Koušou merinové a kašmírové svetry?

Uživatelka z Formspring

11.04.12 15:45

Diskutovala jsem s babičkou nákup či upletení merino nebo kašmírového svetru, jsem zmrzlina. Babička povídala, že to bude kousat, hned to zasmrádne a s každým vypráním se to o kus srazí. Jak to vlastně je? Jako malé dítě mě všecky vlněné svetry kousaly…

 

Kašmír nekouše, naopak, je pěkně hebký, merino a kvalitní vlny jsou také jemné, některé se dají nosit i na holé tělo jako kašmír. Prát se musí samozřejmě opatrně, v přípravku na vlnu nebo šamponu, v mírně vlažné vodě, netahat, neždímat. S tím zasmrádáváním babička nemá pravdu, zajímalo by mě, kde na to přišla - vlna a přírodní materiály vůbec naopak nasávají pachy méně než uměliny.
Aby vlna nekousala, musí se dobře vybrat, některé příze opravdu koušou. Ale dneska už jsou k dostání kvalitní příze, dá se objednávat i ze zahraničí a sortiment je široký.

Ada Pekelná +20810/-7816

11.04.12 15:57

 

Nevím, jak přišla babička na to zasmrádnutí. Mám spodní triko z merino vlny (na sport a turistiku) a naopak oceňuju, jak dlouho vydrží voňavé, i když se do něj potím. V porovnání s oblíbenými moirovými tričky je to dokonce úplný zázrak, ta smrdí hned. Tím chci také říct, že merino nekouše, když ho nosím na holém těle.
Možná může svetr zasmrádnout, když se po vyprání suší ve vlhké místnosti. Takže sušit vodorovně (aby se nevytahal) nejlépe přes rozložený sušák (aby k němu mohl vzduch i zespoda) a v dobře větrané místnosti.

kurzatko +1449/-158

25.04.12 17:47

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Pozor na bambule v Zaře

Zřejmě letos nebude příliš studená zima, a tak se obejdeme bez... Celý článek

Poslední článek:
Boty do sychravého počasí: hadí vzory, krajky a špičaté polobotky

Při výběru bot svádíme věčnou válku. Chceme praktickou univerzální... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit