Za co se nezdráháte připlatit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

nellie
27 příspěvků 30.10.12 16:02
Za co se nezdráháte připlatit?

K tomuto tématu mě inspirovala naše debata s manželem, kdy jsme se bavili nad tím, co jsme ještě nedávno byli schopní kupovat a jíst a ještě být přitom nadšení, jak jsme ušetřili. Teď už je totiž situace dost odlišná, do jídla rádi investujeme, dbáme na kvalitu a původ a neváháme si za to připlatit.
Napadlo mě přitom, jak se člověku postupně mění priority a tím komodity, za které je ochotný vydávat své peníze. Dřív jsem si kupovala různé časopisy, spoustu oblečení, knih a za cestování. Dnes platím ráda právě za jídlo a kvalitní kosmetiku, z oblečení za boty, podprsenky a letos zvažuju kvalitní hřejivý kabát, protože jsem věčně zmrzlá a běžné mě nezahřejí. Těchto věcí mám raději jen pár kusů (párů), ale opravdu kvalitní, protože je chápu jako investici do zdraví- boty i podprsenky kvůli bolesti zad.
Jak to máte vy? a jak se vám (věkem či něčím jiným) změnily v tomto směru priority?

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reakce:

seznam.mih  30.10.12 16:25

Tak něco jiného jsem si mohla dovolit, když jsem ještě studovala a bydlela u rodičů a když teďka bydlím sama se spolubydlícíma a pracuju a je něco jiného pracovat dlouho jako brigádník a pak přesedlat na plnej úvazek. Obecně moje nároky na oblečení a na jídlo jsou vyšší. Už bych si nekoupila spodní prádlo u vietnamců, už bych si jen tak nekoupila gothaj, nebo junior, koukám po kvalitnějších botech. Protože ale spí pobírám almužnu, tak si musím koupi dražší, ale kvalitní věci zamyslet, zdali jí opravdu potřebuji a zdali to opravdu užiju. DO toho klasicky padají i další věci, které musím zaplatit, nebo je potřeba zaplatit a pak zase najednou na tu věc nemám.

lindiste
347 příspěvků 30.10.12 16:37

Panebože, ten úvodní příspěvek jsem snad psala já! :)

nellie
27 příspěvků 30.10.12 16:45

Souhlasím s tím, že záleží na celkovém příjmu. Já jsem vydělávala i za studií relativně dost, od rodičů jsem nedostala nic. Ale mít teď plný plat je obrovský rozdíl. I tak mi ale přijde, že pokud si člověk třeba zvykne na to kvalitní jídlo a považuje to za důležité, tak prostě do toho ty peníze dá, i kdyby si měl něco jiného odpustit, v něčem se omezit. Přece jen zrovna to jídlo je opravdu investice do zdraví…taky je ho většinou potřeba menší množství.

Linie
1704 příspěvků 30.10.12 16:47

Můžete, prosím, specifikovat, co považujete za kvalitní jídlo?

Karoleenah
2322 příspěvků 30.10.12 17:03

Jednoznačně jídlo. Mám to totiž tak, že když si nemůžu dovolit skutečnou kvalitu, začíná mi to být tak trochu jedno - to je v mém případě oblečení, to vybírám v podstatě jen podle kritéria líbí/nelíbí, protože např. na pořádné kožené kozačky za pět tisíc prostě nemám a podle mých zkušeností už je celkem jedno, jestli dám za kozačky osm stovek nebo dva tisíce, protože v tomto cenovém intervalu je pravděpodobnost, že se ty boty rozpadnou, pomalu stejně vysoká u každého modelu. :) Takže proto to jídlo, třeba příští týden jdu na husu, menu v žádném z brněnských top podniků nebude stát víc jak tisícovku a navíc už dopředu můžu podle volby restaurace dost dobře odhadnout, jestli to za to bude stát. Nicméně až nebudu živořit se studentským příjmem, určitě bych si ráda připlácela právě za kvalitní boty a kabelky, to se mi v rámci odívání zdá jako nejlepší investice.

llolla
2102 příspěvků 30.10.12 17:04

Jidlo a elektronika. Ale kdyz clovek studuje (a nepracuje u toho, nebo nema rodice milionare), tak si priplaci za vsechno, resp. vsechno mu prijde moc drahy=] ale u pripadnych deti bych nesetrila na botach.

nellie
27 příspěvků 30.10.12 17:05

@Linie: to by bylo na dýl:-). Obecně vzato hlavně lokální a sezónní potraviny z farem (maso, mléko, jogurty, ovoce, zelenina), kde vím, jak zachází se zvířaty, plus aby se to jídlo nevozilo přes půl zeměkoule. Kupuju hlavně základní suroviny nebo co nejméně průmyslově upravované, čtu složení, pídím se po tom, kde to vyrostlo a kde to bylo vyrobeno, pokud výrobek informace neobsahuje, raději nekupuju (většinou). Netrvám na označení bio, ale může to být jistý ukazatel.
Obecněji bych řekla, že kvalitní jídlo je pro mě hlavně „poctivé“, nebo jak to říct. Tzn. šunka obsahující z většiny maso, neodtučněný jogurt/mléko, med přímo od známého včelaře, který tam nic nepřidává, čerstvá ryba, v jejíž hmotnosti není započítaná zmražená voda:-) apod.
Nakupujeme hodně na trzích nebo v prodejnách Český grunt, ale primárně, pokud to jde, přímo od někoho prověřeného bez zprostředkovatelů (známý, známý příbuzných atd.). Ale tyhle kontakty jsou bohužel omezené.
Asi jsem ten termín kvalitní nezvolila úplně přesně, protože třeba to, odkud jídlo je, asi s kvalitou nic moc společného nemá, ale jde mi celkový etický aspekt, zacházení se zvířaty (přijde mi důležité, aby se zvíře mohlo pohybovat, dostat se na slunce apod.), plus zdravý rozum (proč se k nám dováží přes půl zeměkoule bio ovoce?? to přece zcela popírá tu ekologickou myšlenku co nejméně zatěžovat životní prostředí, nehledě na to, že po té dlouhé cestě to ovoce nemůže mít ani tu chuť, když zraje někde v kamionu…)

Pirek
6778 příspěvků 30.10.12 17:09

Za boty, spodní prádlo, kožené doplňky (rukavice, dokladovky apod.), za klobouky.

Za postel a skříň na míru. Za knížky. Za chleba, máslo, kávu a čaj, čokoládu, zeleninu a ovoce z Česka (je-li to možné), schwarzwaldskou šunku (moje slabost). Za cestu vlakem (bez místenky trasu delší než 20 km nejezdím a asi si začnu dopřávat „luxus“ 1. třídy). Za kadeřníka (už jsem dlouho nebyla, budu si tedy muset připlatit hodně :) ). Za šampon a čisticí pleťový gel (i když značky jako Vichy, Bioderma apod. jsou u nás zbytečně předražené). za spotřebiče a elektroniku a jejich opravy. Za údržbu auta.

V celkovém úhrnu to vypadá, že utrácím hodně a mám hodně peněz, ale je to právě naopak. Zimní pneu se nekupují každý rok, stejně jako boty, a šunku nejím denně.

kacenka.smile
427 příspěvků 30.10.12 17:12

Nejvíc vrážím asi do jídla, dávám si záležet hlavně na mase, případně šunce, koukám na složení. Kupuji ale co nejvíce základní potraviny. Pak investuju do kosmetiky - mám problematickou a citlivou pleť, takže pečlivě vybírám, co si koupím a klidně koupím i něco dražšího. Raději toho budu mít méně, ale kvalitnější. Nakonec je asi oblečení - tam si dávám záležet, abych měla alespoň nějaký základ botníku v kvalitnějším provedení, dále se teď snažím sehnat kvalitnější teplý a hezký kabát na zimu, což je asi bohužel nereálné. U triček a podobných věcí kvalitu extra neřeším, ale nesmí to být úplný hadr - vzhovují mi např. basic kolekce HM s cenou něco přes 100,–. Není to žádný zázrak, ale poměr cena/vzhled/kvalita je pro mě vzhovující. Kupuji podprsenky ve správné velikosti, takové, aby se hned nevytahaly.

Linie
1704 příspěvků 30.10.12 17:16

Nellie: Souhlasím s vámi, také nakupuji převážně na trzích od známých pěstitelů, maso u řezníka, denně vaříme, hodně peču atd. Souhlasím, že stačí menší množství jídla, než když trhy nebyly a nakupovali jsme v superhyper. Hotová jídla jsme nekupovali nikdy. Nezdá se mi jídlo až tak drahé, ovšem nekupuji žádné speciality a vymyšlenosti. Daleko víc mne trápí ostatní režie /nájem, energie…/.

Příspěvek upraven 30.10.12 v 19:02

Curlygirl
1901 příspěvků 30.10.12 17:21

Připlácím si celkem ochotně za dobrou či nadstandardní kvalitu všeho možného - oblečením, kosmetikou a jídlem počínaje, různými službami jako masáže, soukromí lékaři atd. konče.

Edit: ještě dodám, že s věkem se mi priority téměř neměnily, má rodina to vidí odjakživa stejně a naše heslo bylo a je „nejme tak bohatí, abychom si kupovali levné a nekvalitní věci“

mujercita  30.10.12 17:26

Asi tak různě podle toho, co si zrovna usmyslím, že chci. Nejvíc peněz kromě toho, co se zaplatit prostě musí, asi vrazím do knih a filmů, taky mi není líto pořizovat věci pro děti a ráda si taky zvu návštěvy. Za oblečení a boty je mi líto peněz skoro vždycky, ale tak jednou za rok taky mívám takový nějaký záchvat, že tohle bych chtěla, no tak to koupím. Co se týče jídla, jak kdy a jak za co.

Kateřina
246 příspěvků 30.10.12 17:42

Jak už bylo řečeno, tak nezdráhám se připlatit hlavně za jídlo a také za oblečení. Dříve jsem to tak neřešila, radši si koupila „hnusnou“ čokoládu a k tomu tyčinku, abych měla víc, teď si radši koupím jednu čokoládu - třeba z M&S (celkově mají několik vybraných lahůdek). I co se týče sýrů, těstovin, vína. Nebo radši obětuju peníze a zajdu si do restaurace, ať potěším chuťové buňky. U oblečení je to tak na pováženou. Pořád ještě kupuju spíš na kvanta, ale teď už si radši zajdu třeba do second handu, kde za nízkou cenu získám často lepší kvalitu (samozřejmě i v SH jsou hadry, člověk to musí prohrabat).

Acrobaleno
948 příspěvků 30.10.12 17:45

Kedysi som dokázala kúpiť knihy za 100 euro každý druhý mesiac, menila som mobily a notebooky častejšie než bolo zdravé. Momentálne som mierne posadnutá Dorothy Perkins, takže tam ide väčšina mojej výplaty. No čo ma stále drží sú moje „hobby“ ako kupovanie rôznych seriálových memorábilií (Star Trek a Doctor Who), gothic lolita oblečenia a originál dvd kórejských seriálov.

llolla
2102 příspěvků 30.10.12 17:46

@Acrobaleno
Tak pro seriálové memorabilie mám taky slabost, naštěstí jsem se ji už naučila ovládnout… Ale kdybych někde viděla TARDIS, tak asi neodolám=)

Majka22
308 příspěvků 30.10.12 17:48

V nejdražší zemi EU, tj. ČR se připlácí nedobrovolně a automaticky už za všechno, energiemi počínaje, nekvalitními potravinami a oblečením konče. Takže já bych nepřiplácela už za nic, pokud by to šlo. Jakmile se i turisté z bývalého SSSR podivují nad tím, jak je u nás všechno drahé a jak nízké přitom máme platy, tak to moc radostné není. Naprosto nechápu, jak dnes ještě někdo může jen slůvkem zmínit nějakou českou hrdost. Zaprodaný (nebo spíš rozprodaný?), kolonizovaný národ žádnou hrdost nemá. A prosím nesrovnávat ČR s Afrikou a nebohými indickými dětmi, jak se proti nim máme v naší překrásné zemi báječně. To už je naprostá cesta do pekel.

Acrobaleno
948 příspěvků 30.10.12 17:52

@llolla Ja som zaťažená na mini Dalekov a zo Star Treku mám hlavne odznaky, a na čo som hrdá, tak Spockov Tricoder z TOS, phaser a komunikátor. (Ale inak som v poriadku :D.)

llolla
2102 příspěvků 30.10.12 17:55

@Acrobaleno
Tak Daleka bych doma nechtěla. Ani v miniaturní verzi, která není naprogramovaná zničit celé lidstvo=)

Acrobaleno
948 příspěvků 30.10.12 17:57

@llolla To nemení nič na tom, že mi príde super zlatý. Sesternica, čo je rozhodne mega fanúšik Doctora Who má doma ten jeho šróbovák. :D

mujercita  30.10.12 18:01

@Acrobaleno @llolla Teď jste si u mě děsně šplhly ;)
Já mám teda jen dvě placky, ale… prostě chápu to naprosto.

nellie
27 příspěvků 30.10.12 18:04

@Majka22: tak já mám svou zemi moc ráda, i když tu vidím spoustu chyb, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že dojem, že v ČR je všechno špatně či vůbec nejhůř, obvykle každý přehodnotí po tom, co si vyzkouší žít nějakou dobu v cizině. Pak zjistíte, že co nám Čechům nejvíc chybí, je zdravé sebevědomí, ale že tady spoustu věcí funguje dokonce lépe, než ve „vyspělých západních zemích“ (jasně, ne všechno, lecos je tu vážně horší, ale tak je to prostě všude a se vším, čímž nepopírám, že máme co zlepšovat a dohánět).
Zeptejte se některého cizince žijícího v ČR, co se mu tu líbí, proč se rozhodli tu žít. Možná vám to rozšíří obzory.
Každopádně věta „Zaprodaný (nebo spíš rozprodaný?), kolonizovaný národ žádnou hrdost nemá“ mě, nezlobte se, docela vytáčí.

llolla
2102 příspěvků 30.10.12 18:10

@Acrobaleno
Nojo, sonickej šroubovák=) Je to sice poněkud OT, ale který Pán času z těch nových byl podle vás nejlepší? Já zoufale postrádám Davida Tennanta…

mujercita  30.10.12 18:11

@llolla Mě jste se sice neptala, ale mám nutkavou potřebu říct, že já taky. A kromě toho miluju třetího Doctora.

llolla
2102 příspěvků 30.10.12 18:14

@mujercita
Jo, pro vás ten dotaz platil taky, pardon=) Já brečela jako želva, když se vytvořilo to jeho druhý já a odešlo s Rose do další reality…

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit