Vytahané prádlo - jsem muž

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Uzivatel-919
9 příspěvků 04.06.15 19:31
Vytahané prádlo - jsem muž

Vážený pane, Vážená paní,

prosím Vás o radu. Žiji sám (nemám toto s kým probrat). V poslední době mi mnoho kusů oblečení přestalo doslova padnou. Tudle jsem si například koupil bundu a doma jsem zjistil, že rukávy jsou o hodně delší než moje ruce, ačkoliv jsem si ji v obchodě vyzkoušel. To se dá ještě pochopit, ale spousta starších kusů, zejména svršky trupu mi jsou najednou větší (rukávy i délka a šířka trupu). Je pravda, že jsem v poslední době výrazně zhubl, ale ještě než jsem zhubl tak jsem i přibral, takže rozdíl ve váze oproti výchozímu stavu do nynějška není dle mého odhadu potřeba zohledňovat. Vzhledem k tomu, že jsem muž, tak nemám tolik informací o údržbě textilu atp.

Zajímalo by mě v čem může být chyba? Může se prádlo vytahat například při ždímání v pračce při vysokých otáčkách? Může to být například levným práškem nebo drahou aviváží? Může se prádlo vytahat nesprávným nebo dlouhodobým nošením, oblékáním, svlékáním?

Kdyby si někdo říkal, zda nejsem na hlavu tak, k otázce mě motivuje to, že dnes jsem si oblékl tričko s dlouhým rukávem, které nosím již cca 5 let a zjistil jsem, že rukávy jsou asi tak o 15 cm delší než je k zápěstí (téměř ke konečkům prstů) - mohl jsem například tolik zhubnout, aby se rukávy prodloužili o 15 cm?

Měřím 177 cm, čili v hodně konfekcích balancuji mezi M a L, kdy L mi bylo po celý život tak akorát nebo trochu volnější a M přímo na tělo. V poslední době mi ovšem všechno oblečení velikosti L je větší - čím si to mohu vysvětlit? Změnila se moje konstituce?

Prosím zkušenou ženu nebo muže, švadlenu, krejčího, krejčovou, jestli by mě mohl toto nějak vysvětlit. Nedokáži si to nijak vědecky normálně vysvětlit.

Děkuji za připadnou odpověď.

Reakce:

Lola  04.06.15 20:09

Náchylnost k vytahání závisí na materiálu, ale prodloužení rukávů o 15 cm je naprosto šílené číslo, což může teoreticky udělat jen nějaký hodně nekvalitní hadr.
Navíc pokud se vám „zvětšilo“ všechno, asi nemá smysl uvažovat o materiálu a údržbě každého jednoho kusu. Jak moc jste zhubnul, to víte nejlíp sám, ale zhubnutí by tento jev vysvětlilo nejlépe.
Zvětšení bundy na cestě domů z obchodu nechápu. Snad jedině různým oblečením pod bundou v době zkoušení a potom.
Ještě dodávám, že nemá moc smysl porovnávat jednotlivá L a M na různých věcech a v různé době, protože různé značky si pod L a M můžou představovat něco trochu jiného.

Uzivatel-919
9 příspěvků 04.06.15 22:07
Reakce: Lola

Vážená paní(předpokládám),

děkuji Vám za odpověď. Zhubl jsem cca 15-19 kilo nejsem si přesně jistý (ale mám za to, že 19). Problém je, že moje původní váha, do kdy si až pamatuji, byla ještě o 5 kg menší než nyní a dokonce přímo některé z těchto kusů jsem v té době nosil normálně aniž bych si všiml nějakého problému. Nyní nejenže silně vnímám vetší velikost prádla ale tyto přesahy, jak jsem již psal lze měřit.

Momentálně pracuji na tom, abych nabral trochu hmotnosti nazpět, takže se tím, až se mi to, jak doufám, podaří, snad alespoň některé kousky vrátí do normálu.

Vaši zkušenost s konfekcemi mám také, jak jsem již psal - kalhoty v mé velikosti tříčtvrteční, košile věčně vytahaná z kalhot, knoflíčky napnuté apod. nebo naopak všechno plandá, když vemu o číslo větší.

Předpokládám, že jiné racionální řešení než ztrátu váhy pro mě nemáte.

Zkusím tedy ještě požádat o počkat ostatních odpovědí, třeba někdo budě něco vědět (tvrdá voda).

vlm
2602 příspěvků 04.06.15 22:19

Zhubnul jste tak, že se vám prodloužily rukávy o 15 cm…to jste se spíš srazil :-D deláte si srandu doufám…

Aroosak
618 příspěvků 04.06.15 23:49

Ano, kombinace levného prášku a drahé aviváže je vražedná. Zkuste drahý prášek a levnou aviváž. Mohlo by dojít k opačnému efektu.

Uzivatel-919
9 příspěvků 05.06.15 06:38

Samozřejmě si legraci nedělám. I možnost, že jsem se srazil jsem zvažoval, ale od svých 17 let měřím stále stejně - odhaduji, že jsem se cca před půl rokem měřil.

Uzivatel-919
9 příspěvků 05.06.15 06:39

I to je můj názor. Nebo zkusit změkčovadlo vody.

tiny_fox  05.06.15 07:15

@Uzivatel-919
nejsem si jistá, jestli jste i vědom toho, kam jste se svým dotazem vlezl… tady jste v jedné z modifikací pekla na zemi a obávám se, že místní pekelnice jsou osoby veskrze nepraktické (omlouvám se, pokud jsem se některé dotkla - já tak samozřejmě usuzuju jen a pouze podle sebe!)… slovo „aviváž“ jsem si třeba musela vygůglit… nebo „tvrdá voda“?! jak tohleto - tvrdá…?! a voda?!

mám kliku, že si opakovaně zakazuju nalívat hned po ránu…! ale to sem nebudu tahat, to je můj boj…

doporučovala bych obrátit se se svým sofistikovaným dotazem někam sem - sama toho zhusta využívám ;-)

arjev
51 příspěvků 05.06.15 07:16

15 cm na rukávu se mi taky zdá moc. Ale zajímalo by mě kromě praní (předpokládám, že perete v pračce), jak prádlo sušíte. Věšíte ta trika na ramínko a nebo kolíčkujete? Taky bych vám doporučila sušičku. Chvíli prohnat sušičkou a pak ne úplně dosušené pověsit na ramínko. Na tom si to pěkně porovnejte, uhlaďte a prakticky nebudete muset žehlit. Sušičku lze vynechat, také to funguje. Kvalita materiálu je hodně důležitá, o tom také jistě nepochybujete. Zkuste si pořídit jedno nové triko z kvalitní bavlny.

Uzivatel-919
9 příspěvků 05.06.15 07:21
Reakce: Arjev

Kdyby šlo o jedno triko, tak si nové koupím, ale toto je v podstatě veškeré mé oblečení. Kdyby se nejednalo o prodloužení o 15 cm, tak to řešit nebudu. Prádlo suším na domácím sušáku a pak si jej zvládnu sám vyžehlit, takže s tímto problém nemám. Sušičku nevlastním. Extra ji kupovat nebudu. Snad v budoucnu jedině koupím pračku i se sušičkou.

Uzivatel-919
9 příspěvků 05.06.15 07:24
Reakce: tiny_fox

Také jsem si říkal, zda jsem se neocitl v nějakém pekle z pohádky, ale vzhledem k tomu, že se to děje, bych řekl, že původ v pekle není. Nebo víte snad, co je v tom za čertovinu? Který ďábel to má na svědomí?

arjev
51 příspěvků 05.06.15 10:08

No, už jsem nechtěla reagovat. Ale na tu pračku se sušičkou reaguji. Tu si nekupujte. Jedině každý přístroj zvlášť. On je to pak kočkopes. Klasická sušička se chová jinak, než ta v pračce. A každému, kdo si to může dovolit ji doporučuji.
A stejně bych si koupila nové „kvalitní“ triko s rukávy akorát.

Uzivatel-919
9 příspěvků 05.06.15 10:27

V jakém ohledu je ten kočkopes nevhodný, že jsem tak smělý?

Abych z toho akorát zase nevyrostl nebo se to nesrazilo, ale to už není k tématu.

Takže pro zatím moje situace zůstává neodůvodnitelnou.

arjev
51 příspěvků 05.06.15 10:56

Nevhodný proto, že na stejné množství prádla jako je v bubnu pračky je potřeba větší prostor v sušičce. Nejsem odborník, ale moje kamarádky, které mají „kočkopsy“, je většinou nepoužívají, protože prádlo je zmačkané. Ale na radu se ptejte v odborných poradnách. Těch najdete na internetu nebo v obchodech dostatek. Chtěla jsem jen jemně na tento problém upozornit, ale poradenství ode mne nečekejte.
Více ani na toto téma nemíním reagovat.

Charlie91
42 příspěvků 05.06.15 11:22

K těm rukávům mě napadá, jestli se prostě trička nevytahala v ramenou. Je ramenní šev tam, kde byl původně, nebo se posunul dolů? Mám pocit, že snad neexistuje kus oblečení, který by při pravidelném nošení a praní zůstal stejný. Obzvlášť s čistě bavlněnými tričky jsem vždycky bojovala, po nějaké době se mi vždycky zkrátila na délku a rozšířila. Nebo ztratila barvu. Nebo skoro zprůhledněla. Prostě něco. Obávám se, že jestli je to vaše diskutované triko opravdu staré už pět let, tak už ho asi do původního stavu nedostanete. Možná záleží i na tom, jak prádlo pověsíte na šňůru sušáku…
Zmiňujete zhubnutí. Jestli jste zhubnul díky cvičení, tak je taky možné, že se vaše konstituce opravdu trošku změnila. Posílené svaly, rovnější záda a tak…
U bundy asi záleží na tom, co jste měl ve chvíli zkoušení na sobě.

Uzivatel-919
9 příspěvků 05.06.15 12:44

Aha, to jsou pro mě úplně nové informace. Děkuji za odpověď.

Uzivatel-919
9 příspěvků 05.06.15 12:55
Reakce: Charlie91

Ztráta objemu v ramenou by se jevila jako řešení i například společně s vytáhání jakéhokoliv druhu. Na něco takového jsem již pomýšlel…

Zkontroloval jsem šev a je v pořádku. To by stejně musel povolit u více kusů. Předpokládám tedy, že jsem výrazně ztratil objem v ramenou vlivem ztráty podkožního tuku. Navíc jsem v poměrně nedávné době špatně prováděním cvičením ramena trochu poškodil (začlo v nich křupat - opotřebená chrupavka; prý chybí kolagen), tak je možné, že se i sama trochu smrskla. To by dohromady mohlo dát až takový přesah. Koukal jsem na velikost trička - ta je navíc XL, což opravdu moje velikost není (triko je darované). Ono mi asi původně nebylo akorát - to jsi nepamatuji. Ovšem problém je tímto vyřešen.

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit