Záhrada, pestovanie, kvety

Fotoalbum tématu (599) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

paktofonika  14.03.15 09:03
Záhrada, pestovanie, kvety

Keďže prichádza jar, tak je to aktuálna téma. Aktuálne riešim presádzanie izbových rastlín, ktoré ma minulý rok znechutilo. Asi som použila nekvalitný substrát a z črepníkov mi povyletovali pomaly aj draci. Takže rada by som prijala tipy na neaký kvalitný, plus ešte by som sa rada dozvedela či na kaktusy mám použiť špeciálny substrát. Ďalej by som bola rada za tipy aké kvety pestovať na balkóne(juhovýchod). Muškáty sa mi nepáčia. Plus mám v pláne pestovať na balkóne cherry paradajky, bylinky.
Bola by som rada za Vaše rady a tipy.
Podotýkam, že som pestovateľ začiatočník. Tento rok ma čaká aj záhrada, chodila som s rodičmi ešte ako dieťa, takže teraz to bude o to viac zaujímavé. Práve riešim, že čo tam vôbec pestovať.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 83 Další »

Reakce:

system_error
815 příspěvků 14.03.15 14:12

Na kaktusy používám vlastnoručně smíchanou směs z hlíny ze zahrady, písku a cihel. Máma to někde vyčetla a celkem to funguje. Jinak existují i speciální substráty, podle mě se hodí, když člověk nemá možnost míchat.
Pokud jde o kytky, mě se osvědčila šrucha, levandule a muškáty (ok, vím, že ty nechcete) a ty kaktusy. Jinak se většina kytek spíš trápila.

Grossularia
3204 příspěvků 14.03.15 14:44

@paktofonika Brzy zjara, než začnou velká vedra, můžete do truhlíku vysít i asijské greens, majáí krátkou vegetační dobu a sklidíte je, než bude balkon výheň.

Přes léto je tam opravdu výheň, můžete z užitkových pěstovat různé druhy rajčat, chilli papričky a hlavně středomořské bylinky (saturejka, tymián, levandule, smil…). A také jahody, pokud použijete samozavlažovací truhlík.

Do truhlíků můžete dát vitálku, nestařec, starček, krásnohlávek, nevadlec, různé hvozdíky, verbenu, kosmatec, šater,…

také můžete vytvořit nádoby s netřeskem, rozchodníky a rozchodníkovci.

Ale pokud jste schopna pravidelně zalévat, můžete mít leccos dalšího - tohle je fotka z mé rozpálené jižní terasy.

Grossularia
3204 příspěvků 14.03.15 14:53

@paktofonika A ještě by se Vám mohly hodit tipy na tu část rostlin, které jsou v článk v nádobách - psala jsem ho s panem Cuketkou pro minizahrádku na celý rok.

clanek o zahradce

paktofonika  17.03.15 09:02

@system_error tak určite levandule, tie sa mi strašne páčia, potrebujem určite niečo menej náročné, stáva sa mi niekedy, že zabudnem na zalievanie kvetov. Neviem asi by som si mala kúpiť neaké samozavlažovacie truhlíky. A na tie kaktusy kúpiť niečo pre ne určené nech rastú. Ja ich mám rada, sú nenáročné a zatiaľ mi ešte ani jeden neuhynul.

paktofonika  17.03.15 09:08

@Grossularia veľmi pekne ďakujem, Vy ste teda odborníčka asi na viacerých frontoch, už som si rozpísala kalendár, čo a kedy budem sadiť. Cez víkend pôjdeme presadiť vinič, urobíme hriadky, neaký plán čo kde bude. Najviac sa teším na cherry paradajky ktoré posadím na balkóne, a na egreše. Čo sa týka toho balkóna tak mám trochu problém so zalievaním, takže asi si budem musieť písať pripomienky. :D A tie jahody to tiež nieje zlý nápad. Som plná nadšenia, dúfam, že to neopadne.

viktorka_od splavu
7438 příspěvků 17.03.15 09:55

@paktofonika cha, tak já si jen tak zběžně přečetla, že na jižní výheň se hodí jahody, v euforii zakoupila 6 sazenic a teď koukám že mají být v samozavlažovacím truhlíku:-O
takže budu ověřovat, zda jsem schopná pravidelně zalívat, ale moc šancí jim teda nedávám:-))

Lola  17.03.15 10:30

@viktorka_od splavu Jahody sice potřebují slunce, ale sežerou přitom strašně moc vody. V truhlíku bez samozavlažování tomu moc šancí také nedávám.

viktorka_od splavu
7438 příspěvků 17.03.15 10:49

@Lola truhlík bych mohla vyměnit, jenže já je chci vysadit normálně do předzahrádky:-/

Grossularia
3204 příspěvků 17.03.15 11:22

@viktorka_od splavu Jako rovnou do země? No to je potom pohoda. Samozavlažovák je nouzové řešení pro nemajitele půdy:)

baltik
1704 příspěvků 17.03.15 11:42

Myslite, ze by uz slo set něco na zharade? redvicky, hrasek?

DanielaS
4603 příspěvků 17.03.15 11:43

Ja mam asi stesti amatera, zahradu nechavam tak nejak at se resi sama, ani me nehne tam neco vysazovat nebo opecovavat, a porad tam neco pekneho objevuju. Ted momentalne mam pred terasou husty porost pazitky a sem tam narcis, na ceste pouzivane lidmi i traktory je koberec primulek a v uhoru prehazenem loni pri stavbe zidky se to hemzi vyhonkama lilii. Nejlepsi je, kdyz v cervnu pod kuchynskym oknem rostou uprostred travniku hribky jak zbesily. To je prakticke, vyjdu ven, utrhnu pet sest hribku a je vecere.

viktorka_od splavu
7438 příspěvků 17.03.15 11:43

@Grossularia jen jestli je to pohoda i pro majitele vyprahlého úhoru;-) loni v létě to vypadalo takhle

Grossularia
3204 příspěvků 17.03.15 11:45

@DanielaS Nejste Vy v jiných zeměpisných šířkách náhodou? Tu provokujete :)

Grossularia
3204 příspěvků 17.03.15 11:47

@viktorka_od splavu To záleží, jak to vypadá teď :)Ale jahody potřebujou celkem živnou půdu, jestli tam máte jen jíl, tak jim to moc nepůjde.

Gräfin
2634 příspěvků 17.03.15 11:47

@baltik hrasek, mrkev, spenat, petrzel uz bez problemu. S ředkvičkama ještě chvilku počkejte

Grossularia
3204 příspěvků 17.03.15 11:49

@baltik už by šlo leccos, koukněte do mého celoročního osevního plánu v tom článku výše. :)

DanielaS
4603 příspěvků 17.03.15 11:51
@Grossularia píše:
@DanielaS Nejste Vy v jiných zeměpisných šířkách náhodou? Tu provokujete :)

Hele, v Cesku bych se chovala uplne stejne! Tam jsem akorat mela tri truhliky zdedene po predchozim obyvateli bytu, nechala jsem je proste byt a vyrostlo mi z nich krasne psi vino a dekorativni smes naletanych travin.

A ty houby na travniku nejsou normalni ani tady a vsichni mi je nehorazne zavidi. (Protoze tady si na utrhnuti houby v lese musite zaplatit povolenku.)

Grossularia
3204 příspěvků 17.03.15 12:01

@DanielaS V Cechach byste ted nemela koberec primulek, narcisu…:D Ale maximalne zelene spicky.
Edit: Ha, omyl, sousedce kvetou mininarcisky! :)

Hribky ovsem tuze zavidim. Podarilo se mi akorat chvili pestovat smrze - naockovala jsem starsi mulcovaci kuru odrezky smrzu.

viktorka_od splavu
7438 příspěvků 17.03.15 13:14

@Grossularia rostl tam smrk a jinak nic, jehličí je vyhrabaný, na podzim jsem tam něco málo zasadila (ibišek, mátu, levanduli.. zatím nevím jestli se to chytlo)
jíl tam není, spíš takovej ten stavební binec. tak snad nějaké hnojivo? se bojím že mě ty jahody vyjdou dráž, než v obchodě i s leteckým dovozem z egypta:-))

Grossularia
3204 příspěvků 17.03.15 13:28

@viktorka_od splavu A smrk tam pořád je? Každopádně je nesmysl míchat vápnomilnou a suchomilnou levanduli s relativně vlhkomilným a spíše kyselomilným jahodníkem. Podobně míchání kyselomilného ibišku s vápnomilnou levandulí je špatný nápad.

Jahody se dají dát i do truhlíků obyč., které napůl zakopete do půdy, pak to nebude tolik vysychat.

viktorka_od splavu
7438 příspěvků 17.03.15 13:34

@Grossularia ach jo…
no ne, smrk je pryč a s ním i stín pod kterým nerostlo nic, ale po tom jehličí je pak půda spíš kyselá, že? takže potřebuju rostliny, které rády sluníčko, sucho a (asi) kyselo? levanduli můžu teda vyrýpnout a přesadit, to takový problém nebude, ještě na druhé straně je takový kamenitý kousek hlíny tam by se jí mohlo zalíbit taky, když bych jí tam trošku povápnila, ne?:-)

Grossularia
3204 příspěvků 17.03.15 14:02

@viktorka_od splavu Půda po smrku spíš do kysela bude, ale ještě víc záleží na geologickém podloží. Když půjdete proti přirozenosti rostlin, tak něco sice „urvete silou“, ale budou strádat a budou mizerně růst, některé rovnou chcípnou. Při osazování zahrady těmi dražšími a trvalejšími věcmi, tj. hlavně dřevinamni, to chce zjistit výchozí podmínky, těm se zhruba přizpůsobit a zahradu rozplánovat. A pak věci „nemožné“ vyřešit speciálně. Např. pokud jste na kyselém podloží (žula), tak Vám levandule dlouhodobě bude neprospívat a chcípat. (Začátek vydrží, jelikož v koupeném květináči má vhodný substrát, který kolem ní nějakou dobu drží). Rvát to přes její přirozenost je nesmysl, ale když nemůžete bez levandule žít, vytvoříte jí vápenité prostředí v nádobě na slunném místě a máte, co chcete, a rostlina zas to, co potřebuje.
Jaké podloží máte Vy, to netuším, ovšem skladbu rostlin v záhonech to chce tomu přizpůasobit. Řada rostlin je navíc tolerantních vůči neideálnímu pH. Vždy se dá vybrat.

viktorka_od splavu
7438 příspěvků 17.03.15 14:08

@Grossularia no já na té levanduli netrvám vůbec, pro mě je to asi jediná kytka co znám co roste sama od sebe na přímém slunci bez zalívání tak se mi zdála fajn. když nevydrží nic se neděje
budu se holt muset dovzdělat
a kde nebo jak bych prosím zjistila, jakou takhle uprostřed města máme půdu? nebo jestli to vůbec má smysl, nebude to fakt víc ovlivněné tím prostředím, zástavbou, průmyslem, kousek u dálnice atd?

Grossularia
3204 příspěvků 17.03.15 14:12

@viktorka_od splavu Výrazné množství betonu lehce ovlvní do kysela, ale zásadní je skála pd půdou, jelikož jejím zvětráváním se Vám ta půda tvoří. Zjistíte to na geologické mapě a také z toho, jaký druh horniny máte v podobě kamení roztroušbý v půdě.
Orientačně pomůže i to, co hezky roste v zahradách sousedů - pokud rododendrony mají temně zelené listy, budete na kyselém. Pojud je mají v takovém teplejším odstínu trochu do khaki, budete nazásaditém a sousedi to rvou silou. atd.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 83 Další »
 Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit