Panika z hedvábí, co s ním?

Nosfi

17.06.13 13:58

Dneska jsem při výpravě do sekáče ukořistila saténové kimono-košili. Nejsem žádný lovecký odborník na materiály, tak jsem se podívala, jestli je to příjemné na holou kůži, jak mi sedne a že z toho tu a tam leze nějaká nit, takže to nikdo nenosil, jinak by je už dávno ostříhal. Taky jsem si všimla, že hezky splývá a že je látka střižená šikmo a dělá takový ten pěkný těžký dojem. Moc se nemačká, asi jako tenké bavlněné plátno, den v igelitce přežilo bez úhony, ovšem zatrhává se jako čert.
Při cestě domů čtu teprve etiketu a na ní 100% silk.
Takže mám pár otázek:
Je možné, že je to vážně deklarované hedvábí, nebo jde o podvod? Na štítku je značka Picnic, podle internetu nějaký australský řetězec.
Jak to mám prát? Program na vlnu v pračce asi neprojde.
S čím nenosit? Zničí mi to kabelka přes rameno nebo tak něco?


Reklama

 

Zda se jedná o pravé hedvábí lze ověřit jedině tak, že odstřihnete nitku nebo kousek materiálu a zapálíte. Pravé hedvábí při hoření zapáchá po rohovině a na konci vlákna se tvoří kulička. Kromě článku o materiálech zde na MP se více dočtete i zde:
http://www.skolatextilu.cz/…na/index.php?…
Z toho, že se materiál vůbec nemačká, jak píšete, bych se spíš přiklonila k tomu, že se o pravé hedvábí nejedná. Pravé hedvábí, a to i hodně kvalitní, se docela mačká, ale jako většina živočišných vláken se zase „vyvěsí“, tj. když se nechá volně v prostoru pověšené na ramínku, pomačkání se do jisté míry vyrovná.

Bugatti +50016/-5446

17.06.13 14:12

 

Podle fotky to hedvábně vypadá. Hlavně jde o to, jestli je Vám to příjemné na tělo, pokud jo, tak bych asi materiál moc neřešila.
Hedvábný satén se nemačká moc, ale trošku ano. Nešustí moc, ale trošku ano. A látka je příjemná z lícu i rubu. A nesmí to na sobě nikde mít žmolky (ale to byste to asi nekoupila)
Pokud píšou, že je to hedvábí, docela bych tomu věřila. Hedvábné kousky lovím velmi ráda a zatím se mi nestalo, že by cedulka kecala.
Prát v ruce ve vlažné vodě, v šamponu, něčem na vlnu a pod.

Jestli se nezničí kabelkou, to těžko posoudit, nezáleží ani tak na tom, jestli je to hedvábí nebo polyester, ale spíš na konkrétní látce, to z fotky těžko poznat.

ADAD +1849/-778

17.06.13 21:04

 

Podle toho, co popisujete, jde nejspíš o hedvábný satén nevysoké kvality. V takovém případě počítejte s tím, že i při šetrném praní se může dostava mírně rozjíždět (proto bych nedoporučovala šampon ani prací prostředek s lanolinem), rozhodně nepoužívejte aviváž, halenku neždímejte kroucením, jen z ní vždy vodu vymačkejte.

Betty J. +32590/-3888

18.06.13 06:14

 

Hedvábí specificky šustí. Jesti toto nešustí, tak to hedvábí nebude.
Mám pár hedvábných věcí a peru je v ruce ve vlažné vodě, gelovým pracím prostředkem.

kayav +87176/-22731

17.06.13 16:32

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

God save the Queen! Alžběta II. dnes slaví 91 let!

Dnes slaví britská královna Alžběta II. své 91. narozeniny, takže i... Celý článek


Reklama

Poslední článek:
Co to je Greenery a jak ji nosit?

Autor: Admin Módnípeklo.cz

Zelenkavá barva je k vidění úplně všude. Stala se totiž barvou roku... Celý článek


Reklama