Kde je dno českého návrhářství? (2.)

10.04.10 | autor Ada

*

Pokud jste sem přišli přímo z prvního dílu článku, jistě jste pochopili, že úvodní série obrázků tu není proto, aby vám vypálila zrak, ale abyste se koukli po záševcích. Koukejte jak chcete, nejsou.

Asi bych měla vysvětlit, co mám pořád s těma trapnejma záševkama. Jedna z prvních věcí, kterou se musí naučit každá krejčová či konstruktérka střihů, je tvarování oděvu.  Lidské tělo není placaté, zvlášť ženské tělo, a pokud má oděv dobře sedět, musí být správně vytvarovaný. K tomu slouží mimo jiné záševky. Když neuděláte prsní záševek, látka bude někde (v podpaží) odstávat, jinde se pnout a výsledek nebude hezký ani pohodlný. Když všechno sedí jak má, případně na sebe navazují vzory atd., vznikne kvalitně krejčovsky zpracovaný oděv. A to je velká bolest mnoha českých návrhářů v čele s Lenkou Uhlířovou-Bezzáševkovou; neumějí řemeslo. Maskují to používáním pružných materiálů, řasením, asymetriemi (ušít asymetrickou sukni nebo triko není umění; symetrie, to je umění!), volnými plandavými střihy a divokými aranžmá.

A dál už jen tak pro vaše pobavení:

Pověsíme kousek fialové látky na podprsenku, sem tam přišijeme chomáček krysích chlupů, sexy model je na světě! Rozpustilá fosforeskující holčička má kromě podivných výkrojů také zmačkaná prsa, protože paní Uhlířová přišla na další způsob, jak ošidit tvarování - přivázat to nahoře za krk, mezi prsama nabrat, zmuchlat a sešít. Oranžový hábit s černou krajkovou oponkou mi úplně uniká.

Nulové vypracování (ty košíčky na červených šatech jsou... bože! BOŽE!), podivná aranžmá z útržků látek (růžová sukýnka s ocáskem), primitivní malůvky, vulgární detaily (prsa vykukující ze zašněrované kapky, černé kozačky jako z E55), laciné materiály (dá si někdo Flex-Tex?).

Máme svobodnou dobu. Každý si může našít nějaké příšerky, dát si je na svůj web a prohlásit se za návrháře. Naštěstí si taky každý může nadávat na co chce...

Všechny fotografie převzaty z: www.lenkauhlirova.cz

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.4.10 14:34

Nejlepší blog a komentáře , jen tak dál !!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.4.10 16:43

Opravdu, ale opravdu DLOUHO mne nic nezaujalo jako tvůj/Váš blog. Dozvěděla jsem se o něm z dnešního metra a jsem za něj doopravdy ráda ! Mezi všemi těmi DIY, fashion, aneb potřebuji pochválit, i když si o sobě myslím, že jsem krásná a nosím to nejlepší oblečení, blogy, tento blog výrazně vyniká svou otevřeností a navíc se u něj člověk pobaví, dozví se nové (nemyslím tím, že 3/4 českých návrhářek jsou ženy, neschopně maskující svůj antitalent pro zvolený obor) věci a navíc si počte skvělé, literárně kvalitní texty BEZ gramatických chyb :)
K tomuto článku. Opravdu mne pobavila slečna číslo dvě - žába, kterou bych čekala v nějakém béčkovém německém pornu, coby zámeckou paní. Kdyby alespoň neměla ty příšerné culíčky, asociovala by mi alespoň něco méně úchylného. A na konci, vzhledem k mému zájmu o fotomodeling, bych chtěla vytyčit NEUVĚŘITELNÉ a skoro až SKANDÁLNÍ pózy „modelek“. Nevím, jaký IDIOT to fotil, ale věřte mi, že moje 12-ti letá sestra by to mobilem vyfotila líp. Mám takový pocit, žen to snad někdo udělal schválně. A jestli ne, tak před mistrem fotografem, paní stylistou a konečně slečnou, paní návrhářkou házím úctyhodnou šavli.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.4.10 09:48

Váš bloq mne zaujal a styl Vašeho jazyka se mi velmi líbí, nevím ale, zda Vám poděkovat. Obávám se totiž, že Uhlířovou už nikdy nedostanu z hlavy.Nad fotkami modelů Lenky Uhlířové, které jste sem vystavila jsem se celkem dokázala pousmát, to jsem ale netušila, co uvidím, až navštívím její stránky. To jste na ní chtěla být alespoň trochu hodná, nebo jste nás chtěla šetřit? V porovnání se skutečnými mordy, co se tam vyskytují mi tyto přijdou ještě dobré. Možná jste chtěla, aby to alespoň působilo jako fotky modelů, protože většina ostatních působí jako pozvánky na zvrhlé hrátky. „Modelky“ jsou v podivných a krkolomných pózách, ke kterým mám jediné vysvětlení. Šaty Uhlířové nemají tvar, jsou to na sebe našité trubky látek a různými prohyby modelek, tím, že si to rukou nahňácají k boku, nebo ve stoje, v sedě i v leže roztáhnou nohy dosahují dojmu…no.
Na druhou stranu se skláním výkonnosti paní „návrhářky“. Množství modelů je impozantní, nejspíš když přijde inspirace, stejně jako bolest břicha, tak to pak lítá.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.4.10 18:59

Ahojky…tvoj blog je super,konečne niekto poukáže na niektoré kvázi modné uchylnosti......tie šaty od Uhlirovej su tak hrozné,že sa mi chce grcať.....snád žiadna žena čo má kúsok zdravého rozumu to nedá na seba :D.....


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.5.10 09:32

Tak tohle je skutečně katastrofa. Zajímala by mě společenská skupina lidí, co tohle kupuje…

Přitom jsem si vzpomněla že jsem viděla rozhovor s nějakou „mladou a nadějnou“ návrhářkou, která celou svoji kolekci prostě vytvořila tak, že v Indii nakoupila překrásná sárí, ručně vyšívaná kamínky, zlatem… prostě orientální pohádka… ušila z nich rouru, pověsila na ramínka a vydávala to za svůj výtvor. Ovšem zmínit jméno mistra, který tu nádheru vyšil a utkal, ani náhodou… teď už to bylo JEJÍ dílo…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.10 20:48

Tohle je opravdu úžasný blog, člověk se tu hodně naučí…já třeba u tohoto, sedíc klidně na židli, málem spadla na zem - ještě, že máme dobré židle :-). Trocha skromnosti, soudnosti a cudnosti by mnoha ženám vážně pomohla… :-(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.10 21:21

Došla mi slova…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.4.11 11:10

Normálně je mi líto toho hradu (i když jemu je to asi putna). Takhle zneuctěný prostor jsem už dlouho neviděla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.11 19:12

OMG to je hnus, hnus, HNUS!!! Z nudy pročítám starší články a zjišťuji, že některé skvosty by prostě neměly být zapomenuty!
Co takhle uspořádat každoroční hlasování o nejpekelnější výtvor/článek vždy ve své kategorii? ale asi by to byla přílišná piplačka, vím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.11 17:35

Takto sem se maškařila jako dítě, omotat kusem látky, někde zavázat nebo sešpendlit a bylo, na lítání po baráku a hraní na vílu skříženou s Vinnetouem dobrý…

Lara
208 příspěvků 8.1.12 21:13

Bože! Co to je?! Tento článek mi unikl a mám pocit, že je to jeden z největších humusů, co zde byl prezentován. A ty pózy pseudomodelek. Jak to může někdo vyplodit a vystavit? Nerozumím tomu. Fuj. Proboha fuj.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.4.12 02:50

som bez slov.....ta webstranka dotycnej "navrharky " je unikat ( dufam ! ) nielenze su tie modelky strasne, ale na vela tych fotkach sedia, su zozadu - takze dany "model " ani nie je poriadne vidiet… lacny cinsky blsak neb dum hruzy…FUJ…myslite,ze je profitova ? kto toto preboha kupuje ???

Mariahh
53 příspěvků 28.1.13 17:53

Pri pohlade na výtvory som dostala odpornú bolesť do brucha. Neklamem, fakt ma začalo bodať do brucha možná od mandarínok. Nehovorím že nie od tých šatov.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Dárky, které jsem nedostala

Autor: Ada

Předpokládám, že už máte rozbaleno. Doufám, že jste dostali spoustu... Celý článek

Najděte mi boty na zimu!

Autor: Ada

Myslím to smrtelně vážně. Kdo mi dá tip na zimní boty podle mých... Celý článek