Pekelná přestávka 1.

11.04.10 | autor Ada

Chtěla jsem ve svém pekle být jenom zlá, ale nejsem zase taková svině, abych to dlouhodobě vydržela. Kromě toho, chci-li kritizovat nešvary, chtělo by to občas ukázat i švary, protože zlo bez dobra nemůže existovat. Protože to nemusejí být moje švary (přestože mnozí kritizovaní naivně věří, že kdo kritizuje, měl by nejdřív předvést, že to on sám umí líp), vybrala jsem jako příklad jednu z dobrých českých návrhářek.

Rozdílů mezi Klárou Nademlýnskou a pseudonávrhářkami je mnoho. Základy řemesla pochytila už od maminky, dámské krejčové, ale má za sebou také zkušenosti z Francie, kde několik let pracovala. Zkrátka, než si otevřela salon, důkladně na sobě zapracovala a je to znát.

Její styl vám vůbec nemusí sedět, ale podívejte se například na tuhle sukni:

Kvalitní materiál a hlavně spousta drobných detailů, geometrické vzory, pečlivé prošívání, sklady, které jsou jeden jako druhý. Tohle je originální detail, ne zmuchlaná kapsa prsknutá na volné triko, které se při batikování ještě vydojilo, takže je originálně asymetrické.

Jiný příklad, šaty s vojenským prvkem:

Nemám ráda módu inspirovanou armádním stylem - ať už jsou to maskáče, nebo oděvy s prvky uniformy. Jen abyste věděli, že nechválím to, co je podle mého vkusu, a nehaním to, co se mi pouze subjektivně nelíbí. Šaty jsou ovšem skvěle vypracované - živůtek perfektně sedí, nedělá žádné záhyby, šaty jsou krásně hladké, aniž by je někdo musel retušovat, jak se hojně děje třeba ve svatebních katalozích, kde je potřeba zamaskovat zmačkaný levný satén.Když se Nademlýnská pustí do řasení, nevznikají asymetrické příšernosti a divně aranžované smotky střev a jiných vnitřností, ale pěkné kousky. Černé šaty jsou řasené opravdu bohatě, přesto sedí, jsou symetrické a sukně je normálně rovná. Uhlířová by to pro jistotu střihla šikmo a při obrubování by to natahovala, aby to vypadalo, že je to zvlněné schválně.

A jeden volný "pytel" na závěr. I volné úpletové šaty, které se na postavu nijak netvarují, lze ušít tak, aby to právě žádný pytel nebyl. Jsou asymetricky řešené, volné, řasené, podkasané, přesto pěkně splývají po postavě a zdůrazňují její krásu, ačkoli ji vlastně zakrývají.

Všechny fotografie převzaty z: www.klaranademlynska.cz

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.


Reklama

Líbil se vám článek?

Reklama

 Váš příspěvek
 
Tatokalan  24.03.11 20:08

Muhehe, když se nadává a kritizuje, to je panečku pod články komentářů, když se chválí, ani jeden - smutné, ale typické pro nás, Čechy. Musím říct, že TOHLE a TAMTO je jako nebe a dudy, aneb, jak napsala autorka, dobro a zlo. I když tyto modely nejsou a nebudou můj styl a navíc absolutně nerozumím problematice šití na postavu v životní velikosti, i slepec snad vidí ten markantní rozdíl ve zpracování a výběru materiálů. Prostě paní umí navrhovat, umí šít a ví, co si na jakém materiálu může dovolit, a za to před ní smekám.

 
ella  24.03.11 20:46

tyyy blaaaho to je slast pro oci..to zpracovani, ani mi nevadi, ze to neni „muj styl“..
a diky Tatokalan za upozorneni na tento clanek.vetsinou koukam jen na nove clanky a co se komentuje…

 
Judy  14.06.11 18:40

Paní Nademlýnská vážně umí. Není divu, že je to zřejmě nejznámější česká návrhářka. Ty černý a béžový šaty hrozně hrozně chci. :) Asi půjdu rozbít prasátko.
Jo a Ado - i ty pochvaly ti moc jdou. Jen do nich!

 
Jana  18.06.11 18:18

No… tady bych si rozhodně vybrala…

 
terxfox  07.01.12 15:57

černé šaty jsou nádherné… jdu šetřit :-)))

 
jarka  28.02.12 15:23

viac takýchto článkov! dobrých rád nikdy nie je dosť…

 
Remenie
2 příspěvky 11.01.13 15:35

Ty šaty s prvkem vojenské uniformy jsou fakt hezké :)kéž by takových lidí jako je Klára Nademlýnská bylo víc.

 
lady.Markis
19 příspěvků 03.06.13 11:45

Mě se nejvíc líbí ty šedé šaty s cvočky… pár cvočků, lehký střih s hned je to originál a přitom se to nezdá. Myslím že tohle je NAVRHÁŘKA. ( Kéž by jich bylo víc :/ :( )

Metalické odlesky vládnou letošnímu létu

Metalické kabelky jsou zvlášť pro léto vždy velmi aktuální. Jednak... Celý článek


Reklama

Poslední článek:
5 typů kravatových uzlů

Autor: Redakce

Můžete mít sebekrásnější kravatu, ale pokud místo uzlu vážete... Celý článek


Reklama

Czech Design Week: Zaměřeno na šperky

Autor: Zuzana

První ročník designérské výstavy Czech Design Week přinesl mnoho... Celý článek

Návrhář Fero Mikloško

Autor: Ada

Dostala jsem od jedné čtenářky tip, abych se prý podívala na zoubek... Celý článek