - každý vlněný svetr se srazí, ať to perete jakkoli. Teda, tím myslím ve studené vodě a opatrně:-)) Já teda peru v ruce jen vestičkou upletenou od mamky, ale možná ji do té pračky taky hodím. Studená voda, gel na vlnu, odstřeďování tak na 600 otáček. Někde jsem četla, že je svetru líp v pračce, než ho žmoulat ručně a pak ždímat. Pokud ručně prát, tak jen jemně promačkávat.
Vlněné svetry po vyprání „vytahuju“, protože jinak mám krátké rukávy a to nejsem žádný dlouhán. A nevěřím tomu, že po ručním praní by to nebylo potřeba.

katango
1356 příspěvků 04.01.12 20:40

Vlnu, kašmír i hedvábí peru zásadně v ruce a šamponem, nekroutím, vymačkám, nechám vykapat a usuším. Hedvábí teda zabalím do staré osušky a vyžehlím za vlhka. Prozatím (desítky let) se osvědčuje.

oskarina
266 příspěvků 05.01.12 01:07

vlna se prát může, vždyť se nosí stovky let a to čistírny nebyly!:-) Uvažujte!
Ale chce šetrný přístup, já tedy volím praní v ruce, nechám cca 5 minut namočené ve vlahé vodě, pak promnu (používám šampón, ale lze i prášek na vlnu), máchám zásadně ve vodě stejné teploty, jakou jsem použila při praní.
Opatrně vymačkám rukama přebytečnou vodu, neždímám a nekroutím.Pak urovnám přes několik šňůr, možné je položit přes plátno či tenký ručník (aby na svetru nebyla vytlačená šňůra), a nechám uschnout.

MP Meri
1322 příspěvků 05.01.12 18:16

Když už sme u toho, já bych naopak potřebovala, aby se mi vlněný svetr trochu srazil … je to Woolmark a je mi trochu velký. Nezkoušely ste to někdo? Vyprat na 30? Na 40? Nebo se vůbec nepokoušet?

katango
1356 příspěvků 05.01.12 18:31

No, ve starém Římě ty bílé vlněné tógy tuším čistili močí. Proto bohatí nosili jen nové, nečištěné tógy.

MP MS61
124 příspěvků 05.01.12 19:17

Přátelé, jak je na tom směska (50% merino, 50 % akryl)? Můžu prát? Sušička asi ne - i když má patřičné programy na vlnu (AEG Lavamat s řadou možností).
 M.

oskarina
266 příspěvků 05.01.12 20:40

tak ten bych možná v pračce na příslušný program vyprala - 50 % akrylu - ten to vydrží.

thenao
3 příspěvky 07.01.12 14:38

Děkujeme všem za tipy. Svetry byly nakonec vyprány v pračce na program ruční praní na nízký počet otáček, se speciálním prostředkem na vlněné prádlo, sušeny položené přes šňůry. A vypadají pořád stejně skvěle :-).

Mylady2
12409 příspěvků 07.01.13 13:05

Dámy znalkyně;-) můžu dát do sušičky svetr 100% wool…samo že ma etiketě je napsané NE. Tak se ptám zda to někdo zkoušel?;-)
Nechci dělat pokusného králíka u ne zrovna levného tovaru;-D

MPSkrolew
1845 příspěvků 07.01.13 13:13

@Mylady2 Do sušičky nedávat.

Mylady2
12409 příspěvků 07.01.13 13:16

@MPSkrolew ale já mám na sušičce program;-) na vlnu tak se právě ptám.

Lola  07.01.13 14:35

Moje sestřenice takto úspěšně vyrobila z velmi drahého heboučkého vlněného svetru MaxMara brnění pro novorozeného trpaslíka. Nebylo lze s ním pak naložit jinak, než vyhodit, případně prodat na Fleru coby avantgardní rohožku.
Takže doporučuji neexperimentovat a sušičku pro tyto případy vynechat, ač jinak na sušičku nedám dopustit.

Mylady2
12409 příspěvků 07.01.13 14:46

@Lola :-) tak já to už udělala. Jsou to pánské svetry gucci takže nejsou zase nějak extra hebké a jemné. Se svým to zkoušet nebudu:-) je právě takový jemný a hebký.

kajiksuk
143 příspěvků 07.01.13 15:01

@Mylady2 Vlna je citliva na zmeny teploty tak nevim, jak by ten program suseni fungoval aniz by svetr ohral. Pokud je treba zrychlit suseni, pomuze svetr rozlozit na rucnik, srolovat a vyzdimat. Pak susit na vzdusnem miste rozlozeny. Rucnik suste jinde at zbytecne nezvysujete vlhost vzduchu v okoli toho svetru (tam uz si poradi susicka).

Lola  07.01.13 16:26

@kajiksuk Programy sušiček jsou různé v závislosti na jejich sofistikovanosti a kvalitě, existuje i program sušení studeným vzduchem (= vzduchem o pokojové teplotě). Ovšem jak jsem už napsala, velmi citlivé a náročné kousky šatníku mám raději pod osobní kontrolou.

eveK
333 příspěvků 07.01.13 22:27

Já teda nevím, ale vlněné svetry mám jen dva a peru je na 30, program na vlnu a nic se s nimi neděje, tvar drží pěkně.

PavlinkaK
96 příspěvků 08.01.13 14:42

Já jsem teď prala vlněný nákrčník a po sušení v koupelně rozložený na sušáku a poté v pokoji nepěkně páchne. Podotýkám, že jsem ho sušila dva dny a občas jej rozložila jinak. Nevíte, co s tím?

cibetka 1  08.01.13 16:22

Já všechny vlněné věci peru sice v ruce, ale dám je vyždímat do pračky na nejvyšší otáčky /1600/, a to i ty nejjemnější kašmírové. Nestane se jim nic, jsou po vyndání skoro suché a rozložené pak doschnou za chvilku, nejlépe u sušičky v prádelně díky jejímu zbytkovému teplu. Vždycky si naplánuji, aby v té době sušička něco sušila. Ty méně jemné dokonce rozvěšuji na ramínka, jsou už tak lehké, že se jim nic nestane.

přez-dívka  08.01.13 17:03

.

Příspěvek upraven 16.06.13 v 21:09

axolotl
1 příspěvek 10.04.13 19:41
Make-up

Zdravím milé dámy,
jelikož jsem v koncích, tak se musím zeptat! Byl jsem na party a jakýmsi „záhadným“ způsobem se na můj krásný vlněný béžový svetr dostal make-up od nějaké neznámé ženy. Co s tím? Nechci, aby se mi scvrkl a ani nevím co na tu skvrnu použít…prosím zachraňte mě

Pavel
106 příspěvků 07.06.13 15:27

@axolotl Myslím, že v tomto případě vás spasí jedině čistírna, s tímto si laik moc neporadí.

Já bych měl také dotaz: mám několik vlněných svetrů (některé pratelné v pračce), pořád ale nechápu, jak funguje ten program na vlnu. Když se voda v pračce zahřeje na 30-40 stupňů, tak potom při máchání je voda ale studená - svetry tedy stejně utrpí teplotní šok, nebo se pletu?

blanche01
1162 příspěvků 07.06.13 16:17

@axolotl já bych svetr vyprala v ruce marseiským pracím mýdlem, to vypere všechno a můžete mít klidně vodu jen vlažnou nebo prostě okolo 30 st. Máchám ve stejně teplé vodě a aviváží a moc neždímat, jen tak dobře vymačkat, potom ještě v ručníku a sušit rozložené naplocho, Při ručním praní se nemůže nic stát..v podstatě stejný postup popsán už o něco výše

Příspěvek upraven 07.06.13 v 16:19

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit