Vypadat dobře za málo peněz nelze

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Silver-Edged Axe
299 příspěvků 17.11.12 15:29
Vypadat dobře za málo peněz nelze

Souhlasíte s tím, že za málo peněz nelze vypadat dobře? Já ano. Myslím skutečně za málo peněz. Řekněme nejvýše za běžný podprůměrný plat kolem dvanácti třinácti tisíc hrubého.
Docela často si na peklu čtu, neboť móda mě baví. Často se také potloukám po obchodech. Bydlím v Praze a tak mám všechny ty skvělé obchody a obchodní centra na dosah. Vídám nádherné věci - kabáty, kabelky, boty atd. Ale dovolit si je nemůžu, třebaže se považuji za člena tzv. střední třídy.
Chodívám i do sekáčů a nějaké věci mám z druhé ruky, například pěkný podzimní kabát Dorothy Perkins. Čítávám tu krutou kritiku lidí, kteří chodí v džínách, keckách a obyčejných bundách. No já se jim moc nedivím, protože to je prostě levné (pokusy o sofistikovanější módu v levných krámech je dle mého větší peklo než řečené džíny).
Kdybych se chtěla obléknout podle svých představ - ne do džín, placatých bot a bundy, tak bych potřebovala tak 20 - 30 tis. A to by stačilo na chvíli, protože věci se jednak obnosí a taky se nehodí jeden vohoz na všechny příležitosti.

Tak se ptám, proč nenechat lidi nosit cokoliv? Relativně chudý lidi jsou prostě rádi, když si někde koupí bundu a dříny v akci, někde schrastí boty a fungujou. Koženou bundu, boty a kabelku bych taky chtěla, a to v černé, hnědé i nějaké pestré barvě, ale kde na to brát? K tomu vlněný kabát, kašmírový svetr atd…

Když někdo neví, za co by dal prachy, tak ať si chodí do luxusních obchodů a nakupuje co hrdlo ráčí, ale ať nekritizuje ty, co na to prostě nemají.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 16 Další »

Reakce:

mujercita  17.11.12 15:37

@Silver-Edged Axe Teda vy to schytáte. Už vidím ty „chce to…“ „kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody…“, „není to o penězích…“ no prostě esence pekla.
Já v zásadě souhlasím, včetně toho, že proti lidem, co nosí džíny a bundy, ať už protože chtějí nebo nic jiného nemají, vůbec nic nemám.
Někdy má člověk štěstí a natrefí na nějakou slevu nebo něco dostane případně zdědí. Na sekáče přetékající nedotčeným kašmírem, hedvábím a pravou kůží taky nevěřím.
Já za oblečení utrácím nerada, přijde mi to škoda peněz, ať je to drahé nebo levné. Tak jsem to vyřešila tak, že mám věcí málo, nosím pořád více méně to samé několik let, dokud se to neobnosí, a šmytec. Nepotřebuju dvanáct kabátů různé barvy a délky, stačí mi jeden, mám jen jednu kabelku (kterou jsem navíc dostala jako dárek), tak ji prostě nosím a neřeším, jestli mi dokonale ladí k áutfitu, nebo jestli bych si neměla pořídit ještě dvě skoro stejné, jen malinko větší či menší a s jiným zapínáním, mám boty, co se mi hodí ke všemu, a jiné bych si nikdy nekoupila, prostě tak.

seznam.mih  17.11.12 15:46

Já ještě donedávna brala zhruba 9000kč/m jako brigádník. Nyní jsem „povýšila“ na ten podprůměrnej plat, ale vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce, tak si peníze nechávám na dárky. Jsem ten rozhazovačnej typ, u koho ty peníze nezůstanou dlouho a když uvidím zajímavou věc, tak si jí koupím. Proto bylo pro mě docela pekelné období, kdy jsem se prvně nastěhovala do podnájmu a najednou musela přemýšlet, co kupuju. Pro mě to bylo svým způsobem dobře, že beru tak málo, protože si tím alespoň ujasňuji svoje priority a konečně začínám umět trochu lépe hospodařit s penězma.
A co se týče módy - donedávna jsem taky pořád říkala, že těm boháčům se to říká, aby si kupovali boty alespoň za 15 stovek, kabát za trojku, nebo spodní prádlo do litru. Ale ono to je opravdu poznat. Kabát za trojku teda nemám, ale né proto, že bych si ho nemohla dovolit, ale že se mi prostě žádný nelíbí, nebo mi nepadnou :) a všeobecně se bojím nakupovat přes net do zahraničí. Chtěla bych, aby mi to někdo nejdřív ukázal ;)
Kdo chce kvalitní věci za málo peněz, tak má možnost podívat se do různých sekáčů. Dá to víc práce něco sehnat, ale z mých zkušeností kdo na to nemá, tak na tom musí víc zapracovat, než ten, kdo na to má.

Karoleenah
2322 příspěvků 17.11.12 15:59

No, nevím, já jako studentka mám měsíční příjem hluboko pod minimální mzdou a zvládám se za to oblíkat slušně, docela originálně a myslím, že jako „socka“ nevypadám, i když se oblíkám téměř výhradně v sekáčích a levnějších řetězcích. Potíž je samozřejmě ta, že člověka může nedostatek peněz hodně demotivovat. Já jsem třeba taky občas rozmrzelá, když se tu na fóru řeší, jestli jsou lepší tyhle kozačky za čtyři tisíce nebo támhlety za čtyři a půl, a říkám si, jestli to má vůbec cenu se snažit vypadat dobře, když je Česko, potažmo celý západní svět, plný žen, které si běžně kupují věci za tisíce a berou to jako standard. No naštěstí mě zatím tenhle oděvní splín vždycky přešel a vzmužila jsem se. :) Ale za sebe musím říct, že oblíkat se hezky za málo peněz dá hodně práce a žere to čas, takže já osobně nemůžu mít nikomu za zlé, pokud oblíkání sebe sama tolik času obětovat nemůže nebo nechce, protože sama nejlíp vím jaké to je, kontrolovat sekáče třikrát týdne, rozrážet davy ve výprodejích a přešívat a vylepšovat věci vydražené na Aukru.
Musím ale říct, že na tohle je MP taky dobré, viz třeba diskuze o punčocháčích, kde se vzájemně upozorňujeme, kde zrovna mají hezké punčocháče pod stovku, nebo občas někdo přispěje do tématu Tipy na poklady, v jakém sekáči je zrovna k mání kašmírový svetr nebo vlněný kabát. Pak se sice sem tam objeví nějaký poťouchlík s řečma o tom, jak je nakupování v sekáčích nechutné a jaké jsou v háemku samé hnusné hadry, ale člověk se holt nesmí nechat otrávit. :)

mujercita  17.11.12 16:05

@Karoleenah Pravda ale je, že studenti jsou zas v trochu jiné situaci. Když jsem studovala, tak jsem taky kolikrát koupila třeba něco na sebe, protože se mi to líbilo, nebo několik knih najednou plus vstupenky na dva filmy, a vůbec jsem neřešila, že budu do konce týdne o dvou rohlíkách denně. Jakmile už člověk nemá na starosti jenom sebe, je to s financemi zase složitější, včetně toho, že je míň energie a času na usilovné shánění. Prolézt pět sekáčů, zabít odpoledne prohrabáváním hadrů a nakonec velmi pravděpodobně nesehnat nic, to by mě šlak trefil.

MP Meri
1323 příspěvků 17.11.12 16:06

Oblékat se luxusně za málo peněz opravdu nejde.
Ale oblékat se slušivě a hezky jde opravdu i za málo.
Nějak jsem si nevšimla, že by džíny byly výrazně levnější, než jiné kalhoty, placaté boty levnější než podpatky a bundy levnější než kabáty.

Jo, když už jsme u toho, donedávna jsem byla student, dnes jsem na hranici toho výše zmíněného podprůměrného platu. Kabáty mám dva, oba dva max do tisícovky, ze řetězců ze slev, oba okolo 60% vlny, na rozdíl od svých kamarádek tedy zimou netrpím. Každý z nich mám minimálně na 3 sezóny, možná i dýl, to se uvidí. Takže nevím, o jakém rychlém obnošení a desetitisících to tu mluvíte.
A ne, nemám ráda fňukání.

EDIT
Jó, zato džíny, to je vohoz, který se hodí na všechny příležitosti.
No jo, dneska mám jedovatou slinu.

@Silver-Edged Axe píše:
Kdybych se chtěla obléknout podle svých představ - ne do džín, placatých bot a bundy, tak bych potřebovala tak 20 - 30 tis. A to by stačilo na chvíli, protože věci se jednak obnosí a taky se nehodí jeden vohoz na všechny příležitosti

noemi
1548 příspěvků 17.11.12 16:24

@Silver-Edged Axe, myslím, že je to tak, že se někdo buď chce nebo nechce hezky obléknout a je ochoten tomu věnovat nějaký čas. Nevěřím tomu, že je to o penězích. Jsou lidé, kteří mají peněz spoustu a přitom se oblékají příšerně. A souhlasím s Meri, nemám ráda fňukání. Buď něco chcete a tedy proto i něco uděláte nebo nechcete.

Len
476 příspěvků 17.11.12 16:25

Souhlasím v tom, že s málo penězi je oblékání těžší - člověk se více napřemýšlí a nachodí, protože nemá možnost vzít hned první věc, která se mu líbí. Já studuji docela těžkou vš, při které je brigáda prakticky nemyslitelná; naštěstí mi letos (nejspíš nějakým nedopatřením) vyšel jeden den v týdnu volný, a tak chodím cca 3× měsíčně na brigádu. Nevydělám si moc, ale oproti ničemu je i mizivý plat velký rozdíl. V nákupu bot, kabátů apod. jsem limitována rodinnými penězi, protože prostě nemám na to, abych si je pořídila za vlastní peníze. Nutno dodat, že alespoň drahé boty (kolem 2000) mi rodiče dopřejí, protože ví, že potřebuji kvalitní a že se o ně budu starat. Navíc jsme s mamkou sekáčoví maniaci, takže za to oblečení neutratíme tolik. Já sama nakupování v sekáčích miluju; do normálních obchodů bych kromě prádla a obuvi jinak vůbec nemusela. Jenže když jsem neměla vlastní plat žádný (byť momentálně vydělávám málo), nakupování jsem omezila jen na úplné minimum ve smyslu - nemám žádný zimní kabát, tak si ho pořídím; rozpadly se mi kalhoty, hledám další apod. Můj současný stav vypadá tak, že se hodně krotím, ale když objevím nějakou skvělou věc, o které vím, že ji budu potřebovat třeba za půl roku, nemusím se jí hned vzdát. To vždycky není pravidlem a kvůli tomu mi uniklo i spoustu věcí, které by se opravdu velmi hodily, ale neměla jsem na ně, i když byly celkem levné a tak řešila jen momentální nedostatek. Důsledkem toho bylo, že jsem často i utratila víc peněz. Parazitování na rodičích se mi z duše příčí, ale ne vždy mám na výběr. I proto už se moc těším, až si najdu opravdovou práci.

seznam.mih  17.11.12 16:28

Ty jo co je na džínách levnějšího oproti sukni s punčochama? Však sukně s punčochy vychází mnohem levněji, než džíny :D Džíny se pokud já vím prodávají kolem 300 u vietnamců a 700 všude jinde a pak kdo chce frajeřit, tak vyhodí dva litry za džíny… placaté boty DC taky stojí kolem litru, jestli se nemýlím… džíny, kecky, tričko z nějakého Snowbitche - takhle se oblékají studenti, co chtějí být cool. Člověk, který má spoustu dluhů (kolikrát né vlastní vinou) na krku několik dětí, manžela, který nevydělává o nic víc nebo ani žádného nemá a splácí k tomu ještě hypotéku, nebo nájem k tomu ještě samozřejmě jídlo a k tomu všemu se něco doma porouchá a musí se to opravit… tak ti vypadají úplně jinak a jsou v situaci, co si opravdu nemůžou rozhazovat peníze jak se jim zlíbí. Osobně takové lidi obdivuju, že to zvládnou.

Diankenstein
1891 příspěvků 17.11.12 16:41

Ale co znamená dobře? Je kabát z řetězce „dobrý“? Jsou dobré a špatné řetězce?

Pokud chcete za málo peněz vypadat dobře(=nepekelně), tak já říkám, že to jde. Pokud si pod dobře představíte kvalitu a nadčasovost, tak si myslím, že by to vyžadovalo nesmírně šťastnou ruku v secondhandech(a zavání to utopii).:)

Silver-Edged Axe
299 příspěvků 17.11.12 16:42

Souhlasím s tím, že člověk s minimálním rozpočtem se slušně oblékne, má-li kupu času. Akorát že čas jsou peníze a má-li člověk práci a k tomu starost nejen o sebe, ale ještě o rodinu, přestává být móda prioritou. Trávit veškerý volný čas hrabáním se v sekáči… to fakt ne…

teetee
499 příspěvků 17.11.12 16:50

Takže: dobře vypadat se dá i za málo peněz, stojí to ale víc úsilí. Zatímco v běžnym obchodě mají kabátů deset ve všech velikostech, v sekáči dva v jedný: takže ho shánim déle. Otázka je tedy jiná: Při představě, že žiju v Praze za minimální plat (!!!), tak asi budu řešit jiné problémy než obíhání sekáčů a shánění padnoucího kabátu s dostatečným podílem vlny.

Jinak si nemyslím, že by tu někdo kritizoval lidi, kteří nemají peníze. Kritizují se tu lidé, kteří nemají vkus a to spolu nijak nesouvisí. Holka oblečená ze sekáče je fakt něco jiného, než kredenc v uplym tričku přes kynoucí břicho, flitrovanýma legínama a nemytými peroxidovými vlasy. Případ druhé jmenované se tu kritizuje - a to i v případě, že by ty legíny byly vod Diora :)

GreatSusan  17.11.12 16:51

Myslim, ze lze vypadat dobre za relativne malo penez. „Dobre“ ve smyslu „upravene a vkusne“. Chce to ale nakupovat opravdu s rozmyslem, informovat se a venovat tomu cas. Plus urcite nadani a rekla bych „vytvarne videni“. V okamziku, kdy resim, jestli mam na chleba, kdo mi pohlida dite, jestli budu mit i zitra praci, jak zaplatim splatky atd. je jasne, ze urcite veci jdou trochu stranou. Na druhou stranu, kdo nema vkus, toho nezachrani ani vysoky plat. Idealni pripad je, kdyz je nekdo schopen vytvorit za malo penez hodne muziky, ale fakt taky je, ze uplne bez penez to nejde.

zdena l
67 příspěvků 17.11.12 17:05

Nakupuji v sekači už asi 20 let, musim podotknout, že pouze v sekači a to proto, že mě to bavi a je to pro mě skutečnej relax a, oblekam celou rodinu doma už mame pouze oblečeni ze sekače, myslím že se oblekam velice vkusně a elegantně včetně bot, kabelek, šatku, minule jsem to počítala tak cely muj outfit i s koženyma kozačkama a kabelkou nestal vic jak 400,ale je fakt že tam chodim denně, ale dají se tam koupit velice kvalitni a krasne věci, ale bez vkusu tam nekoupíte ani tričko to je fakt

mujercita  17.11.12 17:06
@teetee píše:Jinak si nemyslím, že by tu někdo kritizoval lidi, kteří nemají peníze. Kritizují se tu lidé, kteří nemají vkus a to spolu nijak nesouvisí. Holka oblečená ze sekáče je fakt něco jiného, než kredenc v uplym tričku přes kynoucí břicho, flitrovanýma legínama a nemytými peroxidovými vlasy. Případ druhé jmenované se tu kritizuje - a to i v případě, že by ty legíny byly vod Diora :)

Tak to bych s takovou určitostí netvrdila. Byla jste v galerii? Ještě se tam neukázal nikdo, kdo by vypadal tak strašně, jak popisujete. A jestli se dočkalo bezvýhradné chvály tak deset lidí, většinou oblečených na první pohled draze, tak je to hodně. Jinak skoro ke každému jsou výhrady - špatné boty, ošklivá taška, divné vlasy, moc dlouhé, moc krátké, moc barevné, moc tmavé, laciné doslova i přeneseně. Jestli se @Silver-Edged Axe náhodou podívala tam, tak se ani nedivím, že dospěla k závěru, že obléknout se tak, aby nebyla obratem zkritizována, není v silách ani člověka s průměrným příjmem, natož někoho, kdo je na tom ještě hůř.

teetee
499 příspěvků 17.11.12 17:11

@mujercita myslim si, že Peklo bylo založeno jako sbírka opravdu pekelných fotek z ulice plných kredencí ve flitrech… + vysvětlení, co je ššpatně.

To, že se z toho stal mimibazar naruby je věc jiná…nicméně stále trvám na tom, že se tu plánovitě nekritizují lidé bez peněz

Sibyla
2639 příspěvků 17.11.12 17:13

To není o penězích, to je o tom, jak to mám nastavené v hlavě. Mizerné oblékání kolem nás rozhodně nepřipisuji chudobě ale nedostatku kulturnosti a nápaditosti. Já peníze nemám. Jsem na volné noze a vždycky je něco nutného k placení, oblečení si kupuji takřka úkradkem a vždy z druhé ruky. Přesto mi známí říkají, jak chodím elegantně. Dívám-li se kolem sebe, vidím ženy a dívky, které vydávají za šaty 3×, 4× víc než já, a vypadají tuctově, nudně, všechny stejně, a tak nějak - však víte, sportovno-pracovně. Proti nim jsem za dámu. Několik mi už řeklo, že ony se na kožené rukavice ještě necítí, že k nim nedorostly, že je to na ně moc nóbl. Ale propána, ty rukavice koupíte na Haveláku za 200-300 Kč - to ty holky vyhodí za lístek do kina! Ne, o penězích to není. Nakonec, snad nejelegantnější outfit v Galerii byla Ivana, (červené paleto, dlouhé vlasy) - a ta to měla ze sekáče všechno.

LorelaiH.
2999 příspěvků 17.11.12 17:15

Podle mě lze i za málo peněz pořídit hodně muziky. Jen to chce víc přemýšlet a kombinovat.

Ayleah
69 příspěvků 17.11.12 17:15

Samozrejme, že vyzerať dobre za málo peňazí sa dá a (mne) to ide pomerne ľahko.
Vkus, kreativita, originalita a cit pre kombinovanie sú našťastie ešte stále zadarmo..
Ja sama nemám veľa peňazí, na oblečenie si môžem dovoliť utratiť tak nanajvýš 15 eur mesačne, ale obliekam sa pekne, slušne a dobre (podľa mňa aj podľa môjho okolia). Nakupujem v sekáčoch a vo výpredajoch a nemám ani pocit, že by mi to zabralo viac času ako chodenie po bežných obchodoch. Veľmi málo kúskov z môjho šatníka stálo viac ako 3 eurá (!), topánky nerátam..
A navyše, najviac aj tak robí postava na ktorej sa to oblečenie nosí(cvičenie je taktiež zadarmo). A zadarmo je aj úsmev, aj pekný účes..
Takže áno, dá sa vyzerať dobre a nestojí to takmer nič.
Len treba chcieť a prestať sa ľutovať.

zoufalanevesta
51 příspěvků 17.11.12 17:21

Njn, ale on ten pojem „oblékat se relativně levně“ je problematický, pro někoho je to nezbytné minimum pro nákup kompletního oblečení 7000, pro někoho 2000, nebo třeba 5000, anebo 20000. Vždycky miluju řeči: „než deset šuntů, to raději jeden kvalitní“ To pak ta dotyčná chodí furt v jednom svetru? Když kašmírový stojí 2000, ale někdo má rozpočet na svetr jen 1000. Tak si raději koupí dva „šunty“ za 500, ať si můžou střídat, když si jeden zašpiní.
Všimla jsem si, že snobství tady na na pekle je v naprosté většině. Kabát pouze kašmírový, stejně jako pašmína, svetr. Kabelku pouze z pravé kůže, nikoli z genuie leather, nebo, nedej bože, z koženky. Pašmínová šála stojí třeba 2000, šála, která se prodává v řetezcích, je rozměry stejná, plní dost podobnou fci (porovnávala jsou svou šmejdskou a maminčinu skutečnou pašmínu a rozdíl jsem prostě nepocítila) stojí 200, opravdu je ta kašmírová desetkrát lepší?
Připadám si jako naprostá socka, když mé svetry jsou z polyesteru, kabelku mám dokonce koženkovou. Nikdy podle místních nemůžu patřit mezi pekně oblékané. A představte si, i takové mezi námi chodí, dokonce si dělám ambice chodit oblékaná hezky.

sekaclady  17.11.12 17:21

@zdena l já jsem se k nakupování v sekáči přiznala hned na začátku, a dnes vím, že to byla chyba.. nesetkalo se to zde s bůhvíjak vřelou reakcí..ale co už..

zdena l
67 příspěvků 17.11.12 17:24
[citace ja vím všimla jsem si a hned jsem si řikala, že jste jako ja
@sekaclady píše:
@zdena l já jsem se k nakupování v sekáči přiznala hned na začátku, a dnes vím, že to byla chyba.. nesetkalo se to zde s bůhvíjak vřelou reakcí..ale co už..

zdena l
67 příspěvků 17.11.12 17:30

@sekaclady myslím si taky, že hodně lidí v sekači nakupovat prostě neumí, když vidim nad čim se tam rozplívaji… a taky, chodí tam vesměs stejne ženy a nijak hezky oblečene nejsou

MP Meri
1323 příspěvků 17.11.12 17:33

Ano, snobství tu v některých vláknech přímo kvete, takové „Co jste si dnes koupily“ nebo „Top kabelky“ ani neotvírám, ale to přece na principu věci stále nic nemění.
Když na pravou pašmínu nemáte (ani já ne), nekupujte si ji. Dají se pořídit i levné a hezky vypadající, přesně jak říkáte. Každý sám snad musí posoudit, kde se mu vyplatí si za kvalitu připlatit a kde už ne (u mě je to třeba zmiňovaný kabát, kožené boty, na zbytku už tolik nelpím).
Otázka zněla, zda lze vypadat dobře i za málo peněz a „dobře“ může člověk vypadat i v polyesterovém svetru - když má padnoucí střih a slušivou barvu, s koženkovou kabelkou - když není nevkusná apod. Kvalita už je „jen“ nadstavba, na kterou někdo má, někdo ne - a hledá ji v sekáči a někdo ne a prostě na kvalitu nehraje a půjde jen po estetické stránce, ale to přece není nic proti ničemu.

Já prostě pořád nevím, co je tak levnějšího na tom, kupovat si džíny, placaté boty a bundu, mohl by mi to už někdo, prosím, vysvětlit:)

mujercita  17.11.12 17:35

@teetee Ale tak plánovitě jistě ne. Ovšem pohrdlivé „laciný“ tady lítá na můj vkus trochu moc často a ne vždycky je tím míněno vulgární, aspoň teda jak to tak vidím, dost často skutečně levně vypadající.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 16 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit