Jehlicí do vosího hnízda

12.05.10 | autor Ada

*

Všimla jsem si, že článek mé kolegyně Kultakutri (a.k.a. Blbé blondýny) vzbudil značnou nelibost mezi pletařkami. Došlo prý i na nějaké párání svetrů. Jsme holt tvořivý národ, tvořilek je na internetu už pomalu víc než ajťáků a všechno se hned rozkřikne. A taky jsme národ chválivý a úlisný, takže pro toho, jehož tvorba se zde ocitne, je to často první kritika (a hned taková hnusná, viďte!), na kterou kouká jako bacil na lékárnu.

Dobře vám tak, dámy. Umíte plést pěkně a rychle, nelitujete času a mnohdy ani peněz na kvalitní přízi, a klidně to všechno promrháte na nějaký běs. Bachraté, beztvaré, přeplácané nebo vytažené ze stroje času s východem někam do 70. či 80. let. Máte plést moderně, krotit se s čičurádičkama a nepoužívat tu nejlevnější umělou hmotu. A vyházejte ty Diany z 90. let.  Pak se vám nikdo pošklebovat nebude.

A všem těm, které se na diskuzákách (dokonce i přímo v Pekle!) dožadovaly ukázek naší práce, aby zjistily, zda máme právo kritizovat, připomínám, že kritik nemusí být hvězdou oboru, který kritizuje. Nemusím umět smažit řízky, abych mohla prndat, že jsou připálené, přesolené a nechutnají mi. Jak by se vám líbila nová úprava občanského zákoníku?

§ 622
(1) Jde-li o vadu, kterou lze odstranit, má kupující právo, aby byla bezplatně, včas a řádně odstraněna, jestliže prodávajícímu předloží vlastnoručně vyrobený stejný nebo kvalitou shodný, bezvadný výrobek; prodávající je pak povinen vadu bez zbytečného odkladu odstranit. Není-li to vzhledem k povaze vady neúměrné, může kupující požadovat výměnu věci, nebo týká-li se vada jen součásti věci, výměnu součásti. Je-li vlastnoruční výrobek kupujícího výrazně kvalitnější než zakoupený, může kupující žádat přiměřenou slevu z ceny věci nebo od smlouvy odstoupit.
(2) Jde-li o vadu, kterou nelze odstranit a která brání tomu, aby věc mohla být řádně  užívána jako věc bez vady, má kupující právo na výměnu věci nebo má právo od smlouvy odstoupit. Táž práva přísluší kupujícímu, jde-li sice o vady odstranitelné, jestliže však kupující nemůže pro opětovné vyskytnutí vady po opravě nebo pro větší počet vad věc řádně užívat. K reklamaci je povinen předložit vlastnoručně vyrobený stejný nebo kvalitou shodný výrobek, u něhož byla akreditovanou zkušebnou ověřena životnost delší než záruční doba reklamovaného výrobku.

Pletenému peklu zdar!

Zdroj: fler.cz (ditulek)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Michala
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.05.10 17:50

Bude Fler střídán jinými zdroji? Protože to by pak bylo monotónní a taky Fler asi nebude tím hlavním viníkem českého módního vkusu, spíš naopak:-)
Jinak blog sklízí u lidí v mých sociálních sítích nadšené ohlasy:-)

Pudice
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.05.10 19:23

Jasně, holky, do toho, hlavně, že se máte u čeho léčit!

Prezrala
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.05.10 13:03

Doporučuji nahlédnutí do časopisu Vlnika. A pokud se k modelům v něm i vyjádříte budu ráda:-)

K.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.06.10 12:24

Argument, že kritik musí sám umět činnost, kterou hodnotí mě taky obecně štve - podle mě ji umět vůbec nemusí, jediné co musí (aby v tom byl dobrý) je o ní co nejvíc vědět. Platí to podle mě i pro tento blog tam, kde se hodnotí nabízené oblečení , doplňky, atd. To jsou díla lidí, kteří je nabízejí a kritik je může hodnotit, aniž by musel prokazovat, že by to dokázal líp - z hlediska jeho výkonu jako kritika jsou jeho schopnosti jako výrobce irelevantní.

Na druhou stranu tam, kde autorky hodnotí vzhled náhodných kolemjdoucích na ulici mi to přijde jako jedna z výjimek potvrzujících pravidlo. Když má podle jejich názoru každý mít vkus a každému záležet na tom, jak jeho oblečení každý den vypadá, vydělovat by se z toho nemusely. Prostě ve chvíli, kdy kritik hodnotí ne práci profesionálů či umělců, kteří ji sami od sebe prezentují, ale něco, co dělá každý denně, bylo by podle mě vhodné předvést, jak to dělá on.

Osobně musím říct, že se tu dobře bavím, i když vím, že bych se měl smažit hned v několika těch pekelných kotlích s olejem o nejvyšší teplotě. (džíny, trekové oblečení, trekové batohy, trekové sandály a to vše považte ve městě (mimochodem pro nohy velmi náročný terén, do kterého si boty vybírám podle pohodlnosti a funkčnosti často o dost pečlivěji, než na procházku do přírody)). A víte co? Kašlu na to a dál se budu zálibně dívat spíš na přirozený pěkný holky v trekovejch sandálech (případně s jejich charakteristickým opálením na nohou), než na kdovíjak pečlivě oblečený a sladěný holky, ze kterých v drtivý většině případů cítím něco nedefinovatelně umělýho…

lota
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.10 17:13

Občas někde v časopise zahlédnu kritiku na odívání celebrit, které na jejich adresu pronáší guru Františka. Taky by mě zajímalo, co má ta ženská na sobě. Protože tam z ní je vidět pouze a jedině ta hlava s odpudivě rezavým přelivem

Panenka_bohemica
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.10 18:59

Já si zas myslím, že je náhodou dobře, když se kritici moc neukazují.
Protože je úplně jedno, co mají na sobě - slítnou se lidi, který budou buzerovat za každou cenu, říkat „ježiš no to je kráva, ta má co pindat o stylu, podivejte se na ni“ a cítit se TEĎ JSEM JI VEŘEJNĚ SHODILA, ODBORNICI, TO JSEM JI ALE DOBĚHLA, HIHIHI.
Na to kašlu, takové názory jsou vopruz i pro nezainteresované.

Zemřel Karl Lagerfeld

V noci na 19. února zemřel německý módní návrhář Karl Lagerfeld.... Celý článek

Poslední článek:
Papírové tašky a jiné ekologické blbosti v módě

Autor: Monika

Nikdy by mě nenapadlo, že ve volném čase začnu sbírat odpadky nebo... Celý článek

Témata článku

Batikový ateliér II.

Autor: Ada

Zdá se, že volné batikované oděvy hojně vyhledávají korpuletní dámy... Celý článek

Krásy a záludnosti ruční pleteniny

Autor: Ada

Lehce sociologický úvod - možno přeskočit. Zdá se, že v českých... Celý článek