Fler zdraví!

08.05.10 | autor Ada

Právě mi mezi komentáři u článku o pekelných výrobcích z Fleru přistál takový hezký pozdrav od jisté Michaly z týmu Fler. Také ji samozřejmě zdravím a srdečně děkuji za to, že se svými spolupracovníky udržuje v chodu tak úžasný server, kde se ráj objímá s peklem a gejzír kreativity tryská zatraceně vysoko. A rovnou jsem se rozhodla zalovit. Zajímalo mě, co se stane, když do vyhledávání na Fleru zadám slovo "ručně".

Ruční práce je mocné zaklínadlo, při jehož spatření či zaslechnutí se pekelnicím příjemně ježí chlupy na zátylku. Ano, může sice suše informovat, že něco je ručně dělané (malované, šité, vyšívané atd.), ale občas se taky stane, že tvůrce po dokončení díla na toto popatří a zmocní se ho pocit, že to možná není úplně ono. Ten pocit může i být podvědomý, vědomá mysl je přitom spokojena. V každém případě tvůrce podléhá nutkání a v popisu upřesňuje, že jde o ruční práci. Ruční práce je přece odjakživa vysoce ceněná a dodá hodnotu čemukoli bez ohledu na další atributy.

Na Fleru vám na klíčové slovo "ručně" vyjede spousta celkem normálních věcí, nějaké skvělé kousky a nějaké to pekélko.

"Secesní motiv" jest ručně vystříhán z mědi. Jeho do očí bijící nesymetričnost je zarážející - je takový problém navrhnout si půlku vzoru na papír a potom ji dvakrát přenést na ten kousek mědi, aby to bylo hezký? Práce se smaltem také vykazuje jistou bezradnost. A dělohu s vaječníky a připojenou vagínou fakt na krku (nebo kam se to věší) nosit nechci.

Zdroj: fler.cz (Tromalo vududoro)

 

Tohle tričenko je, samozřejmě, ručně malované. Podklad tvoří flek sem, flek tam; kdo se bojí štětce, neměl by ho brát do ruky. Spontánní tvorba je fajn věc, ale spousta amatérů si ji představuje tak, že zkusí dělat nějaké skvrny a příroda už nějak zařídí, aby výsledek bral dech svou krásou. Než přistoupíte k jakémukoli dílu, je potřeba mít konkrétní představu a na jejím základě pak tvořit.

Pomineme-li flekatý základ, který připomíná ušpiněné malířské tričko, ještě pořád je tu ta kytička. Spirálky jsou šišaté, na květinách je vidět nejistota při kreslení linek i nulová představa, jak by měly vypadat. Vybarvené jsou stejnými vyblitými barvami jako pozadí a ještě k tomu šmouhatě.

A i kdybychom pominuli základ a rrrůůčně malovanou kytičku, zbývá nám neforemné triko vydojeného střihu, s uťáplým hranatým výstřihem ozdobeným jakousi trapnou kraječkou nebo hádkem. Tričko, které má délku lehce pod pas a směrem dolů se rozšiřuje, nelichotí žádné postavě a ze všeho nejhorší je pro postavu slovanskou, kterou má v Česku každá druhá. A už teď, po jednom namočení při barvení, je vidět, že po dalším vyprání už bude dolní okraj zvlněný, triko bude vypadat vytahaně a barvy připomínají vyrudlé už teď.

Zdroj: fler.cz (Pjocka)

Každý nechť si doma maluje co chce, jsem pro vybíjení kreativity všemi ventily, učení se novým postupům a vyrábění krásných věcí. Ale dávat své první pokusy na prodej, to rozumný člověk nedělá. Tento (ručně malovaný, jak jinak!) hedvábný šátek se jmenuje "Dáma alá (sic!) Klimt". Vysvětlete mi, kde je tam ten Klimt? Vůbec, kde jsou tam aspoň typické klimtovské barvy? A kde je ta dáma? Aha, ten divný šedavý trpaslíček, schovaný pod hnědou dekou. Linky konturou jsou začátečnicky upatlané, barvy mdlé a místy flekaté, sem tam něco prosáklo, kam nemělo. Na okrajích šátku, kde by mělo být něco zajímavého (protože při nošení jsou většinou vidět jen ty okraje), není lautr nic, jen skvrnitý zelený okraj.

Zdroj: fler.cz (chat noar)

 

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.10 23:54

Na okrajích šátku je zajímavé to, jaké mu zůstaly vkusné cípečky od natažení žabičkama do rámu při malování! To jste si nevšimla? Ty,ty,ty, vy, vy, vy! :-))
A vidím dobře, že slečně koukají zepředu půlky (zadečku)? Jak to tak anatomicky je panečku možné?
Tričenko je epesní a šmrncovní. A porovnání secesního šperku s dělohou je velmi přiléhavé. Super postřeh!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.5.10 11:35

ty jo, tak tu bych se nechtěla objevit - výrobky - kritika - hmmm… ale dávám za pravdu - i když každý člověk má jinou představu o vkusu, módě, novinkám, výstřelkům............
Ale když ruční - tak dokonalá , ať se není za co stydět…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.5.10 15:48

A vidím dobře, že slečně koukají zepředu půlky (zadečku)? Jak to tak anatomicky je panečku možné?

Samozřejmě že by jí bylo vidět něco úplně jiného, co výtvarnice nenakreslila :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.5.10 14:36

No máte pravdu, že některé věci jsou na fleru strašné. A když se Vám něco nelíbí a napíšete to, tak hned dostanete odpověď, že to je schválně. Křivému šití říkají spirálovité. Nevím, jsem laik, ale i spirálovité šití by mělo být rovné.
Nebo např. u sukně je přední strana delší než zadní, to pravděpodobně je švadlena těhotná anebo má zácpu, to samé u kalhot. Přece, když položím kalhoty nebo sukni před sebe, tak by měla zadní část vykukovat alespoň 1 cm přes přední, nejsem švadlena, ale zadek nenosím vpředu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.7.10 16:50

Vidim, ze jsem nasla spriznenou dusi - moje slova snad u vseho, co jsem tu zatim procetla. Jenom kdyz uz jsme u toho hnidopiseni, tak to latinske „sic“ se pise bud az za citaci takhle (sic) nebo spise bezneji primo do citace ale v hranatych zavorkach takhle: [sic]

Jinak piste, piste, cte se to vyborne!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.10 16:54

tak na ten šamanský náhrdelník jsem se dívala zrovna nedávno. Jak vidět, ještě se neprodal. A bohdá i neprodá


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.10 10:46

Souhlasím s výše zmíněným: „Jinak piste, piste, cte se to vyborne!“
A práce bude přibývat, ve všech oborech začíná nastupovat generace tvořilek, školených zoufalkyní Brýdovou (sama to nenosí a v baráku taky nemá svoje geniální „dizajnové vychytávky“).
Vzhledem k tomu, že tak 99% jejích fanynek jsou učitelky (!!!), roste tenhle hnus geometrickou řadou…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 01:25

Dobrý den,
já nesnášim souměrný věci a ani takový nosit nechci a dělat nechci:)..ten secesní šperk se už dávno prodal, holt zaplaťbánbu každej nebaží po instantní souměrnosti…protože nesouměrnost lahodí oku a souměrnost je umělá…co se týče podoby s ženskými orgány, to by si pravděpodobně Jung (či Freud) pustil pusu na špacír, ale nějak se za to vůbec nestydim a myslim, že ženský orgány jsou normální věc:)…a že jich (resp. jejich zobrazení) v umění najdete…:)
Tak se mějte fajn a jestli nechcete studenost, mrkněte se na www.fler.cz/…alo-vududoro !
Přírodním motivům zdar !!!:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 10:16

No, secesní motiv v prodaných nevidím, tudíž bych si spíš tipla, že ho prodávající pod tlakem zdejších komentářů stáhla z prodeje…? Musím říct, že spousta vašich věcí se mi opravdu líbí, hlavně ty květiny, nicméně některým by trocha souměrnosti opravdu neuškodila, např. tady http://www.fler.cz/…ohama-777296, nebo tady http://www.fler.cz/…lnik-1183501. Jinak ale ty barevné květinky se mi opravdu líbí, možná o nějaké zauvažuji :o)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 11:41

Vážená potrefená dámo,
asymetrický šperk vypadá takhle http://www.fler.cz/…i/1-1-848563 nebo http://www.fler.cz/…antar-672238 nebo http://www.fler.cz/…kapka-978119 nebo http://www.fler.cz/…alunt-355015 tj. nemá žádnou osu souměrnosti. Vaše šperky prvoplánovou osu souměrnosti mají, akorát se jí nedokážete udržet. Když asymetrii, tak pořádně, když symetrii, tak taky pořádně. Třeba i pro nás omezené tupce, co nedokážeme bez této nápovědy poznat rozdíl mezi uměleckým asymetrickým záměrem od nešikovně provedené symetrie.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 12:16

Tromalo Vududoro> Netvrdila bych tak přesvědčeně, že asymetrie lahodí oku a symetrie je umělá, to je jen Vás názor. Já osobně mám ráda symetrii a obdivuju lidi, kteří dokáží udělat perfektně symetrický šperk, to je totiž daleko těžší, než udělat šperk asymetrický. Připojuju se k názoru výše, že když asymetrii, tak pořádně (stejně jako symetrii), protože je katastrofa, když šperk vypadá jako nepovedená symetrie a autor to obhajuje tím, že má jít o asymetrii.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 12:33

Symetrie v přírodě běžná, stejně jako její narušení, není to nic umělýho.

Tohle je prostě křivý.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 13:38

Řekla bych, že se Tromalo hlavně inspiruje byzanckým, otonským aj. šperkem (např.http://news.webshots.com/photo/2027862660068722989oNWQLy), které bývaly také emailové, na milimetry nehleděly a krom toho jsou zdeformované stářím. A to bylo cloisonné - houby tomu rozumím, ale nezdá se mi, že by bylo snadné docílit pravidelné kresby emailem bez použití přihrádek. Lidová keramika bývá také trošku křivá a koresponduje s tím, co udělají vysokožárové barvy - i kdybyste nakreslili dekor jak když střelí, v peci se to trošku rozteče. I kdyby tvar toho šperku byl dokonale symetrický, ta kresba půjde šišata a bude to ještě nápadnější.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 13:56

Zdá se, že se Tromalo hodně inspiruje byzanstkých, merovejským atd. šperkem (např. http://en.wikipedia.org/…ennes_01.JPG), který je také emailový, na milimetr nehledí a navíc bývá deformován stářím. A to bylo cloisonné. Houby tomu rozumím, ale nemyslím, že bez použití přihrádek docílíte přesné kresby. Email se chová podobně jako vysokožárové barvy – v peci se trošku roztečou přes eventuelně precizní kresbu. Samozřejmě záleží na šikovnosti hrnčíře, jak umí dávkovat žár, míchat barvu atd., ale ne náhodou ta lidová keramika (starožitná, ne novodobé imitace) bývá také trochu křivá. Ono ta rozvolněná malba, a emailem i vypalovanými barvami se obtížně docílí jiná, na tvarech jak vysoustruhovaných vypadá ještě neohrabaněji.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.10 01:40

Jejda, tady se to rozjelo:)…ten secesní šperk jsem neprodala na Fleru, ale na akci, nejsem odkázaná jenom na Fler…co říct? Dělejte si šperky jaké se líbí vám a já si zase budu dělat takové, co se líbí mě a lidem mě podobným…nechápu proč bych to měla kopírovat přes zrcadlo, to bych si trochu připadala jako kretén…výtvarný vzdělání mám a vím, co chci vyjádřit…a pozor:opravdu programově se vyhýbám dokonalé souměrnosti a preferuju volnou ruku, kterou naopak přesně z papíru přenášim na měď…ono to svůj půvab má, ale ne pro každého.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.10 02:11

A je to tak jak Sida napsala, se smaltem nedosáhnete precizní malbu jako s klasickými barvami…skelný prášek se sice dá smíchat s vodou před nanášením, ale klasicky se s nim nemaluje, spíš se jakoby na povrch vyťupkává nebo upouští nebo nevím jak to říct:)…tomu celému je pak dobrý podřídit celej duch šperku:)…nedělám diadémy z drahých kovů na plesy, že…já myslim třeba k běžným denním událostem, třeba když jdu kojit kozu nebo se synkem ven či tak nějak:)…prostě hipppie forever!:)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.10 02:16

…teda pardon, kozu dojim, nekojim…to už by bylo moc free:)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.10 06:54

Tromalo Vududoro: no u mého oboru (fotka) jednoznačně platí, že když nějaký kompoziční pravidla porušuju, tak buď pořádně, aby bylo jasný, že to byl záměr, a nebo drobností, kterou laik nemá v podstatě šanci najít, jen ho lehce provokuje (pokud chci, aby to daná fotka dělala). Porušovat pravidla „tak trochu“ působí vždycky buď jako by se na to autor vykašlal, nebo jako by to ani neuměl. A myslím, že podobně to bude platit pro symetrii u těchto šperků, buď pořádnou asymetrii, nebo bude stačit ta trocha asymetrie ve vzoru (kde píšete, že díky použitým barvám stejně bude) na symetrickém podkladu, takto na mě výsledek působí odflákle. A co se týče těch orgánů, taky na nich nevidím nic špatnýho, ale na druhou stranu nevidím ani žádnej důvod nosit jejich vyobrazení na krku nebo jinde na oblečení…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 09:21

Super clanek. O tomhle blogu jsem nevedel a budu ho odted cist. Jsem sociolog s vytvarnym vzdelanim a zabyvam se ve sve praci upadkem ceskeho vizualniho mysleni a citeni, zapricineneho zejmena minulym rezimem. Prenasi se to z rodicu na deti.

To, co tu pisete je typickou ukazkou zjednoduseneho pohledu na vizualitu, ktera je naturalne drazdena jinakosti a cimkoliv, co vybocuje z tzv. obecne platnych norem (ktere jsou v konecnem dusledku jen tupe implantovane do vasich mysli). Souvisi to s pojmy jako je ‚xenofobie‘ a ‚nedovzdelanost‘. Nekdy se tomu rika malomestactvi, nebo zaprdenost. Je to podobny kulturne-sociologicky vzorec, jako v pripade mezigeneracnich rozdilu, kdy seniori nedokazi pochopit kulturni a spolecenske vzorce mladych (‚ta muzika co poslouchaji je strasna‘, ‚meli by se poradne obleci‘) nebo nepochopeni moderniho umeni (‚takova mazanina za takove penize? To bych umel taky!‘). Jste kulturne-sociologicky fenomen, ktery v kazde spolecnosti bohuzel vzdycky byl a bude. Jste manipulovatelni, ovlivnitelni lide bez autentickeho vlastniho nazoru. Jen doufejme, ze uz nikdy vase populace nenaroste do takovych zrudnych rozmeru, jako se tomu stalo v minulem stoleti.

Nekdy si udelejte volny vikend a jedte k Jindrichovu Hradci do keramickych dilen Mariz. Budete se divit, kolik penez jsou lide schopni utratit za krive, nesymetricky a amatersky pomalovane strepy.

Internet je svobodne medium, kde je vsechno mozne a to je na tom to krasne - proto jak rikam - budu tenhle blog cist. Jste ukaz.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 10:12

Hele Pepo - cizími termity sice žonglujete dobře, ale celé to dost nedrží pohromadě. A především se to míjí s hlavní myšlenkou napsaného (což krásně ukazuje třeba ten příklad s Maříží). Jestli Vy nebudete taky ten fenomén, nebo spíš kecka, za kteoru se schovává nějaká ta poraněná drůbež. Ale né, Vy jste vlastně sociolog. Příště doporučuju vytáhnout třeba kulturologa a nebo klasického uměnovědce, bude to pak vypadat méně absurdně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 10:55

Tak Pepa této diskusi nasadil korunu, já to tady fakt miluju!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 11:06

Jinak pokud zůstaneme u toho náhrdelníku. Je zajímavé, že zmiňujete Maříž, protože jiné šperky od Tromalo vududoro se zjevně mařížskými vzory inspirují. Ale to se v postmoderně smí, to je jistě jen aluze…

Nevím jestli jste byla v Maříži, ale autorské hrnky mají řemeslně výborně zvládnuté, s jasnou vizualitou a tak. Pak je tam ten geniální marketingový tah - totiž dílna, ve které prodají čistý kus keramiky (dokonale řemeslně zvládnutý) a zákazník si ho pomaluje sám. Nemáte doma nějaký takový dárek z cest? Ten by pak byl křivej a amatérsky pomalovanej.

Kdyby onen smaltovaný náhrdelník nebyl nazván secesní, tak to spral čert, namol opilý kurátor by to mohl nazvat art brut a mohlo být vymalováno. Jenže vono né, vono je to užitý řemeslo, které si chce hrát na secesi, jejímž pravidlům to nerozumí a ještě to není zvládnuté řemeslně.

Secese pochopitelně email na šperky používala, ale jen jako dekoraci, základem byl tvar a hmota toho šperku ( a taky velmi často dokonalá symetrie), nikoliv jako jedinný nosný prvek. http://www.christies.com/…5059396l.jpg

Takže smůla, teorie o úpadku vizuálního vnímání je naprd (tedy krom zjevné absurdnosti, která nějak nepočítá s existencí i jiných prvků ve vizualitě, než mainstreamových), autorka je tvořilka, která se pomalu učí zvládat techniku emailu, místy dost kopíruje, ale prozatím o tom co dělá nepřemýšlí a spíš seká to, co už umí, než aby experimentovala s formou a možnostmi emailu. V době google to ukazuje na omezenost duševní, nikoliv nedostupnost zdrojů či informací.

Jo a ještě se to vymlouvá na obtížnost techniky. Email vypadá výrazně lépe, pokud je jen barvou na strukturovaném povrchu, nikoliv základním prostředkem malby, Ale i tak s ním jde pracovat daleko precizněji http://www.susanknoppenamels.com/…DSCN0033.JPG

Tak se buď pouštím do toho, co umím a cizeluji a nebo experimentuji a učím se něco nového, ale pak se tyto pokusy nesnažím prodat a natož obhajovat, že takhle to autor chtěl a že je v tom hluboká myšlenka.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 11:24

Hm,nějak se mi pomnožilo výrazivo - zejména ta řemeslná vizualita - to zvládnete ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 11:57

Zuzanko, tak alá secese, je to inspirované secesí, ale nechce to kopírovat secesi, je to secese mým ujetým pohledem…to sem nikdy nechtěla, dělat secesní šperky, těch už je a jsou krásné a nutí k inspiraci…jinak Maříží se mi sice líbí, ale nevim jak jí hodit do smaltu:)…hoďte do placu nějaké vaše smaltované šperky a pak vás budu opravdu brát vážně…někdo to dělá a neni to třeba dokonalé v očích dokonalých a někdo o tom jen kecá…vyprošuju si označení tvořilka, to jediné mě od vás uráží:)…jinak Pepa z depa má moje srdce a vůbec by mě nevadilo ho potkat v reálu, myslim, že by s nim byla dobrá debata:)…tímto ho zdravím!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 12:04

Takže ty kočičky, sluníčka, papoušci a domečky nemají vůbec nic společného s mařížskými hrnky? Respektive si to neuvědomujete?

A argument s vlastními šperky? Kolikrát už to tu bylo? Prostě do toho přestaňte šťourat, jinak z toho vyjdete ještě hůře. Tenhle konkrétní nárhdelník je prostě špatný, některé jiné Vaše přívešky jsou docela fajn, ale teď už se tu fakt zesměšňujete.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 12:06

ZuzkaOu: Nechtela jsem se vas dotknout, ve vasem pripade a z vasich komentaru je videt, ze vy smysl pro vizualitu mate, dane oblasti rozumite a vyhledavat na google umite vice nez dobre.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 12:09

Jé, tady je prima počtení! Sociologové se ohánějí cizími slovy, tvořilkové zase cítěním a volnou rukou… Jen tak dál!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 12:10

P.S. Tvořilka mě urazila z toho důvodu, pač mám za sebou střední výtvarnou školu a též Ústav umění a designu na Plzeňský universitě, obor ilustrace, tak proto…:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 12:14

Né, Maříží se při výrobě svých šperků neinspiruju, inspiruju se svými kresbami, které si schovávám tak cca od 12ti let…tak ty jsou jistě taky ovlivněný tím, co se mi zrovna v jakém období líbilo a tak, ale kdyby to byly nějaký obšlehy, tak by mi asi na škole neprošly…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 12:15

Pepo - původně jste psal jako muž…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 12:46

tovis, ty transgenderovy operace jsou uz dneska rychly, to mas hned .-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 14:11

Tak to jo, pokud je cílová skupina příroďačka kojící kozu, tak to jo. Taky mi dlouho takové věci imponovaly a není to úplně tak dávno. Jenže pak mi došlo, že přeci jenom, dooopravdy a ne jako, se do přírody hodí víc pohorky a nepromokavá bunda než vlající tunika, a smaltové kilometr dlouhé náušnice si taky nechám na jindy. A když chci dělat parádu, tak taky v něčem parádním.

Je to i urážka našich předků, ke kterým jakoby někdo chce vzhlížet, kteří oděv dělili na sváteční a pracovní a nechodili ke koze a do divadla v jedné a té samé lněné batikované tunice. To je jako představa, že ve středověku tady všichni chodili v jutovém pytli, opak je pravdou, vše bylo precizní včetně zdobení.

Určitě nechci, aby výtvarníci dělali kolečko vždycky kružítkem. Výtvarník je podle mě někdo, kdo i bez kružítka nakreslí kolečko doopravdy kulaté a ne šišoid. Šišoidi jsou dětské a Vaše šišoidní šperky mi sdělují jedno: Česká řemeslná scéna zamrzla v batolecím období. Jako začátky (to bylo) dobrý, jenže by to dávno chtělo posunout se zase dál, dál od batolecích šišoidů a překvapení z toho, že vůbec něco jako ruční práce existuje, k řemeslnému mistrovství.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 14:20

PS: když zmizí to prvotní okouzlení: To je batika! To je hedvábí! To je ručně malované! To je smalt, vau to musí být těžký… a místo toho se do hlavy zavrtá červíček kritického hodnocení, který kouká po švech, střihu (nemůžu si dovolit se svou postavou pytle), barev (proč má všechno nakonec ten odstín hnědé, kterývznikne čunátku co splácá všechny barvy dohromady?) tvary (ano, je to o těch kulatých kolečkách a nelichoběžníkových čtverečkách) tak se ta naivní fascinace už nikdy nevrátí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 15:01

Georgino, otevři svou mysl a nech umělce dělat šišoidy a křivule a vůbec, co se jim zachce, buď tak hodná…pač já chodila na dobrý školy, a to bylo to první, co nás naučili…oprostit se od všech mantinelů v hlavě, který by mohly bránit čemukoli…například teď jsem naprosto oproštěná od toho, co fascinuje a nefascinuje Georginu…pochopte to, není jenom naprostá symetrie nebo naprostá asymetrie…mezitím je spousta poloh, které se taky hlásí k životu a komu chcete zakazovat udělat jenom malou asymetrii? Nemusíte se držet jen krajních bodů:)…a mmch Zuzko, mě se některý věci taky nelíbí, ale říkám pak, že se mi nelíbí a né, že jsou špatný…tak mě to naučila maminka…pač je pak spousta lidí, kterým se ta sama věc líbí a dokonce si jí koupí…a ještě Georgino k tý koze…ta koza je taky cítící tvor a určitě to ocení, že sem se k ní vyfikla a dá mi za to spoustu dobrýho mlíčka:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 15:19
  • vizualitu, ktera je naturalne drazdena jinakosti a cimkoliv, co vybocuje z tzv. obecne platnych norem (ktere jsou v konecnem dusledku jen tupe implantovane do vasich mysli) -

Pepo zkuste si tu Vaši teórii aplikovat na českej styl (oblíkání, interiér aj.) vzpomeňte si, co módní peklo nejčastějc kritizuje kromě mizerně provedený práce a pak přispějte znovu…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 15:23

Že se mi něco nelíbí, neznamená, že to je špatný, že se mi něco líbí, neznamená, že to je dobrý.. přeci.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 15:35

mmch, žiju ve městě a žádnou kozu nemám:)…to byl prosím obecný příklad podaný v ich formě:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 15:38

no, znamená to, že někomu se to líbí a někomu ne:)…a kdo je pak ten, kdo rozhodne, kdo má pravdu?…každej má přeci svou, ne?…proto se říká, mě se to nelíbí nebo líbí…protože všechno je relativní a nikdo tady neni Bůh, aby řek konečnou, objektivní pravdu…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 15:41

A není, čistě náhodou, „vykašlat se na všechny platné normy a postupy“ stejně upjatým pravidlem dnešní platícím jak na uměleckých fakultách, tak na těch sociologických? A není stejně maloměštácké, xenofobní a nedovzdělané dneska opovrhovat echtovní secesní preciností třeba u těch šperků, u kterých je dneska řeč, nebo zlatým řezem jinde? Některá pravidla se objevila po dlouhém hledání unierzálního poznání a vyjdou z módy asi v té době, jako gravitace. Nic proti, ale kdybych měla pocit, že jsem svědkem něčeho opravdu hlubokého a osvíceného a ne jen přechodné zrovna platné pózy, jejíž zastánci při změně trendu otočí klidně o 180° a nápadně ztratí pamět co tvrdili ještě před půl rokem, nemluvila bych tak, jak mluvím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 15:41

no jasně Panenko, tos napsala pěkně:)…tamto byla reakce na někoho, kdo napsal, že je to špatný místo toho, aby napsal, že se mu to nelíbí…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 15:51

já teda jenom za sebe, já obdivuju precizní zvláště secesní šperky, ale nikdo mě nenutí je dělat, když už něco dělám…já dělám smaltované šperky odlehčené formy, který záměrně nejsou pravidelné a které se někomu líbí a někomu ne…kdyby se nelíbily nikomu, nedělala bych je, to bych pak měla plný šuplíky…takže já jsem spokojená, akorát, když někdo do Googlu zadá Tromalo Vududoro a vyjede mu tuten web, tak jsem měla potřebu uvést věci na pravou míru, toť vše…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 18:33

Ta práce se smaltem mi superkvalitně provedená nepřijde a je mi vskutku jedno, jestli to byl autorčin záměr nebo ne. Stejně tak mi je jedno, jestli se šperk ostatním líbí nebo ne, to je jejich věc.

Když se někomu líbí umělinový tričko z tržnice šitý nakřivo a špatně, tak to z toho kusu hadru rozhodně nedělá kvalitní kousek. Mně se taky líběj bábovičky na písku a ještě to z toho nedělá umělecký dílo. Kdybyste rovnou řekla, jo nestojí to za moc, ale dělám to pro lidi, kterejm se to líbí a jsou ochotný za to vypláznout nevimkolik, nejspíš se nad tím mávne rukou. Ale vy se tady oháníte vzděláním a superuměleckým cítěním a to je akorát trapas.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 19:15

Panenko souhlas, já bych byla také ochotnější uznat, že se kýčomilné části mého já něco na těch ohnověžíhaných barvách i líbí, ale za povedený kousek to považovat nebudu. Tolik k „neříkejte, že to je špatné, říkejte nelíbí se mi.“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 19:38

Tromalo Vududoro - to že google vyhledá především tuhle stránku je díky tomu, jak moc často se tu objevuje vaše jméno, tedy díky Vašim reakcím. Uznávám, že to není moc fér, ale to je holt mechanismus jakým google pracuje. Holt krásna ukázka ironie života.

Ale pořád tvrdím, že ten nešťastný přívešek se mi nelíbí a je špatný. Řemeslně to vážně není žádný zázrak a ono pojmenování, byť jen vzdáleně spojené se secesí je výsměch. Sama to musíte vidět, a raději ani neodpovídejte, že ne.
Vždyť třeba Vaše lebky, nebo ryby jsou pěkné a daleko lépe vypracované (bez nevědomé (nebo tedy nepřiznané, protože se přeci inspirujete jen svými kresbami) inspirace cizími díly, inspirace mexickým lidovým uměním je něco trošku jiného a pevně doufám, že alespoń tu přiznáte)
http://www.fler.cz/…ybky-1029469 http://www.fler.cz/…becky-791445


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 22:20

No jo, no, tak já se vám teda přiznám, pod tímto urputným mediálním tlakem a co by ne, jsme jenom lidi…já se moc snažila ,aby to bylo pravidelný, překreslovala jsem si to kolikrát přes pauzák, celý noce jsem to pilovala, aby to bylo souměrný…a nejlepší, co mi z toho vylezlo bylo tohle:(…já vůbec odmalička měla problém se souměrností, na zš jsem měla přezdívku šišoid, ale když jsem vyrostla, řekla jsem si, že si na tom založím firmu…tak teď jsem zveřejnila svůj smutný příběh a tím tuto úžasnou debatu ukončím, alespoň ze své strany…ale jsem ráda, že jsem s vámi mohla podebatovat, za poslední dva dny, od té doby, co jsem se vložila do této debaty, mi rapidně přibylo nadšenců na Fleru a prodejnost se také zvýšila, i negativní reklama je reklama, že, a jestli jsem v někom vyvolala mylný dojem, že mi jde o nějaké umělecké ideály, tak spíš o ty prachy, takže děkuju a mějte se hezky, papaL.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 23:12

Některé diskuze pod článkem předčí i samotný článek. Kdyby autorka těch vaječníků uměla aspoň z poloviny tak dobře dělat šperky jako okecávat, to by hned bylo na světě krásněji.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 00:03

Tromalo: Mně se některé Vaše nápady opravdu líbily a kdybych tu potkala jen odkaz na Váš web a ne na Vaše komentáře, asi bych si i něco koupila. Ale tou diskuzí tady jste to prostě „zabila“. Cílená asymetrie vypadá určitě jinak, Vám se prostě nepovedla symetrie. Řeči o uměleckém vzdělání se sem vrcholně nehodí. Máte pocit, že každý, kdo udělá pajdák, je dobrý učitel a každý, kdo vyleze z práv, je dobrý právník? Já teda ne. A s umělci je to stejně. A naopak se najde spoustu lidí, kteří nic uměleckého nestudovali a šperky dělají nádherné. Ona totiž škola není vše, ani ta fantazie, chce to i nějaký talent, na symetrii asi obzvlášť.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 00:13

No to je opravdu už ale pořád dokola…mě se nepovedla symetrie, protože jsem symetrii nechtěla…ale vy melete svoje pořád dokola a já melu svoje pořád dokola, takže to prostě nemá cenu…svoje vzdělání jsem tady uvedla až potom, co mě tady vyprudilo to pojmenování tvořilka, jinak to opravdu nemám ve zvyku se tím ohánět, ani na fleru v profilu to nemám…že si Dio nic nekoupíte, to mě mrzí, ale já mám ve zvyku se bránit a vysvětlovat, když mám dojem, že mám pravdu a mé záměry zůstávají nepochopeny…ale asi to opravdu nemá cenu…dobrou noc


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 00:15

Tohle je lynč, malost a závist.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 00:17

(vš - VV- ped. fakulta). Tromalo, kašli na ně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 00:43

A další, co se ohání absolvováním nějaké školy, namísto příčetných argumentů.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 00:51

ale na druhou stranu, proč to tajit, když ty školy maj


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 00:55

Ha, já mám dvě vejšky, že bych se pustila do nějakého tvořeníčka - pardon, výtvarné činnosti :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 01:09

jeslti máte výtvarné, tak by to loca bylo divné kdyby ne


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 06:34

To není o tom, že by neměli přiznávat školu. Je to o tom, tvrdit, mám školu, tak jsem dobrá. Jak jsem řekla, ani každý, kdo vylezl pajdák není dobrý učitel. Někdo ano, někdo ne.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 08:52

Paní učitelko, uvědomujete si, že lynč se vztahuje k osobám, zatímco debata se vede o jednom konkrétním kusu šperku?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 09:02

tady někdo tvrdil, že je dobrá?(když má školu)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 09:10

Jinak lynč připomínalo to, co někteří poněkud psychopatičtí čtenáři dělali po přečtení článku o extravagantní, přibližně ušité módě. Jestli někdo máte potřebu psát maily a podobně konkatkovat cizí osoby z internetu a mimo zdejší poněkud stokoidní, ale ještě víceméně přijatelnou diskuzi je dehonestovat osobně- to je skutečně váš problém a hodně velký problém. To už pak není pekló módní, ale charakterové. A případné obhajoby takového chování svobodou projevu jsou stejné, jako obhajoba šuntů svobodou umělce.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 10:32

Tromalo Vududoro si zaslouží zatracení především za vyjadřování. Božekriste!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 10:46

Tromalo Vududoro, kolik tady platíš za reklamu?? :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 12:24

tak jsem si to tady pročetl a je to opravdu hon na čarodějnice. Jak můžete napsat o někom, kdo se dostal na ÚUD do Plzně, že nemá talent? Dělaly jste tam někdo z vás přijímačky? Ne? Tak si to zkuste. Trvá to týden a z 200 lidí projde do posledního kola tak 5-7. Bez talentu se tam nemáte šanci dostat. Já sám jsem je udělal až napotřetí. Zajímalo by mě co dělají zdejší naháněčky, že tak rozumí výtvarnu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 13:34

O tom, že by to chtělo nějaký talent, tu psal jeden člověk.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 16:59

ticho po pěšině, dámy!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 17:08

A ani takové strašlivácké přijímačky nezabrání tomu, aby se některé výtvory poprávu ocitly v módním pekle. A když o tom tak přemýšlím, tak potom by talent byla spíš přitěžující okolnost.

Ale to je tak primitvní argument, že kdyby sis o něj neřekla, tak by fakt nestálo za to psát.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 17:16

Jáchyme, jestli se chcete hádat, jděte na chat.

Jestli autorka superkvalitní kousky umí a tohle jenom odflákla nebo se jí zrovna nepovedlo, nebo to byl vyšší úmysl - prodávat jako umělecké šperky a pak se těm debilům, co si to koupěj, jak jsou blbý chechtat - nebo jestli neumí vůbec nic… blá blá blá… Ve výsledku je to stejně šmejd.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 18:18

Lidu, je to tu úplně grátis:)…a je to účinné, musím říct, včera jsem na Fleru prodala za jeden den čtyři věci, což se mi předtim nikdy nepodařilo…ale nedá se to objednat, musí si tě vybrat…
Jáchyme, děkuju za podporu!…slečno Ouhrabková, já sem si o žádnej argument neřikala, to je jen čistě vaše aktivita…a vaše starosti bych věru mít nechtěla…
Je to tady nějaký plný šmejdů, radši odsuď!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 18:25

Takže Tromalo Vududoro je i Jáchym?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 18:37

Od prvotního nasrání a vehementní sebeobhajoby potrefených až k bytí nad věcí a poté dokonce vděku za tento přínos.. Já tyhle diskuzní evoluce tak žeru :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 18:42

jen žer:)…Jáchyma znám, chodili jsme spolu na školu, poslala sem mu odkaz na tuto, ať si taky něco přečte, ale opravdu nejsem Jáchym…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 21:56

a já taky nejsem Tromalo!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 22:46

Pepa, učitelka, Jáchym, Tromalo: dovolte abych se představil, já jsem čínskej bůh srandy. A děkuji vám, že tady za mě děláte mou práci…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.10 23:06

možná, že já jsem učitelka!

Ada Pekelná
973 příspěvků 15.11.10 23:12

Nechte toho chatování, nebo to tu zavřu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.10 14:59

Tak, poslední příspěvek, samozřejmě k tématu…Tromalo Vududoro znamená v romštině drzá světluška a patrně jsem trochu hubatá a každopádně se nechám lehce vyprovokovat:) Takže chci uvést na pravou míru, že mi nejde ani o peníze, ani o vysoké umělecké idee, ale mám ráda život a barvy a ráda dělám někomu radost, čímkoli…a jednou z cest je dělání smaltíků…bylo zde řečeno něco o šmejdech a šuntech, proto zde ještě jednou zmiňuju www.fler.cz/…alo-vududoro a nechám na každém, ať to posoudí sám…já si myslím, že co dělám, šmejdy nejsou, jinak bych asi neměla odvahu vás na svoje stránky posílat…
Mám ráda tvůrčí lidi a i kdyby dělali šišoidy, aniž by chtěli (což není můj případ:), jsou mi sympatičtější, než lidi, kteří zkritizují kdeco, ale sami jaksi nic nevytvářejí…
a nezastírám, že jsem patrně ve vývoji a až do konce života budu, ale tak to prostě v životě chodí…mějte se všichni fajn, zdraví Luca


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.10 15:22

Mám ráda tvůrčí lidi a i kdyby dělali šišoidy, aniž by chtěli (což není můj případ:), jsou mi sympatičtější, než lidi, kteří zkritizují kdeco, ale sami jaksi nic nevytvářejí… ..a to já mám zase ráda lidi,co mají soudnost…být tvůrčí pro mě neznamená být přínosný …to se pak dostáváme k „tvořilkování“ a to je začarovaný kruh plný šmejdů.....Tromalo,to jen k této Vaší myšlence,jinak Vaši práci nehodnotím nějak negativně,myslím,že do pekla moc nezapadáte,jen se to tu poněkud rozvířilo…hl.dík Vašim argumentům…ale asi víte,proč tuto diskusi tak živíte,hmm?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.11.10 17:53

Tak nevím, kde je zas ten Freud, asi se zadrhl u Ady v Modním Pekle, či co … Prostě já v tom „secesním šperku“ vidím hlavu kozy. Ale možná jsem moc bezpohlavní na rozdíl od autorky blogu. Nebo mě možná v mládí znásilnil kozel nebo erotické lesbické sny z kozích chlívku … nevím, Ado, pomozte, vy té psychologii přece rozumíte!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.10 12:15

Aleno, bingo!…taky mě to napadlo:)…http://www.fler.cz/zbozi/koza-rohata-ci-antilopa-ci-co-696841


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.9.11 13:16

kdysi jsme s kamarádkami zkoušely pod dohledem výtvarnice nějaké „umění“- malování na sklo, malování na hedvábí, malování porcelánu, keramické brože apd.
Nejsou to výtvory, kterými bych se chlubila. Raději to ponechám profesionálům.
V dřívějších dobách nic nebylo, takže když jsem chtěla být originální, musela jsem si nějaký módní doplněk vytvořit. Takže odtud asi pramení ten pud po oděvních originálech - pletených, háčkovaných atd.
Je pravda, že jsem se v mládí naučila šít, plést, háčkovat, vyšívat. Jsem ale natolik soudná ke svému umění, že bych se neodvažovala něco z mých výtvorů prodávat ( ani bych to asi sama nenosila ).

firefly
527 příspěvků 8.6.12 12:27

Já jsem se zasekla hned u prvního „secesního šperku“ a nebyla jsem schopná pokračovat. Jen mě to připomíná nákres dělohy a vaječníků na zdi v čekárně u gynekologa?

Příspěvek upraven 19.06.12 v 15:15


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.7.12 16:53

Jé když na to tak koukám, tak tričko co jsem měla na sobě při natírání plotu vyjetým olejem, by se taky dalo prodat. Je přece vyrobené RUČNĚ! :D

Mariahh
53 příspěvků 5.5.13 18:01

No, neviem neviem, či asymetria lichotí oku. Ako tu už niekto písal, ten šperk mal osu súmernosti. Oku lichotiaci šperk by mal v takzvanom „zlatom reze“. Vtedy je šperk oku lahodiaci. Čiže je symetrický. To znamená, že symetrie viac lichotí oku.

Ašanaša
1 příspěvek 5.3.17 04:25
????

Tvl, ty děvuchy asi vůbec nepobírají, že si ta holka z nich dělá bohapustou reglaci…????… DADA!

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Materiály 3.: hedvábí

Autor: Ada

Hedvábí je v Česku něco jako lochnesska: všichni tuší, že existuje,... Celý článek

Choker: Doplněk, nebo výraz poslušnosti?

Autor: Iva

Choker – šperk, který se těší oblibě už odpradávna. Byl ozdobou... Celý článek