Vykání mladým lidem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Bugatti
4051 příspěvků 15.08.12 17:03
Vykání mladým lidem

Na tomto fóru možná trošku OT, ale pohybuje se zde spousta mladých dívek, tak si dovoluji požádat o radu. OD jakého věku očekáváte vykání a od koho? Mám oslovit mladé lidi ve věku 15 - 17 let a jedná se o oficiální dokument.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reakce:

Nabuko
32 příspěvků 15.08.12 17:08

Když mi bylo 15-17 (no drahně tomu let… :)), tak jsem zbožňovala, když mi někdo vykal. :)

Standardně vykám všem cca od těch 17 let (tedy asi vyjma internetových diskusí).

Bugatti
4051 příspěvků 15.08.12 17:11

@Nabuko Já jsem kdysi v pravěku vykala žákům na střední škole a vím, že to moc rádi neměli, žádali mne, abych jim tykala. Tady se jedná o oficiální dokument, který si mají pozorně přečíst a podepsat. Právě že vykání v patnácti mi přijde skoro nevhodné, ale tykat oficiálně sedmnáctiletým už mi přijde taky divné.

coralline
822 příspěvků 15.08.12 17:13

Já hlasuju pro vykání, zvlášť, když je to oficiální dokument.
Tykání od cizích lidí mě v tomhle věku dost vytáčelo (teda v 15 ani ne, ale v 17 už jo), protože jsem si připadala jak „malej smrad“.

Edit: tykání na střední od učitelů mi nevadilo, ale to je myslím trochu jiný případ.

Příspěvek upraven 15.08.12 v 17:17

jumbee  15.08.12 17:15
@Bugatti píše:
@Nabuko Já jsem kdysi v pravěku vykala žákům na střední škole a vím, že to moc rádi neměli, žádali mne, abych jim tykala. Tady se jedná o oficiální dokument, který si mají pozorně přečíst a podepsat. Právě že vykání v patnácti mi přijde skoro nevhodné, ale tykat oficiálně sedmnáctiletým už mi přijde taky divné.

Já osobně mám ráda, když mi cizí lidé a oficiální dokumenty :D vykají, ale na střední jsem také nabízela, aby mi učitelky tykaly.

GreatSusan  15.08.12 17:16

Co to napsat v mnoznem cisle?

Ja bych vykala, je to oficialni, maji to brat vazne a pripadat si, ze se s nima jedna jako s dospelyma a ne jako s detma.

teetee
499 příspěvků 15.08.12 17:18

Vykání. od střední školy, tedy cca těch 15ti let. Přijde mi to vkusné a myslim, že i má zkušenost tomu cca odpovídá. Vykáním se nezmýlíte - ani u takovýchhle mladýc dam :)

Bugatti
4051 příspěvků 15.08.12 17:19

@GreatSusan V množném čísle to nejde, je to oficiální dokument, kde se vyžaduje maximální přesnost až doslovnost. A originál je v angličtině.
Holky, moc vám děkuju za rady, začala jsem s vykáním, ale pak jsem váhala, tak jsem se raději zeptala. Díky!

Nabuko
32 příspěvků 15.08.12 17:20

Na škole jsem to taky brala jinak. Tam spíš naopak - když mi učitelka vykala, tak na mě většinou měla pifku. :)

Ems
1482 příspěvků 15.08.12 17:23

Někteří profesoři nám vykají, někteří ne… nikdo si nestěžuje, pokud jde o oficiální dokument tak je na místě vykání. Ono i ze slušnostního hlediska, ukážete jim že nejsou „pod váma“ protože jsou mladší. Někteří profesoři nám vykají (jsou u nás studenti od 13 let) a nikdo si nestěžuje, je to jen zpočátku nezvyk…

Bugatti
4051 příspěvků 15.08.12 17:30

@Ems Já mám ještě podobný dokument pro věkové kategorie 6 - 10, 11 - 14 a tam těm dětem tykám. Ale u kategorie 15 - 17 jsem byla na vahách, u těch patnáctiletých mi to přijde hodně na hraně.

Ems
1482 příspěvků 15.08.12 17:36

Jo tak asi záleží, tohle vyznělo že to je na nějaký tábor…:D Asi záleží jestli to je třeba nějaký dotazník nebo tak, v tom případě tykáni bez problémů…

Chari
541 příspěvků 15.08.12 17:36

Řekla bych, že je lepší v oficiálním dokumentu vykat 15 než tykat 17, ale je to jen můj osobní pocit.

Bugatti
4051 příspěvků 15.08.12 17:39

JEdná se o účast mladých lidí v klinické studii. Je to oficiální dokument.

Ems
1482 příspěvků 15.08.12 17:40

Asi bych vykala…

Lola  15.08.12 17:48

V oficiálním dokumentu lidem 15+ jednoznačně vykat. Vykání dává pocit, že jsou bráni vážně. Tykání v dokumentu tohoto typu by mi zavánělo reklamním vtěrkováním.

mujercita  15.08.12 17:49

Já česky zásadně vykám všem, ať už ústně nebo písemně, včetně svých žáků. Výjimku dělám jen u dětí do puberty, u starší mládeže, pokud je znám odmalička, příbuzných a lidí, které považuju za svoje přátele. Vůbec by mě nenapadlo v případě oficiálního dokumentu uvažovat o tykání.

runningfox  15.08.12 17:57

Vykat, rozhodně.
Já vykám všem od cca 13 let výše a zhruba 140 cm - co nastane dříve (mým synům by se podle toho muselo vykat snad už v 10 letech)

Bugatti
4051 příspěvků 15.08.12 18:00

Já vidím ten přelom právě v těch patnácti. Díky všem za jejich čas a radu.

Lachenauerin
544 příspěvků 15.08.12 18:01

@Bugatti
Hlasuji pro vykání. Patnáctiletému příjemci to možná bude připadat legrační, to je pravda, ale určitě to nebude vnímat jako neomalenost.

S dovolením téma lehce rozšířím: U cizích lidí ve formálním či neutrálním prostředí (zkrátka tam, kde není oboustranné tykání automatické bez ohledu na věk) vykám každému, u koho pojmu podezření, že už by mu těch 15 mohlo být. A čím jsem starší, tím důsledněji to dodržuju. Moc dobře si totiž pamatuju, jak mě štvalo, když mi lidi automaticky - a hlavně jednostranně - tykali jen proto, že byli starší.

TinkaH
916 příspěvků 15.08.12 18:02
@Bugatti píše:
Na tomto fóru možná trošku OT, ale pohybuje se zde spousta mladých dívek, tak si dovoluji požádat o radu. OD jakého věku očekáváte vykání a od koho? Mám oslovit mladé lidi ve věku 15 - 17 let a jedná se o oficiální dokument.

Já jsem pro vykání od doby, kdy dotyčný vlastní občanský průkaz/ navštěvuje střední školu. Je to podle mého názoru zdvořilé a vím, že mě svým „kamrádským“ tykáním na střední škole někteří profesoři dost vytáčeli. Hlavně pro to, že nám tím jasně dávali najevo, že v jejich očích jsme děti, ne mladí dospívající lidé.

Bugatti
4051 příspěvků 15.08.12 18:11

Abych se přiznala, sama považuji za důležitější JAK se s člověkem jedná a způsob vyjadřování, než tykání/vykání. Ale je pravdou, že vykání tak nějak víc vynucuje zdvořilé vyjadřování. Ono se totiž snadněji řekne „ty vole“ než „vy vole“.
Ale já jsem celoživotně ovlivněná angličtinou, která tohle neřeší.

Viktorie H.
664 příspěvků 15.08.12 18:17

@Bugatti V tom se mi angličtina líbí, vůbec to neřeší :)
Já osobně jsem v té hranici, o které přemýšlíte, zda vykat nebo ne. Já tady vykám všem, i když třeba v Peklo radí, slečna píše, že jí je 15. Mě osobně je to docela jedno, tykání zde beru jako přátelské a vykání zase jako že jistou osobu beru s respektem (a taky když mi někdo vyká, připadám si větší :D ). Každopádně ZDE všem vykám, v reálném životě jsem se nesetkala s případem, kde bych toto musela řešit a pokud už. Slečně (obecně lidem) 15-17 bych tykala, protože jsou stejná věková kategorie.

kkatya
2 příspěvky 15.08.12 18:30

@Bugatti Kvůli této diskuzi jsem se zaregistrovala, přestože peklo sleduji téměř od začátku. Po přečtení Vaší otázky mě hned napadlo, že to vypadá na nějaký informovaný souhlas pro klinické hodnocení, a zdá se, že ano… Ke mně se takové dokumenty dostávají většinou ve stadiu druhé korektury a pro tuto věkovou skupinu je podle mých zkušeností častěji používáno tykání. Ale myslím, že je to tak na hraně a obojí je v pořádku.

system_error
815 příspěvků 15.08.12 18:50

Já jsem taky pro vykání. Když nám v prváku na střední profesoři vykali, hned jsem se cítila víc dospěle (i když to byl nezvyk). Na druhou stranu ani tykání 17leté(mu) nepovažuju za zločin ;-)

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit