Výstava "Ano v bílém?" na Špilberku v Brně

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ilyska.S
177 příspěvků 14.11.12 11:07
Výstava "Ano v bílém?" na Špilberku v Brně

Zdravím vás, dámy (a hrstičko pánů).
Byly jste se vy, Brňandy, mrknout na té výstavě? Já ano, s kamarádkou a teď o víkendu, ale po pravdě jsem byla maličko zklamaná. Modely z konce 19. století mě nadchly, stejně tak ty z první poloviny 20. století, ale na můj vkus tam bylo přepatláno „historickými“ kousky z historie nedávno minulé - léta 90. a šaty z roků cca 2004 - 2010. Víc mě zajímala ta historie hlubší. Druhé, co mě zklamalo (chápu, že exponátů se nedá dát do kupy tisíce, ale jsou přeci soukromí majitelé, sběratelé…), byl rozsah výstavy. Byla velmi malinká a do třetice aranžmá. Tak nějak jsme s kamarádkou pojaly podezření, že výstavu instalovali přítomní pánové dohlížející na poklidnost a obecný chod výstavy, tudíž někdo, kdo tomu příliš nerozumí. Figuríny byly do šatů prostě jen tak navlečené, úprava skoro žádná, aspoň mně to tak přišlo. Abych ale jenom nekritizovala - velmi oceňuji krom šatů i věcičky z výbavy nevěst, fotografie a různé doplňky. Taky se mi líbily popisky, komentáře k exponátům, které mě mnohdy docela překvapily zajímavou informací a statistická data týkající se sňatků také hovořila jinak, než bych byla předpokládala, ale jaksi… snesla bych i třikrát větší a propracovanější výstavu. Co si myslíte vy?

Reakce:

Bugatti
4052 příspěvků 14.11.12 11:37

@Ilyska.S Na tuto výstavu se teprve chystám, ale minulý týden jsem byla na výstavě Memory - Liběna Rochová reflexe tradic v oděvních objektech. http://www.mzm.cz/…h-objektech/ Z výstavy jsem byla taktéž velmi zklamaná, vystaveno je jen pár kousků ve dvou malých místnostech, jedná se opravdu o oděvní objekty, vhodné na focení, ale zcela nenositelné. Kombinace lidové výšivky (dost pravděpodobně původní zbytky nějakého lidového kroje) zakomponované do moderního puristického oděvu mně připada přinejmenším velmi podivná.

Ilyska.S
177 příspěvků 14.11.12 11:43

@Bugatti
Na tuto výstavu L. Rochové jsem se chystala ten samý den, nicméně po shlédnutí fotek na netu jsem tuto myšlenku zapudila. Už ta fotoreportáž na mě totiž působila dost podobně - tak, jak o ní píšete vy.
Neříkám, že svatební výstava mi nedala vůbec nic. Historické kousky, ač v minimální míře, se mi líbily moc a nelitovala jsem vstupného, jako moje kolegyně. Zkrátka… tak krásné věci se dají dělat líp.
A v mozku mi ještě vrtal červík, zda se přeci jenom nemrknout na Rochovou, ale po vašem komentu to asi nechám být…

Bugatti
4052 příspěvků 14.11.12 11:47

@Ilyska.S Asi vše, co lze na výstavě vidět (kromě videa) se dá shlédnout na fotkách na webu muzea. Nicméně paní u pokladny si nejspíš byla vědomá, že toho k vidění moc nenabízejí, neb se mne ptala, zda jsem v důchodovém věku. Když jsem po pravdě řekla, že ještě ne, snažila se najít nějaký jiný důvod, abych mohla zaplatit snížené vstupné (poskytují snížené vstupné držitelům „šalinkarty“).

Ilyska.S
177 příspěvků 14.11.12 11:54

@Bugatti
To je přinejmenším dost kuriózní. Dokážete si představit, jak na to budou nahlížet návštěvníci EXPO, když i tady v Brně jsou názory na výstavu takové vlažné? I když… Asijská kultura ji možná přijme s nadšením, třeba díky těm krojovým prvkům, aby se pak ale neuhnízdil mýtus, že v tomto u nás na vesnici běžně běhají děvčata s dlouhými copy :-)

Bugatti
4052 příspěvků 14.11.12 12:16

@Ilyska.S Po pravdě jsem nezkoumala, jaké názory na výstavu panují, prezentuji jen svůj osobní názor. Vysoké módě nerozumím a ani nechci, zajímá mne spíše nositelná móda, která se vymyká zavedeným uniformám. Modely z výstavy můžete shlédnou zde: http://brnensky.denik.cz/…ty-brno.html Třeba vás ty snímky nalákají a budete to muset vidět, nebo zcela odradí. L. R. je moje vrstevnice, jméno je velmi známé a bylo i za minulého režimu, kvalitu nejsem schopna vyhodnotit. Jen bych zde citovala svého kamaráda, který je vynikající hudebník: „Ti nejlepší cvičí a jednou za měsíc jdou do agentury, aby se zeptali, zda pro ně něco mají. Ti známí vysedávají v agentuře a jednou za měsíc cvičí.“

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak uvázat kravatu

nnnn Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit