Okresní peklíčko

21.06.10 | autor Ada

Mám rodiče v nejmenovaném okresním městečku ve středních Čechách a jednou za čas je jezdím navštívit. Zpravidla vlakem, neboť spojení je dobré a už vím, kterými vlaky jezdit, abych měla pohodlí a nemusela se, majíc z každé strany dva smradlavé strýce, lepit na záplatovanou koženku. Přesto mě vždycky čeká perná chvíle, když při odjezdu postávám na perónu a rozhlížím se kolem.

Džíny, mikiny, sportovní bundy, kecky, batohy... nejedny džíny dole odrbané, kecky až na výjimky letité a umouněné, některé batohy životem unavenější než jejich majitelé. Barvy: džínová modrá, černá, hnědá, šedá, sem tam červená mikina nebo batoh s červenými doplňky, protože tu mají naštěstí výrobci sportovně laděného oblečení rádi.

Jako doplněk igelitka místního supermarketu. Paní v tmavých džínách a šedé bundě mohlo být kolem pětapadesáti, paní s červeným batohem byla mladší, přesto jsou oděvem k nerozeznání od sebe i od hloučků dalších lidí včetně studentů odjíždějících na internáty.

Zastydlý "mládenec" v maskáčové košili se ke své parťačce celkem hodil. Paní v pozadí si místo mikiny od Vietnamců vzala aspoň tričko a stále ještě módní průsvitnou tuniku, ale doplnila ji džínovými tříčtvrťáky a keckami. Všimněte si také na všech fotkách povadlých účesů, tu a tam "oživených" melírky; a jistě nemusím upozorňovat na naprostý barevný a většinou i stylový nesoulad jednotlivých kusů oblečení, které na sobě mají všichni navlečené (na první fotce je v pozadí u podchodu paní v modrých džínách, šedé bundě, s černo-červeným sportovním batohem - a na nohou má růžové tenisky).

Jediný, kdo se vymykal, byla dvojice čekající na vlak do Prahy - možná turisté, možná také nějaká návštěva. Paní má světle hnědé džíny, pán bílé plátěné kalhoty. Plátěná taška místo igelitky je také plus; a na nohou nemají žádné běžecké kecky, ale pohodlné vycházkové boty (pán) a vzhledem k počasí pěkně blbě zvolené sandály (jeho partnerka). I úpravou vlasů a celkovým vzhledem se od okolí hodně lišili, a k dovršení všeho voněli. V mém rodném městě se deodorant používá jako parfém a parfémy má doma asi jenom moje matka.

A teď vám vysvětlím, proč se mi z toho pohledu ježí vlasy hrůzou a z jakého důvodu je tohle pro mě to nejhorší peklo. Někteří z vás si moji kritiku vysvětlili tak, že jsem fiflena, která by byla nejradši, kdyby se všichni vrhli do značkových obchodů, nakoupili na dluh drahé oblečení a nazuli krokodýlí polobotky nebo deseticentimetrové podpatky, aby na ulicích neuráželi moje estetické cítění. Kdyby to bylo tak jednoduché! Jenže naše oblečení o nás hodně vypovídá, a to i o lidech, kteří na módu zvysoka kašlou a schválně zaujímají pózu "je mi to fuk a budu klidně chodit v hadrech z nejhoršího charitního sekáče". A právě to, co oděv vypovídá o těch lidech na fotkách, mě děsí. Vidím lhostejnost, apatii, nulovou kreativitu a hravost. Žádný život, jen přežívání. Ve městě je sice nezanedbatelná nezaměstnanost, ale jak už jsme několikrát v komentářích probírali, tohle není o penězích. Těm lidem je to prostě jedno.

O něčem jistě svědčí i to, že nezájem obyvatel ve městě už zlikvidoval všechny obchody s látkami (nikdo si nešije ani nedává šít, přestože místní krejčové a švadleny drží velmi nízké ceny), odvážně otevřené výtvarné potřeby po krátké době hynou na úbytě a obchody s konfekcí, jež ještě nevystrkali Vietnamci, musely začít nabízet oblečení, které se prodá: nenápadné a levné. Ani ti Vietnamci raději neprodávají žádné výstřelky, hlavně hodně džínů a nějaké ty polyesterové krabice pro zdejší dámy v letech. Bižuterie je k mání asi tak ve dvou obchodech a všude pořád stejná, protože ji skoro nikdo nenosí a nekupuje.

Chudák Bruntál... proč to schytal zrovna on, když Česko je plné Bruntálů?!

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 13:02

Ale tohle je se vším. Proč bych měla hezky oháknutá chodit kolem ohavných, bezmyšlenkovitých kancelářských komplexů či díry Blanka? proč bych si měla chodeckého adrenalínu na přechodech ještě přidávat podpadky, proč v nich kličkovat kolem psích výkalů? Nikde žádná kultura, města jak hnojiště, nová architektura na výjimky k pláči, jak moc vylepšíte, když to zjevně zaplivané nádraží osadíte pěknými lidmi?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 13:05

To je celkem zajímavá myšlenka (a pro mě úplně nová), že by snaha se pěkně oblékat souvisela s prostředím. Bez ironie.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 13:12

Vytvářet ostrůvky pozitivní deviace je poměrně zásadní záležitost pro to, aby člověk žil, ne jen přežíval. Ať už ta pozitivní deviace znamená co zrovna člověk chce. Zejména pokud se mu to v čem žije nelíbí.

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.6.10 13:14

Já tu otázku otočím: proč bych měla, když kolem sebe mám nehezké město, případně bydlím na starém hnusném sídlišti, tento hnus ještě podporovat tím, že rezignuju, přestanu si mejt vlasy a do šatníku si pověsím pytel od brambor? Kultura začíná u lidí, ne v prostředí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 13:24

Jestli ono to taky nebude (minimálně z velké části) vlakové/ČD peklíčko a ne okresní. Světlý kalhoty nenosím často, ale občas se to stane. Na cestu vlakem bych si je ovšem nebral zcela určitě. A bejt holka, tak si taky na cestu na intr/kolej s velkou taškou věcí sakra rozmyslím vzít něco jinýho, než pohodlný kalhoty. Na takový cestě je člověk dost často jako šerpa doslova a ne oblečením…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 13:43

A jinak znovu opakuji, že ne u každého se kreativita musí projevovat zrovna v oblékání… Část opravdu kreativních lidí a umělců se naopak schválně obléká nenápadně, protože jsou raději, když za ně mluví jejich dílo a oni mohou stát v pozadí… Takto vysoká uniformita jako na fotkách v tomhle článku je pravda i pro mě na pováženou, ale jinak proti zapadnutí do davu nic nemám.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 13:43

Že nefunkční, zanedbané město spasím svým kultivovaným zjevem mi připomíná myšlenku, že komunismus lze porazit víkendovou péčí o chaty. Prostředí a člověka bych do protikladu nedávala, město není les, neroste sám. Jinak mě Vaše téma zajímá, proto sem chodím. Jen si myslím, že zde kritizované nešvary patří do celého komplexu nekulturnosti a souvisejí s běžnou snahou zapadnout (dědictví po předcích-lovcích, kteří se nepozorovaně plížili za zvěří).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 13:54

I malý ostrůvek pozitivní deviace může být nakažlivý - moje zkušenost: někdy jsem líná a hodím, na sebe džíny a svetr. Jindy se „překonám“ (a nakonec mě to vlastně baví) a obleču se s nápadem, vím, že mi to sluší a ve výsledku se cítím líp a život mi přijde hned hezčí. A to šíření: sešla jsem se nedávno takhle pěkně oblečená s kamarádkou, která byla zrovna lehce za socku. Hned to komentovala, že kdyby věděla, že se tak „oháknu“, vzala by si taky něco hezčího. A příště přišla skutečně oblečená originálně a hezky a hned mi sdělovala, jak se cítí fajn. Takže já hlasuju pro to, že má smysl nebýt líná, nenechat se odradit ostatními nebo prostředím. A mimochodem tenhle blog mi dodává energii na boj s vlastní pohodlností ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 14:06

souhlasím s Hankou, že to může být infekční. Před časem jsem se začla oblíkat jako ženská a ne jako to, co je na fotkách v článku, kolegyně se nejprve denodenně tázaly, zda se chystám do divadla (ha ha), ale jedna, která vždycky chodila do kanclu oblíkaná stejně jak na fotbalovej zápas svýho syna, dnes chodí jak víla a je prostě krásná :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 14:42

Pro K. nápadnost a nenápadnost nesouvisí s nápaditostí a nebo vkusem. Konec konců, zejména ta paní v sandálech rozhodně není nápadně oblečena. On ani ten pán, když si ho člověk představí obklopeného jinak oblečenými lidmi, než kde je. Mezi džínovinou holt bílé plátno svítí.

Ale nutno přiznat, že cestování s Českými drahami má dost svá specifika. Světlé oblečení a sedačky nebývá nejlepší spojení, stejně tak podpatky a schody do vagónů.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 15:02

No, nutně bych nesměšovala nekreativitu při oblékání a duševní prázdnotu. Vzhledem k tomu, že nakupovat je pro mě k smrti nutné utrpení, zkrátka zaběhnu do nejbližšího krámu a tam vyberu příslušné džíny (mají je všude) v mojí velikosti a černé tričko (taky seženu v každým obchodě). Ustrnutí na místě je mi protivné, přesto však v mém šatníku rovněž převládají džíny. Jejich pořízení je jednoduše nekomplikované a ještě je to pohodlné. Oblečení pro mě není střed vesmíru. Nepopřu, že se mi líbí lehce specifický styl, takže pak třeba nenosím doplňky, který jsou úplně standardní, ale to je daný tím, že nějakou takovouhle libůstku si občas objednám na netu (v kamenných obchodech to za a) neprodávají a za b) bych v tom krámě asi umřela nudou, takhle se mezi vyřizováním mailů na ty kalhoty prostě kouknu)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 15:16

ZuzkaOu: Přesně tak jsem to myslel, ještě bych přidal světlé oblečení při šplhání do vagónu a krátké kalhoty/sukně na sedačkách.

Jinak nápadnost a nenápadnost je vždycky otázka okolí - maskáče (ty určené do lesa, ne ty na poušť) jsou v lese nenápadné, v divadle nápadné. Ti dva by jinde asi nenápadní být mohli, na tom peróně byli určitě velmi nápadní. A taky mám pocit, že autorka často klade mezi nenápadnost a špatný vkus rovnítko a s tím právě nesouhlasím.

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.6.10 15:45

Takže na cestování vlakem na sebe hodím džíny a tričko, protože cestovat přece nebudu nafintěná… na výlety stačí džíny a tričko, na lítání po městě se nebudu strojit, do školy/práce to chce taky něco pohodlného - a „slušné oblečení“ je určeno na svatbu nebo do divadla? Takové uvažování je jedním z pilířů pekla.
Do vlaku je úplně světlé oblečení opravdu nepraktické, ale o barvě to není. Pochválila bych i pěkné oblečení v praktičtějších odstínech.
V podpatcích ani kratších sukních nevidím překážku… při šplhání do vagonu nepřenáším váhu na podpatky a pod krátkou sukni beru silnější punčocháče.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 15:50

Tipla bych si, že v případě zde kritizované nenápadnosti jde hlavně o průměrnost - tedy o princip, koupím nejlevnější možné oblečení co zhruba padne a nějak to na sebe navlíknu, však on se nikdo nezblázní. Může to být promyšlený postoj, ale i pak bych se tedy přimlouvala za to, aby šlo o oblečení nějaké rozumné kvality a padnoucí. Což tedy jde daleko lépe zařídit v seconhandech, než v obchodech typu Hák & Hák.

A to je pořád asi ještě lepší varianta, než ha - v Cosmo psali, že jsou trendy elasťáky, a tak v Terranově koupím předražené elasťáky (stejné kvality jako ty na stánku od vietnamců) a nosím minisukni s elasťáky a ponožky s balerínkami.

JAsně že na tom, jak je kdo oblečený nestojí svět. Jasně že soudit lidi podle toho co mají oblečeného a nebo jak se umí obléci je povrchní a zkratkovité. Do pekla patří především výrobci ohavností. Na druhou stranu tady je to módní peklo a nic jiného a ta paní se strašlivým červeným batůžkem, umolousanými džínami, fleecovkou kolem pasu a s odrosltou trvalou se prostě hyzdí. A nedalo by zas tolik práce a peněz obléci se tak, aby působila jinak než mamina, co rezignovala na cokoliv.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 16:21

Argument na cestu vlakem se obleču prakticky končí přesně v cílové zastávce, někam tím vlakem přeci jedu. Možná, že kdybychom jezdili do práce a z práce oblečení jako Švýcaři, začali bychom po drahách požadovat i Švýcarskou čistotu. Berte s lehkou nadsázkou.

Trochu OT. Kdysi jsem u jedné známé, dlouholeté zaměstnankyně ČD zjišťovala, proč jsou vlaky špinavé až strašně zadělané. Tak proto, že čistící četa poctí návštěvou sociální zařízení tak jednou dvakrát týdně a kompetní úklid vagonů pro cestující se dělá jednou za měsíc! Zcela běžně, vše dle předpisů ČD.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 16:34

Ada: To jsem neřekl, ale třeba na ten výlet se já obleču pohodlně a tak, aby mě nezaskočila změna počasí, protože se radši budu courat neznámým městem v dešti v nepromokavý bundě, než aby mě vytrvalej déšť zahnal dovnitř a to město jsem si vůbec neužil - deštník nenosím, protože bych nemohl fotit (a teprve v rámci toho co nejlíp), rozhodně ponesu batoh (protože fotovýbava má pěknejch pár kilo), takže to těžko může být něco, k čemu batoh bude jako pěst na oko…
Do práce se přizpůsobím tomu, co a kde budu dělat ( s tím, že lepší radši o trochu slušněji, než naopak, ale nepřehánět).
Jinak ty dva nekritizuju, naopak se mi taky líbí, jak jsou oblečený - jen konstatuju, že to není úplně praktický a tedy nic pro mě (na cestování vlakem).

ZuzkaOu: však jo, pod výrok: „pokud chcete nosit džíny a trička, kupte si obojí kvalitní a ve správné velikosti a střihu pro vaši postavu“ bych se klidně podepsal (kvalitní neznamená pochopitelně to nejdražší co existuje, nad určitou úroveň už kvalita neroste zdaleka tolik, jako cena, imho by stačila střední třída - tedy slušná značka, která nemusí být vnímána jako exkluzivní, klidně můžebýt i neznámá). Ale to tu nečtu, spíš se tu furt objevuje, že džíny a tričko jsou zlo bez ohledu na to, jaké džíny a jaké tričko to je…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 16:40

no já bych k džínám dodávala varování, že jde o neformální oblečení a že existují i jiné, daleko pohodlnější a pohlednější materiály a střihy kalhot. Ve kterých není v létě horko a v zimě zima.

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.6.10 17:01

Džíny a tričko jsou zlo bez ohledu na to, o jaké džíny a tričko jde. Přemýšlet nad oblékáním neznamená hledat nuance mezi džínama.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 17:51

Sida: Ani náhodou, podívej se na Indii. Je špinavá, odpadky zanešená a i nové baráky díky smogu a klimatu vypadají za dva roky jako staré ruiny. Ale ženský? Ty jsou jako kytky - nádherné barvy, krásné vzory, ani babky se nestydí pořádně nafintit a namalovat, bez ohledu na věk či kastu se snaží vypadat ako princezny. Právě při pohledu na ně jsou okolní ošklivosti tak nějak stranou…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 18:23

Indie (obecně Orient a tamní důraz na ženskost) je specifikum. Ono je specifikum i Indům příbuzné etnikem zvané Romové, kteří vybydlují celá sídliště, ale v kuchyni mají uklizeno, dečky, vázičky a smetí prostě vymetají za dveře.
Je to obecně východní fenomén - kdekoliv jinde jsem měla pocit, že jako turistka v botaskách, baťůžku a kaťatech splývám s domorodci, ale žádná cti dbalá Moskvanka by se tak nežensky neoblékla. Chodí hodně pěšky, a to na podpadcích! (Netvrdím, že by to Ada schválila - velkolepá přehlídka kurvího stylu.)
V podstatě s Adou souhlasím. Ale obávám se, že volíme mezi být nenápadná x oblékat se hezky. Polopatě, být nenápadná=ošklivá. Protože obecně zmizelo povědomí o tom, že stavba má mít umělecké prvky, že park je urbanistická součást města, nikoliv parcela k zástavbě, kterou nahradí náletová zeleň, protože pohyb městěm je slalom nebo úprk před auty…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 19:41

Do háje s tím, jak se oblékat do vlaku. Pardon, dámám, které jedou z Prahy do Olmíku na jehlách se vždycky vysměju. Chuděry se ani nevyspí! A jaké mají stylové kufry, které musejí mít mezi nohama, protože je nedoukáží nacpat nad hlavu :-D. Celou dobu sedí s nohama do příže protože v jedoucím vlaku se nedoklopýtají na záchod a už vůbec si nedokážu představit jak by to s nima házelo v oné místnůstce. :-D
Jo, jeďte si na výlet, v pohodě, jeďte si klidně s psaníčkem místo s batohem.
Ale pět a půl hodiny v rychlíku mi dopřejte s pohodlím, spánkem a klidem.
Do penďolína, kde je klimatizace bych se klidně nasoukala v kostýmku. Ale ať to po mě nikdo nechce v neklimatizovaném rychlíku.
Mimochodem, ryba smrdí od hlavy. Naučme vzory, jak se oblékat, a masy to okopírují.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 20:01

Padnoucí džíny a tričko vhodných barev jsou v pohodě, zejména oproti mnoha zoufale pekelným pokusům o originalitu a/nebo eleganci… :-)

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.6.10 20:19

Nejsou, těm na fotkách to taky padne a vypadá to hrozně.
Jestli tu chceš dělat mediátora, který se snaží zmírnit moje jízlivé články, tak si můžeš dát odjezd, protože tu žádného nepotřebujeme. Když tvému vkusu odpovídají padnoucí džíny, usměvavé děvy v trekovkách a pohodlí za každou cenu, co tu vlastně děláš?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 20:20

Koukám, že mnoho má spojenou jízdu vlakem s cestou na výlet. Kua to už nikdo nejezdí vlakem do práce, do školy, na návštěvu k příbuzným, do kina, na firemního školení a co já vím ještě kam? Nebo se snad všechny vyjmenové příležitosti proměnily v pochodové cvičení říznuté dobrovolnickou brigádou, že musíte být oblečení jak na česání chmele a vybaveni řízkama na cestu? To už nikdo nechodí k nedělnímu obědu a ke svým rodičům, babičkám slušně upraven?

Ve vlaku se dá přecházet v pohodlných vycházkových botech stejně jako v teniskách, pohorkách, holinách, i v lodičkách na rozumném podpatku (které kupodivu nebrání spánku). Chůze je snažší v době, kdy vlak stojí ve stanici. Zavazadlo, např. kufr by měl dámě pomoci naložit její doprovod nebo nějaký cestující a jako povinnost by to měl brát průvodčí, který má též za povinnost pomoci vyhledat místo nebo upozornit na cílovou stanici. Od toho tam je. No a ten záchod… bohužel v našich vlacích je lepší vydržet anebo si připlatit lepší třídu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 20:27

Ada: už jsem to někde psal, odreagovávám se tu a dobře se bavím. Někdy na účet kritizovaných, někdy na účet kritičky (kritiček). :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 20:49

No jasný já nastoupim v lodičkách sukýnce, tílečku do těch českých, odporných, smradlavých vlaků a budu si hrát na madam :D Ne nejezdim vlakem na nějaké schůzky k tomu bych využila pohodlnější dopravu, nebo auto kam se klidně nafintim.Je mi fakt u zadnice jak kdo jezdí vlakem, koukám že autorka se asi v životě hodně nudí když už neví co by sledovala..Takk zajdi do Národního a vyfot ty frajery v džínách ano to budu souhlasit že je peklo, ale jet vlakem s batohem triku, a bundě? ježiš to je katastrofa :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 21:12

Tyna: Hehe, ja jsem zrovna dneska nastoupila do vlaku v sukynce a tilku (lodicky jsem, priznam se, nemela, ale botasky ani pohorky taky ne) a nepripadalo mi, ze by se to nejak neslucovalo s pohodlnym cestovanim.

Sve obri tasky si nastesti umim zvednout sama, takze se tu hodinku a pul hezky vyspim, na zachod si taky dojdu (ano, i v ty sukynce se dvema spodnickama to jde) a vystupovani z vlaku mi problemy nedela. Jezdim takhle cca jednou tydne (druha trida, zadny pendolino), taham dost objemna/tezka zavazadla, ale nikdy jsem se kvuli tomu nepotrebovala navleknout do kombinace dziny-tricko-botasky. To mam na zahradu nebo k taboraku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 21:15

Přišla jsem, pročetla jsem, dodávám:

K. - že vlak je prostředí nepřátelské a špinavé a každý ho chce mít rychle za sebou, je pravda. Nepamatuji se, kdy jsem naposledy jela vlakem jinak než do terénu, s pohorama, krosnou a tlupou stejně postižených, zpátky to samé s blátem (omlouvám se Adě a dalších, komu jsem zkazila den když mě potkali v tramvaji cestou na hlavák ;-)
Aailyyn - mám to s džíny a černým tričkem podobné, taky se vyžívám hlavně v bižu, jenže se snažím postupně někam dál odpíchnout, v delších tunikách fakt vypadám líp ( i se tak cítím) a pak se to už postupně veze, samo od sebe a řeka bych i přirozeně, k džínám je to blbý, chtělo by to nějaký boty lepší než kecky, co ta mikina? něco místo ní…

  • že je nejsnažší koupit džíny a tričko souvisí s tím co je v článku, krachují všechny prodejny oděvů kromě vietnamců a hadráren s džínami, hadroidními tričky a pytli na báby. Skoro už nejde koupit látku. To je opravdu tragédie, v jistém pohledu srovnatelná s vymíráním druhů motýlů a úpadkem lidových řemesel, jde o ztrátu diverzity.
  • opravdu většina lidí se chce oblékat „normálně“ a nenápadně, cestou nejmenšího. Jenže to znamená, že na džínách nijak nelpí! Norma odívaní je v současnosti opravdu dole, praprababičky, co měly šaty na míru s korzetem, krajkové rukavičky, klobouček a paraplíčko určitě nebyly žádné hloupé fifleny - jen to tak bylo normální. Posunout normu výš, ale vyžaduje dodání energie. Středaři budou vždycky ve středu, ať už ten střed bude kdekoliv mezi žabkami z pneumatiky a róbou s několikakilovou krinolínou a korzetem ve kterém se nedá dýchat.
  • Rezignace v oblékání = rezignace v životě? V jistém smyslu ano, lidé opravdu rezignovaní jsou a je to vidět i jinde, v chování, na šedých ulicích. Jenom zlepšením šatníku se to nezlepší, ale někde někdo začít musí. Moje matka svou „bezcenost“ manifestije mimo jiné tím, že odmítá si cokoliv nového koupit na sebe, spoustu věcí včetně bot má ještě od maturity a ne že by se jí hezké a nové věci nelíbíly - i když něco dostane dárkem, tak ve chvíli kdy jí to někdo pochválí, dává to někomu dalšímu… sebeoběť programem života.

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 21:15

No koukám Týno, že umístit čárky do vět je také katastrofa :D.

Ne, lodičky, sukýnka a tílečko není vždy vhodné a slušné a módní a zajímavé oblečení. Co třeba lehké vzdušné kalhoty, blůza, kožené boty, kabelka? Letní šaty, sako, sandále a plátěná taška? Ne, budu se potit v teniskách a džínách. Co v zimě? Vlněná sukně/kalhoty, kozačky, kabát? Ne, budu mrznout v džínách a promočených teniskách.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 21:24

Týna: klasika :D asi nuda v brně..
já tady musim souhlasit u článků o těch hnusných batikovaných hadrech, silonové ponožky jsou skutečně hnusné a vkus některých našich celebrit je uplně pod bodem mrazu.. nicméně tomudle se musim strašně smát.. já nevím, že třeba někdo nechápe, že spoustu lidí prostě to, co ve své poslední kolekci uved Armani, Prada apod., že si ty džíny a triko někdo prostě rád dá.a není to ani zlo ani nevkus.je to normální.neni to originální, ale neuráží to.někam se to nehodí (divadlo, ples,…), do města klidně, do kina klidně, do obchoďáku klidně.
no pak bych ještě připomněla, že jsem již byla ve spoustě různých zemí a sice musím říct, že (spíš v západních zemích) je ten vkus lepší, nicméně džíny a triko jsou zcela normální záležitost.. a samozřejmě, socky, které se neumí obléci vůbec jsou všude.
cpát někomu do vlaku lodičky a šatičky už mi začíná připadat buď jako hodně velká posedlost, ne-li skoro choroba..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 21:32

jo a sdamozřejmě netvrdím, že ty lidi na fotkách mají hezké oblečení.jen si myslim, že třeba spousta skejtových značek šije pěkné, sedící džíny amimo jiné i další kalhoty z jiných, pohodlných materiálů, které jistě zase osdoudí autorka.. a nejen skejt, například dickies jsou super a drží barvu.. a jsou pohodlné.a nejsou sociální.

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.6.10 21:34

Kaťuš, že máš problémy chápat psaný text a ráda do něj vkládáš své významy, proti kterým potom protestuješ, už tu všichni víme. Netřeba na to pod každým novým článkem upozorňovat znovu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 21:41

„Džíny jsou zlo…“ Úplně blbá otázka - co vlastně, Ado, rozumíš pod pojmem džíny? Jakékoliv kalhoty ušité z džínoviny, byť od návrháře a v mezích vkusu originální? Jakékoliv kalhoty s těmi pracovními kapsami, kde modrá džínovina je už jenom přitěžující okolnost? Co třeba džínové capri? Kde - v rejstříku kalhot - džíny začínají a končí?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 21:42

Patří mezi pekelné vlastnosti i funkční negramotnost? A následné erupce textu s názorem, který vznikl misinterpretací?

Nebo v tom textu a v komentářích je někde doporučeno, že vhodný oděv do vlaku jsou lodičky a šatičky? Ó kdepak.

Toto dokonce ani není článek o dresscodu do vlaku, ale další ilustrace toho, že není nutné stádně chodit v džínech a ve fleecu, které na horách slouží jako prostřední vrstva, nikoliv jako samotatná bunda.

Pokud jste, dámy, srovnané samy se sebou a máte odlišný názor na odívání, tak by vám cizí názor neměl zdvihat tlak a dmýchat emoce. Pokud samy v sobě ovšem tápete a je pro vás zraňující → deflexe dokončena → třeskutě humorné číst, že si kdosi cizí myslí, že nosit džíny a triko je nuda a ukazuje to na nedostatek originality v oblékání, tak to nenapraví ani kostýmek od Chanelu. Ale trocha úklidu mezi svými obavami, neurózami a sršatostí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 21:48

ZuzkaOu: Ten článek sice není o dress code do vlaku, ovšem bere si na mušku lidi, kteří se všichni právě _chystají vlakem jet_. Není to sice úplně to samé, ale tak trochu to vysvětluje ty reakce.
Ale to spíš na okraj a opatrně, autorka je dneska hrozně ostrá v komentech (nemyšleno nijak nasíracím způsobem:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 21:54

Áno, ale buď porozumím sdělení v psaném textu a nebo se začnu rozčilovat nad něčím, co si v tom textu vykonstruuji.

Džíny, umělohmotné „sportovní boty“ a fleecovka jsou možná pohodlné a člověku není líto, že je případně zašpiní ve vlaku, ale je to stejné, jako rejoice kalhoty a goretexové boty na výstup ze stanice Anděl. Stádní, průměrné, většinou zoufale nepadnoucí a nekvalitní.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 21:57

ada: to není o tom, že bych nechápala psaný text.. já reagovala také na tvé komentáře pod ním.a nezdá se mi, že bych tady reagovala na něco, co jsi neřekla..
zuzkaou: neboj, já jsem srovnaná až dost.. mě naopak připadá, že máte nějaký problém spíš vy.. ne? nebo já nevím, ale domnívat se, že pouze můj názor je ten správný a jiný neexistuje, cpát lidem, co mají furt nosit a v podstatě se nikdy neukázat.. no haha.. pokud bych vytvářela blog, který zde děláš ty s adou, především bych se pak taky snažit ukázat lidem, co nosím já..
a to, že lidi rezignují uplně je škoda.. ale není to jen o kalhotách.. to bychom mohly pokračovat přes jídlo, kulturu, ..

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.6.10 22:00

Sida: nechci to pokaždé opakovat, ale tu a tam to upřesním - mám na mysli hlavně modré džíny, ty, kterých jsou plné ulice. Džíny jiné barvy nebo kalhoty jiných barev a z jiných materiálů, střižené jako džíny, mi nijak nevadí.

Michala: že je to na nádraží, je spíš náhoda. Mohla jsem to klidně vyfotit na náměstí. V tom nejmenovaném městečku a mnoha dalších městečcích je to vcelku jedno. Takže o ten vlak ani moc nejde.

Mimochodem, jezdila jsem vlakem celkem dost a ještě často jezdím, a nezdá se mi, že by jejich stav byl až tak příšerný, aby si člověk musel brát nějaké speciální šaty. K mamince jezdím zásadně oblečená do toho nejlepšího, protože ona se na to vždycky těší, a zatím jsem ve vlaku netrpěla ani já, ani ten oděv.

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.6.10 22:03

Kaťuš: blogů, kde lidi ukazují, co nosí, nebo radí lidem, je jak much na koláči. Já tady toho lidem naopak moc necpu, to tam pořád vidíš jen ty. Ale jestli chodíš v džínách a tričku, tak chápu, že se tě moje tažení proti modrákům dotýká.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 22:03

No jestli se nepletu, tak tohle není módní poradenství, sociální inženýrství či všenáprava lidstva. Tohle je módní peklo. (A jsme opět u té intepretace, že…)
A pranýřován je tu šlendrián, obludnosti a stádnost, spojená s nekvalitou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 22:10

Myslím, že co autorky nosí, je celkem fuk. Když si vezmu sobě blízkou oblast, jídlo, tak Cuketka taky nemusí vypisovat svůj jídelníček, aby se lidi nad jeho články zamysleli a třeba dovzdělali. No, možná kdyby prasklo, že baští čínské polévky, tak to s jeho autoritou trošku zamává, ale podstatné je fakt, že neplácá kraviny a je schopný svoje názory a postoje zdůvodnit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 22:11

Ten poslední pár mě dojal. V dobrém slova smyslu. Fandím jim moc. Jen je škoda, že s největší pravděpodobností neumí česky. :-)) Ta paní má úžasné boty. :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 22:20

Ada: pokud jde jen o modré džíny a situace je na náměstí stejná, jako na tom nádraží, tak mi to jako peklo přijde taky, ovšem to v tom článku fakt řečený není a holt jsem si to nedomyslel… Možná proto, že na náměstí jsem takovou koncentraci ještě nezažil, na nádraží jo.

U vlaků je problém ani ne tak běžnej standard (kterej je nic moc, ale nějakej speciální ochrannej oděv nevyžaduje), jako to, jaký peklo přijede jednou za čas. Je ale fakt, že nejezdím vlakem žádnou pravidelnou trasu, třeba opravdu jsou tratě, kde už to je v pohodě v drtivý většině případů.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.6.10 09:31

A vůbec- džíny jsou letos trendy! Psaly to v nejserioznějším deníku na českém internetu! rel="nofollow


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.6.10 10:48

Ten pár na posledním snímku vypadá, že chystá skok do kolejiště :)

Podle množství batohů a sportovní obuvi bych tipovala nádraží v Tatranské Lomnici (pokud tam nějaké je) v sobotu dopoledne.

Celkově to vypadá, jako by se peron domluvil a všichni se nesladili.. to snad ani jinak není možný :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.6.10 13:26

jen bych tady chtela k debatam o modracich poznamenat, ze kdyz se k peknym, padnoucim a neosoupanym tmave modrym dzinam (ne k tem od Vietnamcu za 200,–) vezme vyzehlena kosile nesportovniho strihu a pekne boty (ne tenisky apod.), nevypada to spatne. Jinak to, co je na tech fotkach z nadrazi, je celkem sila - zejmena v tom, jak je to zlo koncentrovane…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.6.10 22:13

Tak tuhle bitku nechápu… Nicméně polínko do ohně si přihodím, když už tu teda jsem. :-) Když to sedne konkrétnímu člověku, je to slušné (tj. nevypadající, že svá nejlepší léta toto mělo tak před deseti lety) padnoucí, uměřené příležitosti (tj. nelézt v džínách do divadla), tak proč by měly být džíny takové zlo ? Taky v nich chodím, džíny a tričko, je to pohodlné, je to snadné na pořízení… Jak už jsem psala, když se k tomu přidají správné doplňky, tak člověk ani v těch džínách vypadat stádně nemusí. Ale je to dáno tím, jestli se někomu takové originální prvky líbí, inklinuje k nim. Mně ano, kdyby mě ovšem neoslovoval docela specifický styl a občas bych ho nevyužívala, je mi víceméně jedno, jestli jsem nebo nejsem oblečená nějak stádně. A věřím, že hromadě jiných lidí to prostě jedno tak nějak taky je. No a co, když se tak cítí ok. Kreativní patlové, kteří mají tu drzost své výtvory prodávat jsou zlo, batikované hábity, které prostě nesluší nikdy a nikomu jsou zlo taky, jak už tu kdosi přede mnou napsal. Ale aťsi klidně půl národa chodí v tom stejném, když jim to vyhovuje, každý si prostě nepotrpí na módní výstřelky a extravaganci. A rozhodně nesouhlasím s tím, že džíny a tričko jsou oblečení vhodný leda k táboráku. To se mi zdá jako poněkud krátkozraký názor. Jedné je dobře v džínách a botaskách, druhé v sukni na jehlách (zjednodušuju, prosím, silně zjednodušuju a dělám to schválně) a žádný arbitr vkusu asi obě dvě nedonutí se sjednotit. Módní peklo mi přijde přínosné v tom, že kritizuje věci, které jsou prostě nešvarem naprosto objektivně. Květovaný hadr v nadměrné velikosti prostě nikdy žádné plnější dámě nesluší, neslušel a slušet nebude. Tam o čem diskutovat není. Ale tohle už je paličská diskuse mezi zastánci a odpůrci džín. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.6.10 10:40

souhlasím, že i z džín se dá vykouzlit celkem svěží sportovně laděná kreace, koneckonců, na milost je občas berou i renomovaní návrháři… ale jsou to prostě původem „montérky“ honáků dobytka a je to tak nějak zakódované v jejich podstatě. jsou hlavně pevné, praktické a neformální. pokud je nosí teenageři v nespočetných variantách s teniskami a barevnými tričky, je to možná stádní (což je účelem, pak se snadno definuje „jinakost“ třeba černým tričkem nebo cvočky na pásku :-) ), možná se to dá nazvat stylem, ale neuráží mě to. pokud si džíny obleče natupírovaná dáma s jehlovými podpatky, je to nevkus. ale nemyslím že by za to mohly ty nebohé, proklínané džíny.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.6.10 13:41

Já mám obnošené a roztrhané oblečení rád. Čím je starší, tím líp. Podle mě to tak má většina chlapů.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.6.10 13:48

rjh: tak to si teda nemyslím.. jako to, že mají rádi obyč hadry, které jsou pohodlné nevidim nějak extra nic špatného (ale všeho s míroiu do určitého věku), ale že by se lidi kolem mě nějak extra vyžívali v tom, že je něco staré, vytahané a potrhané.. to se mi nezdá.. já ty věci spíš pak používám, když jdu ven se psem, který je prase.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.6.10 18:04

katuš: „Do určitého věku“ je vlivem žen. Máte sklon vyhazovat nám oblíbené věci.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.6.10 18:24

rjh: Hm, že žádného takového neznám. Spíš naopak, pečlivě si hlídají, jestli jejich věci roztrhané a obnošené nejsou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.7.10 22:39

na výlet vlakem? to si zásadně oblékám věci, na kterých mi nezáleží. ano, nezáleží, čtete dobře. alias staré vyplandané rifle, které se dají ohrnout (co kdyby se změnilo počasí, že ano), ve kterých bych se nezdráhala sednout i na zem. ve vlaku je totiž špíny až až. počínaje klikou od vagonu :D ;).

běžně si udržuju čisté ruce a upravené nehty. stačí jedna jízda rychlíkem přes půl republiky, a nehty mám černé a odřené. proč to zmiňuju: takhle se mi za blbých 5 hodin zničí nehty, které dorostou. a to bych si měla ničit i hezké oblečení? ee.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.7.10 15:11

Tady to opravdu není o vlaku ani o jiném dopravním prostředku. Džíny a triko mi taky vadí, ne že bych taky pár kousků nevlastnila, ale nosím to vyjímečně, fakt jen kvůli pohodlí.....jako peklo to vidím v tom, že to nosí skoro každej a pořád, jako by neexistovalo nic jinýho. Čím menší město tím hůř, ale ani Praha na tom není nejlíp. Kam se kouknu vidím pořád to samý…
Autorku článku chápu, mě je z toho taky smutno, kam zmizela radost ze života? Tady ji nevidím.

Jako ještě snesu pěkně padnoucí džíny a tričko zajímavého střihu a barvy.

Paní, co to vyřešila oranžovejma pláťákáma ovšem taky nic moc.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.7.10 01:01

komentáře pod tímto článkewm jsou plny výmluv…jezdím vlakem domů z VŠ - podotýkám, že celkem mi cesta zabere cca 7 hodin, z toho pět strávím ve vlaku - to ale není důvod oblékat se jako buran či poustevník. Ano, nosím ráda džíny, bez podpatku bych se však neobešla a sako či šaty jsou pro mě samozřejmostí - a to i ve vlaku! Připouštím, že čistotou vlaky nezáří, ale přece tam nevytírám podlahu a podobně - prostě si kulturně sednu. A ono takový rozdíl sedět ve vlaku, v parku na lavičce, ve škole, v čekárně či v hospodě není - lidi kolem jsou a budou prasata a nikde nečistí a nedezinfikují sedátko pokaždém (zákazníkovi). Tzn. prostě dám po cestě oblečení do pračky, ikdyž to je kapitola sama pro sebe - Češi a čisté, vyžehlené oblečení.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.7.10 09:38

ýmo, můžeš mi prosím tě vysvětlit, co v tom vlaku děláš? „stačí jedna jízda rychlíkem přes půl republiky, a nehty mám černé a odřené.“ To ty vlaky sprejuješ nebo vyřezáváš nápisy do sedaček? Nehty nevratně černé a odřené nemám ani po pětihodinách práce na zahradě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 23:05

„A právě to, co oděv vypovídá o těch lidech na fotkách, mě děsí. Vidím lhostejnost, apatii, nulovou kreativitu a hravost. Žádný život, jen přežívání. Ve městě je sice nezanedbatelná nezaměstnanost, ale jak už jsme několikrát v komentářích probírali, tohle není o penězích. Těm lidem je to prostě jedno…“

A toto podle mě je naprostý omyl, ke kterému asi autorku vede její zjednodušené/zcela omezené vnímání světa. Když se podívám na řadu umělců libovolných oborů, tak vedle těch, kteří prosluli svým vzhledem, se najde zrovna tolik těch, kteří by si od Ady asi vysloužili zrovna odstřel nebo zatracení do nejhlubších pekel (i když teda - jestli peklo vypadá, jak ho tu líčí, tak to je učiněná selanka). A přesto, že to byli naprostí mimoni, co se týče vzhledu a zájmu o módu, lidé zcela nemožní, jejich díla a myšlenky přežily staletí, desetiletí… Dodnes mají sílu na někoho působit, přinášet radost, povzbuzovat fantazii atd. Samozřejmě, netvrdím, že všichni zobrazení na výše uvedených fotkách jsou nesmrtelní umělci, uvádím to jako příklad naprosté nekorespondence vnějšího a vnitřního.
Kde proboha, berete tu jistotu, že lidé průměrně oblečení, žijí průměrné životy, či dokonce, že jen přežívají???!!! Že jsou apatičtí??? Vzpamatujte se. Nebo opravdu žijete v domnění, že všichni uvažují jako vy? Že jsou všichni zcela identičtí svým uvažováním jako vy - a tedy, když nestráví denně pár hodin úvahami nad svým zevnějškem, nepřemýšlejí ani o ničem jiném???

Ada Pekelná
973 příspěvků 25.7.10 00:06

A umělci se do diskuze pod tímto článkem dostali jak?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.10 09:24

Kdybyste si to přečetla pozorně, možná byste na to i přišla. Ale vidím, že se nechce odpovídat. Tudíž i následující otázky budou spíše řečnické: jak jste přišla na to, že zrovna váš vkus by měl být určující a máte oprávnění radit ostatním něco doporučovat?
A proč si myslíte, že celý svět uvažuje podobně jako vy? Třeba právě tohle oblečení ty lidi baví, v něm se vyžívají. Co je jim do pocitů anonyma na iternetu (který navíc ani nemá odvahu sám vyjít s kůží na trh)?

Mimochodem na spoustě fotek na těchto stránkách jsou různí lidé celkem k poznání (pro méně chápavé, nikoliv v tomto konkrétním článku). Předpokládám samozřejmě, že jste se zeptala, zda můžete uveřejnit jejich fotografie (byť fota vypadají „odvážně“ pořízená někde zpoza rohu).
Totéž platí pro poměrně rozsáhlé citace z jiných serverů, k čemuž jistě máte svolení (neboť jak sama víte, pouhé uvedení zdroje stačit nemusí…)

Tož sbohem, mějte se tu hezky.

Ada Pekelná
973 příspěvků 25.7.10 10:45

Četl jste stránku O webu? Možná byste tam sem tam nějakou odpověď našel.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.10 14:09

Tak ohledně souhlasu zveřejňování fotografií či článků tam nevidím ani ň… ale ono se vážně nechce odpovídat, že.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.8.10 12:09

Nezbývá nic jiného, než naprosto souhlasit s „Lacrimos“. Copak se nikdo nezamyslel na tím, že pro ty lidi na fotkách rozhodně není (a ani nevím proč by mělo být ) oblečení středobodem vesmíru ? Možná mají úplně jiné starosti, např. jak se vyléčit z nemoci, jak se vyrovnat se smrtí blízkého příbuzného, atd atd. Myslím, že spoustě z nich „rádoby módní ikona“ Ada nesahá ani po paty …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.8.10 14:07

sino, v tom případě se zrovna léčí z nemoci nebo ze smrti blízkého příbuzného zhruba 90 % republiky, to je smutný.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.10 13:56

Na tento web jsem narazila náhodou jednou v noci, postupně si ho prosítám a na tento článěk - a zejména na komentáře pod ním, nejde nereagovat…
1. Fotka z nádraží mohla být skutečně vyfocena kdekoliv jinde - v obchodním centru, na náměstí, va jakékoliv fakultě - lidi se oblékají opravdu nudně, nevkusně, stádně, strašně.
2. jistě pro někoho není oblečení středobodem vesmíru, ani pro mě ně, nicméně to, jak se člověk obléká o něm mnoho vypovídá. A jestli má někdo ke svému oblečení postoj „však mně to stačí“, tak ho podle mě má i k ostatním věcem ve svém životě (dovolená, koníčky, partner…)
3. idí takdo strádně oblečených se dá denně potkat toli, že se mi nechce věřit, že by všichni procházeli zrona nějakou krizí, nemocí, smrtí v rodině…
4. Sama jezdím vlakem 4× týdně do školy, nosím světle béžový plášť, lodičky či balerínky - podle toho zda mám sukni nebo kalhoty a vůbec se oblíkám tak, jak bych se oblékla, i kdybych vlakem nejela. Nemusím přece zbytek dne vypadat, jakokdyž se chystám na tůru.
5. Modré džíny sice vlastním, nosím je ale velmi sporadicky. Je pravda, že ty džíny jsou mor, nejen u střednía starší generaci, která je nosí ve variantě od čičmoňů, nepadnoucí a buď krátké nebo moc dlohé, ale co mě nejvíc zaráží, jsou pubertální dívky, které jsou schopné to nosit naprosto pro každou příležitost - v zimě, pařit se v tom létě, na kolo, do kina, do obchodního centra, na rodinnou oslavu babičky..

Postřeh pod čarou: Jela jsem jednou vlakem a na nádraží čekala třída gympláků na vlak, jeli s učitelkama do 20km vzdáleného města. Když se podíváte od pasu dolů, nepoznáte hoky od kluků - všechno to má džíny a tenisky - a vlastně i nahoře - všichni měli lyžařské bundy…

Jinak moc chválím celý tento web, doufám, že ho objeví co nejvíce lidí a něco si z něj odnesou. Není to jen o rezignaci na oblečení a účes atd. ..ale i na život a sebe sama…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.10 16:11

Obliekat sa slusne je prejavom respektu voci spolocnosti v ktorej sa pohybujem a prepacte, podla mna jeany, teplakova bunda s kapucou, tenisky a batoh je tak niekam na turu do hor, pripadne na zemiakovu brigadu ale urcite nie medzi ludi. V praci mame dress code, prave tento urcuje celosvetovo, co je spolocnesky slusne, to znamena ze dress code v ceskej banke je taky isty ako dress code vo francuzskom kabinete advokatov atd,. Skoda ze je nieco, co sa aplikuje iba vo firmach s urcitym spolocenskym statusom, podla mna je nutne si dress code vryt hlboko do mysle a respektovat ho nie preto, ze vas svet sa toci ci netoci okolo satnika, nie preto, ze ste, alebo nie ste kreativni, ale preto, ze je to SLUSNE voci ludom ktorych denne stretavate v praci, na ulici, na zastavke, v supermarkete. Myslim si, ze problem je iba v tom, ze vacsina uz nevie, co je to slusne oblecenie a mylne sa nazdava, ze ist v teplakovej suprave inam ako do posilky je slusne.
A mala poznamka k postojom „je mi jedno co si na seba obleciem, hlavne nech je to pohodlne, pripadne nenapadne alebo inak kategorizovane - hlavne na mile od mody ako takej“ a k tomu medzi riadkami „lebo mne je moda uplne ukradnuta a zijem bez nej“ Modu nemozeme obist, ani keby sme ako chceli, aj ked ju katujeme tak hroznym sposobom, mixujeme styly, farby, material, modu jednoducho neobideme. Na tomto svete existuje asi 20 chlapikov / zenskych (Lagerfled, Galliano, Gaultier, Rykiel, Versace, Dolce, Gabbana atd) ktori urcuju 2× do roka co bude cela planeta nosit, aj ked teraz vsetci protestujete, zamyslite sa, najskor vyjde ten-ktory vystrelok ako kus haute couture (jedinecny exemplar velkych modnych domov ako Chanel, Dior, Hermes…) potom sa objavi v kolekciach Prêt-à-porter rovnako velkych znaciek, neskor sa prenasa do kolekcii stale nizse a nizsie cez MaxMaru do Zary ci Manga az zakotvi v H&Mku a odtial to ma uz iba na skok do Vietnamskych dielni. Pretoze okrem tych spominanych 20 chlapikov, nikto nic netvori, poprve nema na to a keby aj, aj tak by sa to nenosilo lebo za tymi 20 chlapikmi stoji Vogue a cela plejada glamour diktujucich novinarov co (ne)posuvaju trendy medzi smrtelnikov… takze ovela istejie je kopirovat, samozrejme s mensimi ci vacsimi obmenami ci uz strihov, matrosa a postupu, co robi zasadne rozdiely v kvalite a cene, ale koniec koncov aj VY, ano VY, co si myslite ze modu neriesite ju nosite, lebo ako povedala Miranda Priesley v Devil wears Prada „mozete dalej predstierat, ze je vam moda ukradnuta napriek tomu, ze mate prave na sebe oblecene veci, ktore raz boli vybrane prave pre vas ludmi v tejto miestosti " (rozumej : ludmi casopisu VOGUE) a pridava este (to uz iba pre moj osobny pokoj duse, lebo takym tym odusevnenym aktivistom bojujucim za blaho ludstva a odsudzujucim snobizmus modneho oblekania to hovadsky berie vietor z plachiet) cely tento priemysel predstavuje mnoho miliard dolarov rovnako ako nespocetne pracovne miesta na celom svete … Mimochodom, spominany film odporucam pozriet kazdemu nepriatelovi mody, je naozaj velmi poucny. A napriek vsetkym stereotypom o modnej "povrchnosti“ vam ukaze ako hlboko do ludskej spolocnosti a zivotov jednotlivcov moda siaha…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.10 16:18

Ja bych mozna jeste zduraznila rozdil mezi MODOU (ktera se kazdou sezonu meni, u navrharu nejdriv a o tri roky pozdeji doputuje, patricne prezvejkana, na stanky) a STYLEM. Je potreba mit dostatek sebekritiky, abych pochopila, ze nektere veci mi neslusi, at jsou modni jakkoliv, a tolik sebevedomi, abych si udrzela nazor, ze bile kozenkove kozacky se spici a zlatym kovanim budou hnusne na komkoliv v jakekoliv dobe.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.10 16:45

jana:

  1. V dress code jsou určité rozdíly i mezi jednotlivými firmami, které jej mají, natož pak celosvětově. A je to tak v pořádku, každá firma má jiné potřeby. Personál luxusní restaurace prostě potřebuje být oblečen jinak, než personál banky a názory na to, co je slušné oblečení pro kterou pozici se v různých kulturách podstatně liší.
  1. Pokud se opravdu všichni oblékáme tak, jak to pro nás vybrali ve Vogue z díla nejznámějších návrhářů, tak nám asi skoro všem vybrali džíny a tričko a je to tak v pořádku, ne? :-) Zkuste si trochu míň protiřečit.
  1. Celý tento průmysl představuje sice obrovské množství pracovních míst, ale neustálé změny trendů také přináší docela dost plýtvání, abych pravdu řekl, tak lidi, kteří mají svůj styl, nakupují kvalitní věci, které jim sedí a nepotřebují neustále měnit šatník podle trendů jsou mi podstatně sympatičtější než lidé, kteří si na sebe vezmou cokoliv jen proto, že to zrovna letí a nekoukají na to, že se to třeba nehodí k jejich postavě, obličeji, barvě vlasů… A to nemluvím o tom, že značná část těch vámi tak vyzdvihovaných pracovních míst je v asijských textilních továrnách a ve významné části těchto továren jsou bohužel zaměstnanci zneužíváni jako otroci. A to vše na bohužel na úkor kvalitních řemeslníků, kteří nebyli kvalitní ruční výrobou schopni konkurovat slavným jménům (a jejich napodobeninám) chrleným ve velkovýrobě.
  1. Ano, chápu, že móda ovlivňuje prakticky každého včetně těch, kdo si to nechtějí přiznat (už jen tím, co je zrovna nabízeno v obchodech, co je zrovna k vidění v médiích). Ale to přece vůbec neznamená, že nemůže být povrchní a že je to dobře…

Ano, když mají modré džíny a tričko někde úplně všichni, je to extrém a rozhodně to nevypadá dobře (asi mám štěstí, ale i když takových lidí potkávám dost, že by to v nějakém okamžiku byli všichni kolem se mi nestává, vždycky se najde alespoň nějaká ta sukně, košile, manšestráky nebo plátěné kalhoty). Na druhou stranu bezhlavě přebírat módní trendy a vším ostatním opovrhovat, to je druhý extrém a z mého pohledu snad ještě horší.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.10 17:02

K uniformite a nasledovani trendu… Me dost sokovala tato reklama na OVS. Nepredpokladam, ze by byla tak hlubokomyslna a pracovala se sebeironii.
http://www.thestylebook.net/…uman-OVS.jpg

Vidite to taky? Ty ctyri holky, „jakoze bezne studentky reportazne vyfocene na ulici“, jsou UPLNE STEJNE!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.10 18:32

K.: ad 2): Proč by si měla protiřečit? Kdy jste byl naposled v nějaké Zaře…Mangu…Promodu…apod.? Džíny tvoří tak 10% celkové nabídky. A kolem visí šaty…košile…sukně…saka…
Lidi se oblékají tak, jak jim velí vrozená lenost a celková rezignace - to je ten problém, o kterém celou dobu Módní peklo je. A módní návrháři se můžou třeba strhat…ale nakonec je pravda, že vám vyberou na příští sezónu i střih těch džínů i barvu toho trička :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.10 19:09

K

akykolvek dress code vylucuje sportove oblecenie, jeany, batoh, roztrhane a zodrate oblecenie a mal by ja tie „biele kozacky“ v tom sa hadam zhodneme, ci?

to ze jeany sa do vietnamskych obchodov z azijskych dielni dostali nie je vdaka tomu, ze boli vybrane Vogueom z predposlednej kolekcie svetoveho navrhara, ale preto, ze ked vymysleli parny stroj, jedina moznost, ako sa janovska fabrika na namorne plachty mohla vyhnut krachu bol tento svetovy vymysel a samej mi je zahadou, ako to mohli potiahnut az do 21 storocia, vlastne viem, vdaka takym expertom ako je CK, Guess a spol.

zotrocovanie azijskych siciek nie je iba zalezitost mody ale uplne a to zdoraznujem uplne kazdeho aspektu nasho spotrebitelskeo zivota od potravin cez nabytok, spotrebicov, elektroniky atd

netvrdim, ze obliekat sa slusne, cize podla pravidiel susnosti znamena byt fashion victim tak ako mi to vy vkladate do ust. Je obrovske spektrum moznosti medzi obdratymi jeanami a batohom a niekym kto je ohaknuty ako z minulotyzdnoveho fashion weeku

a nie neprotirecim si, lebo v prvej casti, kde pisem o dress code a zavrhujem jeany hovorim o slusnosti, pricom v tej druhej casti hovorim o postoji k mode a naozaj si nemyslim, ze jeany nie su moderne, tiez som nikde nenapisala, ze vsetko, co je moderne je slusne, rovnako ako som nikde nenapisla, ze velebim ludi obelecenych ako z titulky spomianeho Vogue a pohrdam ludmi, co maju na sebe jeany od Vietnamca. A tiez som podotkla, ze napriek tomu ze mame na sebe veci co vysli z hlav navrharov viem ich dokatovat zlou kombinaciou.

neznasam vsak, ked su ludia extremne obmedzeni ci uz na jednej alebo na druhej strane „mody“ bez toho aby si uvedomovali jej skutocnu dolezitost v nasej spolocnosti, cim myslim ze ju netreba precenovat ale ani podcenovat, co zial drviva vacsina ludi robi a potom tak tie ulice vyzeraju a ked niekto nieco povie, tak sa na nho vsetci divaju z vrchu ako su oni nad vecou a modu predsa k zivotu nepotrebuju pricom prave do „modernych“ veci su prave obleceni len svoj postoj demostruju uplne nevkusnym kombinovanim alebo vyberom


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.10 22:56

kiwi: tím protiřečením jsem měl na mysli následující tři tvrzení, které podle mě stěží mohou platit zároveň:

  • to, jak se mnoho lidí obléká je špatně
  • to, co návrháři tvoří je super
  • návrháři ovlivňují oblečení prakticky všech

jana: ano, obvykle dress code tyto věci vylučuje, ale je třeba si uvědomit, že dress code není nějaká norma, kterou by měli dodržovat všichni a všude. Je to definice formálního oblečení pro zaměstnání, kde je to potřeba, nic víc.

ano, mizerné podmínky v části asijských továren se zdaleka netýkají jen módy. Ale týkají se i jí a proto neberu váš argument z prvního příspěvku, to je vše. (prostě bych raději viděl stejné množství pracovních míst při pečlivé výrobě kvalitního oblečení, které bude jeho majitel s radostí klidně nosit roky, než chrlení hadrů, které nevydrží ani půl roku, ale je to jedno, protože pak se stejně bude nosit něco jiného)

Prostě souhlasím s Danielou S. v tom, že je potřeba rozlišovat módu a styl. Bez módy bych se opravdu klidně obešel, styl by mi hodně chyběl…

PS dovolím si taky doporučit vaší pozornosti jeden film a to sice A Hard Day's Night, konkrétně scénu s Georgem a košilemi… :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.10 08:04

Tak znova: „Pokud se opravdu všichni oblékáme tak, jak to pro nás vybrali ve Vogue z díla nejznámějších návrhářů, tak nám asi skoro všem vybrali džíny a tričko a je to tak v pořádku, ne?“
I ty džíny, jejich střih, barevnost a celkový styl musel někdo navrhnout (nebo výrobce obšlehl něčí návrh), trička dtto.
Neznamená to ovšem, že zmínění návrháři vám diktují, že musíte nosit pouze a výhradně džíny s tričkem! Oni totiž dělají i šaty, například. Ten výběr, kombinace a styl už je pouze na ctěném (a svéprávném) zákazníkovi. A to je bohužel ta nejdůležitější fáze…
Takže ano, uvedená tvrzení mohou klidně platit zároveň, aniž by se svět vymkl z kloubů.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.10 08:04

Praha je plna Bruntalu !


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.10 08:40

kiwi, ano, tohle chápu, ale v tom janině původním příspěvku prostě vidím něco jiného…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.10 21:56

ako sa ZENY mozu tak dorichtovat a oberat sa o zenskost len preto, ze nemaju 20 a najlepsiu postavu… fuuuuuuuuuj.....................


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.12.10 15:38

A já poznávám své rodné město :D Ty vodrbaný sloupy, džungala navazující na posázavský pacifik…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.12.10 06:41

„A právě to, co oděv vypovídá o těch lidech na fotkách, mě děsí. Vidím lhostejnost, apatii, nulovou kreativitu a hravost. Žádný život, jen přežívání.“

Malý test - poznáte, co za pány je na těchto fotografiích? http://i56.tinypic.com/2cqhbud.jpg

Pertinacia
25 příspěvků 15.12.16 01:47
Lib0rkův test

1. Daniel Tammet
2. -
3. Tim Berners-Lee

U toho prostředního pána bohužel vůbec netuším :-/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.12.10 08:41

Uprostřed Petr Fejk?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.12.10 09:59

Na strednú školu som chodila do Trenčína a bývala som tam na internáte v Zlatovciach (na sklonku 80-tych rokov). Na tomto internáte boli ubytované aj „odeváčky“, teda študentky strednej odevnej školy. Raz v Mladých rozletoch - alebo čo to bol za časopis - vyšiel článok o tomto internáte a na jednej z fotografií bol rad na večeru. Keď ste si zakryli tých 30 deciekz ekonomickej, športovej a stavebnej školy, ktoré boli obečené úplne šialene a nechali tam len tú skupinku „odeváčok“, bol to priepastný rozdiel o hĺbke Mariánskej priekopy. Asi ako medzi tým párom a ostatnými čakajúcimi na stanici. Odeváčky boli študentky ako ja, teda mladé, mali rovnako hlboko do vrecka ako ja, len na rozdiel odo mňa mali školou tríbený vkus a remeslo. Preto som na tej fotke ja - v rifliach a zelenej kockovanej flanelovej košeli a ony - v dobre ušitých zaujímavých a roznych odevoch. A to vtedy v obchodoch nič nebolo dostať (áno, skoro práve tak ako dnes, keď to vezmeme do dosledku), ale dievčatá sa vynašli. Mňa dodnes mrzí, že som sa nenaučila šiť a je to jedna z vecí, ktoré mám v úmysle zvládnuť - moje pokusy končili oným známym „vo dne šije, v noci pára“, ale OT: nikdy mi netrčali nitky a nič sa nestrapkalo. Zvonku to vyzeralo ok, lebo som žehlila rada, len zospodu to bolo trochu horšie ;).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.12.10 11:51

Lib0rek: Predpokladam ze to budou nejaci vedci, filozofove, pocitacovi ci ekonomicti odbornici, nebo jinak dusevne bohati lide s IQ presahujicim hodnotu 150. Good for you, fandim jim. Ostatne par lidi s IQ pres 150 znam a vypadaji podobne. Jedna z teorii to vysvetluje tzv. koleckem, kde jednu vysec tvori IQ a tu druhou tzv EQ (emocni inteligence). EQ je zodpovedne za empatii, nekaslani na sve okoli, za socialni dovednosti vseobecne, za nakladani s pocity atd. Neni tajemstvim, ze napr. lide s Downovym syndromem maji hodnotu EQ hodne vysokou. Proc tomu tak je? Protoze cim vic mate jednoho atributu (EQ ci IQ), tim mene logicky mate toho druheho - jak jedna vysec kruhu roste, druha musi zakonite ubyvat. Jadro pudla? Smutnou pravdou je, ze vetsina matfyzaku a studentu CVUT jsou asocialove, neschopni fungovani v normalni spolecnosti, kluci, co zustali do 25 panicem, a uvarit si umi jen cinskou polivku z pytliku. Holt nikdo nemuze mit vsechno a je to tak spravedlive.

Nechcete ale doufam tvrdit, ze lide zobrazeni na fotkach v Okresnim peklicku jsou vsichni clenove Menzy? Nebo ze kazdy clovek v odrbanych riflich a seprane podprsence to cini jen a pouze proto, ze jeho intelektualne zalozene ja je vysoce povzneseno nad tak nedulezite veci, jako odivani a povrchova uprava tela, jenz slouzi pouze jako uschovna dokonaleho nastroje jmenem mozek? Nenechte se vysmat! :-DDDD


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.12.10 12:33

Scully - jednotlivé druhy inteligence (pokud se použije třeba Gardnerův model) spolu nekorelují. Tvrzení že kdo je chytrej, nemůže zvládat mezilidské vztahy je na podobné úrovni, jak že kdo je chytrej, tak je povznesen nad úpravu zevnějšku.
Způsob oblékání je druh komunikace a bývá výrazně výhodnější rozumět pravidlům a používat je dle potřeby. A ta pravidla většinou nemají nic společného s tím, co píšou v Oněnce jen občas s tím, co píšeme v Pekle, i když pořád si myslím že základní poselství - nekupovat šmejdy, zjistit co mi sluší a co ne a neignorovat to jak působím na okolí není zas až tak mimo mísu.

Pravda - kdo ignoruje úpravu zevnějšku a pak se vzteká, jak jsou lidi povrchní tak to s tou interpersonální inteligencí nebude mít moc žhavý. Ale k tomu ještě může bejt blbej jak tágo. A nebo nemusí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.12.10 13:21

Ja jsem napsala, ze je to jen jedna z teorii, pochopitelne jich je vice a postupem casu se nektere stavaji vice mene prekonanymi. Na tom, ze se u matfyzaku, cvutaku, chemiku a jim podobnych vyskytuje fenomen „mimo poslucharny asocialni looser“ daleko casteji nez jinde, to ovsem nemeni nic. A ze „obeti“ na fotkach z nadrazi pravdepodobne zrovna nevysli z brany Akademie ved a jejich odev tedy neni vyrazem prudke inteligence, jak naznacoval pan LibOr, to doslo taky vsem, krome neho…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.12.10 13:21

Pardon, samozrejme „obeti nevysly“, s tvrdym y.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.10 01:09

Nevím, jestli to byl záměr strhnout pozornost na Bruntál, ale jde o Kutnou Horu, kde nenarazíte ani na dobrý obchod s oblečením, ani na dobrou krejčovou…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.10 09:50

To by mohl klidne byt i nas Most, protoze nadrazi i ti lide vypadaji uplne stejne! A to je ten duvod, proc jsou v modnim pekle. Mimochodem jeste do minuleho roku jsem kazdy tyden taky cestovala vlakem, taky s vysluzkou z domova, ale jezdila jsem v suknich, kozackach, satech a celkove upravene a nikdy jsem se neuspinila. A i nehty jsem mela pri jizde vlakem upravene:) A pak, ze to ve vlaku nejde!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 16:00

Vida, má rodná hrouda. A jak je slavná!

Občas když vyběhnu do „města“ (tj. o víkendu, když se za maminkou vracím z Prahy), působím lehce nepatřičně…

Nosím decentní (!!) mejkap, voním se, snažím se hezky oblékat (ne že si na mě Ada někde počká! :-)), miluju hezké boty a kabelky…

A kolem dokola je to jedna teniska vedle druhé, vietnamské obchody vytalučují už i obchody se sportovními potřebami (ale kecky tam teda obyvatelstvo nenakupovalo ani dřív:-)), samá -náctka v mikro bokovkách, lesklé platové kabelky, spousta třpytivých bižuterních doplňků.. radost pokoukat :-)

Ale pozor, najdou se i „fejkové pražandy“, co taky přijely na víkend k rodičům. A to byste viděli jehových podpatků, vitonů a diorů ! :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.1.11 20:49

Co se týče džínového moru - musím souhlasit. Kombinace modráků, trika, kecek a mikin je bohužel až příliš častá a celé to svědčí o naší české nedbalosti a nevkusu.

Sám bych k tomu doplnil, že i v tom moru se paradoxně určitá morbidní kreativita skrývat může. Už jsem narazil na typy, kteří tuto uniformu nosí např. do práce v kanceláři státní instituce proto, že tím chtějí dát najevo své mizerné duševní rozpoložení a nahromaděné osobní problémy. Celé se to nese v duchu „cítím se hrozně-oblékám se (úmyslně) hrozně“. Oni vědí, že se neoblékají dobře, ale dělají to protože tím vyjadřují svůj smutek, odpor či zoufalství. Bývá to třeba ve vztahu k práci, kterou dělají dobře v mezích povinností, kterou ale stejnou měrou nesnášejí (např. kvůli špatným vztahům na pracovišti). Novou práci si hledají, ale nedaří se to. A i proto tenhle mor, který tím samozřejmě neomlouvám.

Tihle lidé pak až zázračně rozkvetou ve chvílích svého volna, kdy se cítí svobodní - a to pak člověk vidí barvy, obleky, nápadité kravaty, štekle atp. Ale je to schizofrenie jak s..a. :-(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 15:31

Preji dobry den,
s Vasimi nazory tak uplne nesouhlasim. Ja sama jsem napriklad svobodna matka na materske, v tuhle chvili cekam druhe dite a do toho jeste pracuji. Rano vstavam s sest hodin, pripravim dceru do skolky, sbalim si veci do prace a zacina kolotoc, ktery konci nejdrive v osm vecer. O vikendech odpada skolka, ale o to vic si uziji to ze si mohu dovolit vstat az v sedm a pak az vyrazit do prce, kde se vazne nezastavim tak do 7. hodiny vecerni. Samozrejme pokud mam nejake jedna, snazim se oblect tak aby me hanba nefakckovala,ale jinak si zaprve nemohu dovolit utracet za znackove hadry, nemam na to ani cas a uz vubec ne naladu. Radeji travim cas se svji dcerou doma nebo nekde venku nez v preplnenem pbchodnim centru. A ze by svadleny drzely nizke ceny? Kdyz si budu nechat usit saty, dam za latku nejmin 600kc a za svadlenu tak 1000czk. to si radeji zajdu v dobe slev do HM a koupim ja za polovicni cenu. Mam kamaradku, ktera ma o rok starsi dceru, obe chodi krasne vystajlovane, ale ona nepracuje a muze si dovolit obrazet sekace a obchody, vychytavat slevy a pod. Zivi ji pritel. Ta si tento luxus byt stylova a vzdy upravena muze dovolit. Na druhou stranu ona se v tom vyziva a obrazi si ruzne vecirky, akce a pod, ale jeji dcera chodi se spinavym krkem a musi trpet v pretopenem obchodaku, zatimco si maminka zkousi desatery saticky a vybira k nim satek nebo jine doplnky. Ja dam za skolku 7500czk mesicne, protoze ve statnich neni misto, denne jsem vyrizena z prace a na nejake paradeni vazne nemam silu ani cas. Take si myslim, ze kazdy ma v sobe cit pro modu a ne kazdy to proste resi. Ne kazdy na to ma finance a cas. Myslim, ze v zivote jsou daleko dulezitejsi veci nez kdo jak chodi obleceny a pokud se nekdo citi dobre s ponozkami v sandalech, proc ne? Taky jsem kdysi behala zasadne na 11cm jehlach a kontrolovala, jestli nahdou nemam nekde nejaky kaz na outfitu, ale dite a hlavne prazske chodniky me naucily a radeji sleduji dceru, jak se smeje a raduje ze zivota.

Mitsuuko
3 příspěvky 26.4.12 16:13
OT?

Není tohle nějaký komentář spíš do Mimibazaru?

Hanica
13 příspěvků 26.10.12 15:50

Uvedu situaci:
Družstvo baskeťaček, volejbalistek, fotbalistek jede na sobotní zápas. Dovedete si představit, že tam nakluše holčina v sukni, na podpadcích a dres a tenisky na zápas má v kufříku na kolečkách?
Fotka číslo jedna je prostě parta holek, které se jedou uhnat. Bez ironie.
Myslím, že v tomto případě kritika není na místě.

PaolkaH
83 příspěvků 27.12.12 16:20

Nic proti, ale to má být jako omluva, já takhle jezdila běžně na atletické závody, v kabelce botasky a dres a na sobě šaty (popřípadě sukně) a boty na podpatku. Byla jsem jediná, pravda, ale aspoň jsem vypadala dobře oproti mým kolegyním, které měly pocit, že styl alá mužatka se ke sportovkyním hodí nejvíce.

Hanica
13 příspěvků 27.1.13 22:09

Sorry, ale běhat hodinu a půl na basketu tak se do lodiček nedostanu :-))) A raději budu chvíli za mužatku v botaskách. Šaty a podpatky si nechám do práce nebo za zábavou.
Máte velké sebevědomí, které Vám závidím.

Příspěvek upraven 27.01.13 v 22:16

aviv
58 příspěvků 1.5.16 21:02

Tak já musím napsat, že mně naopak ta jistá nenápadnost " venkova " vyhovuje. Celý život bydlím v Praze na Vinohradech - a ta čtvrť mi poslední dobou přijde až moc snobská. Všechno jako by zde muselo být " in": farmářské trhy, sýrárny, vinotéky, kavárny jedině s brazilskou fair trade kávou, teď tu dokonce máme „pravé americké cookies“, dále prodejny s italskými, francouzskými, řeckými a kdovíjakými specialitami - vše zmíněné za často nehorázné sumy. Ano, mám to tady ráda, neměnila bych, ale občas zajdu raději na Žižkov, kde je všechno takové normálnější. Jsem hrozně ráda, že můžeme celá rodina vypadnout o víkendech na chalupu a konečně přestat řešit oblečení: děti tam lítají v jedněch hadrech od rána do večera a neřeším, že bych je měla převléknout, protože jdeme zrovna na nákup. Chodím tam tak, jak bych v Praze asi nešla - prostě tam ráno vyběhnu na zahradu a neřeším, zda mi boty ladí ke kabelce, jelikož tam mám jen ty, ve kterých jsem přijela + boty na zahradu a do lesa. Je to dost osvobozující - a ušetří to spoustu času :))

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Batohu, bez tebe...

Autor: Ada

...dál to znáte. Protože pod článkem o batozích se zase strhla... Celý článek

Dívčí válka

Autor: Ada

Nevím jak vy, ale já jsem odjakživa toužila nosit americkou... Celý článek