Krásy a záludnosti ruční pleteniny

28.04.10 | autor Ada

Lehce sociologický úvod - možno přeskočit. Zdá se, že v českých zemích existují dvě základní skupiny pletařek (to je generické femininum, jazykový nástroj, který nevypovídá nic o tvaru genitálu, nebo sebeidentifikaci dotyčné osoby). Zjednodušeně řečeno, jsou zde babky, co použijou libovolný materiál a něco z něho vyrobí, protože hlavně, že to je, a co by ta dnešní mládež chtěla, že se jí nelíbí šedivá kousavá vlna nebo svetr s vyplétanými smrčky a trpajzlíky. Tento přístup působí obdarovaným vnoučatům traumata a přesvědčení, že každá vlna kouše jako stádo blech a že ručně pletené cokoli musí být hnusné. Pak jsou tu mladé kchůl pletařky, co objevily ty internety, zajímají se o materiály, nepletou proto, aby se co nejlevněji ohodily a ostatní vem ďas. Ty jsou začasté originální a tvoří zajímavé věci. A taky se snaží to umět, aby výsledek dobře vypadal, ne aby to tak nějak bylo.

A vlastně je tu třetí skupina, která kombinuje to horší z obou přístupů. Ono je to originální, ale způsobem, který ze slova 'originál' udělá urážku. To jsou pak ty polyesterové kožuchy v barvě vyzvraceného klauna, viskózové stany, co se po prvním vyprání stanou rodinnými stany...

 

Co to sakra je, velikost 40-50? Už to napovídá, že jde o střih pytel, na fotce to s šátečkem a brýlema vypadá, že by to schválila i morálku hlídající policie v Íránu. To je tak jediné pozitivní, co se k výtvoru dá říct. Sice není uvedeno složení materiálu, ale odhaduju, že to chlupaté je polyamid nebo polyester, všecky ty nopkové a cuckaté věci budou polyester, viskóza a metalizovaný polyester (vypadá jako kovové vlákno, není kovové vlákno). Je to pletené řídce, takže to bude na komkoli hnusně viset. A vůbec to vypadá jako inspirované maskovacím oblekem typu hejkal. Autorka přitom zjevně řemeslo docela umí:

Tady je vidět, že pletenina i háčkované části jsou pravidelné, ten šev na boku taky - a pěkné švy na ruční pletenině jsou docela fuška. Jenomže paní prostě neumí navrhovat. Navíc používá otřesně vypadající materiály, vesměs syntetiku. No, a z hnusné příze těžko udělat pěkný svetr, pardón, svetrouš.

Zprznit lze i krásný matroš, což o to.

Tohle je příze Silk Garden firmy Eisaku Noro. Když do čehokoli textilního fušujou Japonci, tak je již tak 1000 let silně pravděpodobné, že to bude stát za to. Bohužel, Japonci páchali pouze ty klubka.

Autorka má chybně uvedené složení, nejde o čistou vlnu s hedvábím, ale 45% mohér, 45% hedvábí, 10% vlna (ano, jsem hnidopich). Ale i kdyby to byl měsíční svit spředený samotnou Ariadnou, nemění to nic na faktu, že je to všecko špatně. Pomíjím dost nešikovné fotky, přestože v internetech právě fotky prodávají, ale: (1) příze, která vzoruje, se velmi špatně snáší se vzory. To čtverečkové cosi je možná vypletené, možná zmuchlané. Vypletené pruhy na přednici sice jsou vidět, ale nechápu je - v pruhované pletenině nevyniknou, že by nějak zvýrazňovaly konstrukci, to už vůbec ne, prostě tak nějak říkají helejte se, umím i hladce a obrace do vzorku. To by furt šlo, ale (2) ten předek! Polokanýr je udělaný prostě pitomě. Pachatelka udělala jakýsi kardigan, ale místo knoflíkové légy přidala onu... věc. Akorát si (3) na okraji přednice nabrala příliš mnoho oček, která přednici u dolního okraje tlačí do strany a svetr je šišatý. (4) Kanýr je příliš málo nabíraný, než aby vypadal kanýrovitě. Asi měl být tužší, nebo teda podle mého gusta by rozhodně musel být tužší, ale aby pletenina byla pevnější, bylo nutné sáhnout po tenčích jehlicích, což autorka jaksi neudělala, takže to celé povolilo (zde mi to nedalo, vyštrachala jsem klubko Silk Garden a pokusně udělala vzorek na jehlicích 1,75, dvojek nemajíc. To by tak šlo... a byla by to práce pro vraha.)... a (5) modrá barva vypadá jako líbezný rtík utopené Ofélie dva týdny poté. Podle velikosti uvedené v v popisu by mi ten svetr tak nějak zhruba byl, metr a kousek přes prsa by odpovídal, délka 72 cm spíš jako kabátek, někam pod zadek, pokud to není pro dámu výše dvoumetrové. Sice vidím jakýsi náznak tvarování v pase, ale to může být vzor. Mám škaredé podezření, že by model padnul obdobně jako pytle výše uvedené paní Hadové.

Zdroj: fler.cz

Podotýkám, že cena neodpovídá provedené práci. Klubko (50g) Silk Garden stojí u výhradní distributorky pro ČR 305 kč, šířka je tak na mě, délka u mě spíš na kabátek, od oka nejmíň 500g příze, tedy 3050 kč pouze za materiál. Uplést svetr na poměrně tenkých jehlicíh (2,5 - 3mm, aby pletenina byla tak kompaktní) bych zvládla za nějakých 30 hodin čistého času, minimální hodinová mzda je k roku 2010 48 kč (a že bych řekla, že zametat dvůr ve fabrice je podstatně jednodušší), co dělá 1440 kč za práci. Když se rozhodnu, že amortizace pletacích drátů je zanedbatelná částka a nůžky má doma každý, aby si otevřel pytlík rýže, tak to pořád dělá 4490 kč, takže se autorka hrubě podhodnocuje. Nejsem zastánce přístupu "Chvalte to, dyk to dalo takový práce", ale ještě míň jsem zastáncem podhodnocování ruční práce.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.10 21:57

velmi dekuji za zabavny vecer, procetla jsem toho u vas dosti. mate skvely styl a fandim vam!
vyborny smysl pro humor a kritika, ze ktere ale cisi nadhled. jak ja se bavila!

s vedomim vlastnich malych pismen a absence diakritiky drobny vtipek ode me: ta klubka :)
kuju.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.7.10 21:57

taky moc dekuju za prijemny vecer smichu :D prosim vas o jakeho prodejce se jedna (pani s brylemi a pytlem hozenym prez telo) ? rada bych se koukla na cenu za nabizenou nadheru…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.11 22:26

Některé zdejší články čtu opakovaně, tento k nim patří, díky za tu psinu:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.1.12 16:23

Kedze mam z priadze Eisaku Noro upleteny krasny sal - klbko ma vyslo na 12 eur jedno, upleteny je z troch - teta plietla na stroji zadarmo, vysiel ma sal na 36 eur. A je krasny. Ked vidim tieto neforemne ohyzdnosti, je mi smutno. Preboha, v kazdom casopise o pleteni je strih na pulover, preco ho pletiarka nepouziva? Kolko ludi si toto na seba oblecie?

Zuzinick
2 příspěvky 4.10.13 09:07

Výborný článek! Sama pletu a háčkuji a už několik let se snažím o osvětu na téma kvalitní materiály a pomůcky. Je nesrovnatelně lepší pocit plést na kvalitních jehlicích s ostrými špičkami a příjemným povrchem a z materiálu, který nevrže, než na těžkých kopáčích z řezavé vlny, nebo vrzavého akrylu. O výsledných produktech nemluvě. Nejvíc mě mrzí, že ze špatných materiálů a příšerně nevkusně pletou ženy, které jako řemeslnice na špičce a bravurně zvládají techniky, o které se my mláďata v oboru jen neuměle pokoušíme.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Atributy ženství

Autor: Ada

Netušila jsem, že to máme i u nás, ale nález jedné z pekelnic mě... Celý článek

Růžová kabelka

Autor: Ada

Dostávám tu sice pravidelně vynadáno za to, jak se jízlivě posmívám... Celý článek