Nová Blanka Matragi?

11.04.10 | autor Ada

*

Na fotce z přehlídky Evy Urbánkové je vidět, jak to dopadá, když někdo chce být slavná návrhářka a nemá na to.

Zdroj: www.evaurbankova.estranky.cz

"Matragi vzala hedvábí, napnula ho na rám, napatlala na něj různé barevné pruhy, to já umím taky", vykřikují duhové šaty. Jakkoli dobrý mohl být záměr, výsledek je opět smutnou ukázkou českého návrhářství. Jediný promyšlený prvek je tyrkysový trojúhelník v pase, zbytek byl ponechán svému osudu. Barvy jsou nanášeny bez ladu a skladu a se strachem: na šatech prosvítají bílá místa, barevné plochy jsou světloučké, neřízeně se zapouštějí do sebe a vzniká barevná špína, nebo naopak před sebou utíkají a objevují se mezi nimi bezbarvé propasti. Šaty vypadají flekatě a nedodělaně, kouzlo spontánnosti a nevázaného tvůrčího ducha, které měly zřejmě vyzařovat, se nedostavilo. Na kresleném návrhu v autorčině galerii jsou šaty sytě barevné a uspořádání tyrkysových pruhů vykazuje větší řád. Jenže mezi návrhem a výsledkem je fůra práce, kterou mnoho návrhářů nechce nebo není schopno odvést.

Copánkové ramínko, na návrhu silnější a lépe začleněné do celku, se stalo bezradným rušivým prvkem.

Kulhá i krejčovské zpracování, jak je u nás zvykem. V levém podpaží se látka mačká, přestože tam, zdá se, je nějaký nesmělý záševeček. Že to není jen blbá náhoda dokazuje fotka stejných šatů z jiné přehlídky:

Zdroj: www.evaurbankova.estranky.cz

Levé  podpaží je prostě odfláknuté. Přimět hedvábí ke spolupráci je velmi náročné, ale lze tím omluvit někoho, kdo se chce nazývat oděvní návrhářkou?

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Evine
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.04.10 15:12

Poznámka návrhářky Evy U. k osvětlení specifického stylu malby na hedvábí:
Pokud chce autorka tohoto článku o někom psát, bylo by dobré zjistit si nějaké informace o tom,o kom píše a také mít patřičný přehled ohledně tvorby dotyčného návrháře, jeho používání technik a ne plácat jen tak nějaké své osobní dojmy, které se nezakládají na pravdě.
Ráda bych upozornila, že autorka článku vůbec neví, s jakou technikou malby na hedvábí vlastně pracuji a jaký byl můj záměr. Vůbec nepracuji s technikou natažení hedvábí na rám, ale vytvořila jsem si svoji vlastní techniku, kterou používám. Bílá místa prosvítají zcela záměrně. Pokud o něčem píšete, měla by jste poznat techniku, jakou jsou šaty zpracovány. Mám prostě v malbě na hedvábí svůj styl a moje výtvarná činnost na hedvábí vyplynula spíše z mojí malby obrazů, kterou se zabývám mnoho let, rozhodně ne v potřebě, podobat se Matragi, které si samozřejmě vážím. Spíše mi také chybí umělecké aspekty v současné módní tvorbě.
Dále bych ráda upozornila na fakt, že pokud módní přehlídku pořádá nějaká agentura, disponuje svými modelkami, tudíž v žádném případě nejsou modely šité na míru modelkám, na kterých jsou nafocené. Nemůžou tedy sedět na sto procent každé modelce, to je logické.
Potřeba obhájit svoji dlouholetou práci překonala moji nechuť odpovídat na neodborně
zpracovaný článek psaný stylem bulváru a osvětlit tak nedorozumnění, které vniklo patrně
povrchním chápáním a naprostou neznalostí mojí práce. Navíc chápu, že se nelze trefit do
vkusu každému a i negativní kritika je vyjádřením názoru, jen by měla být opodstatněná a
na pravdě založená.

Naervon
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.02.12 03:40

Ona technika je docela lhostejná. Pokud šaty vypadají hnusně, vypadají hnusně a dohadovat se o technice nemá smysl.

ox
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.04.10 17:07

Popravdě, myslím si, že ani Marilyn Monroe by v nich nevypadala dobře, a to si teda myslím, že ta byla okouzlující za všech situací. Tím chci říct, že si nedovedu představit potenciální zákaznici.
Smutné je, že takový typ šatů je na plesech k vidění dost.

lady.Markis
19 příspěvků 03.06.13 11:39

Myslím si že Marilyn Monroe měla určitý styl oblékání ve kterém vypadala dobře a který slušel jejímu střihu vlasů. K těmhle šatům by se teda rozhodně nehodil to jste měl teda pravdu. Ale to že neslušely jedné ženě neznamená že jsou hned hnusné mě se například zrovna tyhle líbí (k ostatním hrůzám které nám tady Ada ukazuje chovám myslím si stejný odpor jako většina). Barevná kombinace je myslím úžasná a svěží s dolní části šatů jsem také nadmíru spokojená akorát ten vrch se trochu nepovedl ale proto si myslím nemusíme hned autorku přirovnávat k šíleným batikářkám s Fleru… takže bych očekávala trochu schovívavosti… ale to je myslím každého názor ;)

Kultakutri
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.04.10 17:43

Ty šaty jsou flekaté a modrá s oranžovou do sebe zapité - možná to byl autorský záměr, možná se tím mělo konceptuálně vyjádřit, že v postmoderní době věci splývají a mají právo na existenci, i když jsou barvy kafebraun dozelena. Vypadá to křivě - možná je to vysoce originelní konceptuální záměr a projev autorčina ojedinělého stylu. HEdvábí vypadá jako to levné oné z výtvarných potřeb, ale možná se autorka snaží naznačit, že krása spočívá jinde, než se předpokládalo.
Mně je teda putna, jestli jsou šaty dělané něčí vysoce jedinečnou metodou, jestli se autorka snaží do módní tvorby vnášet soudobé umělecké tentononc, tak ty šaty s videoinstalací by mohly být aspoń zajímavé, ale tohlencto vypadá jako odvar Blanky Matragi made in Bruntál… což prostá blbka jako já uvidí jako první a o záměrech, vzdělání a metodě autora přemýšlet nebude, protože si najde švadlenu, která umí stříhat a nechá si ušít černý kostým.

K.Lee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.04.10 01:07

Draha pani Urbankova, tak nam tedy vysvetlete svuj zamer, prosim, jelikoz me to nejak unika.

Divala jsem se na Vase webove stranky a teda musim rict, ze obleceni sit neumite. Nejenze materialy, ktere pouzivate, pusobi lacine, ale i strihy jednotlivych modelu jsou des. Vubec nevim, jakemu typu postavy by mohly lichotit, ty asymetricke cancoury u sukni, ty asymetricke vystrihy, opravdu sprominutim, ale i modelky s uzasnou postavou by v nich vypadaly jako kratkonozi kriplici s jednim prsem vetsim nez druhym.

Pokud se nadale chcete venovat technice malbe na hedvabi, doporucila bych Vam umirnit se ve strizich. Mene je nekdy vice…

K Vasim obrazum se radeji vyjadrovat nebudu, muj profesor malby by Vam za polovinu z nich urazil ruce a zprelamal vsechny stetce.

Preji hezky den.

carlossina
8 příspěvků 24.09.14 22:52

Shlédla jsem část prací vystavených na autorčině webu, začala jsem olejomalbami, u kterých se mi zvedl žaludek a dovršily to šaty ve stylu Španělska, na více už jsem si netroufla, jelikož jsem opravdu dobře obědvala. Autorka by se měla zamyslet, zda opravdu všechny své práce musí veřejně publikovat.

Veronika
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.05.10 09:43

Koukal jsme na webovky a ostatní šaty nejsou špatné, nevím, proč takové rozhořčení…

Leona Č.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.06.10 15:10

Šaty mi příjdou úplně průměrně - spíš bych řekla, že malounko podprůměrně. Koukla jsem na stránky „návrhářky“ a musím tedy říct, že by slečna či paní měla raději šít než malovat. Sama jsme aktivní a touto činností se živící výtvarnice a ty obrázky - záměrně píši obrázky - jsou opravdu příšerné, jak už někdo to podotkl níže - kompozice, přehnaná nepříjemná barevnost, nedotaženost … . Takže jako malířka slečna či paní Urbánková určitě do historie nevstoupí. A jako návrhářka - to nedovedu posoudit, ale jestli je to podobné jako s těmi malbami - tak určitě nic převratného.

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek

Přečteno: Knihy o módě, které zvládnete za víkend

Autor: Monika

Dovolená přinesla oběti – dvě kila nahoru a 5 přečtených knih. A... Celý článek

Haute couture z Bydžova

Autor: Ada

Návrhářka Jana Drábková je mladá a chce vyrábět krásnou módu. Je... Celý článek