zásilky z US - jak neplatit clo a DPH

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

MP Ava
248 příspěvků 07.01.12 12:22
Ráda bych se zeptala zkušenějších, jakým způsobem se vyhnout placení cla a dph při dovozu ze zemí mimo EU. Nevím, jakým klíčem to vlastně Česká pošta posuzuje (150 euro je hranice, to vím, ale pokud není hodnota zásilky uvedena přímo na ní, tak to jako rozbalují všechno nebo jak?). Objednávám si často z ebay ze všech možných míst a až nyní mi proclili balíček z US se šperky (hodnota 200 usd). Resp. jsem musela zaplatit DPH, clo bylo nula, ale celý se mi to o 1000,– Kč prodražilo, což dost mění „výhodnost“ nákupu. Vzhledem k tomu, jak tragické služby a přístup k zákazníkum Česká pošta předvádí, nemám chuť platit vůbec nic!
Teď si chci objednat kabelku a nevím, jak na to. Žádné firmě, specializující se na hromadný dovoz zboží z US, to svěřovat nechci (nevyjde to tak výhodně). Když mi ji pošle známá z US bez cedulek (třeba jako dar) tak DPH platit nebudu?

Prosím, a moralizování typu, že nemám okrádat stát, mi nepište, na svých daních mu platím tolik, že to pěkný není, a pokud jde o mezinárodní obchod, tak jsem zastánce maximálního ekonomického liberalismu, takže jakékoliv daňové či celní překážky se mi z principu příčí.

Všem ostatním předem děkuji za odpověď!
Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Ani  07.01.12 14:25
Limit je 22 eur (a odpovídající hodnota v dolarech) pro DPH, 150 je pro clo. DPH je mnohem víc než clo.
Je to trošku loterie, hodně projde, občas něco ne. Brát z EU je jistota. Když odjinud, tak pokud můžeš ovlivnit, co napíší do deklarace, tak to je taky možnost. Ale pošta se tím číslem stejně nemusí řídit.
Pokud ti to pošle známá jako dar, tak to musí být doplněné o darovací prohlášení. Taky je tam nějaký limit, ale ten teď z hlavy nevím.

Ameline
95 příspěvků 07.01.12 14:27

DPH se platí od 22 eur. Já se do toho vždy pokouším vejít, i za cenu placení vícerého poštovného. DPH vzal čert, ale ty manipulační poplatky český pošty pro nepražáky a zpoždění 2 měsíce, to je celkem sprostý. Myslím, že i dary a zásilky s podezřele nízkou cenou kontrolují, nevím, jak přesně to funguje. Taky by mě to zajímalo.

Ani  07.01.12 19:23
Kontrolují to dost náhodně. Nic přesného nebo logického zatím není.
Ale nemám tolik zkušeností s oblečením, kupuju hlavně materiál na šperky.

MP _Samantha
79 příspěvků 08.01.12 11:31

Nejhorší je, že člověk se tomu nemusí vyhnout ani tehdy, pokud se do limitu vejde. Dočetla jsem se totiž (v oficiálním textu), že zaměstnanec pošty nebo kdo může vlastně kterýkoliv balík otevřít a pokud se mu deklarovaná cena nezdá, máte smůlu. Takže se vám klidně může stát, že jako blbečci strávíte 2× tolik času u počítače, aby to všechno pěkně vyšlo, aby prodejce balíček dobře označil a nemuseli vám do něj hrabat…a pak stačí jeden hňup se špatnou náladou a pěkně si připlatíte.
Navíc podepisování plné moci na dobu neurčitou a poplatky za vyřízení? To už fakt přestává být vtipné.
Naposled mi takhle zadrželi dárek pro přítele, cena i s poštovným vyšla pod 20 eur, takže není co řešit, že? Boužel. Rozhořčené dopisy nepomohly, i když nakonec uznali, že dph opravdu platit nemusím, 96 Kč za vyřízení, plná moc a několik týdnů zdržení (včetně několika večerů strávených u internetu, kdy jsem zjišťovala, jak že to vlastně funguje a jestli si vůbec můžou dovolit mě takhle otravovat) mě vytočilo do nepříčetna.

MP Ava
248 příspěvků 08.01.12 11:38

Super, takže jsme se všechny shodly, že pošta je tragická instituce, a jak to teda obejít? Potřebuju kabelku, jak jsem psala, takže do 22 eur se to rozhodně nevejde, nespíš ani do 150.

Zireael
83 příspěvků 08.01.12 12:43

Tak si to nech poslat nějakou kurýrní službou, třeba UPS, pokud to teda eshop umožňuje, mívají svoje oddělení, které clo a dph řeší, netrvá jim to tak dlouho a myslím za to není ani příplatek.

Ani  08.01.12 13:54
Avo, odpovědi jsi dostala. Buď darovací prohlášení uvnitř, nebo doufat. Kurýrní služby všechny tyhle věci zvládají rychleji a lépe, tolik se nerejpou v uvedených cenách, ale zase se u nich platí DPH i z poštovného. Které, pokud bys ho neměla vyčíslené na faktuře, se může hodně prodražit. Poplatky za proclení většinou bývají taky. Jen se ty firmy chovají o něco solidněji než pošta.
Spolehlivý obcházecí způsob neexistuje. Pokud máš známou v USA, zkus to darovací prohlášení a tvrzení, že je to z druhé ruky. Ale skočit na to nemusí.

Moir
1800 příspěvků 08.01.12 17:41
Ani ha detto : Avo, odpovědi jsi dostala. Buď darovací prohlášení uvnitř, nebo doufat. Kurýrní služby všechny tyhle věci zvládají rychleji a lépe, tolik se nerejpou v uvedených cenách, ale zase se u nich platí DPH i z poštovného. Které, pokud bys ho neměla vyčíslené na faktuře, se může hodně prodražit. Poplatky za proclení většinou bývají taky. Jen se ty firmy chovají o něco solidněji než pošta.
Spolehlivý obcházecí způsob neexistuje. Pokud máš známou v USA, zkus to darovací prohlášení a tvrzení, že je to z druhé ruky. Ale skočit na to nemusí.

To darovací prohlášení moc neřeší, jen zvýší limit na 45 euro.

kiwi  08.01.12 17:43

Obávám se, že UPS to sice vyřeší rovnou a rychleji, ale automaticky to šoupnou na celnici a poplatky vzápětí příjemci naúčtujou. Těmi se to obejít nedá.Aspoň já jsem takhle platila docela dost za dodání tašky z USA.
Bohužel, je pravda, že záleží na tom jak se poštovní celník vyspí a je jen na něm, co propustí dál…takže je to jen na štěstí.
Ideální by bylo, kdyby to někdo přivezl v rámci své cesty a svých zavazadel, jinak tu 100% jistotu nevidím.

GreatSusan  08.01.12 18:05

Nechat si to od nekoho privezt je asi nejlepsi metoda, ale taky ne uplne jista. Clo se plati i na letisti, pokud zbozi k procleni neprihlasite rovnou, ale zkusite projit a nekdo Vas chyti, tak to plati uz jako pokus o pasovani a je za to pokuta plus doplaceni cla. Kontroly nejsou zdaleka tak zridkave, jak by se mohlo zdat. Z me zkusenosti je kontrola min pravdepodobna, kdyz mate pri zpatecnim letu mezipristani v nejake EU zemi, napr. v Londyne. Priletite proste z Londyna a nikdo se o Vas nestara, pokud priletite primo z JFK, tak se celnici snazi mnohem vic. Co se tyka obchazeni platby pri zasilani postou, myslim, ze se tomu prakticky neda vyhnout.

kiwi  08.01.12 18:16

Celníci se můžou snažit jak diví - já to myslela tak, že (mluvíme-li o tašce) mi nikdo nemůže určovat, kolik kabelek můžu mít v kufru. A třeba jednu ze dvou, ze tří, předat po příletu oprávněné osobě :-) Ale asi by to chtělo aspoň vybalit z originál balíčku, a (dočasně) odstranit visačku, to zas jo.

Ani  08.01.12 19:59

Darovací prohlášení to posouvá na 45, to je fakt :) Ale kolik může stát kabelka z druhé ruky, která se známé nehodí? ;) I když to už je na podobné úrovni jako padělání faktury. To samozřejmě nedoporučuju… netuším, co by se dělo, kdyby na to někdo přišel. Ale slyšela jsem, že to běžně lidi dělaj.

MP Jana
215 příspěvků 09.01.12 08:35

Pošta už taky počítá DPH i z poštovného. A pokud je hodnota bez pošty těsně pod limit, taky máte smůlu, protože ji prostě přičtou.
MOje zkušenost je taková, že v nedoporučených zásilkách se nepitvají, u doporučených si vždy vyžádají doklady, ačkoliv na balíku je uvedená správná hodnota(naposledy 200 dolarů např.) a mají přiloženou fakturu. Navíc třeba ekvivalent EMS byl odeslán 28.11., v ČR 4.12., doručeno 19.12. a obyčejný balík od stejné firmy z 23.12., co nešel přes celnici, došel 2.1.

iron board
72 příspěvků 09.01.12 11:45

Já si nechala poslat kabelku (pominu to, že měla být nová a poslali mi jetou!) Známý, co to posílal, napsal na nějaké prohlášení na balíku, že je used a cenu dal 30 dolarů. Nedoplácela jsem nic.
No, takže jsem ji pak stejně vracela. Prodejce (firma) měl velmi dobré hodnocení. Zas si dlouho nic neobjednám, i kdyby měl prodejce 100% spokojenost.

ifoun
338 příspěvků 09.01.12 15:21

Ono ani napsání nižší ceny nepomůže, jakmile se jim to nebude zdát, tak si vyžádají fakturu, doklad o platbě (výpis z paypalu nebo karty) a je po ptákách. Takže člověk platí clo z ceny zboží, poštovného a pojištění, pokud celkově tento součet překročí 150 eur. DPH se vypočte z ceny zboží, cla a dopravného po EU, pokud není zahrnuto v předchozím) a z celního poplatku.
Celní poplatek Poště je 180 korun (90 korun je poplatek, pokud nakonec DPH neplatíte, ale prostě poplatek tak jako naúčtují, pokud šla zásilka do celního řízení. Pokud ne, tak Pošta nenaúčtuje nic). Dále pokud je vypočteno DPH, tak navíc zaplatíte 22 kč za to, že to DPH a případně clo můžete zaplatit.
Takže jediná možnost je nakupovat v EU, nakupovat pod limit nebo nakupovat přímo v US (nebo přes známé). Obelstit to podle mě nejde, spíš jde o náhodu. Mně došla zásilka v hodnotě 65 USD a neplatila sjem nic, jenže to byla jen obálka s papírkem, že to byl drahý genetický test celníkům nedošlo, vypadalo to jak obyč dopis :-D
Jo a plnou moc sice vyplňuju, ale zároveň vždy připisuju, že platí pouze pro balík číslo blabla.

kiwi  09.01.12 15:34

To by mě zajímalo, jak ze mě dostanou doklad o platbě, jedná-li se o dárek :-)
Sami v tom mají bordel - kvůli pudřence mě tahali po čertech ďáblech, vystála jsem čtyři fronty a zaplatila ten „manipulační poplatek“ … to jsem se tenkrát vypravila až k vedoucímu tý celní pošty, abych mu řekla, co si o nich myslím :-) Za týden mi přifrčel velikej balík (shodou okolností zase s taškou), a normální poštou, beze vší buzerace. Tak buď si mě pamatovali :-), nebo sami vědí prd.
Ale chystám se je zas otestovat - ani mě nenapadne kupovat místní předražený krámy, jenom abych vyhověla EU.

ifoun
338 příspěvků 09.01.12 15:43

To kiwi: pokud jde o dárek, tak nepůjde z firemní adresy, takže tam to nejspíš nechtějí. Ale nevím, nikdy jsem si nenechala nic přeposílat soukromou osobou.
A tašku jste si nechala poslat obyčejným „dopisem“, pak ji neclili? Hmm, s mojí smůlou by šli i po obyčejné zásilce nebo by mi ji někdo ukradl:( Už mi jednou ukradli cestou balík v hodnotě skoro 4000, byl obyčejným nepojištěným balíkem. A to se na shipitu chlubili, že se jim nikdy žádný takový neztratil. Tak buď kecali, nebo jsem byla první :(
Zatím to řeším tak, že se snažím vyštrachat nízkou cenu v EU.

kiwi  09.01.12 16:11

Ne, šla jako balík, snad pojištěnej a s číslem - proto mi bylo tak divný, že to prošlo normálně. Je to holt kus od kusu, žádnej systém.

Numbie
2 příspěvky 19.12.12 20:12

Mno já nevím jestli je to moje štěstí na jejich neznalost, ale pomohlo mi se osvobodit od DPH, když jsem měla slevu v podobě „Store Credit“- to cenu zboží zlevnilo a vešlo se pod 22 euro a nemusela jsem nic platit. Člověk by měl platit DPH z toho, co zaplatil a ne z původní hodnoty zboží ne? Doufám, že jo, protože mám na celním úřadě balíček za 90 dolarů a z těch by se mi DPH opravdu prodražilo :D

docdan
2 příspěvky 13.05.13 20:42

Ovšem největší sranda je, že vám to krom toho otevření mohou i zabavit. Třeba hodinky které koupíte na ebay kde se prodejce dušuje pravostí, po otevření někdo prohlasí podezřelé jako padělek a pak nějakej jejich odborník prohlásí, že jsou padělak a vaše peníze jsou v háji. A to mohou být a nemusí být padělek.
A nebo když zboží zaplatíte DPH a CLO, po rozbalení zjistíte, že vám omylem poslali něco jiného. pošlete to zpět. Při zpětné zásilce platíte vše znova i když jim máváte průvodkou k zásilce, kterou jste posílali zpět a potvrzením prodejce.
Paní vám akorát řekne „Takových potvrzení si můžu napsat…“

bassetlady
48 příspěvků 13.05.13 20:50

Na ebay se mi osvědčilo nechat na to napsat gift nebo sample a nikdy jsem nic neplatila, ale asi je to o náladě na celnici.

docdan
2 příspěvky 13.05.13 20:56

Já se nebráním tomu zaplatit DPH a CLO- i když co se týče třeba použitých hodinek tak DPH placeno při koupi a vy platíte znova, ale štve mě jak se tam chovají. Samozřejmě když budu chtít tak bych ty doklady jistě uměl zfalšovat, ale co můžu dělat když zboží zabaví jako padělek?

Zuzulli
703 příspěvků 10.07.13 13:19

Zdravím všechny, prosím o radu. Už po několikáté jsem si objednávala zboží z cosmetic-love.com. Nikdy jsem s tím neměla problém, hlídala jsem si limit 22 eur a zboží vždy přislo bez problémů až ke mně domů. Tentokrát jsem objednala krém za 15 dolarů, ale oni na krabičku udali hodnotu dvojnásobnou tj.30 (23,33 eur), takže se balíček zasekl na celní správě.

Mám tedy poslat poště onu plnou moc a potvrzení od prodejce i z pay-pal, že zboží nemá onu udanou hodnotu na balíčku a tudíž se nic neplatí? I když je na balíčku zaškrtnuto, že se jedná o gift?

Předem děkuji za odpověď, řeším to poprvé.

Moir
1800 příspěvků 10.07.13 15:41

@Zuzulli pošlete doklad o platbě, fakturu/potvrzení obchodu + vysvětlující dopis, já takhle z celníků „vymlátila“ téměř po roce zpět asi 500 Kč, které po mne chtěli kvůli zmatkáři v eshopu v Americe, respektive, odvolala jsem se hned a peníze přišly po nějakých 9 měsících

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit