Zkušenost s malováním na hedvábí

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

martinanechvatalova
16 příspěvků 01.05.15 17:11
zkušenost s malováním na hedvábí

Dobrý den,
ráda bych požádala o radu ty, kteří mají zkušenost s malováním na hedvábí.
Mám doma hedvábný šifon a ráda bych na něj přenesla pomocí válečku na zeď barvou vzor. (něco podobného jako na obrázku dole).
Než se do toho ale pustím, zajímalo by mne, zda myslíte, že je taková technika možná, že se barva nerozpije, případně bych uvítala i tipy na kvalitní barvy.
Nerada bych přišla o hedvábí za několik tisíc, které k tomuto mám určené.
Ještě nikdy jsem na hedvábí nemalovala či nekreslila, proto budu vděčná za jakoukoli radu - jaké fixace je nejlepší, zda třeba bude stačit pužít nezředěnou barvu, aby se to nerozpilo…
Děkuji!

Reakce:

Go-lightly
3428 příspěvků 01.05.15 18:06

Barvy Setacolor a neředit! Ale vidím to hodně pesimisticky: s největší pravděpodobností se vám to nepovede: potřebujete mít látku napnutou na rovném, lehce měkkém, pružném podkladu - a jak chcete napnout šifón, který pruží a je živý? Fixuje se žehlením, kdyžtak se poraďte v obchodě s uměleckými potřebami, ale vážně si neumím představit, jak úspěšně potisknout šifón - a ještě válečkem, který shrnuje látku! Lepší by byla sítotisková šablona, ale stejně: šifón není vhodný materiál pro tisk.

Linie
1701 příspěvků 01.05.15 18:15

@martinanechva­talova Jak dlouhý pruh látky chcete potiskovat? Souhlasím s Go-lightly, že látka musí být napnutá v rámu. Zkuste si nejdříve potisknout stejně velký kus papíru a uvidíte, že to není nic lehkého.
Schůdnější bych viděla potiskování šablonou asi tak, jako se tiskne před barvením modrotisk. Ale i tak, v domácích podmínkách. to bude velmi obtížné.
K čemu potištěná látka bude? Jestli ji chcete na šití šatů, tak teď je v obchodech, aspoň v Praze, k dostání dost různých potištěných hedvábných šifonů. Ty vzory jsou ale dost divoké, bohužel.
Pokud chcete originální šaty, podívejte se na tónované šaty Elie Saaba, loňská kolekce:http://fashionista.com/…-spring-2014#… Neumím sem dát přesně ten model, který myslím - musíte si ho najít v přehlídkových modelech. Má tmavě vínový vršek a směrem dolů zesvětluje až do bílé. Foto č. 14.

martinanechvatalova
16 příspěvků 02.05.15 13:57

Děkuji Vám moc za odpovědi, byť mě teda nepotěšily :) Ale přesto velký dík, protože opravdu zkušenosti nemám a jsem ráda za každou radu.
Já vím, že se dá v dnešní době sehnat látek řada, ale několikabarevný vzor, který jsem si vymyslela, se vážně nedá sehnat. A víte jak to je, člověk může koupit něcovzdáleně podobného, ale původní představa je prostě přece jenom jiná…
Docela by mne zajímalo, jestli je možné - pominu- li teď malování na hedvábí - tím válečkem nějak potisknout jinou látku - já nevím, viskozu bavlnu, třeba i polyester.
Sítotisk nepřichází v úvahu, přiložený obrázek je spíš jen na ukázku, ve skutečnosti jde o kombinace několika vzorů. barev, to bych se na pruhu látky 1,5 na cca 3 m nedoplatila…
Už jsem si i říkala, že obětuji několik měsíců života a snad to vyšiju korálky, ale myslím, že by jemná látka tíhu tolika korálků nezvládla.
No nic, nadále budu snít, že mě třeba něco osvítí a vymyslím dobrý způsob :D
 Díky!

Betty J.
2031 příspěvků 02.05.15 15:02

@martinanechva­talova: pokud byste se do něčeho podobného chtěla pustit, pak to nepůjde válečkem, ale pouze pomocí plochých tiskařských forem, postup by měl být následující:
1. pořídit si dobré barvy, tedy fixovatelné párou, nikoli pouze teplem (ty totiž látku zatíží a podle intenzity také zmatní a „natuží“), k barvám přikoupit i zahušťovací přípravek a přípravek proti rozpíjení barvy (někdy se jedná o totéž),
2. hedvábí vypnout do rámu - ideálně přišít, nevypínat pomocí gumiček - čím pevnější, tím lepší,
3. látku napustit přípravkem proti rozpíjení barev a rozměřit podle velikosti raznice,
4. zahustit barvu (dodržujte vždy stejný poměr barvy a zahušťovadla),
5. nanést barvu na tiskařskou formu a otisknout na látku,
6. body 4. a 5. opakovat, dokud nemáte potištěnou celou plochu,
7. nechat barvu zaschnout a poté body 4.-6. opakovat pro další barvy.
8. po dokončení práce sejmout z rámu, rozložit na balicí papír a s ním navinout na válec (např. z obchodu od metráže) a uvařit ve fixačním přístroji,
9. velmi opatrně vyprat v dostatečném množství vlažné vody, vymačkat do ručníku a vyžehlit.

Přestože s hedvábím a různými technikami malby mám bohaté zkušenosti, do téhle šílenosti bych se nepustila - na cestě číhá příliš mnoho nástrah, kromě technických záležitostí jde i o preciznost - u podobných grafických vzorů je každá nepřesnost velmi vidět. Mnohem jednodušší totiž je klasická malba pomocí rezervy - kontury namalujete pomocí probarvené gutty a pečlivě uzavřené plošky pak jen vybarvíte (vypadá to snadno, ale pár cvičných kousků byste měla mít za sebou, než se pustíte do metráže). Po zaschnutí zafixujete, vyperete a vyžehlíte.

Pokud by Vás ještě něco zajímalo, napište mi prosím SZ, ráda Vám pomohu.

Go-lightly
3428 příspěvků 02.05.15 18:59

Na hedvábí tisknout můžete, ale ne na šifon - mám dojem, že na šifon se tiskne hodně málo, a jen jednoduché vzory, není to vhodný materiál. Jinak já bych viděla tisk jinak než @Betty J., sítotiskem. Když už ten šifón máte a dala jste do ně tolik peněz, pomalujte si ho, to půjde snadno. Tisk si opravdu neumím představit.

Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit