Zkušenosti s botami

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Sekhmet
1918 příspěvků 31.12.11 11:16

Zajímalo by mne, jaké máte zkušenosti s botami z umělotin. Já kupuji pouze kožené, ale teď se mi hodně líbí některé od Dorothy Perkins, bohužel jsou z umělých materiálů a já absolutně nevím, jak se to bude chovat na noze, protože si nevzpomínám, že bych někdy měla něco co by nebylo z kůže. Takže kdo máte zkušenosti, jak se boty od DP nosí?

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

MP Coraline
119 příspěvků 31.12.11 12:59

Přímo s Dorothy Perkins zkušenosti nemám, ale obecně si myslím, že ne vždycky musí platit pravidlo, že nekožená bota = šunt. Mám jedny koženkové polobotky na podpatku od Marco Tozzi(?), v 50% slevě byly za 350 korun… tak nějak jsem už při nákupu počítala s tím, že mě budou tlačit, že se brzo rozlepí/zničí/od­řou… A kupodivu stále krásně drží, a to jsem je nosila už dvě sezony, navíc poměrně často… Zároveň si myslím, že i kožená bota může být blbě udělaná, nebo z nekvalitní kůže. Zastáncem kožených bot jsem pořád, ale už zdaleka ne tak ortodoxním, protože prostě kvalita boty nestojí vždycky jen na tom, že je bota z kůže:).
edit: ještě jsem zapoměla dodat, že ty umělé botky jsou až překvapivě pohodlné:). Nějakou prodyšnost atd. ale hodnotit nemůžu, poněvadž na pocení/zápach nohou vůbec netrpím, takže by mi asi bylo dobře i celý den v galoších:)

coralline
822 příspěvků 31.12.11 15:32

Měla jsem a mám spoustu bot z umělotin a všechny byly pohodlné, to je pro mě při výběru kritérium číslo jedna. Musí ale být pohodlné hned při zkoušení v obchodě, přizpůsobí se jen minimálně nebo vůbec, prostě nedá se spoléhat, že se „vyšlápnou“.
Podle mých zkušeností ale daleko míň vydrží, dřív začnou praskat, olupovat se apod. Takže při nákupu hodně koukám na cenu, jestli za to na jednu - dvě sezóny ty boty stojí.
Prodyšnost taktéž neřeším, nemám s tím problém.

MP Ava
248 příspěvků 31.12.11 15:33

Já nosím oboje. Nekožené kupuji pouze v případě, že jsou výrazně slevněné a jde spíš o módní kousky. Nohy se mi potí v obou materiálech stejně, ale z těch umělých je to výrazně víc cítit. Nevyžadují tolik péče jako kožené (stačí otřít vlhkým hadrem), ale na druhou stranu tolik nevydrží (např. když máte okopanou spičku, tak kožené nakrémujete, nekožené jsou na odpis). Povolili mi všechny, některé až moc. Boty z DP mám dvoje, kvalita je spíš nízká (prostě jako v jiném obchodě, který prodává primárně oblečení…). Proti nekoženým botám nic nemám, jen nerozumím, jak si někdo může koupit nekožené kozačky např. za 1 700,– (běžně viděno)… Takže prostě si vybírám podle poměru cena/výkon.

Dahllie
2222 příspěvků 02.01.12 08:44

Boty ze syntetiky nebo textilu kupuju hlavně jako „módní“. Tedy boty o kterých vím, že je nebudu nosit denně a že mi vydrží jednu či dvě sezóny. Mám takhle hromadu různých lodiček. Quelle, F&F (Tesco), Marco Tozzi, Primark … ze zásady bych za ně nedala víc než pět stovek. A některé jsou opravdu pohodlné. Třeba lodičky na 10cm vysokém jehlovém podpatku z F&F ve slevě za cca 150,– jsem si v létě brala i na celodenní nošení po městě.
Na zimu už několik let pořizuju zásadně jen kožené boty, i když v

poslední době pokukuju i po nějakých těch goretexových, co dělá třeba

Ara. => nemá s nimi někdo nějakou zkušenost?

lilip  03.01.12 09:15

Vždycky jsem měla kožené boty, ale na tuto zimu jsem koupila od zn Rieker kozačky z umělé kůže a jsou k nerozeznání od pravé. Váhala jsem, ptala jsem se, ale majitel prodejny se v obuvi dost vyznal a ručil za to, že by boty nebral, kdyby nebyly vlastnosti vynikající… Měl pravdu. Zaléží jaká je to značka a jak kvalitní umělý materiál výrobce použije. Tyto jsou opravdu vymakané, teplé, nepotí se noha, prostě žádný problém. Do levných „igelitových“ a gumových bych ale nešla. Zatím nebyla rozsolená břečka, takže tuto zkoušku ještě nepodstoupily, ale vím, že kůže trpěla ukrutně. Proto by mě bylo i líto koupit kožené kozačky za 5 tisíc. Tyto stály 1800,–

Ani  03.01.12 14:42
Za 1800 jsem viděla kožené kozačky v deichmanu.
Pro mě je důležitý poměr cena/výkon. Když umělé, tak pod 500 (zimní) nebo pod 350 (jakékoli jiné). Dlouho jsem ale jiné než umělé boty nenosila z finančních důvodů.
Letos mám nějaké kožené… ale co říct… nakoupeno na podzim a už teď je okopaná špička. Asi se k tomu neumím chovat, neumím si hrát na citlivou dámičku. Od bot chci (platí i pro městské boty), aby byly trošku do nepohody, občas zakopnu, občas si je vezmu na procházku, kde třeba nebude rovný asfaltový chodníček… U umělých by mi to nebylo líto.

lilip  03.01.12 19:21

Ani - ona není kozačka jako kozačka. Šlupky na zimu nepotřebuji, pořádně vysoké, zateplené na silné podešvi. Solidní kožená kozačka opravdu začíná nejmíň na 3 tisících. tohle bych u Deichmana nekoupila. to raději ty solidní od Riekra, se kterým mám obecně dobrou zkušenost. Nekupuji laciné ani když jsou ze syntetických materiálů. Mám ráda kvalitní boty, co neničí nohy, široké, měkké. Za 1600,– jsou s ovčím rounem od Riekra kotníčkové. Vydržely 4 sezony, mám už druhé stejné.

Ani  03.01.12 20:45
Lilip, já se přiznám, že bych u Riekera nemohla nakoupit nikdy. Mají všechny prodejny tak strašně maličké, že se tam není kde schovat…
A prostě furt nevím. Moc si nedokážu představit, že dám polovinu svého měsíčního příjmu za botu, kterou okopu nebo zničím pražskou čvachtanicí po pár měsících. A do města je stejně fuk, jak je to teplé.
Fakt mám málo zkušeností a nedokážu se rozhodnout, co je lepší. Každopádně ale zničená kožená bota zklame. Plastovky se po sezóně v klidu vyhodí.
Jo a další věc jsou podpatky. Ty odchází i u kvalitních kožených. A já si nedokážu představit, že bych si je šla nechat opravit. Odkládala bych to tak dlouho, než by byly na vyhození :( ale to je prostě dané mým životním stylem a sociofóbií…

Dahllie
2222 příspěvků 03.01.12 20:52
Ani ha detto :

To je fakt, byla jsem před pár dny jak na Karláku tak v Lazarský a fakt se tam nevejde víc než prodavačka a jeden zákazník :-D Ale já si boty odnesla, byť taky za polovinu mýho platu. A pražská čvachtanice není nic proti sněhu v Liberci (když teda je zima, ne jako letos), ale při dobré péči Riekerky vydrží nejen jednu sezónu. Právě proto jsem je taky začala kupovat, měla jsem dobré zkušenosti díky mámě, která na ně nedá dopustit už dlouhá léta.

lilip  03.01.12 21:18
Ani ha detto : já zkušenosti mám za 42 let bohaté, včetně propadlé příčné klenby :-(, dobré podpatky u Riekra znamená jednolitá vysoká masa gumové podrážky - nemají jak odejít, leda se za pár let ošoupou - ještě se mi to teda nestalo. Když je ve městě pod nulou, jsou nutné teplé boty. Když se o kůži staráte, vydrží, když ne, sůl vám je rozežere, to je jasné, jednou se mi to také stalo, bohužel. Já prostě nekupuji pro dospělého boty na jednu sezonu.( to se zas neslučuje s mým životním stylem :-) I dětem jsem vždy kupovala kožené botičky, přestože ony je fakt mají na jednu sezonu, nedá se nic dělat, nutný náklad. Umělá bota za pětistovku za tolik taky stojí. Nehledě na tu šlupkovou podrážku, o které patrně mluvíte. Tyto z umělé kůže od Riekra stály 18 stovek, ale nebudou rozhodně na jednu sezonu. Je to kus velmi bytelné obuvy. K botám za 4 tisíce jsem se teda také nepropracovala, toto je takový solidní kompromis a jsou úžasně teplé. Více se totiž prodraží levné boty na jednu sezonu - spočítejte si to, schválně. Samozřejmě je to ale každého priorita, za co utratí. :-)

Ani  03.01.12 21:58
No jo, když já o tu kůži pečovat neumím, nikdo mě to neučil, a krémování se mi vždycky hnusilo. Teď mám nějaký impregnační sprej, který má být jakože univerzální na kůži, textil i umělotiny, ale hnusně smrdí a funkčnost nevím nevím.
Spočítat bych si to dokázala. Jenže strašně nerada dávám naráz velké částky, i tramvajenku kupuju po měsíci a ne po roce… tam jsou ty počty ještě jednodušší.
A se zimou jsem zatím v umělých botách problém neměla. Samozřejmě ale nebylo moc kdy, na tramvaj to mám pět minut, do obchodu taky tak.
Dotaz zněl na umělé boty… prostě říkám, že nemám problém, pokud poměr cena výkon odpovídá. Výhoda je, že jich jde střídat a mít vícero.

oskarina
266 příspěvků 04.01.12 01:10

tak jsi měla téma pojmenovat - zkušenosti z botami z umělé kůže

Ani  04.01.12 03:03

Oskarino, já se neptala. Připomínala jsem původní dotaz. Možná by bylo fajn číst, dříve než psát…

oskarina
266 příspěvků 05.01.12 01:24

máš pravdu…

JD06564  13.06.12 11:11
Uskladňování obuvi a kožené boty

Chci se zeptat tady, abych nemusela zakládat „peklo radí“ příspěvek :)
Na začátek jen chci napsat, že celou dobu kupuji modní boty z umělotin, např. v obchodech Deichman, Humanic atd.
Poslední dobou, když projdu kolem svého botníku, začínám si všímat, že boty opravdu nepřiměřeně zapáchají. Z toho se ptám na první otázku, jak zabránit zápachu z umělých bot při skladování? Někde jsem tu četla, že do bot dáváte pytlíček s levandulí, to pak ale voní celý byt, ne? Máte ještě nějakou radu, jak rozumně ovonět boty po použití?
Další dotaz mám ohledně materiálu bot. Vím, že nejlepší je bota kožená. Nyní si chci takové boty pořídit. Jako první mne zaujaly boty u Bati. Jen si připadám trochu hloupě, že nechápu, proč bývá u bot uvedeno:
Podešev - syntetika
Svršek - hladká kůže
Podšívka - kůže s upraveným povrchem
Konkrétně se jedná o tyto:
http://www.bata.cz/artikl/90199
a mne by teď zajímalo, jestli se taková bota dá nazvat celokožená, nebo jaké v tom všem bývají rozdíly (i v těchto materiálech - vím, že se to dá najít na google i na stránkách Bati, ale zajímaly by mne rozdíly v praxi při užívání co jste vypozorovaly)?

Kevinka  13.06.12 13:32

@JD06564: kůže, to je celá a krásná věda. Můžeš se zamilovat a nechtít už boty z jiného materiálu anebo naopak - v případě, že se o boty nerada staráš.
Rozdíly v péči o různé typy kůže a i různé povrchové úpravy si nejlépe představíš na péči o lidskou kůži, resp. pokožku. Někdo má pokožku citlivou, vyžadující promašťování nebo nic, někdo má kůži „hroší“ a je mu jedno, co na sebe natře. Různé typy kůže např. podle původu vyžadují zcela jiný přístup. Jen na úvod: čím jemnější kůže, tím hůře drží švy, jsou-li příliš namáhané a analogicky naopak. Čím světlejší kůže, tím větší citlivost na vodu, světlo a pot. Barvená kůže je potom vůbec dílo. A pak povrch…broušený? Leštěný?
Boty, o kterých píšeš, jsou od výrobce, kterému ohledně kvality kůže ani šití resp. i lepení (!) nedůvěřuji.

JD06564  13.06.12 13:49

Děkuji za rychlou odpověď. Ráda bych si pořídila klasické kožené lodičky, nejlépe ve světlé nebo klidně i černé barvě. Podpatek 7-10 cm. Zavítala jsem na stránky Bati z toho důvodu, že se výprodej těchto bot u nich pohybuje kolem 1000 - 2000 Kč. Momentálně nemůžu dát více než 2000 a už mne nenapadá kde jinde nakoupit. Představuji si nějaké takovéto, ale kvalitní, pokud říkáš, že u Bati nejsou moc dobře šité ani zpracované, nerada bych, aby se mi hned rozpadly.
http://www.bata.cz/artikl/90195
 http://www.bata.cz/artikl/90199

Jiná Realita
13791 příspěvků 13.06.12 14:01

@JD06564
Hlavně nechoďte k baťovi, jsou to šmejdy, jejich přístup k zákazníkovi je otřesný. baťa už nikdy, dala jsem mu nespočet šancí, ale po poslední zkušenosti prohrál definitivně. té prodavačce, která mi výsměšně na neuznanou reklamaci odpadlého podpatku po 14 dnech (!) od koupě (prý opotřebení, neuvěřitelné) řekla do očí, ať se s nimi soudím, jsem řekla, že budu své zkušenosti mohutně šířit, a teď to tedy činím. Hlavně nechoďte k Baťovi.

Jiná Realita
13791 příspěvků 13.06.12 14:07

@Sekhmet
Já nosím uměliny celý život, ze zdravotních důvodů kožené nemůžu (divné, ale ona propocená kožená bota po prvním použití je už jen na vyhození).

Nemám s nimi žádný problém, chce to ale vyzkoušet. Umělé povolí méně, než kožené, méně se vytvarují, ale částečně ano. Třeba s deichmannem a jeho šněrovacími botkami na nižším podpatku mám jen ty nejlepší zkušenosti. Nemusela jsem ani jednou reklamovat, jsou dost pohodlné, mám jich několik párů, jsou se mnou vždy minimálně dvě sezony, což třeba o botách od batě (viz můj předchozí příspěvek) za nepoměrně větší peníze říct rozhodně nemůžu, ty mi nevydržely ani jednu sezonu ani jeden pár! nikdy :( vždy něco upadlo, prasklo…

Asi mají tendenci více…ehm, zapáchat, prostě to není prodyšné. ale pokud nemáte problém s pocením nohou, nemělo by to být nic hrozného.

Zkušenost přímo od DP nemám. ale můžete objednat, vyzkoušet a vrátit. ale pozor, DP má poslední dobou nějaké problémy s doručováním, známým nechodí zásilky, ztrácejí se.

motorová pila
110 příspěvků 13.06.12 14:20

@Jiná Realita
je to pravda. Já jsem si koupila u Batě boty, po 3 dnech praskl „potah“ (syntetika) na patě a skrz černou prosvítal bílý podklad. Po neúspěšné reklamaci mi řekli, že nemám důkaz, že to byla vada materiálu, já jsem si to totiž podle nich sama udělala nožem. Je to můj koníček, rýpat nožem do nových bot :D Na druhou stranu mám od nich kožené lodičky koupené asi před 7 lety a přes časté nošení jsou pořád krásné. I jejich kozačky mám asi 4 roky a pořád dobré. Připadá mi, že v posledních cca 3 letech Baťa hodně upadl. Ale třeba to není u všech bot… kožené zimní se mi i letos zdály kvalitní, hezké ale byly asi jenom 1.

JD06564  13.06.12 14:28

To je pro mne docela zarážející, že Baťa už není to co býval. Jen i přes všechny tyto rady mi tedy řekněte, kam pro lodičky, které mi vydrží déle než jednu či dvě sezony, potřebuji je do práce (kancelář) na každodenní nošení.

motorová pila
110 příspěvků 13.06.12 14:29

Co se týče bot z umělotin, dost záleží jaký přesně je to materiál. Mám lodičky i z umělého materiálu a jsou skutečně pohodlné, dokonce se rozšláply, nezapáchají, nic. Jiné boty zase tlačí, smrdí už samy o sobě umělinou a jsou vlastně k ničemu. Toho bych se trochu bála u online nákupu, ale když je možnost vrátit, proč ne. Při zkoušení je třeba dávat u umělých více pozor na to, jestli vážně perfektně sedí, navíc skutečně méně vydrží. To je asi hlavní nevýhoda.

Jiná Realita
13791 příspěvků 13.06.12 14:31

@JD06564
Pokud vám nejde o boty ven, tak bych riskla i baťu. on prostě jen už nedělá boty, které vydrží déšť nebo nedejbože mráz.
bačkory do kanceláře ještě snad zvládá :)

motorová pila
110 příspěvků 13.06.12 14:35

@JD06564 já nejsem schopná si boty vybrat online a proto nakupuju u Bati (a pak se příp. hádám s prodavačkami při reklamaci), koženou řadu mají i u Deichamana, ale nevím jak kvalitní. Kvalitní kožené boty mají ve Stivalu, ale design je někdy trochu jako pro babičku, zkuste tam zajít, třeba se Vám něco zalíbí. Možná zkuste Baťu, třeba budete mít štěstí na kvalitní kousek nebo když koupíte ve výprodeji, nemusí Vás pak tolik mrzet, že se boty rozpadly dříve.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit