Oděvní ateliér… Donát!

14.03.10 | autor Ada

*

Když se řekne "oděvní ateliér", znalcům naskakuje husí kůže. Obvykle je to synonymum pro výrobnu ručně zdobených oděvních originálů z přírodních materiálů. Že na tom není nic špatného? Ne?

  • ruční zdobení = primitivní vyvazovaná batika, savo stříkané přes šablony a další postupy, které mají své jediné správné místo v dětských  výtvarných kroužcích
  • originál = hacafrak základního střihu, ozvláštněný různými nesourodými plody nedozrálé kreativity jako jsou podivné asymetrie, vlnité lemy, pásečky, obří knoflíky apod.
  • přírodní materiál = extrémně mačkavý len či len s viskózou, který v horším případě navíc nepřežije tři praní

Podobných ateliérků jsou u nás nejméně desítky a většinou se o nich naštěstí za hranicemi rodného města neví, některým se však povedlo prorazit a užívají si na našem písečku statutu velké módní značky.

Ateliér paní Donátové se zrodil v Choťánkách u Poděbrad, kde majitelka dle vlastního životopisu v roce 1991 začala vyrábět oděvy na zakázku. To byla ještě zlatá doba domácích švadlenek, než jim zasadil ránu dovoz laciných hadrů. Za pár let je ze švadlenky ateliér a postupně expanduje po ČR, do zahraničí, do televize, pořádá jednu přehlídku za druhou. Klobouk dolů před podnikatelskými a přesvědčovacími schopnostmi paní Donátové. Kdyby se spolehla jen na své modely, skončila by její cesta do světa v Poděbradech. Mají totiž všech pět P: přeplácanost, podivné střihy, primitivní zdobení a pitomé materiály. Páté si doplňte podle sebe.

Libo svatební šatky? Živůtek vůbec nesedí, je to spíš takový splihlý kapesníček, ale nejlepší je ta modrá záclonka. Šaty s vrstvenou rozevírací sukní potřebují hodně materiálu, když se nevěstě kolem zadku omotá takovýhle lajblíček a pod něj se dá úzká sukně nebo kalhoty, vypadá to blbě. Když mám málo látky, nehraju si na romantickou princeznu. A kombinace kalhot a vrchního ocasu je už asi tak 30 let demodé. Nebo možná 160.

Zdroj: www.atelierdonat.cz

Ale nebreč, nevěsto. Mohla jsi dopadnout i hůř:

Zdroj: www.atelierdonat.cz

Tady vypadá živůtek vyloženě křivě, vůbec se nehodí na mladou holku a už vůbec se nehodí ke zbytku šatů. Vypadá to, že nevěstě bylo v letních šatkách chladno, tak rychle popadla kabátek po babičce a hodila ho na sebe.

Originalita za každou cenu většinou neplodí úchvatnou haute couture, ale maglajz. Když se dívám na triko (tuniku?) vlevo, mám neovladatelnou chuť odpárat tu výložku či co to je na stehně a rozparek zacelit. Proč to tam je? Proč má léga kolem krku roztřepený okraj? Proč je to zase volný, beztvarý pytel?

Zdroj: www.atelierdonat.cz

Není nad barvu rezivějící trubky. Ale kvůli tomu jsem tenhle model nevybrala, koneckonců ta imitace rzi pokrývající temně šedou ocel je tak dokonalá, že by se to někomu mohlo líbit. Vidíte ovšem tu... kapsu? Zmuchlaný parazit s kanýrkem se na halenu přisál očividně kvůli originalitě, krev však nepije nositelce, ale soudným lidem. A protože jeden originální prvek je samozřejmě málo, má halena ještě nerovný spodní okraj. Patrně spontánní práce nůžkami, ze které teď na nás může tryskat duše autorky.

Zdroj: www.atelierdonat.cz

"Dvoudílné společenské šaty, původní cena 3500". Foto je z inzerátu, jímž se nešťastnice snaží zbavit oděvního originálu. SPOLEČENSKÉ ŠATY?! A kde že vlastně, prosím vás? Sukně a tílko maximálně jednoduchého střihu (vidíte dobře, není to ani vypasované, a sukně je zcela jistě do gumy), obarvené na lišejníkově zelenošedou, abyste v sále opravdu vynikly, k tomu batika na úrovni mateřské školy. Šly byste v tomhle na ples? Já ne, a je mi úplně jedno, z jakého je to ateliéru, že je to od známé "návrhářky" a je to jediný kus na světě. Na ples prostě v hadrech nechodím.

Zdroj: www.sbazar.cz

Na závěr malá rada pro všechny kreativní oděvní výtvarnice, které mají pocit, že jejich vyvazovaná batika je něco prudce originálního: je moc hezké, jak je vyvazovaná batika spontánní, že nikdy nevyjde stejný vzor a že se ty barvičky tak pěkně prolínají do sebe, ale většina normálních lidí extázi nad flekatým klůckem sdílet nebude. Tohle je taky batika. Vystrčte hlavu z vlastního zadku a ukažte nám něco, co jsme ještě neviděli.

Zdroj: www.yeschinatour.com

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Suzinqa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.10 14:21
dulique
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.05.10 13:13

Hadrům od Donátové říkám já osobně „poděbradský mor“ - ta její savová estetika se bohužel začala nebezpečně šířit po kraji… :-/

Denik
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.07.10 17:15

Oděvní ateliér… Donát!

Když se řekne „oděvní ateliér“, naskakuje husí kůže rádoby znalcům. Nemohu Vám pro získání objektivního názoru na výtvarnou oděvní tvorbu ateliéru Donát doporučit nic lepšího nežli jeho osobní návštěvu v Choťánkách u Poděbrad za účasti samotné Ilony Donátové.
Metodika, barvy i samotné procesy různých druhů ručního zdobení materiálu se vyvíjí a tím se rozvíjí i firma.
Vzhledem k tomu, že většina oděvů je zdobena např. ruční malbou, výšivkami, paličkovanými krajkami, ručně zhotovenými knoflíky, sponkami, apod., oděvy tak získávají výtvarný projev, proto se firma prezentuje jako ateliér – i když šije i na zakázku.
Ilona Donátová má citlivý a profesionální přístup ke zpracování materiálů, preferuje přírodní materiály, zabývá se vývojem, studuje Vysokou školu textilní v Liberci se specifikací na barvení.
Kritika je vždy zdravá věc, pokud jde ovšem o věc. Nelze ji psát pouze na základě pár „nepovedených“ fotografií.
Na základě Vámi vybraných fotek mi není jasné, které že oděvy nejsou z dílny Ilony Donátové a kolik jich je, že by svým působením pokryla pouze Poděbrady?!
Tvorba Ilony Donátové je oblíbená zejména pro rozmanitost střihů, barevnou škálu a zdobení (jak jste se jistě přesvědčila v brněnském ateliéru), nadčasovost, kombinovatelnost, pokrývá všechny věkové kategorie, všechny velikosti a příležitosti k jejich užití. Je samozřejmé, že nemusí vyhovovat představám všech zákaznic.
Vítám Vaše nasazení ukázat, jak vypadá móda na ulici, na mole…
Zřejmě Vám záleží na kultuře odívání, ale i kritika by měla mít kulturní projev. Nikdy bych neoznačila oděvy Ateliéru Donát hacafrakem nebo snad hadrem.
O oděvy Ateliéru Donát je dlouhodobý zájem a to nejen v ČR.
Já sama nejsem žádným velkým přívržencem batiky, ale když navštívím Ateliér Donát, vždy najdu něco, co mě osloví, v čem ráda chodím.

Pokud jste web „Módní peklo“ navštívili a máte zájem shlédnout web ateliéru Donát, zde je jeho adresa http://www.atelierdonat.cz/

V Praze dne 06.07.2010

Kate
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.07.10 21:46

To Denik: Co to je? To jakože ty hadry od Donátu jsou dobrý? Jen proto, že Donátorka preferuje přírodní materiály a studuje textilku? No oni ti absolventi liberecké textilní jsou taky pěkní exoti, co si budem povídat. Tady jde aspoň vidět, co přijímá tahle škola za „talenty“.
Nadčasové kousky ateliéru Donát jistě jsou, ale jen proto, že tyhlety skvosty nepřijdou nikdy do módy, tím pádem z ní ani nemůžou vyjít.

V Brně, dne 6. 7. 2010

Catman
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.07.10 10:09

Ještěže jsem byla uchráněna, já teda soukromě tuhle přírodní techniku moc nežeru. A nejsem sama, já totiž žiju v městě a ne v lese.
V Praze, dne 26.7.2010 (když se to tu tak rozjelo…)

Monika
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.07.10 10:22

Deník: Jako ironie by to ještě šlo. Pokud to bylo myšleno vážně, tak Bůh s námi, kterým zrak ještě slouží.
V Pardubicích, dne 26. 7. 2010 (doufám, že čestné prohlášení není třeba :)

ZuzkaOu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.07.10 12:10

Mno, to ta autorka umělohmotného ručně barveného „hedvábí“ alespoň měla odvahu se podepsat. A psát sama za sebe, ne takovéhle PR kecy.

Beru
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.08.10 23:25

OMG… něco tak odporného jako ty zelené „společenské šaty“ jsem asi ještě neviděla, to se snad hodí maximálně tak jako úbor pro kuchařku na dětském táboře uprostřed pustiny!

(pardon, ale nemůžu si pomoct)

odpověď
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.03.12 10:11

Beru: Ne, nikdy bych nepustila děti na tábor s vedoucími v těchhle modelech.

Panenka_bohemica
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.10.10 11:57

Rezatá trubka vypadá docela autenticky :-)

ciskacis
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.10 20:28

Na druhý obrázek není příjemný pohled. Možná to byla dobrá vize, ale zhmotnila se divně. Na mladou modelku ne.

mimoň
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.10 04:01

Nejsem ani znalec, ba ani rádoby znalec, při pohledu na podobné „halucinace“ mám ale tendenci:
1. zavřít oči
2. přát si, aby TO rychle zmizelo
3. volat o pomoc, kdyby se tak náhodou nestalo
4. opatrný pohled na půl očka: JE TO TAM. eště furt jo.

6.-9. a zdrhám

Všem minimálně soudným radím totéž - při současném výběru cenově dostupných oblečků není důvod dělat ze sebe za draho hastroše… i kdybyste si našili garderóbu „růčo“ doma, budete vypadat méně děsivě.

mery
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 10:05

Líbí se mi téměř všechny modely. Mám větší velikost a na sebe nekoupím nikde nic. Velké velikosti z prodejen, které znám jsou šité spíš pro naši babičku. Z ateliéru Donátová se cítím příjemně.Já vím, že jsou dražší, ale když si je nechám ušít, výjde to dráž, a ten nápad tam prostě není.Prosím za nás větší, myslete dál i na nás. Nevím, že by někdo něco podobného vyráběl.

ZuzkaOu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 10:39

Mery - zkus projít zdejší články třeba tyhle
http://modnipeklo.cz/…kazte-speky/
http://modnipeklo.cz/…xxl-prusvih/

Jestli i poté budete ty ohavné střihy, vyblité barvy a zplihlý materiál považovat za kvalitní šaty, utraťe si u Donátů třeba životní úspory. Ale pak se nevztekejte, když se najdete vyfocená v Pekle.

Pokud zjistíte, že rada o volných tunikách je to nejhorši rada, kterou může kdokoliv s výraznějšími tvary dostat, tak začněte trochu přemýšlet o tom, co by vám mohlo slušet.
Dále zajděte do banky, povolte platbu přes interent na svoji kartu a zřidtě účet https://www.paypal.com/cz

Při troše hledání najdete velké množství oblečení které je levnější, kvalitnější a především hezčí, než cokoliv, co se prodává v ČR v obchodech s nadměrnou velikostí. Nejspolehlivější zdroj je http://www.ebay.co.uk

Nebo alespoň zajeďte do nejbližšího Mark & Spencer či do Prahy do Debenhans. Pořád to bude levnější, lépe ušité a nebudete vypadat jak hejkalice. Jako víla po atomovém výbuchu bohužel ve velikostech na 42 vypadat nemůžete a jiné modely Donát v nabídce nemá.

ZuzkaOu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 10:49

„… ve velikostech nad 42…“ pochopitelně.

Z českých krámů mají slušnější konfekci ve větších velikostech ještě NEXT a Esprite.

A pokud máte slabost pro oblečení inspirované etnickou módou, tak se schválně podívejte na to, co dělá moonsoon (do velikostí odpovídající české 56)
http://www.monsoon.co.uk/

Pro ukázku - hedvábné šaty velkikosti 46, momentálně za 370 kč i s poštovným, přes tisícovku to nepůjde. (Monsoon používí skutečné hedvábí adekvátní gramáže, narozdíl od Donátů)
http://cgi.ebay.co.uk/…280585759261?…

Vyšívané pouzdrové šaty vel. 52
http://cgi.ebay.co.uk/…200540765276?…

A nechat si ušít šaty je levnější, než donát a především můžete dostat něco, co jsou šaty, nikoliv Donát.

Panenka_bohemica
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 13:08

Víla po atomovém výbuchu :-)) Zuzka pravdu dí, zbožňuju Brity a internet :-) Monsoon jsem ale neznala a i když je tehle styl úplně mimo mě, některý věci se mi tam opravdu líbily! - Tož se teda přiživím na příspěvku, kterej nebyl pro mě a děkuju za doporučení.

  • Jedna moje příbuzná má ráda tyhle věci. Sice to nebyly zrovna batikovaný hnusy, no ale.. krámek měl totiž hrozně milou a schopnou prodavačku, která by prodala cokoliv. No a ona usoudila, že to je přírodní, každý kus originál, takže asi poctivá práce, a navíc česká móda, to se musí podpořit. A když jsou ceny tak vysoký, musí to bejt kvalitka. A ten materiál je táááák příjemnej.

No.. moc jí to neslušelo a po čase (a intenzivního hučení nejbližšího okolí) na to přišla sama. Pak šíleně litovala těch peněz, no. Nikdo to od ní samozřejmě nechtěl ani jen za cenu poštovnýho, tak to darovala na charitu nebo kam.

Já v tom krámku taky byla, plesovky za 7000 z batikovanýho šifonu (?) a vrchním dílem z jakobytričkoviny s háčkovanou krajkou a ručně malovaným ornamentem.. Asi to dalo práci, ale za ty prachy můžu mít FAKT hezký plesovky..

Dia
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 13:52

mery: Ale že jste při těle nebo i třeba tlustá, přece neznamená, že musíte chodit v odporných pytlích jaké prodává Donát. I zde je velmi hezký článek o tom, jak se „tlusťošky“ oblékají u nás a jak to v zahraničí umí daleko lépe (a ať mi nikdo netvrdí, že hezké kalhoty nebo šaty se dají sehnat jen do velikosti 40).
Ono Vám ve věcech paní Donátové může být pohodlně, to ale nemění nic na tom, že jsou prostě hnusné. Tak se trochu rozhlédněte po jiných obchodech, to že jste při těle, vůbec nemusí znamenat, že nejste hezká baba, která se může obléknout šik.

alibaba
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.11.10 23:25

zrovna koukáme s přítelem na walking dead a běhají tam herci ustrojení přesně do toho rezivého modélku!!!

Xeelee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.12.10 03:44

Ty rezavý šaty (bez kapsy) by vypadaly dobře, kdyby v nich nepózovala modelka, ale třeba nějaká obyčejná holčina s dredy.

gidzitka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.01.11 21:32

No, toto je docela jednostranný pohled… Uznávám, že ty modely, co jsou tady vyfoceny, bych na sebe nevzala, ale čas od času si v tomto ateliéru něco koupím, co mi sedí a neměnila bych:). Ať už nakupujete kdekoliv, je to jen otázka vkusu. Krásný hadry za pakatel pořídíte koneckonců i v sekáčích (často tam nakupuju). Osobně jsem alergická na to „klasické“, v čem chodí všichni. Kde je pak nějaká individuálnost a svéráz? Tuto „homogennost“ uznávám jen u sportovních modelů, kde jde především o funkčnost a výkon.

Jaben
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.03.11 20:37

To gidzitka: teď jsem si prohlédla kolekci firmy Donát na jaro 2011 a je tam příšerné skoro všechno. Když chcete být originálné, pořiďte si spoustu doplňků - šátky a šálky, šperky i bižu, zajímavé boty a kabelky, kloboučky… Pak stačí bílá košile a černé kalhoty a se správnými doplňky jste elegantní, individuální a krásná.

lenka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.11 00:29

TO Jabel:
Originalita není v doplňcích. A váš příklad vůbec nevypadá originálně. Splinete s davem!!

Anna
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.08.11 16:45

Opravdu fascinující čtení samozvaných oděvních kritiků a odborníků na módu. Skutečně by mě zajímalo, jak vypadá šatník těchto rádoby odborníků. Vždy jsou sami bez fantazie a v kritice ostatních, co něco umí jsou naprosto bezkonkurenční. Zůstává tedy otázka, proč je tolik jiných výrobců, kteří se snaží oděvy Ateliéru Donát kopírovat? Opravdu vyrábí paní Donátová etnické oděvy? Plést si pojmy a dojmy je diletantské.

Ara
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.03.12 11:06

Zodpovím otázku proč má paní Donátová tolik následovnic - Protože tvorba takovýchto oděvů nevyžaduje žádné povědomí o krejčovině. Absentuje střih, na kvalitě šití také nezáleží, v beztvarém úpletovém pytli se ztratí cokoli. A dekory jsou vyloženě tvořilkovské - vysavovat vážku na triko umí každý, kdo sleduje Ptáka loskutáka, Sama doma a nevímjaksetovšechno… Kdo se do toho pustí, nemůže neuspět a podívejte se - taky umím takový model jako od té Donátové - a za kolik ona to má peněz a já si to vyrobila sama, heč.

Ada Pekelná
973 příspěvků 04.08.11 17:05

Mám lepší fantazii a umím spoustu věcí, možná víc než paní Donátová. Jsem tedy ke kritice naprosto oprávněna!

Panenka_bohemica
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.08.11 17:23

Opičení se teda určitě nebude zárukou kvality originálu… (Nejen) hudební průmysl by mohl vyprávět :-))

Anna
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.08.11 00:57

V tom případě Ado plná fantazie a plně oprávněna ke kritice co umíš, co vytváříš inspirativního ? Znáš to o tom prázdném sudu, co vždycky duní nejvíc?

Anna
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.08.11 01:14

Jen tak na okraj, z tvé kritiky čiší frustrovanost závistivých individuí, které by rády takové modely nosily, ale vypadají v nich jednoduše hloupě, protože jsou šedé myši a jednoduše jim nesluší. Rozděl se s tím co třeba sama nosíš, ať mohu třeba já, zcela bez fantazie načerpat inspiraci.

simchi
184 příspěvků 12.02.13 21:17

Bohužel, v těchto modelech bude vypadat hloupě každý jejich nositel. A být originální za cenu tohoto? navíc, nositelky „tohoto“ stylu se poznají na dálku a jsou si také podobné jako vejce vejci. Otázka je proč se jim to líbí, když to opravdu nemá s estetičnem co dělat a zpravidla jim to na kráse nepřidává.

Sech
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.10.11 21:53

Kdo neumí hledat, nenajde. Jasně, hodně věcí by většina lidí na sebe nevzala, ale paní Donátová má vkus. Když se pořádně rozhlédnete, narazíte na nádherné kousky. Třeba tyhle šaty (které chci na maturitní ples) jsou od paní Donátové. http://www.atelierdonat.cz/…bolero2.html

Ada Pekelná
973 příspěvků 02.10.11 23:00

SEch: nádherné? Seš si tím naprosto jistá?

NoLady
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.10.11 23:52

Sech: To bych si nevzala ani kdyby mi za to zaplatili.

Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.10.11 00:31

Asi by fakt Ada měla napsat ten článek o minimalismu.

markrom
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.10.11 01:14

Sech…ano..zhmotněná krása , originalita a vkus… úplně stejně, jako např toto:
http://www.atelierdonat.cz/…bolero4.html
http://www.atelierdonat.cz/…bolero4.html
http://www.atelierdonat.cz/…avraty4.html
http://www.atelierdonat.cz/…avraty1.html
http://www.atelierdonat.cz/…antika1.html
http://www.atelierdonat.cz/…lendar1.html

Originální tyto modely opravdu jsou… taková hrůza se jen tak nevidí..
Atraktivní nepochybně také, ovšem atraktivní ne od slova „atraktivita“ ale přesněji od „atrakce“

A spousta „rádobymodelek všedního dne“ si je schopna si podobné modely koupit jen proto, aby se odlišovaly od davu.. A vůbec jim nedochází, že „odlišné“ vůbec nemusí a tady ani nemůže, znamenat „krásné“! A jejich okolí je hloupé jim to říci a tak chválí…a pak řeknou, kolik to stálo..a okolí v nábožné úctě zadržuje dech… Vždyť to je tak drahé..to přece musí mít hodnotu..! A takto vzniká ta „dobrá pověst a proslulost“ ateliéru Donát…
A nevkus se šíří dál a zamořuje českou krajinu…a postupně tráví chápání krásna a bere lidem soudnost..

simchi
184 příspěvků 12.02.13 21:20

Já bych k tomu možná přidala i to, že ženy jsou tímto nevkusem zavalovány víceméně ze všech stran a tak se z toho postupně stane (asi) norma toho, co je hezké a slušivé a moderní. když není srovnání, je to malér. něco v tom smyslu - stokrát opakovaná léž se stává pravdou.

Sibyla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.10.11 08:21

MAkrom: to je děs! Z něčeho takového jsem pí D. ani nepodezírala - její věci jsem pokládala za lehce otravné, v takovém tom alternativně rukodělném stylu, který je stejný u všech „originálních, alternativních“ tvůrkyň - jak nakonec píšete - a který mi evokuje Bertramku osmdesátých let. Ale toto dostoupilo nového stupně hrůzy. Ach jo!
Jaben: souhlasím, doplňky dělají - nebo zabíjejí - outfit.

Sibyla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.10.11 08:28

Nová kolekce - pořád to samé.
www.novinky.cz/…antikou.html

Frankie
213 příspěvků 03.10.11 10:04

.

Příspěvek upraven 12.11.12 v 14:05

alex
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.10.11 10:40

@Sibyla - au…

Ham
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.10.11 17:05

Možná už by bylo načase dát další kolo… viz třeba tento krásný kousek:)

http://www.atelierdonat.cz/…met-143.html

fynyna.cz
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.11.11 03:00

Musím souhlasit. Fakt módní peklo. Když vidím Konvalinkovou v hadrech od Donátky, bere mě šlak. Její výtvory udělají ze silný ženský neforemnou bednu, tak nechápu, jak se do toho může někdo dobrovolně navlíknout. Pokud vím, tak ona je samouk a ne oděvní výtvarnice. Pro mě v tom chybí cit pro detail. Naprostá přeplácanost bez ladu a skladuPro kombinaci vzájemně nekombinovatelného musí být cit a talent a to tu zjevně chybí.

Violette-m
8 příspěvků 28.09.12 15:19
"Originál"

Přijde mi, že je flerovským zvykem nazvat originálem všechno, co je tak hrozné, že by to nikdo jiný nevyrobil (ani by se o to nepokoušel)

kocábka
1 příspěvek 07.02.13 21:14

Autorka tohoto článku /Ada/ bude asi hodně nevyrovnaný člověk a je mi jí upřímně lítoona Donátová je člověk od kterého by se mohlo hodně lidí učit a já osobně před ní smekám. Dokázala se prosadit v této branži a to je úctyhodné a nelehké.

simchi
184 příspěvků 12.02.13 21:11

Říkala jsem si, že to s tou kritikou třeba přehánějí. vím, že se některým ženám prostě batika, volné střihy, extravagance… líbí, i když to nebývá zpravidla moc vkusné (sama nevím proč), ale to, co jsem tam viděla, je až na 1-2 vyjímky prostě opravdu velice nevkusného. Bohužel, to že je něco přeplácané, neznamená, že je atraktivní a slušivé a že to nositelce přidá na vzhledu. Možná jsem divná já, ale nechápu např. ani ty účesy, které modelky mají (vím, že se to tak v ČR nosí) -ale proč proboha?

goal
3 příspěvky 18.06.14 08:14

I když je to hodně starý článek a znám ho již léta, konečně k tomu mám co říci. Vždy jsem si říkala, proč ta Ada nenechá Donáty spát, vždyť ať si šije kdo chce co chce, hlavně když to lidé nosí, však zábava. Jenomže jsem se přestěhovala a hned u zastávky je takový obchůdek… Moc jsem si ho nikdy nevšímala, až z nudy, při čekání na dopravní prostředek jsem se jen tak mimochodem podívala. Mno, nebudu to protahovat, dost se mi protočily panenky a říkala jsem si, chudáci lidé (starší, evidentně to bylo mířeno na ně, někdo pod 150 by ty hadry nenosil). Tak jsem tam polemizovala nad tím, jestli lidé, kteří se do toho oblečou vlastně mají ještě chuť žít anebo tím dávají okolí najevo, že to vzdali a nebo se jim to nedejbože jen tak líbí. Říkala jsem si, to by bylo sousto pro Adu, ale neřeknu jí to, aby je ušetřila kritiky, budu hodná. Smířila jsem se s existencí obchůdku, aniž bych se podívala na název nebo cokoliv, ale pak se zase mimochodem stalo, o pár dní později, že jsem se podívala na popisek na skle. „Donát“. Tehdy mi došlo, že Adě už bonzovat nemusím :)

E.Letenská
55 příspěvků 15.09.14 14:49
To jsem se tedy pobavila

Podle dat vidím, že čtu článek a komentáře s velkým zpožděním. Musím dát poklonu autorce článku, opravdu jsem se výborně pobavila. Její článek je napsán opravdu velmi vtipně a bohužel vystihuje naprosto podstatu věci. A tou je: domácí ruční tvorba a většinou amatérské a zpracováním nepovedené nápady, které mají jen ten punc originality, nikoliv úrovně a kvality.

Příspěvek upraven 23.09.14 v 19:59

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek

Jarní viróza

Autor: Ada

Jarní teploty a k tomu chladný větřík a aprílové náhlé studené... Celý článek

Luxusní Fler: Když nevíte, co s penězi...

Autor: Andrea

Jaký je rozdíl mezi tvořilkou a luxusní návrhářkou? Podle "Top... Celý článek