Kde je dno českého návrhářství? (1.)

10.04.10 | autor Ada

V Českých Budějovicích.

Ani nevím, jestli mám pořád psát o českých takynávrhářkách. Nějak se mi tu začínají kupit a nerada bych, aby si na mě některá večer počkala a dala mi přes ústa. Ale nedá se nic dělat, před touhle tvořilkou je nutno varovat. Stránky s modely Lenky Uhlířové najdete zde a to nejlepší si samozřejmě představíme. Nejdřív ovšem hrábnu do archivu, kde jsem v jednom zasutém adresáři objevila předchozí kolekci. Ta už na webu není, což je škoda, protože je to klenot. Ale nové fotografie ze slavné jihočeské památky holt dostaly přednost.

(Pro zvětšení klikněte, troufáte-li si.) Asymetricky vyvedená, symetricky zamýšlená malůvka konturami na hedvábí, výtvarně na úrovni základní školy, absence záševků - jistě, materiál je pružný, ale i tak je vidět, jak se nad pravým ňadrem hromadí látka, která tam nemá být.  Rukávy podivné uťaté délky a oranžový kapesníček kolem boků. Aargh.

Tyhle šaty z pružného materiálu nejsou, záševky ovšem  chybí i tentokrát. Dále na dílku vidíme boj se začišťováním okrajů (ne a ne zůstat rovné, mrchy) a se zdobením. Oranžový klikyhák je buď umění na úrovni, které nerozumím, nebo totální bezradnost. Hádejte, můžete jednou.

Jednoho dne návrhářka vstala, popatřila na záclony na okně ložnice, vyskočila a utíkala tvořit. Představuju si, jak v šatech klopýtám po parketu a ten uzel se mi bimbá mezi koleny... brrr.

Konečně se dozvídáme, co má Lenka Uhlířová proti záševkům:  prostě je neumí. Vynechám komentář k té třásňové záclonce (jsou to třásně, ze kterých se šijí třásňové šaty, jaké nosí například tanečnice latinskoamerických tanců; takhle se vážně nepoužívají) i k malůvkám. Klikněte si na obrázek, ať ho zvětšíte, a prohlédněte si svislé i vodorovné záševky. Na prsou jsou ušité špatně (buď udělám princes, nebo záševky ušiju, jako bych je chtěla napojit na sebe, ale nenapojím - svislý záševek nemůže přesahovat ten kolmý), jsou také podezřele daleko od sebe (bod, ve kterém by se oba záševky sešly, je vrchol prsu) - u ženy s postavou, na jakou jsou šaty určeny, by měly být vrcholy prsou cca 20 cm od sebe. V levém podpaží vidím podezřelou bouli, která indikuje, že záševek je špatně vedený. Svislé záševky dole končí každý tak jinak, že je to zřetelně vidět i na zmenšené fotce, a končí boulí. U takovýchto šatů by měly vést až dolů, jinými slovy, přední díl šatů by měl sestávat ze tří částí.

A jaká je nová kolekce? Naučila se návrhářka šít záševky a začišťovat okraje? Dozvíte se hned v následujícím článku.

Všechny fotografie převzaty z: www.volny.cz/lenkacizkova

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.


Reklama

Líbil se vám článek?

Reklama

 Váš příspěvek
 
Alice  17.07.10 20:07

tak za tohle by mi dala mistrová přes hubu už v prváku…by mě zajímalo, kdo učil paní šít - takhle „dokonit“ záševky

 
Monika  18.07.10 08:45

No mě fascinuje, že každý záševek na tomto veledíle jinde začíná a končí, ale hlavně že si paní „návrhářka“ dala tu práci s těmi prskanci na dolním okraji šatů…(komentuji poslední obrázek). Sama mám supš textilní a když vidím co je někdo schopný vytvořit, prodávat to a ještě tomu říkat model, docela se bavím…Jinak super blog, baví mě:)

 
Světluška  08.01.12 16:47

Ty šaty dělala návrhářka??? Moje stará teta s osmi dioptriema a vyučená řeznice by to ušila taky. Jenom doufám, že nikde nepotkám osobu, co to bude mít na sobě, protože by trefilo! Je hezký umřít smíchy, ale teď ještě nechci.

Na předávání cen v pyžamu po dědečkovi

V Americe se uskutečnilo každoroční předávání cen Teen Choice... Celý článek


Reklama

Poslední článek:
Sepraná tílka, leginy a další hrůzy, které v létě nenosit

Autor: Michaela

Proč mám tak ráda léto? Protože se do ulic dostanou konečně i... Celý článek


Reklama

Přispějte do kasičky

Autor: Ada

Delší pauza mezi posledním článkem a tímto novým příspěvkem nebyla... Celý článek

Mystická extravaganza

Autor: Ada

Úvodem tohoto článku bych chtěla mocinky poděkovat čtenářce Evě za... Celý článek