Základy šatníku - aneb jak vybudovat šatník

Fotoalbum tématu (9) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

blue0015
217 příspěvků 24.06.12 15:30
Základy šatníku - aneb jak vybudovat šatník

Většina z vás, jak tak různě čtu, má skříň nabytou téměř k prasknutí. Já mám opačný problém. Hodně dlouho jsem chodila jako šedá myška v džínech, triku, mikině a keckách a teď už delší dobu hledám svůj styl. Rozhodně se mi nelíbí typický „sportovní styl“, to jsem cítila ještě dávno předtím, než jsem objevila peklo. Mám ráda více ženský styl oblékání, hodně mě přitahuje retro a vintage. Moje potíž je v tom, že se snažím s hodně omezenými finančními prostředky postupně budovat nový šatník. Už se mi ale hodněkrát podařilo to, že jsem si koupila něco, co jsem nakonec nechtěla nosit nebo to bylo jen pro slavnostnější příležitost. Napadá mě, jestli některá z vás nemá praktické nápady, jak chytře nakupovat, pořídit si nějaké základy do šatníku, apod. Co považujete za základy šatníku? Ještě dodávám, že je mi 22 let a jsem podzimný tlumený typ, postava hruška (naštěstí už vím, jaké střihy mi sluší, ale stejně se kolikrát spletu).

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reakce:

Milli
2523 příspěvků 24.06.12 18:18

Pročti si starší články na pekle, najdeš tam dobré rady i inspiraci:
http://www.modnipeklo.cz/…i-v-praxi-1/
http://www.modnipeklo.cz/…aze-zaplati/
http://www.modnipeklo.cz/…dni-a-mysli/
 http://www.modnipeklo.cz/…-druhe-ruky/

Ještě se musím zmínit, že máme podobnou postavu, stejný typ, jen věkem jsem napřed. Osobně mám moc ráda padesátá léta, hlavně mojí postavě lichotící šaty a sukně, povedlo se mi párkrát sehnat parádní kousky v sekáči, na Aukru za hodně nízkou cenu. Chce to jen probírat se hromadou nesmyslů, ale můžeš narazit na poklad.
Přeju hodně štěstí při nákupech.

Blair
359 příspěvků 24.06.12 18:33

Já považuju za základ bílou košili. Mám ráda romantický styl - takže volánky kolem knoflíkové légy např. Dál tílka/košilky (bílá nebo tělová barva), nosím je buď pod halenky z průhledného materiálu nebo pod klasické svetříky do véčka, hezky samozřejmě vypadají i pod kardigany. Píšeš, že máš ráda retro ženský styl (jako já) a je ti 22 (jako mě) :)) takže jak už bylo zmíněno výše, na šaty a sukně jsou skvělé sekáče. Vyhrabala jsem tam naprostou většinu svých sukní a šatů. (zatím nejlepší úlovek - šedá pouzdrovka od Sisley)

Blair
359 příspěvků 24.06.12 18:36

@blue0015
Ještě bych se chtěla zeptat, píšeš, že jsi si něco koupila a zdá se ti to spíše pro slavnostější příležitost… Co to konkrétně bylo? Třeba by se to v pohodě dalo nosit i běžně…

blue0015
217 příspěvků 24.06.12 18:57

@Blair Mám jedny šaty, které jsou nad kolena, v té délce se moc necítím a tak je nosím jen s černými legínami, měla jsem je párkrát večer v restauraci, ale na denní nošení bych se v nich asi necítila, což jsem při nákupu hned neodhadla. A pak mám žluté šaty, takové trochu retro, o kterých pořád pochybuju, protože si nejsem jistá, jestli mi ten střih sedí nebo ne. Měla jsem je na sobě jen jednou a jsem naštvaná, že jsem si radši nepořídila nějaká trošku obyčejnější šaty, které bych mohla nosit v horkých letních dnech jen tak do města, v těhle se prostě necítím a přijdou mi přeci jen trochu slavnostnější, třeba na koncert nebo tak.

@Milli Díky za odkazy, články jsem četla, určitě z nich budu čerpat inspiraci.

viktorka_od splavu
7438 příspěvků 24.06.12 19:11

@blue0015: za základ považuju dobré boty. je to často ta nejdražší část, hodně na nich záleží, zda se budu třeba celý den cítit v pohodě, nezničím si zdraví (páteř, chodidla). Asi bych začala od kvalitních, pohodlných bot, ladících do stylu, který se mi líbí. v této roční době asi nějaké pohodlné, dámské sandálky v neutrální barvě k podzimnímu typu (kožené tmavě hnědé s pružnou podrážkou, např.). pak bych si koupila nějaký svrchník - sáčko, kabátek, blejzr - opět v neutrální barvě vhodné pro daný typ a sedícího střihu. obojí se dá nosit ke stávajícímu oblečení, takže ta změna může být postupná, dle finančních možností a nálady. pak bych jen pozvolna dokupovala kalhoty/sukně/ha­lenky/trička, mezitím bych v klidu nosila to, co je ve skříni. sama víte, jestli jste spíš sukňový nebo kalhotový typ. koupit si úchvatně krásné šaty, kdy vím, že z 99 % chodím v kalhotách je docela nepraktické utrácení peněz, byť by byly opravdu úžasné. závěrem bych přidala doplňky, protože bych mezitím už zjistila, co mi sedí a co se mi líbí a hodí se, jen to doladit.
super, že znáte svůj barevný typ, pak je snazší vyvarovat se neuvážených nákupů.
možná pak zjistíte, že některé neuvážené výstřelky ležící na dně skříně se dají použít, k oživení a „shození“ stylu, aby to nebylo fádní. v tomhle věku je to spíš nutnost, než možnost. vlastně v každém věku:-)) dokonce i ty hoodně slavnostní věci se dají k tomu základu vzít s vtipem a cítit se v tom dobře.

Blair
359 příspěvků 24.06.12 19:12

@blue0015 Hmm…tak pokud to nejsou vyloženě večerní šaty, já bych se toho nebála, vzít si je přes den… S vhodnými doplňky. Proč ne.

VeronikaProsteNika
269 příspěvků 24.06.12 20:04

Já ač nemám šatník rozhodně nacpaný, tak si většinou nemůžu stěžovat že nemám co na sebe…Je mi 29, postavou budeme podobné typy, šatník buduju asi 6 let a za tu dobu mám základ, který miluju a nikdy bych ho nedala :-)
Kalhoty - černé s puky, šedé s puky, bílé dlouhé džíny, tmavě modré rovné džíny.
Sukně - tvídová, červená, černá ke kolenům. Šaty - LBD, 3šaty ve stylu60.let, 3 šaty ve stylu 50.let, dvoje zavinovací z promodu (dělají božskou figuru), 3 letní světlé romantické. Já jsem šatový typ, proto mám i další šaty, třeba oodji, FF, ty nechávám upravit u švadleny - málokdy mi při mojí atypické postavě sednou…
Svetříky do V - různé barvy.
Bílá košile - jedna uplně obyčejná, druhá s volánky kolem knoflíčků.
Obyčejná trička a tílka - bílá, černá, růžová, fialová.
Vršky - černé, bílé, fialové sako. Trenčkot - nechala jsem si ušít, sedí mi perfektně, zimní kabát, hnědá kožená bunda - jde téměř ke všemu :-)
Na léto - bílé lněné kalhoty, tyrkysové kalhoty pod kolena.
Boty - dobré hnědé a černé kozačky, baleríny různých barev ( mám 182 cm, podpatky nezvládám :-), oxfordky.

Šatník jsem nenakoupila za rok, třeba koženou bundu jsem sháněla 2 roky než jsem narazila na kousek, u kterého jsem věděla, že bude můj i kdybych měla jíst měsíc jen rohlíky :-D

slecnalucka  24.06.12 20:52

Určitě doporučuji polyvore! TEN MI POMOHL PŘI SESTAVOVÁNÍ ZÁKLADŮ… hodně štěstí! :)

pixie
232 příspěvků 24.06.12 21:35

Polyvore je dobrý typ, člověk si může vyhrát, zjistí, co by třeba nutně potřeboval, co se dá zkombinovat vícero způsoby a co naopak ne.
Já jsem začala postupně tak, aby se to dalo nosit s tím, co mám (moc toho tehdy taky nebylo), pak už to šlo nějak samo, první cca půlrok byl nejhorší. Pak to šlo najednou nějak samo a dnes už nemám problém, jestli to co si chci koupit zvládnu unosit, hodí se mi skoro všechno ke všemu a z větší části si skutečně můžu vzít, co mi přijde pod ruku.
Hlavně je dobré se rozmyslet, kam by ses chtěla dopracovat, pak už si jen užívej:)

blue0015
217 příspěvků 25.06.12 09:35

@viktorka_od splavu: Dlouho jsem nosila jen kalhoty a sukni občas v létě, teď bych ale chtěla sukně nosit častěji. Cítím se dobře jak v kalhotech, tak sukni, tak asi nejsem vyhraněný typ. Na léto bych chtěla mít aspoň jedny jednoduché, dobře kombinovatelné a pohodlné šaty, ale právě proto, že jsem šaty skoro nikdy dřív nenosila, tak jsem to neodhadla a mám dvoje, které tohle nesplňují. Chce to víc hledání, zkoušení a přemýšlení a dřív jsem byla zvyklá vlítnout do obchodu a něco rychle koupit, abych už měla pokoj.

@pixie: K takovému stavu bych se chtěla dopracovat! :D

LadyPapajka  25.06.12 09:42

Nejvíc nakupuju v sekáči. Casto si taky říkám, jeslti tohle budu nosit, ale člověku to není tolik líto, když za to nedá tolik peněz. Často tam taky chodim a když si už po osmý všimnu zase tý sukně, tak si jí koupím:) Sukně taky kupuju jedině ta, nikde jinde jsem si jinou nevybrala.

Taky doporučuju kvalitní boty:)

Občas někde zahlídnu nějakej výprodej, za normální ceny vlastně skoro nenakupuju:D

Pro mě je základ šatníku toho:

• černé „bussines“ lodičky
  • kostým s bálou košilí
  • malé černé
  • několik tílek v různých barvách (v létě je nosim běžně, v zimě jako spodničku)
  • vycházkové boty (něco na malém nebo žádném podpatku, co si vezmu do města na nakupy)
  • kvalitní multiway podprsenka tělové barvy

snad to pomohlo

blue0015
217 příspěvků 25.06.12 10:08

@LadyPapajka: Taky ráda chodím do sekáčů, ale právě proto, že jsou tam levné věci, často si koupím něco, co mi úplně nesedí, ale říkám si, že do toho třeba zhubnu nebo se to nějak upraví. Takže mám pár věcí, které vím, že bylo zbytečné koupit a radši jsem si měla šetřit na něco jiného. Bylo mi třeba líto tam nechat kašmírový svetřík, i když je mi krátký.
Zaím studuju, takže kostým bych nevyužila. Malé černé taky nemám, ale časem bych si určitě chtěla pořídit, ale určitě v jiné barvě, než v černé.

LadyPapajka  25.06.12 10:20
@blue0015 píše: @LadyPapajka: Taky ráda chodím do sekáčů, ale právě proto, že jsou tam levné věci, často si koupím něco, co mi úplně nesedí, ale říkám si, že do toho třeba zhubnu nebo se to nějak upraví. Takže mám pár věcí, které vím, že bylo zbytečné koupit a radši jsem si měla šetřit na něco jiného. Bylo mi třeba líto tam nechat kašmírový svetřík, i když je mi krátký.
Zaím studuju, takže kostým bych nevyužila. Malé černé taky nemám, ale časem bych si určitě chtěla pořídit, ale určitě v jiné barvě, než v černé.

No já mám kostým od maturity, je to investice, ale rozhodně ho využiju. Chodila jsem v něm na zkoušky na vejšce, na předávání maturitního vysvědčení, na pohovory na brigády.

blue0015
217 příspěvků 25.06.12 10:34

@LadyPapajka: Pravda…možná by bylo lepší sako a kalhoty nebo sukně v jiné barvě, to pak není až tak formální.

pixie
232 příspěvků 25.06.12 10:42

@blue0015 Dopracuješ se tam, neboj:) Jen to chvilku potrvá, taky jsem začínala s jedněmi džínami, dvěma mikinami a několika tričky. Chce to trpělivost a vědět kam směřuješ. A v kabince přemýšlet, jestli je to použitelný k více druhům oblečení.

sarinka.v
423 příspěvků 25.06.12 14:04

Kniha Se šarmem pařížanky má taky dobré tipy na základy šatníku.

blue0015
217 příspěvků 08.07.12 08:02

Ještě bych chtěla říct jednu věc - hodně lidí považuje za základ oblečení v černé a bílé. Tyhle barvy ale sluší jen málo ženám. Já třeba vím, že mi bílá a černá nesluší, místo nich bych jako svoje neutrální barvy vybrala šedou, námořnicky modrou a béžovou. Nelíbí se mi, když se říká, že černá a bílá sluší všem a měly by je nosit všechny ženy.
Všimla jsme si, že i tady na pekle se ozvaly nějaké hlasy proti kombinování hnědé a černé, ale přitom např. ve What not to wear neustále zdůrazňují, že tyhle dvě barvy se mohou kombinovat, protože jsou obě neutrální. Co myslíte?

Sibyla
2639 příspěvků 08.07.12 08:47

Souhlasím: necítíte-li se na černou/bílou, nepořizujte si je. Mně nesedí studená modrá, a před několika lety jsem se přesvědčila, že něco modrého bych měla mít. Koupila jsem - naštěstí levně v sekáči - modrou halenku, a měla jsem ji na sobě jednou. Válí se na dně šuplete. Ale od té doby jsem si oblíbila teplou modrozelenou, kachní modř, tyrkys, a mám několik věcí, které nosím často. Určitě si pořiďte jednobarevné sukně/topy v oblíbených, dobře kombinovatelných barvách. Ohledně hnědé a černé si nejsem jistá: mně se ta kombinace nelíbí, je smutná, ale možná ovšem je. Ano, neutrální - a to je možná kámen úrazu: na elegantním, výstředním outfitu to bude cool, na běžném střihu babské. Ale ovšem, záleží na odstínu. Ne všechno, co je povolené, vám bude slušet. Vyhrajte si s Polyvorem. Já (už jsem s tím trapná) nakupuji na Aukru, což je taky svým způsobem hra: procházím třeba sukně, a která mě zaujme, u té zaškrtnu Sledovat. Pak šaty, trička, doplňky, prostě oč mám zájem. A v Moje Aukro se mi ukáže galerie šatů, zjistím, že jsem zaškrtla třeba tři bílé sukně, tak se k nim vrátím, hm, tahle vypadá dobře, tahle mi asi bude malá, na tuhle přihazují už čtyři, tam mě nejspíš přeplatí… Je to zábava, pěkně se vám ukáže návrh šatníku, a není to drahé. Jen je potřeba se poctivě změřit, sledovat materiál a kvalitu fotografií.
Sarinka: ano, v Se šarmem Pařížanky jsou skvělé tipy a rady - problém je v ceně - za 500 mám několikery šaty - a za tu cenu tam zas tolik textu není. Chodím ji pročítat do knihkupectví a opravdu mě inspiruje.

blue0015
217 příspěvků 08.07.12 13:28

@Sibyl Já zatím nemám moc odvahu nakupovat po internetu, protože nikdy nemůžu vědět, jestli mi určitý střih padne, i když se přeměřím. Kolikrát vidím něco v obchodě, co mi připadá střihově ideální a když se do toho obléknu, je to hrůza.
Zkusím se podívat, jestli tu knihu nemají v knihkupectví, teď taky nejsem při penězích a navíc mám dlouhý seznam jiné literatury, který si chci pořídit :D

hana.alexandra
48 příspěvků 08.07.12 14:45

@blue0015 za prvé musím říct, že vás obdivuji, jdete do toho s rozumem a plným nasazením, a dobře :)
s tou černou máte absolutní pravdu. Já tedy náhodou jsem typ, kterému sluší černá, ale ne všem, co ji nosí sluší. Pokud jste teplý typ, rozhodně jděte do jiných.
znáte Jessicu? http://whatiwore.tumblr.com/ Vydala i knížku, myslím, že i s poštovným mě přišla na míň než Pařížanka. Případně má amazon užitečné náhledy, zrovna tu první kapitolu, tu nejdůležitější, zadarmo ;)
S tou hnědou a černou - traduje se, že se to nemá, ale asi záleží na citu. A jako vždy, je vidět rozdíl, kdy si někdo něco oblékne cíleně a kdy druhý necíleně, protože „co je vám do toho, co já nosím“.
a k diskuzi o sukních - myslím, že přibližně takovýhle střih je většinou nejslušivější. Mám několik takových s tuším šesti díly, ne úplně kolové, spíše do A, od pasu ke kolenům. Já osobně je mám nejradši a podle mě se i nejlíp kombinují (je lehce neoficiální, takže snese i tričko a různé barevně prdlé doplňky). Nejlepší je podle mě ta, která je učitá tak, aby držela v pase a pak tvořila svou siluetu - elegantně překryje tu přirozenou a prodlouží nohy. 

a hlavně hodně štěstí a odvahy! :)

slecnalucka  08.07.12 16:53

Smím se zeptat odkud je ten božský střih? (mimochodem krásná postava!)
Základem šatního by mělo být také spodní prádlo. K něčemu upnutějšímu se hodí bezešvé kalhotky- (obchody se spodním prádlem, ale viděla jsem je také v lindexu, topshopu, myslím i v hm). A samozřejmě dobře padnucí podprsenka černé, tělové a bílé barvy.

blue0015
217 příspěvků 08.07.12 17:06

@hana. alexandra: Děkuju za příspěvek! Jessicu znám, její blog mě napoprvé moc nezaujal, není to úplně můj styl, ale když o tom tak přemýšlím, je tam vlastně hodně dobrých nápadů jak kombinovat barvy a materiály. I když ona je vysoká a štíhlá, tak na ní všechno vypadá dobře :D
Nevím, jestli jdu do toho dobře, ale už mě opravdu nebavilo kupovat si něco, v čem jsem se necítila a nenosila jsem to, nebo si naříkat nad tím, jak nemám co na sebe, tak nad tím teď přemýšlím, abych si ušetřila nervy do budoucna :D
Ta sukně je krásná. Až příště vyrazím do obchodů, určitě budu zkoušet všechny možné střihy, snad narazím i na něco podobnému tomuhle. Snad najdu střih, který mi padne nejlíp.

blue0015
217 příspěvků 08.07.12 17:08

@slecnalucka Na spodním prádle pracuju, už jsem konečně zjistila, jaká je moje správná velikost a jsem z toho nadšená! Ze 75B jsem se dostala na 70D až 75 E :D Ale najít v téhle velikosti hladkou podprsenku pod tričko, to je peklo. Mám jenom krajkovou.

hana.alexandra
48 příspěvků 08.07.12 17:28

@slecnalucka obrázek jsem vzala ilustračně z výsledků Googlu na „sukni do A“, originálně odsud: http://postaramese.blogspot.cz/…do-acka.html, pardon za mystifikaci, moje postava to (bohužel) není :)
@blue0015 jasně, že na to jdete dobře! už jen, že o tom takhle přemýšlíte :)
s podprsenkama mám podobnou zkušenost, z 80B na 75E (tedy, to britské trošku jiné číslování). Je to fakt rozdíl, cítím se líp, i štíhlejší :)

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit