Šaty pro miss

13.03.10 | autor Ada

Že na žádnou miss nekoukáte? Chybu děláte. Pro pekelníky to bývá velmi zajímavé, zvlášť přehlídka večerních modelů. Dostanou-li návrháři zároveň brífink, že to má být extravagantní, je to pastva pro oči. Marná není ani volná disciplína, vyplněná většinou sterilními tanečky usmívajících se krasavic.

Letošní Česká Miss (jo, tam ty tanečky naštěstí nejsou) se blýskne přehlídkou originálních toalet vytvořených studenty z různých českých středních škol v rámci projektu "14 klenotů". 14 klenotů = 14 krajů, každé šaty mají reprezentovat svůj kraj. Autory jsou nejen studenti návrhářských a oděvních škol, ale i zcela nesouvisejících oborů. A už pohledy na rozpracované modely dávají tušit, že půjde o něco velkého. Haute scandale.

Karlovarský kraj

Autor: neuveden, dostupné z: www.14klenotu.cz

Karlovy Vary = porcelán. Navíc tvůrci jsou studenti keramické a sklářské školy... takže logicky oblékli modelku za malovanou konvičku. Trochu prvoplánové , ale budiž. Tvar sukně je dobrý nápad, ovšem zbytek - proč proužkovaný živůtek? Velký klobouk je chic a byl by i tenhle, jenže by nesměl připomínat muchomůrku, snad je to jen prototyp. Kanýrek na lemu sukně je zbytečně navíc a široký pruh kolem ramen vnáší do křivkovitého celku protivnou hranatost, o nepohodlí pro nositelku nemluvě.

Ústecký kraj

Ústečáci nejdřív pracně nazdobili sukni...

Autor: neuveden, dostupné z: www.14klenotu.cz

...kterou  poté zabili několika vrstvami náhodně posešívaného bordelu. Hnojově hnědý satén s neuměle lemovanými okraji (satén je svině, když to s ním neumím, radši se do něj nepouštím), kožený (asi) pás jako ze staré slovanské pověsti, dvě kožené placky svázané provázkem, něčí hnědofialové kalhotky, měděné cvočky či co to je. Skvělý příklad, jak se to nemá dělat. Na výrobu dechberoucích extravagantních šatů nestačí naplácat na ně hromady všeho, co zrovna přijde pod ruku. Mimochodem, dáma v pozadí (rifle, bílá halenka) je Jana Berg, módní návrhářka, která má nad 14 klenoty něco jako stavební dozor. Doufám, že právě vysvětluje, že je potřeba to celé předělat.

Autor: neuveden, dostupné z: www.14klenotu.cz

Středočeský kraj

Nad šaty ze školy oděvního designu z Lysé nad Labem  by se dalo dlouho přemýšlet. Ten nosorožčí roh na pravém rameni je cože? A nestačí jedna úchylka, musí k tomu být ještě asymetrický výstřih? Kdy se česká móda zbaví prokletí podivných geometrických tvarů, které hyzdí tělo? Bílá koule s modrou čepičkou, nabodnutá na modrém stojánku, jitří fantazii ještě víc. Ufo na nožičce? Trubička, ze které vybublala šlehačka? Psychedelická houba? Nebude lepší toho přemýšlení nechat, než se něco stane?

Autor: neuveden, dostupné z: www.14klenotu.cz

Vysočina

Co jsem právě říkala o té geometrii? Kdo tam dal tu trojúhelníkovou hrůzu?! Myslela jsem, že avantgardními módními přehlídkami z 80. let  už se nikdo nikdy inspirovat nebude...

Autor: neuveden, dostupné z: www.14klenotu.cz

Pardubický kraj

Na náčrtu to vypadalo kupodivu neškodně, ale posedlost přeplácaností vykonala dílo zkázy. Saténové rajtky, kožešinka se záhadným výstřihem na způsob nemocniční toaletní mísy, paví chvost ze stříhané igelitové fólie a šifonová halenka. Tvar korzetu na panně nevypadá moc lichotivě a obávám se, že na živém těle v pohybu to lepší nebude.

Autor: neuveden, dostupné z: www.14klenotu.cz

Jihomoravský kraj

Toto bude dobře ujetý. Jestli nezradí konstrukce pod sukní, bude to super. Jen na ty zlaté kalhoty, které pod tím mají podle jiných fotek být, bych se pro miss vykašlala a nahradila je toliko zlatými botami;  moc decentní by to sice nebylo, ale to na miss nevadí, čím víc masíčka ve výloze, tím líp.

Autor: neuveden, dostupné z: www.14klenotu.cz

Moravskoslezský kraj

Nákres návrhu vypadá slibně, ale z fotky ještě nedodělaných šatů se mi ježí chlupy. Nakadeřená pneumatika na návrhu není, to holt někdo dostal během tvoření geinální nápad; kombinace saténu, černých pytlů na odpadky a tylu připomíná rvačku v hospodě. Na některých fotkách z výroby jsou vidět děvčata vytvářející šperky či ozdoby, tak snad aspoň na něco se můžu těšit.

Autor: neuveden, dostupné z: www.14klenotu.cz

Jihočeský kraj

To nejlepší na konec! Třeboňská oděvka se vytáhla a vytvořila skutečně unikátní model - šaty pošité ornamenty z tisíců rybích šupin, korálků a perliček. Je to promakané a skutečně výjimečné. Takže posud žádné peklo. Záplavy volánů v tlumených barvách, které mají patrně reprezentovat vodu, bych trochu zkrotila, čiší z nich nutkání udělat z šatů veledílo tou prokletou přeplácaností; přitom tyhle to rozhodně nepotřebují. Ale budiž.

Autor: neuveden, dostupné z: www.14klenotu.cz

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.


Reklama

Líbil se vám článek?

Reklama

 Váš příspěvek
 
Brunette Katy  12.04.10 17:33

Ty jsi ale kritička!:)

 
Kate  16.04.10 20:00

To, že holky který navrhovaly tyhlety kreace jsou v módě naprosto mimo mísu se pozná už podle jejich oblečení, ve kterých jsou na fotkách vyfocený. Jedna jako druhá v laciných džínách z tržnice, k tomu tričko, tenisky… Nedej bože když takováto osoba začne něco tvořit. Všechny modely do jednoho jsou prvoplánový, nepromyšlený, chce to věnovat víc času tomu, co dělám. Jestli tyhlety holky mají být budoucí český návrhářky, tak to si radši hodím mašli. A po pravdě modely paní Berg jsou taky pořádná šleha !!!

 
chiq  20.04.10 18:49

Modely děs a hrůza. Jasně, ty holky se učí, to chápu, ale na tenhle projekt měl snad dohlížet někdo zodpovědný, s rozumem a vkusem (!). Pokud takoví jejich učitelé nejsou, pak z těhle holek bude těžké něco vydolovat.

 
adela  18.05.10 22:24

Nakadeřená pneumatiku u moravskoslez­skeého modelu je přeci uhlí:)!

 
Víťa  12.06.10 13:16

Tvůj způsob psaní mne nesmírně baví. I když vdět všechny ty hrůzy, které denně potkávám v ulicích, popsané a vyfocené tady pohromadě, opravdu bolí. Je to pravé peklo!

 
Catman  26.07.10 10:06

Zajímalo by mne, jak v těch Jihomoravských šatech půjde dveřmi, to bych ráda viděla.
Nemá se navrhovat aspoň krapet prakticky (jo, vypadá pěkně, když navrhnete něco velkého, ale ono se to hůř uplatňuje a i šije). Pardubice mi připomínají leda tak Santu a zase se tu ukazuje - navrh možná vypadal dobře (ikdyž z něj sálalo to Santovství), tak realizace vázne.
A ty Střední Čechy říkají jediné. Inu, když něco navrhnu a vypadá to relativně hezky, tak to hezké být nemusí… A ani nebude, pokud tam zapracovávám jisté prvky.

 
kačaba  29.07.10 01:00

Měla jsem možnost vidět jednotlivé modely i v reálu, včetně autorek i celého týmu,který na něm pracoval, seznámit se s motivem, kterým chtěly svůj kraj prezentovat - a bylo by asi fajn zmínit i další aspekty návrhu…v první řadě šlo u všech o „haute couture“ - tedy prezentaci „vysoké krejčoviny“ - a ta má naprosto jiná kritéria než běžné /řekněme „plesové modely na zakázku“/…ty holčiny se poprvé měly šanci setkat s materiály, se kterým ani v rámci své praxe vůbec nepřijdou do kontaktu - byla to pro ně obrovská výzva - někomu se povedla lépe, někomu méně - ale rozhodně je za tím spoustu práce,desítky a stovky hodin strávené nad návrhem, dolaďováním, ručním šitím, vyšívaním, objevováním a učením se nových postupů i technik - a na studentky. které se teprve učí, úctyhodný výkon.U těchto modelů byla ta dávka pompéznosti zcela na místě…tady nešlo o to, ušít jednoduché elegantní šaty ze saténu…a byť vyznávám jednoduchost, např.model pardubického kraje pokládám za jeden z nejvydařenějších. Jen tebou uvedené fotografie mu příliš nelichotí…podobně i model jihočeský… viděla jsi ho na vlastní oči ? Já ano…:o)

bohužel nezmiňuješ, co všechno je v daných modelech obsaženo, jaké techniky jsou využity,

 
ZuzkaOu  29.07.10 07:02

Ale tohle není výukový portál. A nejde o pompéznost a nebo kolik práce na tom kdo strávil, ale o ohavnost, prvoplánovitost a neslušivost. V Pardubicích se jezdí Pardubická, tak tam pověsíme podkovu! Jako při nějakých ponyplay by to jistě slavilo úspěch, ale píšeš, že to není fetiš, ale vysoká krejčovina.

A zejména ten rozdíl zvící Tartaru mezi tímto projektem placeným z veřejných peněz a skutečnou haute coutre.

A skutečně mě překvapilo, proč by zrovna pardubický model měl být nejzdařilejší? Zrovna o pro mne představuje nejpekelněí kombinaci. Asi nejvíc mě irituje lascivnost celého modelu.

Takže zcela bez ironie - proč by měly být pardubické šaty nejvydařenější?

 
Karol  29.07.10 08:25

Teda já si nemůžu pomoct, ale člověk, který má vkus a talent (a vzdělání v oboru), přece nemůže navrhnout takový hrůzy - i když se třeba s daným materiálem setká poprvé. Haute couture si teda představuju jinak.

 
Ada Pekelná
971 příspěvků 29.07.10 10:53

A jistě se shodneme, že haute coutre vypadá jinak.
 http://thefashioncentre.blogspot.com/…ng-2010.html

A zde - extravagantní model, který je inspirován jezdectvím.

Nebe a dudy? Teda vlastně podkova, že?
http://blog.mtviggy.com/…-225x337.jpg

Proto si tohle české, zpatlané peklíčko zde místo zaslouží. A nepadá ani tak na hlavu těch holek, co to šily, jako na hlavu Jany Berg, která sem patří více než po právu. (Vsaďte se, že už o ní nikdo v médiích psát nebude, protože najednou paní, která šije pro PEtru Paroubkovou dostatne publicity jen tolik, kolik si zaslouží a ne tolik, kolik ji zařídí spřátelený PR manager.
A rozhodně finální fotky nejsou lepší, než tyhle rozpracované.

A mezi těmito modely je dokonce i onen honzík křížený s renesančním okružím, který obsahují středočeské šaty. Dost rozdíl. Nejde o krejčovinu (tu patrně holky zvládly), ale o poluci tvořílkovství v extrémním měřítku a za veřejné peníze.
 http://lepetitebelle.blogspot.com/…couture.html

 
Iveta  09.09.10 12:36

Mně to připomíná jako když Kočička a Pejsek pekli dort. Naházely tam, co jim pod tlapku přišlo a pak by se z toho nejen pes pozvracel!

 
Katka  02.10.10 17:39

Tak by me docela zajimalo, proc zde nejsou saty pro Prahu. To byl podle me hnus nejvetsi. Cerny hadr obycejneho strihu s „star trek“ rameny a vyvedenym obrazem Prahy v super kaminkove zaplave…

 
Ma  25.10.10 20:47

Doposud jsem se domnívala, že haute couture je především o technickém provedení, eleganci a vkusu za použití kvalitích materiálů…

 
Xeelee  29.11.10 19:15

Vysočina není avantgardní. Mě se ty jednoduché a moderně vypadající šaty (jako jediné) líbí (a to hodně), ale připomínají mi nárameníky i strohostí spíš hyperstylizovaný a futuristicky pojatý tradiční japonský oděv ze 17. století* než Vysočinu :-D Každopádně by šaty vypadaly lépe bez těch siluet dole na vnitřní straně.

Klobouk je super :-) Hned bych ho koupil kamarádce. Určitě by z něj byla nadšená a začala by v něm chodit mezi šedý lid ve svých výstředních oblečcích.

 
Tereza  30.11.10 14:04

Spíš by mě zajímalo, kdo je pa pekelnice na fotce u Středočeského kraje :) Prezentace trendů současných i minulých z ní mělo udělat módního experta? :o Nebo jsem to nepochopila já? :)

 
seznam.mih  26.12.10 13:14

Dovolím si zde zmínit, že jsem zde naštěstí nenašla model z Plzeňského kraje, což si můžu vyložit jako že na tom není co kritizovat. což je fajn nebot to naše škola, kterou jsem vystudovala, je dělala. Byla jsem u toho, když to vznikalo a tak vím, že žádná sranda to nebyla. Látky vypadali jako by to byla nějaká levná látka. Já na nich přímo teda nedělala, nebot by to žádná sláva nebyla.
jinak kdo neviděl šaty Plzeňského kraje http://media.novinky.cz/…l1-50zjm.jpg

 
Agáta  21.03.11 16:45

Ano..chtěla bych videt lidi co sme píšou vzkazy typu:Mladé modní návrhářky nemají vkus. Chtěla bych vás videt! A vaše návrhy a co jste Vy samy dokázaly! My za sebou máme hodiny práce a sem tam nějaký úspěch! Rouhodně víc v modě než Vy. Johna Galliana taky odsuzujet, že je to extravagantní teplouš bez vkusu? Ne od něj jste celé žhavé si něco koupit!

 
Sasa  21.03.11 16:53

agata: kdyz neco neumim, tak to nedelam:-) lehka pomoc Jako saty na miss

 
katkarinka  21.03.11 18:44

agáta: máš pocit že hudobní kritici robia hudbu, či filmoví kritici robia filmy? estetizmus a tvorivosť nie je to isté. či ty sa nevyjadrujes o nejakom napr. obraze ze je ohavny len preto, lebo nevies malovat olejovymi farbami?

 
Goku
410 příspěvků 12.03.13 10:53

Už vím, co mi ty šaty z Vysočiny připomínají. Kdo si ještě pamatuje na Byl jednou jeden život, tak tam lítali takoví malí šmejdi, snad to byly protilátky, a ti vypadali podobně jako ten model!

 
HertaDeOran
866 příspěvků 23.03.13 21:12
poslední foto

Ryba smrdí od hlavy…

Na předávání cen v pyžamu po dědečkovi

V Americe se uskutečnilo každoroční předávání cen Teen Choice... Celý článek


Reklama

Poslední článek:
Sepraná tílka, leginy a další hrůzy, které v létě nenosit

Autor: Admin Módnípeklo.cz

Proč mám tak ráda léto? Protože se do ulic dostanou konečně i... Celý článek


Reklama

Tour de salon - svatební šaty a jiné dorty

Autor: Andrea

Na jeden den jsme zapomněly, že jsou naše partnerské vztahy v... Celý článek

Jinde jsem takové neviděla

Autor: Ada

"Šaty z ateliéru Romany Ševčíkové jsou nádherné, jinde jsem takové... Celý článek