Zdvořilost v SMS a e-mailech

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Alterations
533 příspěvků 29.12.13 11:00
Zdvořilost v SMS a E-mailech.

Byla jsem celkem agresivně obviněna, že v SMS nezdravím. Jak to vlastně má v SMS a E- mailech správně vypadat? Je správné se oslovovat a loučit jako dříve v dopisech? Je správné začínat tyto písemné projevy pozdravem Dobrý den? Asi to sem moc nepatří, ale když vás někdo takto obviní, peklo to je.

Reakce:

meejja
387 příspěvků 29.12.13 11:03

V první SMS v rámci konverzace zdravím vždy, dtto v emailu, ale rozhodně nepíšu kamarádce „Dobrý den“, Ahoj nebo Čau postačí.

stricc  29.12.13 11:41

V mailu zdravím nebo ne, podle toho komu píšu a v jakému duchu obvykle komunikujeme. V sms jen v případě, když tu první posílám já, ale tomu se snažím maximálně vyhnout. Čím kratší sms, tím pro mě lepší, nerada je píšu. Když někdo touží po konverzaci se vší obřadností, ať mi napíše po skype nebo nějakým jiným kecátku

andano
577 příspěvků 29.12.13 12:05

@stricc v emailech zdravím, děkuji a loučím se, v sms se snažím v duchu formy o maximum stručnosti, protože „prosím“ obvykle vynechat neumím a nechci, začínám často směrem k cizím lidem místo „Dobrý den“ slovy „Prosím o poslání…“ nebo „prosím, omluvte mě, 10 minut zpoždění…“
Pokud Vám někdo vyčítá nedostatek formálnosti v smskách, řekla bych, že problém je spíše na jeho straně… sms jako formát k tomu asi není primárně určen.
No nevím, ráda se tu taky nechám poučit.

Xennie
186 příspěvků 29.12.13 12:05

V sms i e-mailech vždy zdravím, nikdy by mě nenapadlo jen tak něco vybafnout.

Lettie
426 příspěvků 29.12.13 12:22

Zdravim, prosim i dekuji vzdy v SMS, prijde mi to samozrejme. Snazim se v textu o strucnost, ale bez pozdravu by mi to neslo.

stricc  29.12.13 12:33

@andano tak nějak. Například když mi přijde sms „dobrý den, posíláme překlad…“, odpovídám „děkuji“ + co s tím hodlám dělat. Když mi přijde „ahoj, v kolik budeš doma?“ odpovídám časovým údajem a tečka. Podle mě je to formátu a situaci přiměřené.
Hehe, ale zato jsem si z komunikace s zákazníky zvykla na závěr jakékoliv telefonické konverzace každému při loučení děkovat, takže když mi třeba volá matka a ptá se na nějakou ptákovinu, tak na závěr říkám „děkuji, ahoj“. Prostě si nemůžu pomoct :-)

Giulietta  29.12.13 12:39

Ja v sms nezdravím. Prosím len ak je to sms kde niečo od niekoho chcem a je to od neho láskavosť ak mi to dá. A ďakujem len ak mi tou sms poskytol službu. Ja sms píšem vo vetách holých, oznamovacích a opytovacích. Keby to mala byť sms na vetu rozvitú, tak zatelefonujem.

Jiná Realita
13791 příspěvků 29.12.13 12:42

…mně se stalo, že mi někdo nepříjemně vmetl, že když píšu sms, nenapíšu např. „ahoj, jano“, ale jen „ahoj“ a text (myšleno lidi, se kterými se stýkám dlouhodobě, jde o známé, cizím lidem ve formální komunikaci píšu oslovení vždy).

pro mě je to wth, asi lidi nemají co na práci, než se nimrat v takových blbostech + v tom cítím hroznou sebestřednost. dané osobě se následně snažím psát co nejméně. když posílám sms, tak proto, abych něco sdělila stručně (a samozřejmě slušně) na malém prostoru, ne abych ho půlku zapratala formálním pozdravem a rozloučením.

samotné mi ahoj na začátku a ahoj na konci úplně stačí, sms je nástroj rychlé neformální komunikace.

alvapboudica
61 příspěvků 29.12.13 12:57

SMS považuji za krátkou textovou zprávu. Tedy: stručně + slušně. Pozdrav, poděkování - jen v podle toho co vyřizuji.
E-mail: přebírám formu dopisu, pozdrav, případně oslovení, text, poděkování, rozloučení.
Ale stalo se, že oficiální mailová korespondence přešla na formu přímého řešení problému. Pak mě to nepohoršuje a pokračuji věcně. Když, se problém vyřeší, poděkuji a rozloučím se.
Nějaký problém zatím nebyl.

Mirt
422 příspěvků 29.12.13 13:22

Záleží vždycky na tom, komu píšu. Maily používám většinou k formálnější komunikaci a tak taky formálně oslovuji, na závěr děkuji, podeposuji se… V smskách někdy zdravím, někdy ne. Když píšu něco v rychlosti někomu známému, tak klidně nějaké „ahoj“ vynechám, když by to mělo být na úkor rychlosti a stručnosti. Když mám dost času, tak většinou pozdravím, ale s některými přáteli si zase občas posíláme spíš takové vtipné zážitky, se kterými se chceme okamžitě podělit a tak pošleme nějakou glosu a se zdravením se neobtěžujeme a je to tak mezi námi v pořádku. No ale když píšu někomu s kým si netykám, tak „dobrý den/večer/odpo­ledne/ráno“ napíšu vždycky.

Betty J.
2031 příspěvků 29.12.13 14:25

Na začátku SMS i e-mailu nezdravím, ale oslovuji (přece jen se jedná o písemný styk a kdysi mě takto vycepovali), na konci SMS dám jen „podpis“, e-mail končím obvykle tímtéž předcházeným nějakou vzletnější frází typu „s pozdravem“ nebo „pac a pusu“ (občas jsem v pokušení napsat i „míru zdar“).

Go-lightly
3428 příspěvků 29.12.13 14:27

SMS=stručně+slušně, však je to short message, ne? Aby to pak nevypadalo jako v Jeeves + Wooster, kdy Hugh Laurie diktuje na poště cosi jako: "Mily Tuppy, predem meho telegramu prijmi srdecne pozdravy a stalou vzpominku na tebe stop Ohledne tve zadosti jarku jak to myslis…

Alterations
533 příspěvků 29.12.13 15:14

Myslím, když o tom pořád uvažuji, že moje chyba byla v tom, že moje SMS začala slovy „Připomeňte laskavě“… Měla jsem asi začít " Prosím Vás připomeňte „a to "laskavě“ úplně vynechat. Je to najednou nějak archaické slovo s agresivním nádechem. Dcera je mladá a možná to tak chápala. Stejně ale to zdravení… No zanesla jsem si do podpisu SMS „s pozdravem " a do telefonu "Dobrý den!“.E-maily budu dál psát jako dopisy, ale budu tolerovat a možná někdy užívat i tu novou formu "Dobrý den!
Všem vám moc děkuji za účast a rady, moc mi pomohlo se svěřit.

andano
577 příspěvků 30.12.13 00:00

@Alterations Ano, to bude asi ono. Slovo „laskavě“ se překvapivě pro většinu z nás už v dětství stalo velmi nelaskavým. Těch průpovídech, co se mi vybaví - a všechny s arogantním podtónem:

• Ukliď si laskavě ty hračky!
  • Mohl bys mě laskavě poslouchat?
  • Nech si laskavě ty rukavice!…

Takže chyba možná opravdu nebyla v nedostatečném oslovení, ale ve slově, které píchlo někam do dávnověku - a možná ve spojení s matkou to bylo jako žihadlo.

Alterations
533 příspěvků 30.12.13 16:30
Ano, je to čistě generační problém, kterým by se měl zabývat Ústav pro jazyk český. Povely, které uvádíte by moje matka rozhodně nikdy nevyslovila.
@andano píše:
@Alterations Ano, to bude asi ono. Slovo „laskavě“ se překvapivě pro většinu z nás už v dětství stalo velmi nelaskavým. Těch průpovídech, co se mi vybaví - a všechny s arogantním podtónem:
  • Ukliď si laskavě ty hračky!
  • Mohl bys mě laskavě poslouchat?
  • Nech si laskavě ty rukavice!…

Takže chyba možná opravdu nebyla v nedostatečném oslovení, ale ve slově, které píchlo někam do dávnověku - a možná ve spojení s matkou to bylo jako žihadlo.

suntala
201 příspěvků 05.01.14 14:34
@Betty J. píše:
Na začátku SMS i e-mailu nezdravím, ale oslovuji (přece jen se jedná o písemný styk a kdysi mě takto vycepovali), na konci SMS dám jen „podpis“, e-mail končím obvykle tímtéž předcházeným nějakou vzletnější frází typu „s pozdravem“ nebo „pac a pusu“ (občas jsem v pokušení napsat i „míru zdar“).

Jo, taky nezdravím, ale oslovuji. A žádné „Milý Ctirade, ale prostě "Ctirade“. I mi trochu vadí, že to „Dobrý den“, kterým se začínají maily, proniká do ostatních druhů písemné komunikace.

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit