Batikový ateliér

18.06.10 | autor Ada

Kdykoli získáte pocit, že už je těch džínů, tílek a kecek na ulicích na vás moc, je nejlepší jít se uklidnit do nějakého pěkného oděvního ateliéru. Zkusila jsem návštěvu ateliéru Donát, který byl nedávno otevřen v Brně, ale to je přece jen terapie dost prudkého kalibru - zvlášť když tam přijdete ve chvíli, kdy se před zrcadlem nakrucuje padesátiletá paní s krátkým mahagonovým sestřihem ve volné asymetrické haleně nahrubo sešité z několika kusů zelenavé a rezavé látky a společně s asistující prodavačkou piští, jaký je to úžasný pohodlný materiál a střih (nevšimla jsem si, že by to mělo nějaký střih).

Online je to trochu bezpečnější, můžete si dělat přestávky, a když náhodou ztratíte vědomí, nezpůsobíte paniku. Takže: Vítejte ve virtuálním Oděvním Ateliéru AGE.

Autorskou batikou se zabýváme již desátým rokem,
takže díla, zde vystavená, jsou sladkým ovocem,
sklízeným po několika desítkách pokusů a omylů,
ale i mnohdy nečekaných úspěchů,
dosahovaných v neutuchajícím údivu nad tím,
jakých kouzel lze ručním barvením oděvů docílit.
A o tyto radosti se tu s Vámi chceme nejen podělit,
ale i nabídnout Vám je k odkoupení
ve formě originálních produktů.

(citováno z úvodní stránky webu atelier-age.jex.cz)

Úvod mě pozitivně naladil. Autorská batika, výsledky desítek pokusů a omylů, kouzla s barvením, originální produkty. Zní to, jako by někdo konečně přišel na to, že batika nemusí být vyvazovaný chaos, kdy to nějak zmačkáte, hodíte do hrnce a prohlásíte za jedinečné dílo.

Mělo mě varovat, že odkaz do e-shopu vede na Fler.

Zdroj: fler.cz (atelier-age)

Za vznosnými pindy o autorském sladkém ovoci se skrývá obvyklá laciná batikovaná produkce, různá trika, patrové sukně, cípaté tuniky. Originální produkci, vzniklou z jedinečných představ autora, identifikovatelnou podle jeho rukopisu, si s dovolením představuju jinak. A nezachrání to ani poezie. Sukně barvená v hnojišti se jmenuje "Písečné duny":

Zdroj: fler.cz (atelier-age)

Kulaté fleky (náhodně svázat látku tak, aby na její ploše vznikly kroužky, se učí malé děti na táborech) jsou samozřejmě "Slunečnice":

Zdroj: fler.cz (atelier-age)

(Proč Slunečnice kvetou na poli barvy vyšisovaného tabáku mi není známo.)

A na vrcholku mého soukromého žebříčku stanulo "Svítání". Zřejmě nad Paramem. Nad dohasínajícími oranžovými plameny šlehajícími z věží pardubické rafinérie se kupí těžké šedé mraky. Nad zemí se jako hořká slina na jazyku převalují obláčky síry a chloru a z nich se pomalu vynořuje krhavý svit zesláblého slunce. Maryčka Polabinská si mechanicky zavazuje zešedlou zástěru z vojenského sukna, aby sousedky neviděly černé skvrny posévající její nohy, stopy žárlivé lásky krutého manžela. Vrzavý zpěv krkavců vesele ohlašuje nový den...

Zdroj: fler.cz (atelier-age)

Milé batikářky, když už teda musíte - chápu, že kreativním pudům se těžko odolává - nešlo by to aspoň ve veselejších barvách? Ano - v NEPŘÍRODNÍCH. Bůh batiky se na vás určitě nerozzlobí. A nemohly byste, herdekfilek, přestat týrat naše oči těmi vydojenými tričky, pytlovitými šaty a krabicovitými halenami a obatikovat jednou něco normálně ušitého? Něco, co by zaujalo i jiné holky než ortodoxní lesany?

Zdroj (zleva): jenstrendspot.blogspot.com, dailyfashionandstyle.com, thebudgetfashionista.com

 

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.6.10 08:39

Souhlas! Batikovaným obdobím jsem si taky prošla. Všechny ty obarvené smotky jsou velké peklo! Ale zelený šatičky dole - yum yum .).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.6.10 10:19

Uguu~ volné, mizerně batikované hippie hadry jsou fakt ZLO největší. Fuj fuj fuj.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.6.10 10:25

nad těma zelenejma jsem taky zaslintala ;) Nad obsahem článku výše jsem naopak zaslzela (smíchem).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.6.10 16:42

Na stredni jsem taky prozivala batikovane obdobi a musim rict, ze nic z toho, co jsem takhle „vylepsila“ nebylo tak pekelne jako vyrobky atelieru age. Vetsinou jsem batikovala stara bila tilka v tmave modre barve a vetsinou je nosila na ven nebo na zahradu. Byly to obligatni kolecka a prouzky, ale aspon byly na vcelku normalnim obleceni a v pricetnych barvach :) Tohle je zlo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.6.10 21:18

Koukám, že se tu hromadně doznává ke kreativním hříchům, tak mě teda poslední batikovací záchvat mě přešel cca ve věku čtrnácti let :-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.6.10 08:37

Mno a co když ty svítivé barvy nesnáším? celá na křivo budu chodit ve žluťoučké, křiklavě zeleňoučké a další pitomoučké barvičce.. Naštěstí není povinností chodit příšerně vybarvičkovaná.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.6.10 21:37

spis je tu ten problem, ze batikarky obvykle nejen inklinuji k „prirodnim, zemitejsim, uklidnujicim, prijemnym“ barvam, ale pro sve modely obvykle vybiraji i volne haby zakryvajici jakoukoli krivku, nebo treba ta hodne levna ci obnosena tricka, ktera pak povazuji za vynoveny odev, ve kterem je mozno znovu vyjit na ulici, ci ho dokonce prodat.
a navic, i kdyz jsou to prirodni barvicky(jakoze se podobaj lesu), vetsinui jsou z tech samych fiirem a chemickych latek, co vyrabi ty zabavnejsi odstiny. tak nevim, na co si hrajou? snaha odstrasit potencialni zajemce?:-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.6.10 21:41

muj vsye uvedeny prispevek patril supi. a dane otazce odpovida i posledni odstavec clanku, ted jsem si ho znovu precetla, jojo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.10 19:40

Hmm a jak je ta slunečnička pěkně „vybatikovaná“ kolem bradavky. Velmi vkusné.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.7.10 21:14

Tak naprosto stejnou sukni (i s těmi přerušeními mezi jednotlivými volány) jsem si koupila u stánku u Vietnamců v jednom kempu - „na lítačku“ k vodě :-D To vypadá, že paní z atelieru vyběhne do stržnice a pak to prodává :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.10 18:53

tak u této pasáže jsem dostala záchvat smíchu:
„A na vrcholku mého soukromého žebříčku stanulo „Svítání“. Zřejmě nad Paramem. Nad dohasínajícími oranžovými plameny šlehajícími z věží pardubické rafinérie se kupí těžké šedé mraky. Nad zemí se jako hořká slina na jazyku převalují obláčky síry a chloru a z nich se pomalu vynořuje krhavý svit zesláblého slunce. Maryčka Polabinská si mechanicky zavazuje zešedlou zástěru z vojenského sukna, aby sousedky neviděly černé skvrny posévající její nohy, stopy žárlivé lásky krutého manžela. Vrzavý zpěv krkavců vesele ohlašuje nový den…“

skvěle napsáno, zábavné, kreativní, hravé.....jen tak dál, Tvořeníčko je moje oblíbená rubrika:))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.10 19:43

tak tady musím se vším naprosto souhlasit…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.9.10 20:33

deset tleskajících smajlíků za text. u maturity 1 a blikající kytička.
konečně vtip bez deseti kurev a patnácti dvojsmyslů.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.9.10 19:55

Drahé pichlavé dámy
Nejdříve bych Vás rád upozornil, že by bylo dobré si o batice alespoň něco přečíst, než se pustíte do střemhlavých kritik. Pak by se totiž nemohlo stát to, že jako vzor batikové krásy, použijete konfekční modely barvené strojním potiskem (tedy nikoli batikou, což je název pro výhradně ruční úpravu tkanin barvením za použití složitých průkladů, vyvazování a perforací) - na Vašem výběru „čistých vzorů batiky“ je navíc vidět, že byl vložen bez uvážení, a navíc vybrán z povrchních a snobských serverů typu „The Trend Spot“ (blog zabývající se kýčovitými doplňky interiérů a rádoby extravagantními {nicméně kvalitně velmi levnými} atributy módního odívání) „Daily fashion & style“ (módní webová obdoba českého časopisu Rytmus života) Jedinou výjimkou budiž střízlivě vkusný server „The Budget Fashionista“ zabývající se sezóním výprodejem skladů známějších (povětšinou amerických) butiků. Pokud tedy navštěvujete tyto stránky a hledáte na nich inspiraci pro Vaše odívání, nedivím se, že batikové pokusy Atelieru Age velkohubě odsuzujete. Nepřísluší mi Vás soudit a ani to dělat nebudu, jen by mne zajímal důvod, který Vás vedl k tak zlé a neobjektivní kritice práce někoho, kdo Vám evidentně nic neprovedl. Tím, že vypíchnete pro ilustraci obrázky několika modelů se zemitými barvami a jiné povedenější a barevnější výtvory ani nezmíníte, hovoří o jednostrannosti Vašeho pohledu a o nekompetentnosti cokoli kritizovat. Já jsem se, kupříkladu, na Vámi odkazované stránky podíval a byl jsem dost překvapen kvalitou ruční batiky, kterou jsem tam měl možnost vidět a nelenil jsem a napsal na adresu, tam uvedenou, pár otázek. Dozvěděl jsem se kupříkladu, že látka, které dámy Agáta a Eva barví, je 100% bavlna gramáže 180 až 250. Ehmm - takovou gramáž u větnamců nekoupíte… Atelieru Age tímto přeji vše dobré a oznamuji, že ač nejsem žádný hippík, na základě Vaší kritiky se dobrovolně stávám jejich zákazníkem. Pietro di Carnaval


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.10.10 12:59

A kde že máte ty barevné povedenější kousky? Já že kromě hnědooranžovýchzrzů vidím akorát dvoje šaty, modré a fialové (jo a lila, no ale barevně stejně splývají s tím zemitým zbytkem).

Předpokládám, že ty super kousky už jsou pro velký úspěch vyprodány, co :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.10 23:45

Uaaa, ty troje přehlídkové bych hned brala. Že bych se na starý kolena (24) vrhla na batiku? :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.12.10 10:21

I ja jsem samozrejme batikovaci obdobi mela, ale nikdy me to netahlo k dlouhym suknim a beztvarym halenkam bez vystrihu, bez tvarovani, jeste vetsinou s dlouhym rukavem…Tak jako Leia jsem se realizovala na trickach a tilkach. A samozrejme na barvach - batika pro me byla a je prijemnym odevem na leto, proste je to vesele barevne tilko k vode nebo na vylet, pripadne na prochazku na zmrzku. A k letu patri BARVY! zarive, jasne. nebo klidne i ta khaki a oranzova, ale ne spatlanina sedmi odstinu, ktera je ve vysledku unavena sedivo-nijaka… Batika neni odev na ples, ani na zvlastni prilezitosti. Mimochodem, uz nekdy v tech 14 jsem zjistila, ze se batikou daji delat prouzky a dokonce i kosticky a ctverce…Proc jeste zadny odevni atelier nenapadlo nejdriv obatikovat samotnou latku a odevy usit potom z ni? Minimalne by se tak zabranilo vydojenosti a zvlneni lemu, protoze to se nejvic stane prave behem barveni ve varici vode a po nem. Jinak ty zelene saticky jsou bezva, ty bych brala hned!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.12.10 15:29

Scully: pod otázku „Proc jeste zadny odevni atelier nenapadlo najdriv obatikovat samotnou latku a odevy usit potom z ni?“ sa podpisujem. Problém bude zrejme v tom UŠIŤ, pretože návrh a ušitie odevu sú činnosti niekoľkokrát náročnejšie ako batikovanie hotového odevu týmto sposobom. Ja som batikovacím obdobím neprešla, lebo som nikde nenašla návod, ako si vyrobiť niečo, čo by sa mi páčilo. Všetko bolo zemité, hnedé a vyblité.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.12.10 15:55

Staci si nevybrat vyblitou barvu - hezke jsou treba modre, zlute, ostre ruzova nebo fialova… Ja jsem rada barvivala Iberii. pamatuju se na jedno tilko, ktere jsem nosila opravdu rada a s hrdosti - bylo slozene z batikovanych pruhu - namornicky modra a bila, puvodni barva latky…Bud jsem si dala tenkrat zalezet, nebo to nahodou vyslo, ale ty prouzky byly rovne, stejne daleko od sebe…(a stacilo jen tilko do pruhu vyvazat a v mistech vyvazu pak omotat silnejsi lepici paskou…:-)

Uuuuuuu, ze bych si neco obatikovala? ;-))))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.12.10 16:29

Proč jsou batikované věci tak vyblité? Trochu to souvisí i s teorií barev, která ovšem není tak těžká, aby ji nepochopilo i dítě - a trochu s citem, který žel není vrozený. Když vymáchám látku v několika nekomplementárních barvách, vyjde mi zákonitě špinavá hněď. Dám-li, dejme tomu, nejdřív světlo šeříkovou a pak námořnickou modř, je výsledek s bílou zářivý - protože spolu barvy nebojují. Jenže když někdo neví ani, že žlutá+modrá=zelená (s tím jsem se opravdu setkala. Přitom to učí na základce) nemůže se divit. A pak: všechny tyhle vyvazované vzory jsou strašně stejné - zákonitě. To nikoho za léta pokusů a omylů ani nenapadne zkusit voskovou? Inu, nenapadne - je to totiž mnohem pracnější.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.10 09:50

Sibyla: Ano ano, presne tak…hodit nejdriv do zlute, pak do modre a nakonec do oranzove s tim, ze budu akorat postupne pridavat uvazy, to konci lesanou jak poleno. Ona se da udelat treba i petibarevna batika, ale je to fuska narocna jak na cas, tak na premysleni (nemluve o kvalite materialu, maloco se da vic jak jednou uvarit s barvou tak, aby se z toho nestala vytahana hadra…

Navic souhlasim s Adou v tom, ze batikarky se pousteji do obleceni, ktere nevypada hezky ani v puvodni barve - dlouhe skukne, volne haleny, v tom vypada jako hastros i normalni hezka holka. Pritom saty v delce nad kolena a v jasne barve jsou stokrat hezci nez ty habity z fotek, podobne treba batikovana kosile muze byt hravy a vtipny retro-doplnek a s decentnimi kalhotami a spravnymi doplnky se da vzit i do kancelare (pokud je aspon malicko uvolnenejsi dresscode).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.3.11 20:29

Veselé ranní štěbetání krkavců je kouzelný… Na Fleru hledám už třetí rok za co originálního bych utratila peníze… a pořád nic.

Anyanka
4 příspěvky 20.7.12 13:03

Názov prvej sukne „Piesočné duny“ ma veľmi pobavil. Ja by som to nazvala „Chemický odpad“ ale budiš…

magie1
1 příspěvek 1.8.12 20:13

Nevim no, zas tak hrozné to není, jsou horší věci a hlavně-at si každý nosí co chce. Podle mě jsou peklo hadry od vietnamců apod.,vzorovaný džíny, trika s nápisama a číslama a to nejlépe na chlapech, kteří k tomu mají růžový žabky. Jako lepší batikovaná sukně v nenápadné barvě, lepší je bohémská moda, než to naše „české moderní“.Do Paříže bych vyrazila radši v takové sukni, než v tom výše psáno…a že jsme my češi na modu experti.Co názor, to perla…máme vážně vkus.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

A zase ta tvorba...

Autor: Ada

Říkám to pořád: co je špatného na řemesle? Musí být všechno nějaká... Celý článek

Kontrasty I

Autor: Ada

Zdroj: fler.cz, Burda... Celý článek