Hip hop

Hip hop oblečení spadá pod street-wear, tedy městské oblečení do ulic. Nosí ho mladí lidé, k jejichž životnímu stylu patří hiphopová hudba, rap, beat box, street dance, skate a graffiti. Pohodlné, volné střihy vyjadřují určitou povznesenost nad společností. Lidé holdující hip hop stylu tím chtějí naznačit, že mají vlastní názor a životní příběh.

Průkopníky značkové hip hop oblečení byly gigantické firmy jako například Adidas, Vans Nike a dceřiná společnost Jordan. Ovlivnil ho nejprve sport (například basketbal a basebal). V době největšího rozmachu mnoho hiphopových umělců a rapperů ale začalo zakládat své vlastní značky. V čele s rapperem Nellym, 50 Centem, nebo Eminemem začali právě umělci udávat směr.

Dnes módní hiphopové scéně vévodí například Kanye West, Tyga, Chris Brown, Lil Wayne nebo přeslazená Nicki Minaj.

Zdroj: vlastní úprava na polyvore.comZdroj: vlastní úprava na polyvore.com

Vznik a vývoj hip hopu

Hiphopová kultura vznikla v New Yorku už v 70. letech s příchodem hispánců, jamajských a afrických přistěhovalců. Postupně se rozšiřoval po celé Americe. Styl oblékání, stejně jako hudba, se od té doby změnil. Dnes je oblíbenou součástí módy po celém světě a napříč všemi etniky.

Ačkoliv se hip hop může zdát jako hudba minulosti, rovné kšilty, řetězy a pouliční rap stále dobývají nejen americký Bronx. Zlatý řetěz obléká kde kdo a hiphopera, jak ho známe z dob největšího hiphopového boomu v 90. letech 20. století, už vídáme opravdu zřídka.

Hip hopová hudba vychází z africké kultury s výraznými bubny. Opakující jednoduché rytmické motivy najdeme i v hip hopu. Rap, slovní doprovod, je agresivní. Texty jsou často o penězích, sexu a násilí. Rappeři si slovy vyřizují účty s nepřáteli.

Zahraničí nejvíce reprezentují Jay-Z, Eminem, Kayne West nebo 50 Cent.

Český a slovenský hip hop známe v podání Rytmuse, Ektora, Vladimira 518 a Majka Spirita. Do ucha fanoušků hip hopu se zapsaly skupiny Kontrafakt a Peneři strýčka Homeboye (PSH).

JAK vypadá hip hop oblečení

zdroj: http://www.aliexpress.com/zdroj: http://www.aliexpress.com/

Nemusíte Hip hopem přímo žít. Můžete se do něj na jeden večer třeba převléct a rozšířit si tak svoje módní obzory. V elegantních šatech se zlatým řetězem a placatým kšiltem budete působit rebelským dojmem. Všudypřítomné zlato a loga značek dokazují, že hip hop už dávno nemusí být pouze stylem chudých vrstev. Základem všech skříní, ale vždy bývá těchto pár nezbytností:

  • rovné kšilty - Kšiltovky fitted (celé čepice) nebo snapbacks (čepice s páskem) kšiltem dopředu nebo dozadu jsou signálním znamením.
  • volné tepláky, džíny nebo kraťasy - Nejtypičtější u mužů, ideálně pokud z nich navíc vykukují značkové boxerky.
  • tenisky (sneakers) - Ačkoliv spousta hiphoperů vypadá tak trochu zváleně, či dokonce potrhaně, na teniskách nikdy nešetří. Není divu, designové kolekce tenisek se pohybují často i v řádech tisíců!
  • velká sluchátka - A pokud možno co největší, bez hudby není hip hop a sluchátka velká jako satelitní přijímače často poslouží i jako minireproduktory.
  • oversize mikiny, trika a sportovní dresy - Zde platí heslo „Pohodlí nade vše!“, volné oblečení je navíc ideální při tanci a sportu.
  • rasta copánky, vyholené obrazce - Dříve převažovaly u afroameričanů, dnes už je vídáme v nejrůznějších provedeních i na mnohých evropanech a evropankách.
  • tetování - Rapper, který nemá tetování, nemá ani životní příběh. Potetovaná těla bývají nejlepším doplňkem.
  • zlato - Tím se rozhodně nešetří! Že už ho máte v podobě prstenů, řetězů či náušnic a hodinek dost? Pořád nestačí! Novým nešvarem celebrit se stávají dokonce i pozlacené zuby!

Ženy a hip hop oblečení

I ženy a dívky nosí volné střihy a pohodné tenisky, často ale volí i sexy variantu. Inspiraci najdete v hudebních videoklipech slavných rapperů a hiphopových zpěváků. Volné kalhoty, upnuté džíny s vysokým pasem, podpatky i krátká trička. To vše k tomu patří. Je potom už zcela na vás, do jaké míry chcete tento styl následovat. I v dámské módě je zlato nedílnou součástí.
Klasickou ukázkou je zpěvačka Fergie ze skupiny The Black Eyed Peas. V současnosti stylu vévodí jedna z nejlépe placených amerických rapperek Nicki Minaj nebo Missy Elliott. V česku se do popředí se svým neokoukaným vzhledem dere rázná dvacetiletá Sharlota.

Fergie z Black Eyed PeasFergie z Black Eyed Peas

Kde koupit hip hop oblečení

Obchodů, které obléknou fanouška hip hopu od čepice, přes mikinu, až po boty, je nesčetně mnoho. Nejznámější u nás je Hip hop shop. Chybu neuděláte ani se značkami Horsefeathers, Funstorm, DC, Fox, Quiksilver, Roxy, Dakine nebo Santa Cruz.

Dnes veškeré trendy určuje internet a celebrity. Stačí tedy, aby si nějaká ze slavných topmodelek oblékla rovný kšilt a během následujících dní se i ramínka luxusnějších módních domů hemží hiphopovými prvky. Levnější verze řetězů zlaté barvy můžete pořídit například v Claire’s, stylovou kšiltovku za pár kaček v HM a volné džíny jsou samozřejmostí snad už úplně všude.

Doporučujeme Ady článek Kanye v supermarketu.

Diskuse o tomto tématu:

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit