Zaujímavosti o móde

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

barvinok
356 příspěvků 06.08.16 11:37
Zaujímavosti o móde

Rozhodla som sa založiť diskusiu na tému rôznych zaujímavostí o móde, keďže nič podobné sa zatiaľ na pekle nevyskytuje. Sem-tam sa objaví nejaká zaujímavá perlička, a to je všetko.

Pripadá mi, že by to mohlo byť zaujímavé čítanie, keby ste sa podelili o rôzne zaujímavosti zo sveta módy a obliekania, čo ste kde čítali a počuli.

Napadlo mi to, keď som písala komentár k článku o svadobných šatách - o tom, ako to s bielymi svadobnými šatami nie je tak, ako sa zdá. Nešlo veru o žiaden symbol čistoty ani nevinnosti. Biele šaty znamenali výlučne symbol bohatstva. Prečo? Pretože ľudia v minulosti si nemohli dovoliť biele šaty, keďže by sa veľmi rýchlo zašpinili. Biely odev teda symbolizoval postavenie nevesty - „som taká bohatá, že si môžem dovoliť mať biele šaty, ktoré zašpiním, a už nikdy neoblečiem“.

Naopak sa môže zdať divné, že biele oblečenie nosili vždy deti, a napríklad zdravotné sestry - teda tí, ktorí sa najrýchlejšie zašpinili. To bolo naopak preto, že sa rátalo s veľkou špinou, a biele oblečenie bolo možné vyčistiť najlepšie, lebo sa dalo znova a znova surovo vybieliť :) (čo so svadobnými šatami asi možné nebolo).

Reakce:

barvinok

A ak by vás zaujímalo, ako sa šírili módne trendy predtým, než existovali módne časopisy?
Bohaté panie chceli byť oblečené podľa najnovšej módy presne ako dnes :)
A na to slúžili až do osemnásteho storočia bábiky, takzvané pandory. Boli to veľké bábiky vyrobené z drôtov (aby bolo jasné, že sa nejednalo o detské hračky), ktoré mali dôkladne namaľované tváričky, a vlasy upravené podľa najnovšej módy. Krajčíri im ušili šaty podľa najnovších trendoch, a potom ich vystavovali vo výkladoch salónov, a ukazovali po celej krajine. Tieto bábiky boli práve také veľké, aby sa mohli prenášať aj do vzdialenejších miest (hlavne z Paríža) - a dokonca aj počas vojny, napríklad medzi Anglickom a Francúzskom, mali tieto bábiky špeciálnu imunitu, a mohli byť prenášané cez hranice, aj keď bol inak zahraničný obchod medzi oboma krajinami celkom pozastavený.

barvinok

A ešte jedna známejšia vec - prečo majú na košeliach muži a ženy gombíky na opačných stranách? Čítala som o tom veľa teórií. Väčšinou sa zhodujú v tom, že muži obyčajne bojovali, a teda držali zbraň, pravou rukou, preto mali aj oblečenie chránené smerom od protivníka (sprava doľava). A taktiež sa obliekali sami.
Na rozdiel od mužov, ženy obyčajne obliekali služobníctvo - tí boli tiež väčšinou praváci, takže sa im lepšie manávrovalo s oblečením, keď malo gombíky na ľavej strane.
Iné teórie zas hovoria, že ženy jazdievali na koni v ženskom sedle otočené napravo, takže keď mali gombíky na ľavej strane, vietor im neprefukoval pod oblečenie.
A v neposlednom rade - ženy obyčajne držali dieťa na ľavej strane, aby mali pravú, dominantnú ruku voľnú, takže sa im jednoduchšie rozopínalo oblečenie napríklad na kojenie.

rusalienka
6 příspěvků 18.08.16 17:10

@barvinok Jej, ja mám slabosť na také historické perličky. čo sa mne najviac páči, je asi to, ako vznikli plavky bikini, tak dostali meno podla ostrovčeka Bikini. Na tom ostrove sa konali jadrové skúšky. Tvorca týchto plaviek ich tak nazval preto, lebo čakal, že spôsobia medzi verejnosťou taký šok, ako výbuch atómovej bomby :)

MP blanka
234 příspěvků 19.08.16 23:16

Mne sa páči výrok madam Rose Bertin, krajčírky / nielen / Márie Antoinety. Tá už koncom 18 storočia povedala „ nič nové, všetko tu už bolo “. Nesmieme ju brať až tak doslova, samozrejme, že sa móda menila, ale len si spomeňte, koľko detailov, či konkrétnych strihov, modelov, atď. zo súčasnosti si pamätáme z nie až tak vzdialenej minulosti. Moja poznámka k tomu by potom bola, že nič sa nemá opisovať doslova.

Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit