Zdravé přibírání?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

valča123
4 příspěvky 06.07.16 16:17
Zdravé přibírání?

Ahoj chtěla bych se zeptat na dvě otázky s kterýma si nevim rady:/ je mi 13let, 173cm,45,5kg 1) Byla jsem u doktorky která mi řekla že musím už jíst 5krat denne a musím aspoň do října to vytáhnout na těch 49kg. Musim si zapisovat do bloku všechno co jsem snědla. Ja si to ještě zapisuju do kalorickychta­bulek.cz vim že sem mála a že bych to ted neměla vůbec řešit, ale musím

Příspěvek upraven 08.07.16 v 14:36

Reakce:

continuity
5851 příspěvků 06.07.16 21:36

To je zas pediatr k pohledani. nevyrostla jsi hodne ted nekdy?

czDanda
313 příspěvků 07.07.16 06:17

Valinko, buď hodná a poslouchej Mudru. Mentální anorexie je pěkná sfiňa, spousta modelín by mohla vyprávět.

Bowle  07.07.16 16:31

@czDanda to, že je někdo hubený, ještě neznamená, že má mentální anorexii. pokud jsem četla dobře, tak ani valča to v příspěvku nezmínila.

czDanda
313 příspěvků 07.07.16 17:59

Nemyslím si, že má anorexii, ale souhlasím s dr., že aspoň 49 kg by bylo ideálních.
Valča by i tak byla štíhlounká a rodiče ani odborníci by neměli strach o její zdraví.
/Dcery mých dvou kamarádek se přibližně v tomto věku s anorexií potýkaly, bylo to nehezké období./ :-(

Lola  07.07.16 18:20

@valča123 Byla jsem v úplně stejné situaci jako ty, dokonce ve stejném věku, takže tě opravdu upřímně chápu. Měla jsem taky nařízeno přibrat, jinak mi hrozili ozdravovnou. Žrala jsem s odpuštěním jako prokopnutá a nestalo se vůbec nic, vzhled oteklých nití máme prostě v rodině. Jediným výsledkem byl můj šílený stres nad tím, že pokud nepřiberu, tak mě zavřou do nějaké nevábné léčebny.

Jestli nejsi nějak nemocná (a to je úkol lékaře, aby to určil) a nepotřebuješ speciální výživu nebo léčbu, jez hlavně zdravě: bílé maso, mléko a mléčné výrobky, hodně zeleniny, ovoce, luštěniny, pečivo hlavně celozrnné, a jako bonus můžeš brát to, že si díky své hubenosti můžeš bez výčitek dopřát i sladkosti a smetanové jogurty. Informací o správné výživě dospívajících se dá najít na internetu hodně, hledej hlavně ty, co píšou lékaři a nutriční terapeuti.

Pokud tě to hodně trápí, nebo si nejsi jistá, požádej rodiče, ať s tebou zajdou na konzultaci ještě k jinému lékaři, třeba i do dietologické poradny: tam se radí nejen s hubnutím, ale se správnou výživou obecně. Nastavení správného výživového režimu bez stresu z nějakého biče je myslím to, co nejvíc potřebuješ, takže tuto poslední variantu ti doporučuji jako hlavní.

isko
511 příspěvků 07.07.16 20:15

Červené maso taky!

Lola  07.07.16 20:23

@isko Ano, to je pravda, libové červené maso je taky vhodné. To je holt ta naučená mantra z osvěty u incipientních diabetiků a hypertoniků s nadváhou. :)

Bacteria
393 příspěvků 08.07.16 20:51

Netrap se tím. Pokud ti neřekla doktorka, že jsi nějak nemocná a tvůj problém je „pouze“ podváha, tak se svět nezboří. Pokud se cítíš dobře, máš dostatek energie celý den, netrápí tě například lámání nehtů, padání vlasů a podobně a máš normálně menstruaci, tak jsi prostě jen štíhlá. Znepokojená bych byla až ve chvíli, kdy bys naopak hubla, ale pokud jen přibíráš pomaleji, tak se tím nezalamuj. Měj radost, že se nemusíš nikterak omezovat. Jez hlavně pestře, často a dost. Užívej si to, dokud můžeš ochutnávat všechny chutě světa a každý den objevit něco nového :-D. Ve tvém věku by to bylo spíš divné, kdybys při takové výšce měla najednou i víc kilo. Čas a hormony se postarají o zbytek, začneš se zakulacovat tam, kde je to žádoucí a zdravé a doženeš to.
Hlavně to nedoháněj sladkostmi, polotovary, smaženým…
Taky jsem ve tvém věku doktorům „nepasovala do tabulek“, debilní kecy o anorexii jsem si taky vyslechla od všeznalých žen, které to měly v rodině a nakonec jsem prostě dospěla a mám normální postavu.
Pokud už se zajímáš o složení potravin, víc než na počet kalorií bych se zaměřila na obsah vitamínů a minerálů, hlavně ať je ve tvé stravě zastoupeno vše.

viktorka_od splavu
7438 příspěvků 08.07.16 20:57

K tématu bych jen chtěla říct, že mám známou, která na celoživotní podváhu hřeší opravdovým přecpáváním sladkostmi, dokáže sníst i takové ty nehorázně přeslazené arabské a má i nějaké zdravotní problémy, nemůžu tvrdit že právě jen z toho, ale dost možná jo. takže před přístupem - potřebuju přibrat, tak si přidám pár zákusků - fakt varuju, to není dobrá cesta.

Lola  08.07.16 23:00

Chtěla bych podpořit @Bacteria a @viktorka_od splavu, mají naprostou pravdu. Jenom drobnost: je klidně možné, že Valča ještě menstruaci nemá, protože kvůli minimu tuku v těle je i málo steroidů atd… atd…, však víme. Ale i to dožene, pokud je jinak zdravá. Já jsem začala menstruovat až v patnácti, a teprve v šestnácti se mi zakulatil zadek a najela jsem na normální ženský režim. V době mé puberty se o anorexii tak nemluvilo, ale hovadských keců o tasemnici jsem si vyslechla ad nauseam.
Dřív jsem z toho měla mindrák, ale teď děkuji za ten boží dar, že i když se o dovolené a o vánocích utrhnu ze řetězu a zbodnu na co přijdu, znamená to max 2 kila navíc, které po návratu do běžného procesu odejdou samy.
Držím palce, ať se tím moc nestresuješ, jez hlavně zdravě a pak všechno dobře dopadne úplně samo.

isko
511 příspěvků 09.07.16 01:13

@Lola
Já jsem dřív jedla spíše vegetariánsky plus bílé maso a po několika odběrech, kdy se mi opakovaně objevil nedostatek červených krvinek, jsem se poučila… Čili mám to ze zkušenosti.

Bacteria
393 příspěvků 09.07.16 07:57

@Lola to se máte, že Vám ta štíhlost vydržela. Mně v 15 na mém neduživém tělíčku vyrostla ohromná prsa. Kecy moudrých žen o anorexii ustaly a nastoupily kecy „moudrých“ mužů, a ty měly teprve grády.
Během vysoké jsem to dohnala i na zbytku těla a nyní mám sice normální hmotnost, ale působím jako holka „krev a mlíko“. A hlídat v jídle se tedy musím. Postavu již vyzáblou nemám, ale apetit zůstal.

Takže z mé zkušenosti určitě bych poradila, že dokud to jde, je dobré si navyknout na zdravou stravu a ochutnat toho co nejvíce a rozšířit si obzory. Ve věku, kdy už není hezká postava zadarmo, člověk jako když najde schopnost dobře se najíst a zároveň zdravě. Je velice snadné sklouznout do toho, že když jsem hubená, můžu jíst mastná a sladká nezdravá jídla. Potom člověk nabere a návyky se těžko lámou.

candance  09.07.16 09:17

Slecne je 13, ale za nejaky cas by mohla zacit posilovat a vytvorily by se ji svaly a vypadala by lip. Mam dve zname, kost a kuze - zacaly posilovat pod dohledem (plus jidelnicek) a vypadaji fakt dobre. Ale jedne je 15 a druhe 30.

kobylkalucni
70 příspěvků 26.07.16 16:53

A já fakt nevím co doktorka řeší… Jo, jsi sice vysoká a štíhlá, ale je ti 13 let, pravá puberta a zakulacování přijdou později. Každý je jiný, někdo má silnou konstituci, jiný je drobný. Pokud se cítíš zdravě, nejsi unavená, nechvěješ se zimou, pak se na nějaké řeči doktorky a číslo na váze vykvákni. Samozřejmě je fajn jíst zdravě ( tzn. všeho s mírou, nezapomenout na bílkoviny ) a cvičit, ale je hovadina jet podle nějakých tabulek či nedejbože BMI ( která má jakous takous váhu až pro dospělé lidi ). Já jsem sice o kus menší ( 164 cm ), ale ve tvém věku jsem určitě ani těch 45 kg neměla. Teď (dneska - hehe ) je mi 26 let, mám dvě děti. Před nimi jsem se držela kolem 48 kg - to mi bylo asi 20 let, ( mimochodem při těhotenství s prvním dítětem jsem v devátém měsíci vážila 55 kg ), nyní se pohybuju kolem 49-51 kg. Podle mě patříš právě mezi to 1% lidí, kteří mají vysokou štíhlou postavu od přírody, stejně jako modelky. Blok bych si vypsala naráz v čekárně před další kontrolou a u doktora odkývat vše co řekne. Jo a anorexii jsem fakt nikdy v životě neměla. Ber to pozitivně, ve výprodejích zbydou ty XS, které nikdo jiný neobleče ;-)

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit