zcela prozaicke prani:)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

MP T.
8 příspěvků 25.11.11 13:34
Mile damy,
velmi nedavno jsem se zacala potykat s netusenymi nastrahami vlastni domacnosti. Rada bych se vyptala predevsim vas zkusenejsich:

1. Jak perete jemne pradlo tak, aby vydrzelo (dlouho pekne)? (hl. podprsenky, puncochace, svetriky; mam i neco z polyesteroveho vlakna, co vypada jako saten(??))

2. Davate neco do skrini, aby obleceni vonelo? Co? (kdoule, pytlicky s bylinkami…)

3. Obleceni z fleecu a ostatnich umelin po vyprani a uschnuti smrdi. Nechapu, jak to, davam i avivaz. Mate s tim zkusenost?

Dekuju!
Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

GreatSusan  25.11.11 15:12

Pradlo, puncochace, jemnejsi svrsky a pod. davam do pracky v takovych ochrannych pytlikach, nechaji se koupit v obchodech s pradlem, obcas v Tchibu. Do skrini nic vonaveho nedavam, do vetsich kusu obleceni, ktere casto nenosim(e), vesim papiry proti molum (z DM, bez zapachu). Fleecova bunda po vyprani smrdela jen jednou, a to kdyz jsem ji nechala schnout ve vlhke mistnosti - takze schla dost dlouho. Kdyz ji necham uschnout na cerstvem vzduchu nebo vetrane mistnosti, tak nesmrdi.

GreatSusan  25.11.11 15:13

Samozrejme plus pasujici praci prostredky a program pracky…

iron board
72 příspěvků 25.11.11 15:25

Podprsenky teda peru jen ručně a bez aviváže, aby nepovolily. Na ovonění věcí mám mýdlo z L`Occitane, tuším pivoňkové nebo růžové, do té vůně jsem se úplně zamilovala, přesně taková prádlová:-) Vesměs všechny svetry mám s nějakým podílem vlny nebo kašmíru, takže taky jen v ruce.

DanielaS
4599 příspěvků 25.11.11 15:33

Ja ve skrinich s oblecenim skladuju zasobni baleni prasku na prani. Provoni, moli tam nenalezou a nemusim kupovat extra produkt.

DanielaS
4599 příspěvků 25.11.11 15:34

Podprsenky peru v pracce v ochrannych saccich (ze starych povlaku na polstare), nemam tak choulostive kousky a prat raminka v ruce me jde na nervy. Puncochy a puncochace taky v saccich.
Problem s mikinama nemam.

DanielaS
4599 příspěvků 25.11.11 15:35

Jo a svetry susit vodorovne!

Emily.V
67 příspěvků 25.11.11 15:35
Ad 1. Jemné prádlo vždy v ruce v tekutém mýdle případně ve speciálním gelu na praní vlny, je-li to třeba. Podrobný návod na správně praní podprsenky například zde: http://www.spravnapodprsenka.cz/…-podprsenky/ (sama nemám tolik jemného prádla, aby mi jeho ruční praní zabíralo tolik času, navíc je škoda plýtvat energií a vodou na praní poloprázdné pračky)

Ad 2. Jednu dobu jsem mezi oblečení schovávala vonné tyčinky, ale ne každému se taková vůně líbí a navíc ji oblečení moc „nechytalo“. Takže to vlastně nedoporučuji. V současnosti do skříně sice dávám přípravek proti molům s vůní, ale oblečení tu vůni taktéž moc nechytá.

kolasice
138 příspěvků 25.11.11 18:09

1. v pračce v sáčcích (povlaky jsou dobrý nápad, děkuji za tip), prostředek na jemné/vlnu.
2. voňavého do skříně nic nedávám, resp. mýdla i pytlíky s bylinkami vždyd rychle vyčichnou.
3. možná změna pracího programu? někdy mi takhle zasmrádnou ponožky na doma (takovéty chlupaté teploučké), když je přidám ke svetrům a je vlhčí vzduch. když je ale nastavím normální program, jsou vždycky v pohodě. (asi jak se dlouho nenamáčí).

monicka
565 příspěvků 25.11.11 18:12

1. Prádlo peru buď v ruce, nebo když nemám čas nebo jsem moc líná, tak v sáčcích na prádlo.
2. Babička do skříní a prádelníků dáva levanduli, ale ta docela rychle vyčichne. Já si obvykle nakoupím voňavá mýdla. Třeba v Lushi mají krásně voňavá - a vydrží vonět docela dlouho.

MP T.
8 příspěvků 25.11.11 21:26

Skvele, dekuju moc vsem! Sacky, levandule i mydla jsou dobry napad… prat v ruce se mi moc nechce, ale asi se neda nic delat:)

MP Ava
248 příspěvků 25.11.11 21:45
Ten zápach prádla bude z toho, že jste ho buď nechala dlouho v pračce nevytažené nebo příliš dlouho schnulo (vlhký vzduch v mísnosti apod.) - to dřív zasmrádne než uschne. Nevyvětrá se to, musíte to vyprat znovu.
Aby Vám prádlo víc vonělo, tak dávejte aviváž až na konec praní a hned po uschnutí ho ukliďte do skříně. A používejte spíš dražší aviváže, mně vyhovuje žlutý Silan. Samozřejmě, pokud Vám nevadí chemie.
Malý tip s pracím práškem: pokud Vám při vysávání trochu smrdí vysavač, tak začněte tím, že na zem vysypete trochu prášku a vysajete ho. V tom teple se jako by rozvoní a přeije ten zápach.

seznam.mih  25.11.11 22:32

Já teda obecně moc nechápu smysl těch sáčků na jemné prádlo? u podprsenek bych to ještě pochopila, protože přece jen háčky můžou poškodit tkaninu. Ale proč na silonky? jak může buben poškodit silonky a punčochy?
A když sme u toho praní … Jak to děláte s ponožkama, které jsou hodně špinavé od potu a špíny? Protože si peru jen pro sebe, tak ponožkama pračku moc nezaplním.
Jinak k tématu:

1. vyberu vhodnej program na pračce, nastavím malou teplotu vody a aby to tolik neždímalo.
  2. já nedávám, ale spolubydlící dává do svých věcí takový mejdlíčka s vůní vypraného prádla :)
  3. nemám zkušenost.

kiwi  25.11.11 23:15

1. vyperu ve vhodném programu, t.j. „ruční praní“, „vlna“ apod. K bílému/smeta­novému prádlu nedávám aviváž, a většinou místo prášku použiju nastrouhanou Lanzu
2. mezi prádlem skladuju zásoby mýdla - ráda nakupuju marseillské (s tymiánovým mě rodina vyhodila, naopak konvalinkové kvituje s povděkem) a ta italská, k dostání i u nás (nejrůznější květinové a krajové „příchutě“, jako třeba Toscana…velká kostka). Pokud je slušná sklizeň :-), doplňuju levandulí
3. fleece a podobné materiály mi nesmrdí (to slyším poprvé), naopak si dávám pozor, abych to nepřehnala s aviváží - ta v nich drží jak zjednaná.

Beru
34 příspěvků 26.11.11 00:20

seznam.mih, já sáčky na silonky používám, protože se můžou poškodit např. o zip nebo jiné části oblečení prané s nimi a taky - pokud sáček nepoužiju - doslova obmotají věchno ostatní a zbytečně se tak namáhají a vytahují.
Ponožky já peru normálně s ostatním prádlem, pokud by byly hodně špinavé, propláchla bych v ruce vodou před praním.

MP Cotton
17 příspěvků 26.11.11 08:49

Prádlo, na kterém mi záleží (svetřík s kašmírem, drahé podprsenky) peru v ruce (woolit nebo tak něco). Na kterém mi ukrutně záleží, peru v šamponu na vlasy. Naopak vlněný svetr, když se dá do pračky na program s 40 stupni a vypne se odstřeďování, se vypere lépe než v ruce a není s tím ten opruz a nic se tomu nikdy nestalo (pak sušit vodorovně). Čistý kašmír a hedvábí samozřejmě vždy v ruce.
Místo aviváže (když už vůbec něco), tak ocet. If je v prádle elestan, AVIVÁŽ BY SE VŮBEC NEMĚLA POUŽÍVAT!. Kontraproduktivní k elastičnosti.
Mimochodem k octu - úžasná věc, třeba octovou vodou umýt kachličky, skvěle se to leskne, + ocet používám do myčky na nádobí místo té oplachové aviváže, či jak se tomu říká - naprostá spokojenost! A nemám pocít, že na talířích jím zbytky bůhvíjaké chemikálie.
Samozřejmě s octem opatrně na choulostivé barevné prádlo.
Skvělá jsou strouhaná mýdla - Lanza či marseilské mýdlo - to lze koupit i tekuté, prádlo po tom není tak tvrdé jako po standardním Persilu/Arielu. Myslím, že Persil je jeden z mála prášků, který obsahuje minimu fosfátů.
Ponožky od bahna holt nedřív natáhnu na ruce, namydlím a propláchnu a pak frknu do pračky.
Skoro vše peru na 40 a nemám problém.
Vždycky zapínám fci máchání navíc.
Na dětské prádlo se mi osvědčila Lovella.
Peru ráda a u žehlení poslouchám Toulky českou minulostí nebo přednášky z astrofyziky - obé mohu taky doporučit :-)
Taž praní zdar!

oskarina
266 příspěvků 27.11.11 12:13

Já používám u špinavého prádla metodu, kterou my, starší, používaly při praní špinavých plen:-)
Prádlo, zde špinavé fusekle či jiné věci, dám do kýble, ve kterém je vlahá voda a NAmo. Nechám hodinku, pak zvonem na WC prádlo prohnětu (tento zvon dnes prakticky neslouží původnímu účelu, a kdyby, je omyvatelný..). Vodu vyleju, dopustím a ještě jednou prorumpluji. Pak mokré prádlo dávám do pračky, většina špíny je pryč a přitom jsem na to nemusela moc šahat:-). Takové prádlo, např. pracovní oděvy pak mohu dát k běžnému prádlu bez obav.
Taky souhlasím, zasmrádlé prádlo nelze vyvětrat, musí se vyprat znovu, najdi si místo v bytě, kde můžeš takové kousky sušit, např. nechat vykapat nad vanou a pak pověsit na ramínko do prostoru tak, aby schlo a šel k němu vzduch (pokud tedy nemáš balkón, zahradu nebo sušárnu).

DanielaS
4599 příspěvků 28.11.11 09:33

Puncochy davam do sacku, protoze jsem jedina zena v domacnosti a zas tolik jich nenashromazdim, takze je peru s ostatnim oblecenim, o ktere se muzou zatrhnout. Navic pri odstredovani vytvori dokonale do sebe zamotanou kouli a kdo to ma rozmotavat.
Octu na barevne pradlo bych se nebala, naopak, pridavam ho do bubnu pracky, pokud poprve peru nove barevne obleceni, kvuli ustaleni.

kurzatko
230 příspěvků 28.11.11 14:08

Podprsenky peru jedině v ruce, krajkové kalhotky taky, protože v pračce se mi zdá, že se nikdy nevyperou mechanicky dostatečně dobře. Jinak punčocháče a svetry peru v pračce s programem na vlnu a Perwollem. Určitě bych jemné prádlo neprala v nějakých těch běžných prášcích, jsou docela agresivní… S tímhle mým postupem mi punčocháče vydrží i několik let (než je úplně odrbu).

Lachenauerin
544 příspěvků 04.12.11 21:03

1. Jsem na údržbu oblečení hodně ujetá, takže než jsme si pořídili novou sofistikovanou pračku, prala jsem v ruce nejen poprsenky apod., ale většinu oblečení, v němž chodím mezi lidi, tj. vršky, sukně, jemnější letní kalhoty atd. Dnes máme pračku s programem „ruční praní“, tam dám skoro všechno na 30°C a odstředění 800 ot/min. Jemné, tenké věci, které by se mohly deformovat, jakož i svetry, ale i některé sukně, suším zásadně ve vodorovné poloze, srovnané švy, dolní i horní okraje. Někomu se to může zdát přehnané, ale oblečení mi pak opravdu vydrží dlouho pěkné i přes časté praní. Aviváž jsem na toto prádlo přestala dávat úplně.
2. Vonidla nedávám.
3. Zápach při schnutí jsem nějak nezaznamenala.
Ještě bych rozšířila téma na čištění v čistírně: Dodržujete pokyny na cedulkách? Dáváte čistit, když cedulka praní „zakazuje“? Dokáže vás zákaz praní případně odradit od koupě některého oblečení?
Já osobně tu čistírnu dodržuju, ale snesu ji pouze u věcí, které nenosím denně nebo se neperou po každém či každém druhém nošení. Takže kabát, trenčkot nebo bundu, která se musí čistit, si klidně koupím a do té čistírny s tím chodím, jsem ochotná to dělat i třeba s vyloženě večerními oděvy, ale když se mi líbí sukně na běžné nošení a nesmí se prát, radši ji oželím.

Katy
91 příspěvků 04.12.11 22:00
Lachenauerin: věci na běžné nošení, které se nesmí prát, bych si nekoupila.
jinak se přidávám ke kolegyním výše co se týče síťky na praní - dávám do ní punčocháče, podprsenky nebo pleteniny, a pak to hodím do bubnu k ostatním věcem. peru tak jednou za týden, jsme doma dva, takže tam fouknu všechno najednou a na 40°, krátký prací program stačí. aviváž nepoužívám. v ruce peru jen opravdu jemné nebo mě velmi milé věci, popřípadě strakaté spoďáry, kterých mám pár kousků a nemám pračku barevného prádla.

kurzatko
230 příspěvků 05.12.11 12:05

K čistírnám: Čistit nenechávám nic, mám doma vlněný, pletený kabátek od Nextu (ze sekáče), na kterém je pokyn k čištění, peru ho normálně jako vlnu na jemný program s jemným práškem a nic se mu neděje. Nic choulostivějšího, než vlnu, vlastně nenosím, takže peru všechno. Důležité je myslím jemné ždímání (třeba vymačkat vodu do ručníku) a sušení naplocho.

Pavel
106 příspěvků 06.12.11 09:18

Damy, dovolim si vas pozadat o radu. Koupil jsem si sportovni bavlnene sako v Tatuumu. Cekal jsem, ze jako bavlnene ho budu moci prat v pracce, bohuzel cedulka tomu dava zakaz. Co si o tom myslite, muzu to risknout nebo mam dodrzovat pokyny?

rafej
16 příspěvků 07.12.11 20:10

Důvod, proč saka a kabáty z bavlny, vlny a podobných materiálů mají často zakázáno praní je ten, že se vrchní látka může srazit a podšívka ne nebo v jiném poměru. Pak by se mohly vytvořit záhyby, které jsou neodstranitelné. Takže záleží na materiálu a vypodšívkování.
Pro Pavla: Pokud má vaše sako podšívku, tak bych je raději dala vyčistit. Pokud podšívku nemá, tak ho můžete vyprat.

Pavel
106 příspěvků 07.12.11 20:51

Dekuju vam za odpoved. Sako ma podsivku z acetatu, takze ho budu setrit a az to bude nutne, odnesu do cistirny. Mimochodem bezpodsivkove sako jsem vlastne jeste nevidel, to by se urcite hodilo na leto - kdyby mel nekdo tip, kde se takove da sehnat, tak napiste.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit