Proč mají Češky strach z podpatků?

16.06.10 | autor Ada

Když budete na ulici chvíli koukat holkám a ženám po nohách, brzo si všimnete, že většina z nich má něco společného: nenosí boty na podpatcích. Všude samá placatá bota, maximálně menší podpateček. Přitom mnohdy jsou dotyčné oblečené tak, že by k tomu bota na podpatku dokonale sedla. Protože vím, jaké kolují kolem této obuvi výmluvy a pověry, s dovolením bych vám jich pár vyvrátila.

V tom já neumím chodit a nikdy nebudu

Navzdory představám některých footfetišistů se ženy nerodí se schopností nosit vysoké podpatky.  Ani Sarah Jessica Parker se nenarodila s blahnikama na nožičkách. Je to něco, co se člověk musí naučit, ideálně tak, jako se učí všechny fyzické dovednosti: postupně. Nejdřív nižší široké podpatky a pak pomalu zvyšovat a zužovat. Třeba nějak takhle:

botky jsou ze zappos.com

Mimochodem, boty na platformě jsou skvělé šidítko. Od výšky podpatku se odečítá výška platformy, takže v botě s 10 cm podpatkem a 3 cm platformou ve skutečnosti chodíte jen na sedmi centimetrech a to už se dá zvládnout. Ale ultravysoké podpatky, jako je na poslední botě na obrázku, určitě nejsou pro každého. Probojovat se do bodu tři bohatě stačí. Podpatek vysoký 6-7 cm není těžké pokořit a přitom už vypadá velice žensky. Při chození na podpatcích je bohužel potřeba pečlivě dbát na správné držení těla, a s tím má většina žen dost problémy. Je nutné narovnat ramena, respektive dát je z obvyklé kancelářské pozice dozadu a dolů; už na tohle budou zkrácené svaly reagovat napětím a bolestí. Narovnání zad nesmí provázet prohnutí v bedrech, což je další obvyklý nešvar českých postav. Při zatažení ramen dozadu nevystrkujeme zadek, ale "povytáhneme" se v zádech tak, že bedra zůstávají rovná (respektive fyziologicky prohnutá) a zároveň se zatahuje břicho (při prohnutí v zádech se toto naopak vykuluje kupředu). Ani tohle se nebude zakrnělým svalům líbit, zvlášť těm v zádech a na břiše. Nohy je nutné při chůzi propínat, tedy nenechávat skrčené v kolenou, protože to vypadá  blbě. Nenašlapujeme na paty, ani necapkáme po špičkách, na zem dopadá zhruba ve stejnou chvíli pravá strana přední části chodidla (tím se špička automaticky vytočí malinko ven) a podpatek. Chce to prostě jen praxi. Naučí se to i chlap.

Zdroj: blakstone.com

 

Ničí to nohy

Podpatek do 4 cm je zdravý; naopak zcela placatá bota na zdraví nepřidá, takže i s balerínkami se musí opatrně. Cca do 7 cm se zničení nohou na podpatcích rozhodně nemusíte bát (za předpokladu správného držení těla a správně vybrané boty). Vyšší podpatky už příliš zdravé nejsou, problémy by však hrozily jen ženám, které jiné boty nenosí - stačí používat sexy jehly s mírou. Při nákupu věnujte pozornost i dalším vlastnostem boty, především šířce špičky, aby nemačkala palec ke středu. Boty s normální zakulacenou špičkou jsou, navzdory nadprůměrnému výskytu špic v českých ulicích, klasika, která se může nosit kdykoli. Materiál boty by měl být měkký a příjemný, nebo když už ne měkký, tak aspoň rozchoditelný (to znamená kůže). Nohám také neuškodí pravidelná dávka strečinku či masáž (a to se týká i chození v ultrapohodlných trekových sandálech!). Boty na podpatcích samozřejmě nenoste, máte-li vadu nebo nemoc, s nimiž se chození na jehlách neslučuje (např. problémy s páteří, s nohama). V takovém případě se zeptejte ortopeda nebo podiatra, jaká výška a šířka podpatku je pro vás nejvhodnější.

Je to nepohodlné, vratké, boty tlačí, odírají nohy

Na to lze říct jen jedno: nekupujte si šmejdy. Trh je plný šmejdských bot.  Šmejdská bota se spolehlivě pozná podle ceny; za míň než za 1000 nebrat. Pod 1000 Kč koupíte jen umělohmotné boty, s jejichž konstrukcí si nikdo příliš nelámal hlavu. Materiál bývá tvrdý, levná syntetika nepovolí, je neprodyšná, dře a tlačí, bota se viklá na všechny strany. Nestojí to ani za tu láci, možná tak v případě, kdy najdete ve slevě za dvě stovky bezva kurví boty, kterými pak při bezpečné domácí předváděčce ukojíte skryté footfetišistické pudy svého partnera. Dobrá bota na podpatku se dá, počítaje v to i slevy, koupit za cenu cca od 1200 do 3000 Kč. I dráž, jestli na to máte, ale to už je zbytečné. Do dvou tisíc třeba u Bati, kolem 2000 značky jako Buffalo nebo Gabor, o něco výš třeba Ecco. Ale i drahé boty důkladně zkoušejte a nespoléhejte na to, že co je drahé, to bude dobré. Nějaký ten příklad: Že kůže nemusí být zárukou kvalitní a pohodlné boty dokazuje kolekce Cindy Crawford 5th Avenue od Deichmanna. Zkusila jsem několik bot z této řady a byla jsem dost zklamaná: vratké a nepohodlné. Stejný mustr jako deichmannovská umělohmotná produkce, akorát že v kůži.

Zdroj: deichmann.de

Baťa občas vyvrhne boty z neuvěřitelně měkkoučké, pohodlné kůže. Letos třeba tyhle, loni to byly červené semišové páskové sandálky na podpatku. Pásky ani otevřená špička vůbec nedřou a boty není potřeba rozcházet, jsou maximálně pohodlné hned z krabice. Černá botka (k mání i v béžové; kytičková jenom v béžové) má sice tenkou podrážku, ze které po delším chození bolí nohy, takovéto detaily však řeší silikonové polštářky, prodávané dnes už v každé druhé drogerii i v obchodech s obuví.

Zdroj: bata.cz

Lodičky Buffalo (u nás prodává Humanic) jsou dobře vyvážené, nemusíte při každém kroku znovu pracně hledat rovnováhu. Jsou z velmi pevné kůže a potřebují rozšlápnout, ale pak získáte kvalitní obuv. Buffalo nabízí klasiku i výstřelky s různě vysokými podpatky. Když už v tom Humanicu budete, koukněte i na značky Mizzoni či Lazzarini.

Zdroj: buffaloshop.de

 

Dobré boty na podpatku jsou drahé

To sice jsou - ale je lepší mít jedny drahé, bezpečné a kvalitní, nebo dva šunty?

Podpatky zapadávají do dlažby

Dlažba, vyskytující se hojně v jádrech historických měst, je bohužel pro podpatky skutečně problém. Chůze se stává nepohodlnou, ba nebezpečnou, a podpatky se rychle otlučou a ostrouhají. Nejhorší je stará výdlažba velkými oblými kostkami se zákeřnými širokými mezerami. Mít v okolí kočičáky znamená dát podpatkům sbohem... nebo se přeorientovat na klínky - nebo si koupit speciální chránič, který ovšem moc krásy nepobral, ale byl by řešením pro ženy, které musejí po kostkách chodit do práce (kde se dá chránič sundat a strčit do kabelky):

Zdroj: smartheel.com

 

Na menších kostkách s menšími mezerami stačí vyhnout se uzoučkým jehlám. Zámková dlažba, jaká je třeba v části brněnského centra, se jako výmluva proti podpatkům použít nedá.

Nesluší mi to - nejde to k mému stylu

Podpatky sluší skoro každé ženě; a nosit se dají k lecčemu. I k těm oblíbeným džínám (zde bych doporučila raději béžové či barevné než černé, černé lodičky se víc hodí ke klasice). Akorát musíte chvíli hledat, protože v našich obchodech je přehršel nehezkých, usedlých bot hranatých tvarů, se špicemi, výrazným prošíváním (to už vyšlo z módy hodně dávno) nebo z na první pohled odporného vikslajvantu.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.10 15:29

Mám dva zásadní podpatkové problémy: 1. měřím skoro metr osmdesát, takže v pdpadtích většinou vypadám jako přerostlá slonice na procházce (nejsem totiž štíhlá jako Gisele Bündchen) 2. v souvislosti s výškou mám velikost 42 a někdy i 43, jak tedy sehnat na takové hnátisko dobrou boru?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.10 15:48

Taky by mě zajímalo, jestli není neestetické koukat se na lidi z takové výšky…Jestli by měly jehličky nosit i vysoké ženské (jasně, debilní výmluva)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.10 15:49

(neplánujete udělat kurz chůze na podpatcích?)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.10 15:59

Měřím 167 cm a boty mám číslo 5, takže koukám, že se nemám na co vymlouvat, fajn:) Jsem si teď koupila baleríny na klínu, má asi 2,5 cm a po dni nošení mám už druhý den namožené holenní svaly, fakt to chce trénovat asi:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.10 16:48

Viz Tee, až na to že měřím 174, takže 5 centimetrová podtatek ještě projde, na 10 cm už to slabší pánské povahy těžce nesou. A noha 42 má šanci leda s loterií ebay (ale zrovna teď jsem vyhrála skvělé kožené oxfordky ťuťuťu.) Ale i na ebay jsou botky mé velikosti s vyšším podpatkem spíše botky pro travestity na pódium. A nebo stojí 200 dolarů a více což je tedy na nejistou loterii koupě bez vyzkoušení dost.

Hezké boty na velké nohy jdou sehat ještě hůře, než hezké oblečení na velké postavy. A pokud k tomu člověk ještě chce kvalitu a aby to neničilo kosti a svaly, tak jde dost o epický úkol.

Jinak prohnutá záda nejsou z podpatků, ale z povolené břišní stěny a následné lordózy bederní páteře, takže je potřeba cvičit - respektive rehabilitovat. Ne kvůli podpatkům, ale kvůli tomu aby nebolela zádat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.10 16:53

Viz Tee, až na to že měřím 174, takže 5 centimetrová podtatek ještě projde, na 10 cm už to slabší pánské povahy těžce nesou. A noha 42 má šanci leda s loterií ebay (ale zrovna teď jsem vyhrála skvělé kožené oxfordky ťuťuťu.) Ale i na ebay jsou botky mé velikosti s vyšším podpatkem spíše botky pro travestity na pódium. A nebo stojí 200 dolarů a více což je tedy na nejistou loterii koupě bez vyzkoušení dost.

Hezké boty na velké nohy jdou sehat ještě hůře, než hezké oblečení na velké postavy. A pokud k tomu člověk ještě chce kvalitu a aby to neničilo kosti a svaly, tak jde dost o epický úkol.

Jinak prohnutá záda nejsou z podpatků, ale z povolené břišní stěny a následné lordózy bederní páteře, takže je potřeba cvičit - respektive rehabilitovat. Ne kvůli podpatkům, ale kvůli tomu aby nebolela zádat.

Pohodlnost boty kromě kvality materiálu taky závisí na tvaru podpatku - čím širší základna, tím je pochopitelně stabilnější a čím pozvolnější je napojení na patu, tím více se podaří rozložit váhu těla a tudíž to připomíná více fyziologický pohyb. Což prostě chůze na podpatku není a nízký podpatek možná nedeformuje trvale tak jako vysoký a nebo nepadnoucí či příliš úzké boty, ale zdravé to prostě není. Zdravé jsou ortopedicky tvarované boty a možná fivefingers. Nejzdravější a nejfyziologičtějšé je ovšem chodit bosky, že…

Vysoký podpatek vede k tomu, že váha celého těla se přenáší na místa nohy, na kterých by být neměla. Stejně tak jako není zdravé chodit po asfaltu v ploché botě. Ale z ploché a pohodlné boty se snáze udělá pomocí ortopedických vložek udělá snáze něco zdravějšího, než z boty hezké ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.10 16:57

Souhlas, ty boty se blbě shánějí. Jediný, kdo boty pro obrnohy je onen kritizovaný Deichmann. Škoda, že nejde pořídit si dobré kožené boty na podpatku ve velikosti 42/42. Já mám od Deichmanna několikery boty, většinou na podpatku kolem těch 5-7 cm, některé kožené, některé syntetické, a u tohohle menšího podpatku se ve většině z nich dá vydržet celý den. Je to kompromis, ale tak jediné, co se dá se sloní ťápou dělat :).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.10 16:59

Á propos, komu se hodí blbě na podpatku, tomu doporučuju klínek, to je úplně jinačí pochozeníčko :). Taky je dobré, když už podpatek, hledat ty botky, které mají to přední „ukotvení“ podpatku co nejblíže předku boty, čili aby základna podpatku co nejvíc podporovala podrážku. Nevím, jestli jsem to vysvětlila srozumitelně :).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.10 17:22

chacha. Taky jsem podpatky nenáviděla, klátila jsem se na nich, ale hlavně mě z nich neuvěřitelně bolely nohy a chůzi na nich jsem považovala za nucené zlo (bez podpatků vypadám ve většině sukní jako debil. Zadupanej do země. Boty byly vždycky hlavní důvod, proč jsem tak málo nosila milované sukně). Ale zpátky k muzice: teprve někdy předloni jsem v sekáči objevila dvoje kozajdy jednou ranou, jedny nějaké made in italy a druhé z dajchmana, oboje po 200 Kč. Dajchmanicím jsem musela po pár měsících u obuvníka nechat podbít podpatky, aby neujížděly dozadu. Čímž jejich cena stoupla o 100 %. Ale stálo to za to. A už se blížím k pointě :) V těchhle dvou botách bych nejraděj i spala :) Nikdy bych nevěřila, že budou pohodlnější než kdejaká kecka. Podpatky cca 8 cm. Úplný papučky a to jsem v nich chodila skoro denně a celodenně. Kozačky, a tím i sezóny jaro/podzim/lehká zima vyřešeny. Horší je to s letňákama :( Letní boty totiž musíte zkoušet ve fusekli (pokud nejste neohleduplná hovada) a realita je pak bohužel úplně jiná. Ve fusekli nohu nic moc nedře. Sice pendlujete kolem regálů, ale na interiérové podlaze obchodu stejně nepoznáte, jak se vám bude ťapat po hrbolatém chodníku. Takže kvalitu obuvi poznáte až poté, co budou zaplaceny a ošmajdány tak, že už je nebude možno vrátit. Většina sandálů mě vepředu dře. Když nedře, tak (upocená) noha vyklouzává ven. Prosím poraďte mi, chytří lidé, jak vybrat letní sandál na podpatku (či klínu) cca 6-8 cm?? Mám jedny dajchmanky na klínku a jsou fajn, ale není to sandál, jsou vepředu zavřené (i když „proděrované“) a mně by bodl ještě aspoň jeden model na střídačku a v jiné barvě, hnědý nejdou ke všemu. Jinak souhlasím, že chůze na klínku vs. špidlatý podpatek se nedá srovnávat. Třeba ty zmiňované kozačky mají normální podpatky, ale poměrně široké, takže nevrávorám. Takže čekám rady na ty letní boty, na sekáč nemůžu spolíhat, na ty kozačky jsem čekala asi deset let :DDD


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.10 20:51

Mám velikost 42 a nejvíce se mi osvědčily značky Rieker, Scholl a Josef Seibel. Ty poslední prodává např. HUMANIC.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.10 22:29

Koukám že jsme zvolili stejné téma do našich blogů :-)
Jo, Češi a boty vůbec, to je kapitola sama pro sebe…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.10 23:08

Hm, když mně se podpatky příliš nelíbí, zejména na vlastní osobě, za celý život jsem snad viděla jediné lodičky, které bych zkusila nosit. A už vůbec se mi nelíbí představa, že chodím v botách které mi zásadně narušují stabilitu a tím pádem zhoršují možnost utíkat nebo se bránit při útoku (dobrá, tady je možnost zutí boty a rány podpatkem, ale i tak). Nehledě na to, že chodím většinou esesáckým krokem, když to spojím s podpatky, asi bych vypadala jako mluvčí ministerstva švihlé chůze. A navíc nechci vypadat žensky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.10 23:28

No já mít o deset cenťáků víc, nevím, jestli bych to podstupovala (asi jo, jsem fakt marnivá), ale s mojí výškou jsou podpatky zázrak. trvalo mi možná rok, než jsem si na ně zvykla tak, že jsem si v nich stoprocentně jistá, ale stálo to za to (najednou můžu mít třeba široké kalhoty, ve kterých jsem dřív vypadala „zadupaná do země“ - dobrej výraz:o).
mám dobrou zkušenost s botami od Baťy (ale jak píše Ada, musí to být ty od patnácti stovek výše, bohužel) a krásné boty na klínku vyrábí značka Fly (prodávají obchody Destroy) - ty jsou hodně drahé, ale velmi často se dají sehnat ve slevě. Doporučuju.
A pro L. - mám jedny letní botky na závratně vysokém slaměném klínku značky XTI (také prodává Destroy) a jsou jak bačkory, taky doporučuju.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.10 07:24

Jestli vás zajímá pohled chlapa, tak jo, podpatky vám opticky prodlouží a zeštíhlí nohy (od kotníků výš), ovšem za jakou cenu. To, jak deformovaně vypadá noha v botě na vysokým podpatku (a teď myslím nohu od kotníku dolů) podle mě žádná krása není, naopak. Elegantní boty se zavřenejma bokama na rozumně vysokým podpatku (řekněme do 6 cm, ale to jen odhaduju a asi se to bude lišit podle velikosti nohy), který tu deformaci způsoběj jen mírnou a částečně ji zakrejou klidně, když je to slavnostní příležitost, nebo se v nich prostě cítíte dobře. Ale sandálama a pantoflema na podpatku, respektive svejma podivně deformovanejma nohama v nich mé oči prosím nemučte (vím, že je to marná výzva a nějak to holt už přežiju a budu se většinu času dívat jinam, ale neodpustím si ji). Ale rozhodně prosím nenuťte do podpatků holky, který je nechtěj, já se rád na pěkný ženský nohy podívám, stejně jako na jinou pěknou část ženskýho těla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.10 08:47

ano, nárt v poloze kolmo je opravdu hnus (např. něco takového: http://vltava2000.cz/…8Dky%20n.jpg). A pro mě jsou ještě mnohem horší boty, kde jakási minimalistická (uzavřená) špička zakrývá jen polovinu prstů… brrrr! (např. něco takového, tady lezou jen kousky, ale i tak je to děs: http://www.modniobuv.cz/…i/410/mh.jpg nebo http://www.modniobuv.cz/…04black5.jpg, tady ještě v kombinaci s polohou kolmo - ultimátní peklo pro mý voko!)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.10 09:07

No, holky s velkou nohou, nebojte, shánět botky velikosti 35/36 na podpatku je taky peklo :D Naštěstí snad ne módní, nýbrž jen nákupní… Vysoký podpatek na mě vypadá legračně, automaticky totiž vypadám že mám ťapičku místo nohy :D Ale podpatek střední (ve schématu č.3) je ok. Taky klínek a platforma vypadá ok… Všechno jde, když se chce… Ale tady se toho chce moc http://susanhiheels.webgarden.name/…ych-podpatku - Inu, podpatky ještě nejsou zárukou vkusu…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.10 09:31

Mě se podpatky neuvěřitelně líbí, ale jakmile je vezmu na sebe, tak nejpozději do půl hodiny ztrácím schopnost chodit. V lepším případě jen bolest, ale poslední dobou se mi začal podlamovat pravý kotník a obecně mám tu pravou nohu nějakou zkriplenou. Takže mě čeká spíš nákup nějakých ortopedických bot, jak to tak vidím. Což mě přivádí k otázce, proč jsou sakra zdravotní boty tak ohavný?
A vůbec obecně koupit u nás nějaký pěkný a kvalitní boty mi přijde téměř nemožný. Obzvláště, pokud bych chtěla nějaké na třeba 3-4 cm širším podpatku, to jsem tu snad v životě neviděla. Sice už mají v obchodech i jiné tvary bot než do špice, ale většinou buď placky, nebo moc vysoký podpatek, nebo ohavný materiál, případně jsou ty boty usedlý jak pro starou bábu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.10 10:02

Díky K. za tenhle pohled.

Proč mají Češky strach z podpadků? Vždyť to celkem jasně vyplývá z tohoto článku.:-) Nohu a tělo nedeformuje jen nízký podpatek (řekněme do těch 4cm) za předpokladu, že nositelka vybrala kvalitní obuv, která právě jí sedne a neutlačuje kůstky nohy, má dobře osvalenou kostru bez odchylek, správné držení těla a správnou chůzi. Obávám se, že většina žen do této kategorie prostě nezapadá. Podle mě právě to tolik zmiňované pečování o sebe zahrnuje i to, že si zbytečně neničím nohy/tělo. A nemyslím si, že podpadky jsou nezbytnou pomůckou, aby žena působila žensky :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.10 10:11

No, souhlasím, botu mám šestatřicítku, přičemž mám ale širší nárt, takže koupit si boty prostě sranda. Jo, vybrat si lodičky na maturitní ples byla vtipná záležitost. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.10 11:21

Aailyyn: Cokoliv mimo konfekční rozměry je problém. Já mám nohu 36-37, ale strašně úzkou, takže boty bez nějakého upevnění přes nárt většinou ztrácím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.10 12:19

To K.- taky díky za názor, je dobré mít v diskuzi nějakého muže:o)) pro mě osobně jsou boty na podpatku největší zázrak ke kalhotům, kde není vidět, že mám podpatek a vypadám vyšší:o)
jinak myslím, že to o čem píšete, se týká hlavně oněch nekvalitně zpracovaných bot - v laciné botě na podpatku to vypadá přesně tak, jak píšete, mučí to oko. ale pořád si myslím, že se dají koupit boty i na hodně vysokém podpatku, které jsou tak dobře udělané, že nemučí ani ženskou nožku, ani Vaše oko, protože nic nedeformují. Ale jsou drahé a v českých ulicích k vidění málokdy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.10 12:23

a ještě Tral: podpatky nejsou nezbytnou pomůckou ženskosti, jsou dívčiny, které v džínech a keckách budou vypadat jako víly (moc jich není, ale jsou), ale čas od času se podpatek zkrátka hodí. a navíc obutí jisté značné části českých žen je zabijákem ženskosti (o tom je myslím ten článek).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.10 13:26

Mia: Bohužel bota, která by měla hodně vysokej podpatek, nedeformovala nohu a neměla špičku na vysoký platformě (což zase vypadá blbě z jinýho důvodu), existovat nemůže, protože nějak se ten výškovej rozdíl mezi špičkou a patou nějak překonat prostě musí. Jo, u kvalitních bot to může bejt při stejný výšce podpatku o kousek přirozenější, ale lidská noha je holt spojitá a sebelíp navržená bota na tom nic nezmění.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.6.10 13:57

boty na podpatku seženu vždycky krásně.při své výšce 168 a velikosti nohy 37, seženu krásně hned a vypadám na podpatkách velice elegantně, jak napsala autorka, že to dodá ženskost.Ale přece jen nosit je denně se nedá, takže je ráda vyměním za balerínky nebo botasky


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 16:59

Řekněme, že sehnat kvalitní a pěkný boty s podpatky se už dají… Ale k čemu to je… Naše města očividně navrhujou chlapi, kteří asi raději umístí pár šutrů (nevim, kde to pořád berou), než aby se podívali na pěkný nohy…
Vím, o čem mluvím, do práce chodím v podpatkách, ráda si je vezmu i k džínám (ano, stejně se budu smažit, ve volném čase jedině džíny na spoustu způsobů - s podpatky a halenkou, s trikem a teniskama), ale už mě fakt nebavííí, jak se v tom nedá na ulici chodit… A abych se v práci přezouvala a venku chodila v keckách (a kostýmku), tak to fakt sorry… ale ne!
A to nemluvím o tom, jak častým návštěvníkem ševce jsem…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.10 17:25

Snad u všech článku s tebou nad míru souhlasím, ale tentokrát musím říct, že u mě osobně tohle nevede. Podpatky jsou krásná věc, ženám sluší. I já bych si ráda nějaké pěkné botky s podpatkem vzala, bohužel to při mých 180-ti cm nevypadá moc dobře. Kdybych si teřba vzala takové ty pořádné deseticentimetráky tak bych se musela skoro sklánět v tramvaji. Myslím si, že jsou i jiné hezké boty. Mám ráda lakované oxfordky, gladiátorky nebo nějaké hezké conversky


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.6.10 22:03

Boty na vysokých podpatcích miluju. ráda se na ně dívám, často si je kupuju… a téměř nikdy je nenosím. proč?
můj den vypadá asi takto: poklus s dítkem na autobus, dětský batůžek, koloběžka, kabelka, mikina a plyšák v ruce, schody, dlažba, školka, úprk do metra, přestup na autobus, den v práci (přezutá), poklus z práce už zase o 20 minut pozdě, během pár pikosekund obletět pár nezbytných obchodů s jídlem, s kilem brambor a půlkou kuřete v kabelce vyzvednout balík na poště, poklusem dofunět do školky, popadnout dítko, koloběžku, batůžek, plyšáka a několik nových výrobků, nacpat to všechno do jakéhokoliv záložního zavazadla když už nemám tu skvělou babskou tašku na kolečkách a z posledních sil doklopýtat domů. jsem na sebe pyšná, když to absolvuji v lodičkách s 5cm podpatkem nebo v krásných páskových sandálech které se tak báječně při klusu zařezávají do nohou… prostě realita všedního dne je jiná než pohádka o princezně na hrášku.

Ada Pekelná
973 příspěvků 22.6.10 22:16

Pokud jsi matka samoživitelka, která má všechno na krku sama, tak se nedá nic dělat… kramflíčky musejí zůstat na speciální příležitosti. Akorát já bych se asi na tahání tolika krámů do školky vykašlala, pro děti všechno, ale s mírou :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.6.10 23:03

fifi - viz Ada. Za lodičky na malém podpatku či hezké sandály pochvala. Ale proč proboha nosí dítě do školky plyšáka, batůžek a koloběžku? A proč není plyšák v batůžku a mikina tamtéž, když ji nemá na sobě?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.6.10 07:00

Martina: Ale v baťůžku by přece plyšák nemohl dýchat a taky by neviděl ven a bylo by mu tam smutno! Já byla taky plyšákové dítě a běda máti, když zkoušela nějaké podobné návrhy jako že obr medvěda nemusím nosit v náruči :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.6.10 10:11

no tak aby bylo jasno - koloběžka je urychlovač na delší vzdálenosti, dětskou pěší chůzí bych se do svojí práce nikdy nedostala. do mhd ji bohužel tahám já, špiní mi oblečení a odírá boty, ale rychlost je to co se počítá :-) no a krámy… ty se na odchodu nějak hromadí. čím víc spěcháte, tím víc jich pak nesete chaoticky v rukou…
ale jinak souzním a souhlasím s myšlenkou blogu - nemusí to být zrovna tepláky a tričko, aby se člověk cítil a pohyboval pohodlně, elegance může být i pohodlná, jen to chce na sebe nekašlat a nekupovat všechno co se prodává.

mimochodem a mimo téma - dá se nějak odhadnout, jaký je mezi přispěvateli poměr bezdětných a dětmi obdařených? to jak se mění přístup žen k sobě poté co mají děti je totiž taky zajímavé, vydalo by to na dost dlouhou sociologickou studii.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.6.10 12:10

„Vím, o čem mluvím, do práce chodím v podpatkách, ráda si je vezmu i k džínám (ano, stejně se budu smažit, ve volném čase jedině džíny na spoustu způsobů – s podpatky a halenkou, s trikem a teniskama)“

Fakt tedy nechapu pisatelku Martian, ktera na dzinech ve volnem case lpi i za cenu toho, ze se bude smazit atd. Za cenu znacneho nepohodli se zarazovat do stada, to je fakt trochu divne. Kdyby tohle psala treba v 70. letech, kdy dziny byly vyjadrenim nejakeho statusu (at uz protest proti tehdy jinemu vetsinovemu obleceni, nebo naopak to „koukejte, co jsem si ze Zapadu privezla“), tak bych to brala, ale dneska? Navic, kdyz je k dispozici tolik pekneho a ne-dzinoveho obleceni???


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.6.10 15:55

Milá Jano, že se budu smažit jsem myslela obrazně v tomto módním pekle ;) Pokud jsou venku třicítky, tak si, samozřejmě, vezmu nějaké kraťasy (kromě jedněch tříčtvrtečních mám všechny nedžínové). A co se týče řazení do stáda, tak to určitě není za cenu značného nepohodlí, zatím jsem nenašla pohodlnější oblečení než jsou džíny… Proto je „tahám“ tak ráda a je jedno, v jaké jsou barvě nebo délce.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.6.10 12:50

A netušíte někdo, kde koupit kvalitní boty s podpatkem ve velikosti 35?

Ada Pekelná
973 příspěvků 25.6.10 13:47

Máš to blíž do Vídně, nebo do Drážďan?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.6.10 15:39

Do Dráždan ano … víš o konkrétním obchodě? Občas už propadám zoufalství :/

Ada Pekelná
973 příspěvků 27.6.10 15:54

O konkrétním bohužel ne. Ostatně svým příspěvkem jsem chtěla hlavně sarkasticky naznačit, jak se v Česku na nestandardní osoby kašle (a netýká se to jen nohou). Asi bych zkusila nějaké nákupní centrum, nebo pochodit v centru města…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.6.10 16:07

Ja mam velikost 36 a uz to je nekdy problem. Nerikam ze vzdy, ale nekdy ano. A myslim, ze velikost 35 jsem nikde jinde nez v detskem nezahlidla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.6.10 04:15

Tu je čiastočné riešenie do verejného priestoru od architektov. Čo vy na to, dámy a slečny?

http://blog.collaborativecollective.cc/…-heel-lanes/

Ivan


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.10 08:08

podpatky též miluju.dokážou nádherně zvýraznit postavu a křivky ale s mojí pidi nožičkami(35) mám problém vubec nejaké sehnat


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.10 06:55

Jeden odkaz na kalendář, kde se krásně ukazuje, co vysoký podpatky dělaj s nohama. Doufám, že nebudu ukamenován za nedostatečné oblečení modelek, je to holt pinup kalendář :-)
http://wecritiquedesigns.com/…alendar-2010


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.10 12:39

35 jsou občas k vidění v CCC


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.7.10 17:08

Sice asi totalne s krizkem po funuse, ale ani my, co mamae 180+ na vysku nemusime na podpatky zapomenout … dlouho sem je zavrhovala se svymi 185 cm s tim, ze uz tak su vysoka a nevesla bych se do dveri … pak sem si zkusila jedny z Deichmanna (kupodivu sem se vesla do jedine velikosti 41 na prodejne (jine 41 mi byly male)), a neodolala sem … v zivote bych nerekla ze budu dobrovolne a rada chodit v deseticentimetrovych steklach (pravda cca dva centimetry platforma, takze prevyseni je priblizne 7-8 cm), ale botky papucky a holt se pred kazdymi dvermi uctive sklonim … a ze prevysuju zbytek ulice? Komu se to nelibi, at se na mne nekouka … :P

Fakt se vyplati si to aspon jednou zkusit … a mit stesti na vycentrovany podpatek :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.9.10 15:37

Nepřišla jsem na to, jak chodit v lodičkách na vysokém podpatku, které mají takovou tu dirku na palec (i více prstů). Noha prostě sjíždí do té dirky a pak máte pocit, že vám to ve finále uřízne prst a pata se vám vyzouvá, takže se v tom nedá chodit. Že by špatná konstrukce bot?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.9.10 15:37

Měla jsem na mysli béžové boty z prvního obrázku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.9.10 02:13

Proč nenosím podpatky
1. člověk je v nich pomalejší, i když na nich umí chodit
2. stav chodníků se sice na našem maloměstě zlepšuje, ale podpatky i tak vydrží hezké tak týden, přesně do té doby, než člověk zahučí chtě nechtě do nějaké díry a serve si z podpatku povrchový materiál (a ty chrániče jsou fakt elkhaft)
3. i v placatých botách převyšuju většinu okolí tak o půl hlavy až hlavu, v podpatcích bych už byla jak stožár. Námitkou by mohlo být tvrzení, že kdybych měla pořádné sebevědomí, tak bych to nebrala jako překážku, což je ovšem názor lidí, kteří mají cca 150-170cm. Zkuste stát v nacpaném výtahu ve škole a nechat si tři lidi okolo funět do výtřihu.
Takže tak. A nemluvím o tom, že do bot s podpatkem se musí investovat, u většiny levných se podpatek vrklá a to je pak fakt za trest. Vůbec ovšem nepopírám, že když na tom někdo umí chodit a nemá v tom dva metry, tak to vypadá velice dobře.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.10 13:17

K Evinýmu bodu 3. a vysokým holkám na podpatcích - mám stejný názor jako lidi cca 150-170cm z Vašeho příspěvku. A to mám přes stoosmdesát cenťáků. Sice občas slýchám „proč si bere podpatky, když je tak vysoká, ježiši..“, no proč bych je neměla nosit? Kvůli tomu, že jsem vysoká? Takže jo, máte-li na to sebevědomí, nebudete to brát jako překážku a námitka je to oprávněná. To, že Vám to za to nestojí, je něco jinýho :-)

Za sebe ještě dodám - když potkám vysokou a navíc shrbenou holku v placatkách, první, co mě napadne, je, že má komplex ze své výšky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.10 15:48

kočičáky jsou v mém okolí všude, musím nosit s sebou náhradní boty, které se vejdou do kabelky (obvykle jsou to baleríny)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.10 22:04

Moc ráda bych nosila boty na podpatku, moc ráda bych se na nich naučila chodit a vídala v odrazu výkladů, jak hezké mi to dělá lýtko. Můj pán je ale stejně vysoký jako já a jestli něco špatně snáším, tak jít po jeho boku a hovořit k jeho pěšince.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.10 23:08

Souhlasím, že rozumné podpatky jsou spíše prospěšné než škodlivé - za ideální se tuším pokládá výše 4,5 cm. Ovšemže by člověk chtěl vypadat jako hrdinky Sexu ve městě, ale to prostě není slučitelné s životem - Sarah Jessica Parker si na těch blahnikách za pět let nátáčení úplně zničila kolena. Jinak si nejsem jistá, že negraciézní obuv je česká specialita - díky současné módě se platfusuje všude po Evropě i Americe.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.12.10 01:26

Miluju high heels. Moje nejmilejsi boty jsou cerne kozene 8 cm jehly od Steva Maddena. Jinak pokud jde o kvalitu, netvrdila bych a priori, ze drahe boty budou vzdy i pohodlne. Ty nejprisernejsi, nejnepohodlnejsi krapy, co mam, jsou z hadi kuze a safianu, Michael Kors, bratru za 450 E. Ty smejdy jsem nebyla schopna vyslapnout ani po dvou mesicich utrpeni v nich. Proste na leve bote mi tlaci prezka do kloubu na prstech a nic s tim neudelam… A jako naschval vsemu, me nejpohodlnejsi boty jsou cervene strevicky od Turku za smesnych 7 E. Nosim je uz 3. sezonu, podpatek statecne odolava a jeste se nerozpadly. Tak se v tom, damy, ted vyznejte. Tim ovsem nechci rict, ze levne boty jsou to prave.
Nicmene v tech zminovanych tureckych obchodech ( v Nemecku) rozhodne najdete bajecne satenove strevicky vsech moznych barev za jednotne ceny max. 25E, rada tam chodim, kdyz hledam boty na plesovou sezonu. Pro klasickou zimu s cernymi vlasy, coz jsem, tam maji presne to, co potrebuju - boty se strasovou ozdobou v pastelovych barvach. Navic neni problem s velikosti: mivaji vel.35-44.
A kupodivu se v nich da i chodit. Ovsem i tak ale peclive zkousejte, pomerujte, kontrolujte provedeni a pripadne kaminky. Porad to jsou „jen“ Turci…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.1.11 01:48

pro popelky: velikosti 33-34-35-36 najdete v prodejnách Svedrup ( http://www.nadmerna-podmerna.cz/prodejny.html) nebo na jejich webu http://www.nadmerna-podmerna.cz/…ka-obuv.html, tamtéž mají i nadměrnou obuv.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.2.11 20:10

Omlouvám se, ale podpatky vyšší než 2 cm fakt nosit nebudu (i když na to mám postavu atd…), protože bych byla vyšší než manžel. a za to mi ta elegance nestojí :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.2.11 21:07

Jak je taky miluju (ty podpatky, klínky… :). Kromě vizuální stránky mi dávají ještě jakýsi zvláštní pocit - ne nadarmo se říká „být si jistý v kramflecích“.
Při mých 163 cm je to dar z (do) nebes!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 00:15

ted jak to ctu mne napadlo, kdyz Ada spomina toho deichmanna plus Cindy Crawford, mela jsem tendenci koupit od nich boty, rikala jsem si hura konecne kolekce z kuze celkem hezke kousky…Tak jsem sla vyskouset a tvrde narazila:-/,kuze presne jak pise Ada tvrda nepodajna a strih tech je taky nejaky divny vubec nesedi na nohe, nekde odstava, nekde zas moc uzky a to mam rekla bych celkem normalni i kdyz uzsi nohu. Takze deichmann i kdyz kuze opravdu ne…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 01:10

Já v podpatcích nechodím jednoduše proto, že nechci.
Hoďte mě do kotle :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 07:59

Středně vysoké podpatky miluju, mám 175 cm a vysokého manžela, takže až do předloňského roku všechno OK - pak jsem dostala novou šéfovou, která přes vyššího psa nevidí na tramvaj a bylo. A protože ji občas doprovázím na jednání, musela se ona naučit chodit na vyšších podpatcích a já slevit na téměř placaté boty. Jinak jsme prostě vypadaly směšně.
Jinak mám výborné zkušenosti se značkou Hush Puppies.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 08:35

Achjo …
Mám manžela mimořádně vhodného pro vysoké podpatky (198 cm), ale taky nevyléčitelně nemocné klouby, které hlavně po ránu bolí jako peklo :(
Když se občas odvážu a vemu si střevíčky na jehlách, nejpozději po čtvrthodině mám nezvladatelné nutkání je zout a jít dál bosky :(..
Uvažuju o tom pořídit si nějaké otevřené jehlové sandály (typu Sex ve městě), které by netlačily na záprstní klouby, ale bojím se uvalit za to ty nekřesťanský peníze jen proto, abych pak zjistila, že je to prašť jako uhoď …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 08:57

Zdena:Tu změnu obuvi si vyžádala sama? Já taky přes psa nevidím autobus, mám 159cm. Nemám problém s placatými botami, protože už jsem si zvykla, že jsem téměř pořád nejmenší. Podpatky nosím podle situace, nálady a zdravotního stavu svých noh, a to proto, že se mi to líbí, ne abych byla vyšší. To je totiž marný boj, s mou výškou bude vždycky někdo vyšší, i když budu mít 12cm podpatky (a ty při velikosti nohy 36 jsou něčím jiným, než při 42). Dobře šéfovat může i prcek a směšnost nezávisí na výšce, to vám možná jen tak připadá. Pokud se ona hrdě ponese v balerínách a ty na jehlách s výrazem „a co jako“, nikdo se smát nebude (a kdo bude, tak je blbec a vám to pomůže v typologii lidí). Takže jestli šéfka netrpí napoleonským komplexem a tobě se po podpatcích stýská, tak bych to neřešila.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 09:02

Lola: Já mám o 26 cm vyššího manžela, takže bych se taky mohla rozšoupnout. Ale taky mám problém s nohama, pro změnu s vazivem v chodidlech. Jenže u mě se to projeví tak po hodině a já musím na botách prochodit celý den. Jestli se to u tebe projeví po čtvrt hodině, tak bych klidně obvyklou dobu chodila ve zkoušených botách po obchodě. V zahraničí je to normální, a myslím, že naše prodavačky, obzvlášť v dražších obchodech, by to měly pochopit. A když ne, tak jim to vysvětlit, a když ani to nepomůže, tak jim říct, co si o nich člověk myslí a sbohem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 11:03

To je dobrý, „manžel vhodný pro vysoké podpatky“:)) - tak to mám taky vhodného, ale asi rovnou na chůdy, je o 40cm vyšší :)

Sama nosím podpatky (střední, tak 5-7 cm) ráda a nemám žádný zvláštní problém na nich chodit. To se dá (u zdravých nohou) opravdu naučit, jak Ada píše. ALE! - mám obrovský problém na nich zvládat MHD! Dojíždím do práce 1,5h a většinu doby samozřejmě vlaju na tyči. A přestože při chůzi dokážu zcela uspokojivě vyrovnávat posun těžiště, došlapuju tak, abych si nelikvidovala příčnou klenbu… tak prostě v MHD se moje těžiště kymácí v závislosti na výmolech, zatáčkách a tlaku davu a obvykle mi to šíleně přetíží nějakou nevhodnou pozici nohy. A podpatkové boty se stanou strašlivým mučidlem.
A skoro bych řekla, že tohle je velký důvod, proč spousta českých žen podpatky nenosí - ne, že by v nich neuměly chodit. Ale proto, že by si v nich skutečně huntovaly nohy v nevhodných pozicích v narvaných autobusech.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 11:47

„pres vyssiho psa nevidi na tramvaj“, me rozsekalo, super prirovnani, diky pani Zdeno, za prodlouzeni zivota nejmin o rok :-DDD Taky patrim do tehle kategorie, a chlap vhodny pro podpatky je pro me kdokoli, vyssi nez Roman Skamene. Mam stesti, ze do prace jezdim ne moc vytizenou linkou a i tak to mam nejakych 15 miut, coz se da vydrzet i vestoje. Ziju mimo CR, a obchody tu jsou plne echt-high heels, vetsinou min 10, cm, casto s platformickou pod podrazkou a podpatek 14 nebo 16 cm…Navic tu nefrci retezce, ale tisice malych obchodu, takze zadny strach ze stejne boty bude mit polovina ulice… Tomu se proste odolat neda!!! :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 12:25

Kami, jak se došlapuje tak, aby sis nelikvidovala příčnou klenbu? Já bych se to taky potřebovala naučit. Letos mě to trochu začalo tlačit pod bříšky prstů, což prý dělá příčná klenba (když už není, jak by měla být). Zatím se to upravilo, poté co jsem si koupila vhodné vložky do bot. Ale taky bych na těch pražských kostkách chtěla umět došlapovat tak, aby se mi nohy co nejméně ničily.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 12:50

City - první věc je, že si kupuju boty s páskem přes nárt, což snižuje přímý náraz na tu ťapku dole při došlapu (noha se o něj při dopadu trochu zbrzdí).
Dále si nekupuju boty s příliš tenkou podrážkou a s nepružnou podrážkou, aby opět náraz neútočil pouze na metatarzální hlavičky, ale rozkládal se. Do některých bot si i preventivně dávám měkký typ ortopedické vložky, když vím, že v nich budu dlouho (tanec apod.)
A taky nosím preventivně vložky v pohorkách na dlouhé cesty - při dlouhé chůzi dochází k únavě svalů, jejichž šlachy drží klenbu, a ta se může bortit. Pak se sice při odpočinku opět zvedne, ale dlouhodobě ji to ničí a podpatkách je to pak znát. Prostě šetřím nohy pořád, aby pak podpatky snášely.
A hlavně při chůzi došlapuju přes špičky, první pokládám na zem špičku boty, prstními klouby to lehce odpružím a pak „doroluju“ nebo jak to říct tu ťapku a nakonec dopadne podpatek. Většina lidí tak nechodí, ani na nízkých botách. Což je špatně, má se našlapovat přes špičku. Dobře se to vytrénuje klasickými tanečními kroky, těch je hodně přes špičku.
Další zásadní věc je moc navíc nekynout:) - aby zátěž na klenbu nebyla tak vysoká - což se tak ouplně nedaří, no:)

Jinak to, že se Vám bortí příčná klenba, poznáte dobře na vzhledu svého chodidla - ztvrdlou kůži byste měla mít jen na kloubní hlavičce malíčku a na tom polštářku pod pakcem. Jak se Vám začne rýsovat ošláplé kolečko pod prsteníčkem, klenba začíná padat, i pokud Vás to zatím nebolí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 12:58

Měřím taky 180 a mám velikost nohy 42/43 a v Praze se na to dají sehnat kvalitní boty mimo jiné i od značek Gabor a podobně… vím o dvou obchodech, které jsou zaměřené na kvalitní boty pro velkou nohu a je tam toho obvykle i dost na výběr. Nejsou nejlevnější, většinou mají podpadky 5-7 cm (mají tam ale i krásné bezpodpadkové boty a myslím, že i vyšší) a většinou jsou uvnitř ortopedické, takže se na nich dobře chodí a nebolí z nich nohy… fakt doporučuju všema 10.

http://www.nadmerna-obuv.cz/
http://www.maxibota.cz/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 13:39

Když mně se z těhle žádný nelíbí, je to klasika, ale já bych taky chtěla mít šmrncovní, módní boty:( Dneska jsem šla po botách a byla jsem nešťastná, 41 max, a přitom takový krásný, mít o číslo míň, nevím, co dřív. Zklamalo mě i moje oblíbený Spartoo. Proč, PROČ neexistuje 42? Co nosí modelky, když mají přes 180 cm? Vždyť by jim musely ženský za 42 ruce utrhat!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 14:20

Baba Jaga: ona to nechtěla, má rozum a nic si naštěstí nepotřebuje dokazovat a nějak se vůči mně (podřízené) vymezovat. Jen jsme opravdu vedle sebe vypadaly směšně, jako když vedu dceru do školy. Navíc běžná konverzace na chodbě nebo na ulici taky nebyla zrovna OK - ona hlavu zakloněnou a já lehce nahrbená, abych ji slyšela :-)
Druhý extrém byl můj šéf v minulém zaměstnání, který byl na chlapa poměrně malý (asi 165) - vždy, když jsem měla jít na kobereček, tak jsem si schválně vzala boty na podpatku a zdvořile odmítla nabídku židle. Vysoké ženy ho znervózňovaly, tak to byly pohovory velmi krátké.
Scully: není zač. To se říkalo u nás doma, kde nikdo pod 175 nejde. Druhá verze byla, že je někdo jak ‚ustřelený kecky‘.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 14:32

mám 174, přítel jen o jeden cm víc a podpatky si přesto občas neodpustím. Převážně jezdím autem, tudíž na nožky botasky, v cíli přezout. A mimochodem - nejpohodlnější podpatky - fialové lodičky - prodejna street v Jihlavě. Nejnepohodlnější Humanic.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 14:33

mám 174, přítel jen o jeden cm víc a podpatky si přesto občas neodpustím. Převážně jezdím autem, tudíž na nožky botasky, v cíli přezout. A mimochodem - nejpohodlnější podpatky - fialové lodičky - prodejna street v Jihlavě. Nejnepohodlnější Humanic. Takže asi tak :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 14:51

Zdena: Tak to s tím šéfem je dobrý. Taky už si mohl zvyknout, když je takovej prcek. Dobře mu tak. Člověk si na to prostě musí zvyknout, jinak potom vypadá směšně. Ale všimla jsem si, že vysoké ženy více znervóznňují vysoké muže, pokud jsou vyšší než oni. Stejně jako mě znervózňuje menší muž, než jsem já.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 14:59

Mezi mnou a mým přítelem je rozdíl skoro 30 centimetrů. V jeho prospěch, samozřejmě. Takže si klidně podpatky dovolit můžu, a taky je velmi často nosím. Připadá mi to velmi ženské.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 15:35

Teda já vám závidím. Mám 185 cm, takže vysoký podpatek pro mě znamená tak max. 5 cm. V obchodech smutně koukám po 12 cm jehlách. Nechápu ženský co mají 160 a chodí jen v balerínách a teniskách.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 15:47

Mám 178 cm a nosím opravdu hodně vysoké podpatky, cca 10-12cm. Přítel je přibližně o tyhle cm vyšší než já, takže v tom není problém.
Takové boty se mi moc líbí, pokud má člověk štíhlé a rovné nohy, úžasně je to prodlouží. Moje sbírka takových bot je relativně velká a nedám na ni dopustit!!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.11 15:48

Pavla: Malé ženy v balerínách kašlou na výšku stejně jako vysoké ženy na podpatcích. Víš proč mrňousi supervysoké podpatky taky moc nenosí? Ne kvůli výšce. Ale malé ženy mají většinou i malé nohy. No a na 36 je 7 cm jako 12 cm na 40. S více než 10 cm převýšením už bych snad chodila po palcích :-) No a prcek na 15 cm podpatku šasto vypadá legračně a na mě to působí jako že si hojí mindráky. My malé velkým zase závidíme dlouhé nohy a že si nemusejí v obchodech nechávat podávat zboží atd. Všechno má svoje výhody i nevýhody.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 11:26

Mně je sice teprve 13,ale podpatky miluji.Maminka mi ještě nedovolí úplně vysoké a ne tak tlusté,ale docílila jsem vítězství tím,že jsem si koupila kozyčky na platformě(8 cm:).A momentálně si šetřím an nějaké tlustší,ale na 7 centimetrovém podpatku,jedny jsem si vyhlídla na eBay,páč u nás nejdou sehnat hezké barevné boty.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 11:27

Oprava:Kozačky:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 11:44

Johanka: No, já bych radši ještě počkala. 8cm je podle mě docela dost. Taky jsem ve třinácti musela mít takhle vysoké podpatky, takže vím, že ti to asi nikdo nevymluví ;-) Ale přece jenom: teď je mi dvakrát tolik co tobě a možná ti to teď nepřipadne, ale jsem ještě dost mladá. A už mám zničená chodidla a dost to bolí. A to mi budou muset sloužit ještě pěkný pátek, pod kytky se nechystám. Takže na tvém místě bych radši počkala, aby se ti noha dobře vyvinula (zkus se poradit s ortopedem, odkdy to bude bezpečné). Mohla bys dopadnout tak, že z nedočkavosti nepočkáš třeba tři roky a dalších čtyřicet budeš mít utrum. Vlastní zkušenost.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:01

Bab Jaga:Já to chápu,ale jsou přesi jen na platformě:)…Vždycky do nich,ale nosím gelové vložky.No,chápu,že si ničím nohu,ale je to tak těžké odolat krásným botám na podpatku!!:D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:05

podpadky opravdu upřímně nenávidím. …)))
Za a) jakýkoliv podpatek je pro mě pěklo- ano přiznávám, neumím v tom ani chodit, necítím se v tom dobře, kdekoliv dojét je pro mě dvojnásobek času nez v normálních botách
b) auto nemám, že bych se dovezla až před vchod a pak jak dáma vystoupila, pořád někam pospíchám a tahám s sebou milion věcí a v podpadcích bych opravdu působila jak debil ))
c) ničí mi to hrozně nohy - ať si koupím jakékoliv boty (i kvalitní), tak v nich nevydržím víc jak hodinu a dostávám křeče do noh i lýtek.

Joo podpadky sice vypadají na pěkných nohách hezky to neříkám… ale pro mě holt vyhrávají na celé čáře tenisky nebo baleríny)).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:08

tak teď jsem vlastně použila všechny „výmluvy“ z článku… ale opravdu si myslím, že prostě pro mě podpadky neee (a to nejsem žádná mužatka - naopak vypadám docela žensky)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:13

Johanka, Baba Jaga: taky sem vždycky toužila po vysokých podpatcích, takže úplně rozumím. Zásadním problémem vysokých bot je, zda jsou správně udělané: jak sednou na nohu, vyváženost. Adin článek problém popsal velmi výstižně. Většina bot v obchodě není správně navrhnutá ani vyvážená, takže pokud se teď ženeš do vysokých podpatků, které jsou špatně provedené, pravděpodobně si v budoucnu vysoké podpatky neobuješ. Pokud chceš nosit vysoké podpatky, zkus nejdřív nižší, tak 4-6 cm, to by nemělo uškodit. Vybírej velmi, velmi pečlivě. Noha musí perfektně sedět, tzn. tvar boty kopíruje nohu, což znamená že se váha nepřenáší na špičku nebo patu nohy. Prostě pohodlně stojíš na celém chodidle. Než jsem se naučila správně vybírat boty, trvalo mi to, ale teď si s chutí vyšlapuju na 8 cm. Doufám, že ti naše rady aspoň k něčemu byly.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:17

Ještě mě napadlo, že vysoké podpatky dost prověří ochablé a zkrácené svalstvo jak na lýtkách, tak stehnech. Vlatně různé zatuhlosti celkově.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:21

Hofka : hodně vysoké podpatky ke zdraví sice kladně nepřispívají, ale tenisky a hlavně balerínky bývají zdravé ještě méně. Pokud vás chytají křeče, tak máte buď místo svalstva břečku, vážně postiženou klenbu chodidla a nebo si vybíráte nevhodné tvary stélky. Imho ale nejspíš kombinace všech tří faktorů. Zdravá noha se na středním nejehlovém podpatku naučí obstojně chodit během hodiny.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:26

Johanka: Souhlasím s Babou Jagou a také s Andělskou mrchou. Noha se ti ještě vyvíjí, tak abys jednou nelitovala. Pokud se podpatků nemůžeš vzdát, nos takové ty nižší. Lodičky s 4cm podpatkem jsou mnohem zdravější než baleríny, nebo 8cm jehly (i když vím, že nejsou tak „sexy“). S Andělskou mrchou souhlasím ohledně názoru na kvalitu bot. Docela dobré boty na podpatcích dělával Baťa v edici Insolia. Jinak víceméně platí, že kvalitní bota na podpatku jen zřídkakdy stojí méně než 2tisíce.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:29

Andělská Mrcha: ty rady jsou naprosto v pořádku. Ale stejně si myslím, že to platí pro dospělou ženu s vyvinutou nohou.

Johanka: I ty mé byly na platformě. Úplně tě chápu, já jsem si taky nedala říct. Dnes musím v práci (průvodkyně) převážně nosit ortopedické boty (naštěstí už se dělají pěkné, jen jsou dost drahé), podpatek do 6 cm si do města nebo na nákupy neodpustím ani teď, i když mě to odměňuje bolestí, a příležitostně obuju i vyšší, což se po třech hodinách téměř nedá vydržet (nejsem cíťa, žiju s permanentní bolestí chodidel). Zkus to udělat obráceně, že těď nazuješ podpatky příležitostně, když to nemůžeš vydržet. Na každodenní nošení nos ortopedické boty a třeba v mém věku a po zbytek života budeš moct nosit podpatky, na jaké si vzpomeneš :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:36

Baconeba: Já mám postižená chodidla. Na úplně placatých podrážkách bolí jak čert, od 1 do 5 cm přizvednutí po celém dnu na nohách nebolí vůbec nebo bolí dost podle kvality bot, od 6 do 7 cm podle kvality bot bolí mírně nebo dost a od 7 cm se to nědá vydržet na jakékoliv botě. Mám malou nohu, takže i proto jen tak malé rozsahy. Mívala jsem 36, s postižením chodidla se mi rozplizla na 37.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:41

Baba Jaga, buď ráda, že sis nohu „zničila“ vlastní vinou a víš o tom.. i když to zní blbě, já vím.. mně nohu zničila maminka, protože první kvalitní boty jsem si koupila až někdy okolo 16.. do té doby jen a pouze Vietnam.. taky moje nohy podle toho vypadají.. nejvíc je to vidět na nehtech a čmajdání..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:47

Hanča: taky jsem nosila boty od Vietnamců.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:50

Baba Jaga: no a jsme doma.. jen tedy pro info, já podpatky nenosila.. ale moje máti onehdy přiznala, že mě za to čmajdání políčkovala spíš proto, že si sama uvědomila chybu.. takže za to trestala mě, aby na ni nepadl stín podezření..:P


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:57

no mě je teď 22 a do nějakých 15 let mi máti kupovala zásadně obyčejný, zásadně botasky a zásadně u Vietnamců, po měsíci se prošlapaly na mřížku a já se po pár letech prošlapala až na ortopedii. Ale podpatky si neodpustím, i když teda jen nižší :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 12:58

jen taková úvaha…

všimla jsem si, že snad každá druhá holka na ulici má nějakou děsnou vadu chůze, zejména to vyniká, když si taková křivonožka dá podpatky. osobně nechápu, proč žena, která má nohy v kotnících vyvrácené málem do úhlu 45 stupňů vzhledem k ose nohy, nosí podpatky.

jednak si dál ubližuje, jednak to vypadá otřesně, skoro jakoby měla vykloubené nohy. osobně si myslím, že to je hodně způsobeno i nekvalitními podpatky od vietnamců.

všímám si toho hlavně na „kolonádě“ v podchodu k tescu a vaňkovce v brně. ideálně si slečna ještě dá ty botičky třeba růžovoučké, aby na hrůzu ještě víc upozornila.

pro mě je to záhada. to nemají nikoho, kdo by jim řekl, že to je otřesné jak zdravotně, tak na pohled?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 13:01

Kamík, Hanča: jak jsem nenáviděla tu mrížku! Koukám, že díky nízkým platům a porevoluční nabídce z tržnice je to tady samá bolavá hnáta.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 13:07

Přidávám se do skupiny holek s patama otlačenýma od „mřížky“. Máma mi říkala, že blbě chodím, že prej mlátím patama do země a proto se produpu až na mřížku. že prý jsou to kvalitní boty, vždyť stály skoro dvě stovky, co bych ještě chtěla. No jo, no, máma tehdy brala pět tisíc, splácela hypotéku a boty od Bati byly už tehdy za tisícovku.
Naštěstí si myslím, že mám nohy v pořádku, i když asi hlavně kvůli mánii mé matky nikdy nic nevyhodit, tak jsem dost často chodila v botách co jsem zdědila po ní. Rozhodně byly kvalitnější než vietnamky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 13:11

Tlapkoun: česká kotlina je mj. specifická jednou vývojovou vadou kyčlí. Odborně se tomu říká „česká kyčel“ a spočívá v tom, že se špatně vyvine kyčelní kloub a chudák holka/kluk pak má nohy do X. Tato vada je zde oproti zbytku světa velmi rozšířená.
Křivé nohy nejsou vždy způsobené špatnými botami nebo špatnou chůzi.

Jak to tak, holky, čtu, tak si říkám, že jsme měla kliku. U nás se říkalo, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit levné věci, a první nekožené boty jsem si koupila ve svých cca 22 letech, kdy jsem děsně zatoužila po „městských botaskách“ a nemaje na to, pořídila je u Vietnamců. Nedalo se to nosit, rozedřely mi nohy do krve. Takže po 2 týdnech letěly do koše. Dětství bylo naštěstí ve znaku kožených bot, byť dnes nechápu, kde na to mohli rodiče brát - takové boty tenkrát stály třeba čtvrtinu jedné výplaty a byli jsme doma 2 děti.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 13:24

modra_kocka:

nemyslím nohy do X - do X mají až kotníky, ne nohy např. v kolenou. to kyčelním kloubem asi nebude. ale nevím.
nikdy dřív jsem si toho tak nevšímala jak až tady v brně, kde už jsem s touhle vadou viděla několik dam. zajímavé je, že to všecko byly typické nakupovatelky u vietnamců a každá z nich na sobě měla plastové hrůzy s málem ulomeným podpatkem (tím, jak ho křvila křivou nohou)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 13:24

Nejlepší je stejně chodit bosky když máte kde si to dovolit. Doma mě za to celý dětství peskovali, no a vida kolik se teď vynořilo studií o tom jak je to vlastně prospěšný. Plánuju si na léto ušít nějáké pěkné botičky s tenoučkou koženou podrážkou abych měla to dobré z obou světů, protože hlavně mám dojem, že co bosou chůzi programově praktikuju se mi trochu rovnají křivý nohy, klouby a záda mě přestaly pobolívat a mám pevnější kotníky. Buďto je placebo efekt king anebo to opravdu pomáhá.

Já naštěstí unikla hrůze levných bot proto, že ortoped při kontrole schledal že mi tu displazii kyčlí jako malé úplně nesrovnali, tak nosím jen kvalitní ortopedické botičky od dost mladého věku - štěstí, že je to můj vkus, obyčejná klasika se kterou se dá čarovat. A tlustý 5cm podpatek je stejně nejfunknější. Samozřejmně že jsem si chtěla nejednou na nějákou speciální událost koupit alespoň jedny úleťácké vysoké jehly, ale nemám na to nohy, moc široké s příliš vysokým nártem, prostě já nemám konfekční ani ty blbý nohy a až takový šílenec nejsem abych si kupovala boty které neskutečně tlačí po dvou minutách v obchodě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 13:39

baconeba: no možné vysvětlení by to bylo až na to, že do posilovny chodím 3× za týden, takže ochablé svaly to snad nejsou, žádné onemocnění klenby nemám, takže to možná bude tou stelkou… ale jak říkám, dělají mi to i boty dražší a kvalitní tak nevím… prostě si myslím, že za každou cenu dělat to, c je mi nepříjemné nemá cenu… alepoň pak vedle mě hezky vynikne holka s jehovými podpadky a chlapi můžou slintat…)))
ale možná mi někdo vysvětlí, proč podle vás balerinky a cokoliv na nízké podrážce podle vás nicí nohy víc nez podpadky? chápu- pokud si koupím baleríny od vietnamců nebo takové ty šmejdy z H&M nebo C&A, tak to jo, to nemá podrázku skoro žádnou, ale neříkejte mi, že kvalitní bota s dobrou koženou stelkou (třeba i ortopedickou) bez podpadku není pro nohu lepší nez podpatek?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 14:11

Hofka: Odborník nejsem, ale má osobní zkušenost to potvrzuje. Lépe se mi chodí na nižším podpatku, než na placaté podrážce, z té mě vždycky začne „brnět“ prostředek paty. (Nosím téměř výhradně Ecco.)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 14:12

(Ne paty, ale chodidla.)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 14:30

Pokud vím (boty jsme jednu dobu prodávali, i schollky), tak se jako ideální pro udržení klenby doporučuje 3-5 cm podpatek. Vliv na klenbu má kromě podrážky a vnitřní stélky vliv i to, jak bota drží nohu „pohromadě“ a v tom mají právě placaté balerínky s nízkým postranním dílem mínus


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 14:46

Baconeba: Může tohle nějak souviset s tím, jak mi jedna rodinná známá od dětství vtloukala do hlavy, ať nenosím plátěné kecky a balerínky, jinak se mi noha rozkydne?
(Nosila jsem plátěné kecky a balerínky neustále a teď mám chodidla - široké ploutve, ale nevím, jestli je to příčinná souvislost, nebo nahodilost)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 15:06

Vysokánské štekle sice nemusím, ale „placaté“ boty jsou pro mě smrt. Mám problémy s klenbou - nohy mám ploché do stran a našlapuju o něco víc na vnitřní stranu chodidel. Při chůzi jako takové to sice poznat není, ale projeví se to tím, že třeba ty baleríny po mně nikdo nemůže nosit, jak jsou dovnitř vyšlápnuté. No a když s takovou klenbou chodím dýl v balerínách, začnou mě k smrti bolet záda. Už moje dětská lékařka kdysi říkala, že podpatky mi v tomhle budou prospívat a měla pravdu. :)
Boty na stabilním, ne moc uzoučkém podpatku jsou mi stokrát pohodlnější než ploché boty. A to taky nemám auto a do školy chodím i kus pěšky, tahám s sebou obří desky s výkresama, notebook, věčně chodím pozdě, takže dobíhám MHD…
Třeba pro mě na správné udržení klenby stačí třeba i takový ten „kitten“ podpateček, nevím, jestli to slovo má nějakej českej ekvivalent… ale chápu, že ne všem to může připadat hezké a na podpatky je fakt si potřeba zvyknout - v tomhle třeba nesouhlasím s příspěvkem, kde Baconeba píše, že na podpatcích se ženská naučí chodit do hodiny. To sice jo, ale doma po koberci, ne v běžném denním režimu. :)
Mám ale i dvoje boty bez podpatku, které považuju za bezproblémové - konkrétně jsou to kožené kotníčkové conversky, které mám tkaničkama pořádně stažené a až si do nich pořídím ortopedickou vložku, bude to dobrá bota i pro mě. Měla jsem i plátěné, ale ten svršek povolil příliš, takže se mi v nich mohla noha krásně rozjet do stran. A pak jedny zimní kozačky, které jsem podědila po babičce (která je na sobě měla asi jednou a pak zjistila, že je vlastně nechce) a považuju je za nejlepší boty co mám vůbec, jsou kožené a ručně šité. V těch se chodí jak na obláčku. :) Takže ano, i boty bez podpatku nemusí být hned zdravotně závadné, ale připadá mi, že těch dobrých je tak málo, že to už si radši koupím boty na podpatku a hotovo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 15:16

Bonemina - nejsem lékařský odborník, ale to co jsem k obuvi kdy načetla a bylo do mne v rámci školení nalito, tak to to do souvislostí dává, samozřejmě podle genetických předpokladů a stavby těla. Podobně údajně fungují při přehnaném nošení domácí pantofle - takové ty jednoduché návleky, plastové a gumoplastové pantofle, sandály (i levnější trekovky), vietnamky (+ pantofle s páskem mezi palec) a látkové sportovní boty. Boty se mají prý střídat nejen každý den, ale nosit i během dne různé typy podrážek a stélek. Po bytových površích se nemá chodit bosky nebo jen v ponožkách a čím víc má člověk nadváhu, tím víc si má na to všechno dávat pozor.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 15:28

Těžko nosit podpatky s nohou 42 - 43 a výškou 185, např. nabídka Bati ve vel. 42 zrovna nepotěší: http://www.bata.cz/…-damska-obuv


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.11 16:17

super topanky pohodlne na opetku aj s ortopedickou vlozkou…je v nich radost chodit.....http://www.elnaturalista.com/index.php/es/catalogo-zapatos/primavera-verano-2011/duna


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.3.11 21:50

Cipuska: tos mi neměla dělat! Žiju si tak v blahé nevědomosti, momentálně vytahaná z peněz. Pak kápnu na tvůj odkaz a hle, moje příliš využívané a bolavé nohy netouží po ničem jiném, než je toto http://www.elnaturalista.com/…mo-aronaduna V sezóně jsem pořád na nohách, deset hodin chůze na betonu, zničená klenba… moje nohy prostě potřebují pořádné boty! Podle všeho s máš s firmou zkušenosti. Stojí mi za to, abych si našetřila a přesvědčila manžela, že v rámci zdraví je musím mít? Se svou prací ničím jedny boty za druhými, ale bohužel i své nohy. Je tohle ta správná volba? I ostatní pekelnice by mohly prosím poradit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 00:40

Baba Jaga: Toho jsem se bála, že tu někdo vytáhne El Naturalisty… Já si své první koupila před třemi lety, když jsem jela do Drážďan na slevy. V prvním obchodě jsem natrefila na neslevněné E.N., odvrhla je, protože jsem tam přece jela na slevy a pak se celý den bála, že mi je prodaj'. Byl to jeden z nejlepších kupů, co jsem kdy udělala. Jsou opravdu nesmírně pohodlné a vypadají pořád velmi dobře. Navíc je skoro nikdo nemá. Až tedy, zdá se, doteď. Takže: Ano, kupte si je, ale nečekejte, že až vás v nich uvidím, budu se na vás hřejivě spiklenecky usmívat, jako to dělám teď, když v nich někoho potkám. Vzhledem k tomu, že v Česku jsem je zatím viděla jen v některých Salamandřích obchodech, přijde možná k duhu i poznámka stran velikostí: Mám většinou 39, občas 40, E.N. 39 mi sedí skvěle. Tak do nich.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 07:02

Mám skoro 180 cm, mám normální ženskou postavu, nohu 41 a velmi ráda si vezmu i podpadky 10cm vysoké. Je to skvělé v nich chodit. A to, že má nějaký muž „metrpade“ a kouká mi „do pupíku“ mě fakt netrápí. Body 5th Avenue jsou pěkný šmejdi. Koupila jsem si kozačky na zimu a po měsíci jsem je musela reklamovat, protože se mi do té kůže dostala voda a boty byly celé flekaté a hrubé. V jejich klasických lodičkách se ani nedá chodit, každý pohyb bolí. Nekupovat ;-) !!. Lodičky sice nakupuji u Deichmanna a jsou nejspíše nekvalitní, ale mě se v nich chodí opravdu skvěle. Jinak některé botky od Bati jsou snad nejpohodlnější a cenou i nejlépe přijatelné. Ženy by se neměli stydět trochu „povýšit“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 07:50

KinderKücheKirche: Tak teď nevím, jestli mám vůbec děkovat :-) Lehčí by bylo, kdyby mi někdo napsal „to nekupuj, je to drahý“. Teď nemám argument, protože moje nohy si vážně zaslouží co nejlepší boty. A když jsem koukala, co má v nabídce Sholl a co za to chce… Teď už nemám na výběr a musím přesvědčit manžela, že je musím mít, nebo mě za deset let bude vozit na vozíku ;-) Díky za odpověď.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 07:56

Myslím si, že na ortopedické vady si holky zadělávají i nošením bot typu hucule (třeba ugg) - prostě „sněhule“ s měkkou podrážkou. Podle mého pozorování v ulicich totiž hodně z nich má boty z vnitřní strany vyšmajdané tak, že to jde zřetelně vidět, a nohy se jim vtáčejí dovnitř (chodí víc po vnitřní straně chodidla). Nepřijde mi to moc zdravé.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 08:26

hofka - podla ortopedov ma mat pota podpatok medzi 3-5cm, ploche boty su nezdrave, pretoze sposobuju plochu nohu


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 09:01

Juchůůů, už jsem na to přišla! Vždyť já budu mít brzo narozky! Nechám si přispět na El Naturalisty :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 09:47

Baba Jaga - ano, to je přesně ten správný přístup. Jednoznačně podporuju :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 10:16

El naturalista je úžasný výrobce. Akorát se sem málo dováží( mám tyhle: http://www.elnaturalista.com/…0/el-viajero?… jsou neuvěřitelně pohodlné a krásné, nevyměnila bych.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 10:40

El naturalista - doporučuje deset lesan z deseti!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 10:51

Erika - mně se třeba taky nelíbí, ale myslím, že když se (opět) vhodně nakombinuje, může vypadat velmi různě.

Holky, fakt se do sebe chcete navážet jen proto, že má některá jiný styl? Mám tady na diskusích ráda různé tipy, co kde najít a jak co udělat, ale to věčné oduzování mi to trošku ztrpčuje.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 11:05

Vlaďka: Díky. Já bych si je objednala přes e-shop, většinou mi u bot velikost padne, tak to asi risknu.

Erika: Proč? Je tam hodně kusů pro lesany, ale jsou tam i botky pro upravenou ženu. Zrovna řada Duna mi nepřijde pro lesany, ale asi nemáš moc fantazie, aby sis to představila jinak. Pokud jsou ty boty kvalitní, dlouho vydrží a líbí se mi, tak jejich filosofie je milým bonusem. Za lesanu se opravdu nepovažuju a kdybys mě viděla, taky by tě to nenapadlo. Jde o to, jak to zkombinuju.

Makinka: Přesně tak. Chtěla jsem znát zkušenosti majitelek těchto bot, jak jsou pohodlné, jak dlouho vydrží. Je to přece jen dost peněz. Na to, jestli se někomu líbí, nebo ne, jsem se neptala. Výsledný efekt nechte na mě.

Taky bych chtěla vědět, proč mají dámy, co mi ty boty doporučují, červený palec. Jestli má někdo negativní zkušenost, nechť se o ni podělí, budu za to vděčná.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 11:18

Ty červené palce budou asi kvůli podezření z lesanovitosti, šíření nevhodného vkusu a latentního ekoaktivismu. Zdá se, že podle nedávno publikované Klaus/Batoryho binární kategorizace by znělo příslušné dilema asi takto: Radši Louboutin než El Naturalista. Takže bych si z toho nedělala těžkou hlavu. Navíc výrobce k botkám přidává praktický hadřík na čištění obuvi, no neberte to :-) Já tedy také sklony k lesanovitosti nemám a boty jsou pohodlné a vydrží. Howgh.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 11:22

KinderKücheKirche: :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 11:33

KinderKücheKirche: úkol zněl jasně: co nejpohodlnější a nejtrvanlivější boty pro 10 hodin strávených chůzí ve městě na nohách s pochroumanou klenbou, a to mnóóóhokrát do roka. S tím, že by měly být pokud možno elegantní. El Naturalist snad vyhoví. Chtěla bych vidět tu hrdinku v Louboutin.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 11:46

Já chci klasické laboutinky. Chci a chci a chci. Jenže já taky nechodím deset hodin denně, že? :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 11:59

Makinka: taky bych si dala říct. Ale boty, stejě jako všechno oblečení, se mají kupovat podle toho, k čemu mají sloužit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 13:11

Baba Jaga - však jo, já chci mít klasické černé lodičky. Chci, aby byly krásné a abych s nima mohla vytahovat :) aele nenosila bych je do města, jen na plesy a do divadla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 13:48

V mém okolí je teda na podpatky příšerný terén, ale moc mi to nebrání je nenosit. Kočičí hlavy jsou peklo, ale když máte takový ty drobný kostičky, navíc každou jinak vysokou a jako bonus je třeba mokro (kloužou jaxviňa), tak to je fakt průda.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 13:59

Kami: No nechci se hádat, ale mám pocit,že došlapování přes špičku je právě na podpatcích špatně. Jinak boty jsou moje úchylka, a ustálila jsem se takto: ples, divadlo atd zásadně na jehle. Na běžné nošení jsem si v poslední době oblíbila na jaro-podzim a i teplejší zima : http://www.deichmann-obuv.cz/…/catalog.php?… , až bude ještě tepleji . http://www.deichmann-obuv.cz/…/catalog.php?… . Ty medicus jsou uvnitř ortopedicky tvarované, oboje z kůže, hezky se povolí, velmi pohodlné a za dobrou cenu. Mají podobné i v hnědé-úplně dole. Můj sen jsou taky sandálky na jehle,ale už jsem to vzdala, protože ty pásky buď řežou, nebo mně vpředu lezou prsty až na zem-jak noha sjede dopředu. V práci se naštěstí přezouvám do kvalitní zdravotní obuvi, takže tam si nohy odpočinou, stejně tak doma. Manžel má o 25 cm víc, tak je to v pohodě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 15:13

Bertulko, ještě si můžeš koupit sandálky se zavřenou špičkou


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 15:24

Milé dámy, závidím z hloubi duše vám všem, které můžete nosit podpatky. Tak jen do toho! Příroda mi nadělila úžasných 194 cm, co chodím na pilátes, vyšponovala jsem to na 196, podpatky (asi 6 cm) mám na jedněch botičkách, které jsou doma zavřené ve skříni a chodím se na ně dívat. Jednou jsem je měla v divadle a měla jsem co dělat, abych si nevomlátila hlavu vo nebezpečný zákeřný furtra. Když se rozšoupnu, tak si koupím podpatek 2 cm, a to už je co říct. :-)) A světe div se, manžel je menší a vůbec nám to nevadí. Při své vejšce mám naštěstí jenom osmičku nohu, takže sehnat hezkou botu se mi daří, i když to dá trošku víc práce. Ale já jsem na to tak nějak za těch 30 let zvyklá. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 15:35

Sofa, fakt to nemusíš nikomu závidět, protože narozdíl od těch, co měří 150 a podpatky prostě nosit musí, aby se aspoň mohly chytnout v tramvaji, ty máš zdravou nohu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 15:38

OpiFko, jestli tě vytáčí kočičí hlavy, tenhle článek ti zaručeně sedne :) http://www.hranata-kocka.net/…y-bez-debat/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 15:40

Makinko, já se v šalině - pro mimobrněnské v tramvaji :-)) držet nemusím, se vopřu čelem vo horní madlo. :-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.11 16:22

To Hranatá kočka:
Ale ne, nevytáčí přímo doslovně, jen obvykle zatnu zuby a překlapu to bez vykloubených kotníků či zničených podpatků. Stále respektuji historický look města, chraň aby to vše překopali a zalili betonem kvůli podpatkům.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.3.11 08:44

Sofa :))))))))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.11 12:36

Já se chci pochlubit a poptat na názor. Vyhlédla jsem si tyhle
http://www.houseoffraser.co.uk/…ault,pd.html?…
nebo tyhle
http://www.houseoffraser.co.uk/…ault,pd.html?…
ale ještě nejsem úplně rozhodnutá. Jednak váhám nad barvou, jednak nad internetovým nákupem. Jak se vám můj výběr líbí? Máte někdo zkušenosti s Bertie?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.11 13:14

City: jsou krásné, moc se mi líbí. Víc se mi líbí ty hnědé.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.11 13:31

mně se taky víc líbí hnědé :) celkově nemám moc černé boty ráda, přijde mi, že se špatně kombinují, jsou dost tvrdé.

ale hezký střih, to jo :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.11 14:01

Jé, vy jste hodné. Mně se taky víc líbí ty hnědé. Asi do nich půjdu. Ale teď musím s objednáváním chvíli počkat, protože jsem koupila něco dražšího dcerušce, tak aby toho nebylo moc najednou :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.11 14:14

City: Hodná nejsem. Ty boty jsou prostě hezké. Kdyby ses ptala na něco jako športy style, tak bys viděla :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.3.11 15:13

Zrovna mi přišly El naturalisty! To byla rychlost!
Provedení je precizní, ale to jsem očekávala. Materiál poctivý, kůže je měkoučká, ale přitom silná. Při prvním vzití vůbec neřeže, jen vepředu u okraje trošku táhne, ale to se bez problémů poddá. Krutá muka neočekávám. Podpatek má 7 cm, ale chodí se na nich bezvadně. Kdyby mi je někdo nazul na nohy, aniž bych je viděla, tak bych po projití se v nich řekla, že podpatek má max. 2-3 cm. Uvidíme na delší vzdálenosti, zatím je zkouším jen doma. Vypadají jemněji, než na obrázku, a dělají hezký tvar nohy. K malým černým nejsou, ale hodí se i k elegantnějšímu business oblečení.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.3.11 15:44

Viděla jsem v sekáči náááádherné šaty s puntíkem, jenom nevím jestli není letos puntík mimo.

Ale ty botky jsou hezký!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.3.11 15:56

Princess: podla ponuk v obchode puntiky rozhodne nie su mimo, budu in rovnako ako pruzky. takze ziaden strach


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.3.11 17:17

Baba Jaga: to Ti moc přeji :)

Princess: Puntík klidně ano:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.3.11 19:06

babajaga: já mám taky El naturalisty a taky si je nemůžu vynachválit. Jsou neskutečně pohodlný a vlastně díky nim jsem se naučila chodit na podpadcích. Jedinou nevýhodou je, že už je mám celkem vyšisovaný na špičkách a netuším, jak barvu znovu obživit. Jsou fialový :(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.3.11 21:45

babajaga: Závidím! Taky jsem si objednala El naturalisty (potřebuju boty, ve kterých se dá vydržet dlouho chodit, ale zároveň se hodí i k sukni), bohužel velikost 36, kterou běžně nosím, je mi velká, takže budu vracet :-(
Tobě přeju, ať se ti v nich dobře chodí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.3.11 23:41

Petra_P: Tak to je škoda. Oni mají až od 36, že? Jako skoro všude. Já jsem měla 36, ale jak mám čím dál horší a horší stav klenby, tak jsem musela přejít na 37. Je pravda, že jsou trošku větší, než normální 37, ale já do nich musím vrazit ještě ortopedickou vložku a stav mých nohou se už nezlepší, maximálně zhorší, tak je mi to spíš vhod.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 09:58

Baba Jaga: Olééé. Tak to je poprvé, kdy jsem se těšila, až si koupí boty někdo jiný než já. Je to milé, funguje to podobně, endorfiny, nebo nějaké jiné nakupovací hormony, vyplaveny a přitom sem ušetřila skoro tři tisíce.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 10:29

Děvčata, potřebuju poradit. Sháním boty „na víkend“. Jezdím o víkendu k rodičům, což znamená 70km autobusem s batohem na zádech a pak cca 2km pěšky, kdy člověk občas potmě uskakuje autům do pankejtu. Na podpatcích to fakt nejde. Nosila jsem k džínům klasické sportovní boty (typ sneakers), jenže to by mne Ada pěkně „zapeklila“ a navíc pak nemohu celý víkend obléct nic jiného než džíny. Přemýšlela jsem nad něčím, jako jsou balerínky, jenže tenhle typ bot mi těžce nesedí. Mám úzké chodilo, takže mi při každém kroku kloužou z nohy, navíc jsou tak placaté, že v ních neumím chodit, mlátím patama do země, až mne to bolí. Pro mne naprosto nepoužitelný typ obuvi. Existuje něco jako balerínky (aby se to hodilo i sprotovnějšímu typu sukně) s líp tvarovanou podrážkou?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 10:50

Sekhmet: milá S., myslím, že situace, kterou popisujete, je snad ukázkovým příkladem k toho, kdy jsou džíny a sportovní boty naprosto adekvátní! To by vás spíš Ada zapeklila v těch balerínkách, nemyslíte? Na chůzi s batohem byste měla mít stejně nějaké polosportovní zpevněné balerínky od nějaké sportovní značky nebo Dr. Martens nebo Ecco nebo něčeho podobného. Jestli se v vám to tedy vyplatí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 10:55

Skrolew: Jasně že na uskakování před auty se hodí sportovní boty a džíny. Jenže já tam trávím celý víkend. A pokud nechci absolvovat celý víkend v džínách a sprotovních botách a zároveň nechci sebou stěhovat půl šatníku, potřebuji něco „univerzálnějšího“. Díky za tip na Ecco, to už se skoro podobá tomu, co jsem si představovala :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 11:16

Sekhmet: Napadly mě taky ty Martensky a, budu se muset opakovat, ale i El Naturalista by mohly jít. http://www.elnaturalista.com/…-2011/angkor
nebo tyhle: http://www.elnaturalista.com/…011/wakataua nebo tyhle, ty mají sice podpateček, ale skok do pangejtu by mohly přežít:
http://www.elnaturalista.com/…ecyclus-ella
Nebo Keeny? Asi jen tyhle: http://www.elnaturalista.com/…ecyclus-ella


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 11:24

KinderKucheKirche: Na elNaturalisy jsem koukala taky, jenže zrovna tyhle se mi vůbec nelíbí. Jsou takové „lesanovité“ (fanynky El Naturalisty nechť prominou, netýká se to celé jejich kolekce, např. Duny jsou překrásné) a ke mně se fakt nehodí, jsem vyloženě něžnej typ.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 11:55

KinderKücheKirche: :-D

Sekhmet: nevím, jak je to s jinými botami, ale ty, co jsem si od El Naturalisty koupila já, vypadají v reálu jemněji a elegantněji. A jsou tak dobře udělané, že bych si s nimi troufla skákat do pangejtu.
Třeba tyhle mi lesanovité nepřipadají
http://www.elnaturalista.com/…-2011/angkor?…
Skok pangejtový bych si troufla uskutečnit i v těchto martenskách
http://www.dmusastore.com/…marlena.aspx
http://www.dmusastore.com/…bettina.aspx


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 12:37

Baba Jaga: díky za tipy, zapřemýšlím. Taky se mi líbí něco v tomto stylu http://www.bhttp/…artikl/82810 - něco mezi balerínama a mokasínama…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 12:38

Pardon, blbě jsem zobrazila odkaz. správně http://www.bata.cz/artikl/82810


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 12:40

Sekhmet: Jo, ty se mi taky líbí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 12:56

Zdravím, moje 185cm kamarádka s nohou 42,5 až 43 se nedávno vrátila celá rozjuchaná z Holandska, kde prý poprvé v obuvi zažila ten pocit, že si řekla o menší botu… celá nadšená si tam nakoupila 3 páry bot a vzala by víc, kdyby se jí to vešlo do letadla. Ceny na Kč kolem 800-1200, kožený boty, kupovala kozačky a lodičky na podpatku. Jinak jezdí občas do Německa - kam přesně to nevím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 13:10

Obdivuju každého, kdo je schopný si u El N. vybrat jenom jedny boty :)) jak bude vypadat v reálu tenhle podpatek? Nebude divný? Ty barvy jsou přesně to, co bych chtěla…
http://www.elnaturalista.com/…ecyclus-ella?…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 16:14

Sekhmet, pokud už jezdíte s velkým batohem na víkend, tak si myslím, že jedny boty navíc nejsou tak velkou přítěží.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 16:14

Sekhmet: co koupit jedny neutralni baleriny „ke vsemu“, napr. v bezove nebo pudrove ruzove a nechat je u rodicu? jako na prezuti…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.11 16:16

Lucias: pozdravuju vasi kamaradku :-) ja mam 187 cm a pocit rict si o mensi boty nebo kratsi kalhoty je opravdu k nezaplaceni…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.3.11 08:04

Zrovna nedávno jsem psala o tom, když koukám na některé fashionblogy a vidím podpatky snad 15ti centimetrové občas (třeba blondesalad) že bych chtěla vidět video, jak ony chodí po městě… nosím nejvýš 10 cm a na kostičkách mi to dělá občas trošku problém. Ale opravdu bych chtěla video Chairy, jak chodí na těch obrovských jehlách.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.3.11 09:50

Natalio, na tohle by stačil výlet do Anglie v loňském roce. Vysokánské jehly byly in a byly v každém krámě. Slečny, co se na nich nedokázaly udržet už v obchodě si je stejně pořizovaly. A tak se to pak po Londýně krásně klátilo. A to tam jsou ulice převážně dobré. Sama jsem o jedněch uvažovala, dřív jsem chodila na chůdách, tak mi sebevědomí nechybělo. Ale při představě Liberce, kde je všechno z kopce co kopce a po kočičích hlavách, mě chuť přešla :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.3.11 10:53

Holky , prosím, prosím o radu…)) Koupila jsem si nové boty (v sekáči, takže reklamovat nemůžu), super, pohodlné akorát, že hrozně zevnitř barví (((. je to opravdu trapas, když se vyzuju, celá noha černá a silonky uplně zničené… nejde to ani vyprat a nohy musím drbat kartáčem, než dostanou čedivou barvu ((( ach jo…
nevíte některá „babskou“ radu co s tím?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.3.11 13:27

Sranda: jako první pomoc nastříkat zevnitř lakem na vlasy


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.3.11 14:16

Helena: díky za radu, vyzkouším… ještě jsem někde teď našla, že mám napočit ponožku do octa a nechat jí v té botě uschnout… no to se ale bojím, aby zas neprišel jiný důsledek a to smrad octa… tak vyzkouším prvně ten lak a uvidím )))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.4.11 11:34

Ja merim 171 cm a podpatek 10 cm a vice mi nedela problem, naopak se citim jeste lepe, nez bez nich.
Mam i jeden kousek s platformou a to si tedy uplne libiji. A v tom, ze mam velkou nohu taky nevidim problem, dnes uz je tak obrovsky vyber, ze i holka s takovou nohou (cislo bot ctyricet- ctyricet jedna) si vybere:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.9.11 15:21

Jak já jsem se těšila na studia do většího města, až sibudu moct koupit podpatky (a ne jen boty, ve kterých dojdu 3km domů)! Ano, nohy mě z toho bolely a první měsíc jsem si připadala jako na chůdách. Ale člověk si zvykne a vytrénuje se.

A navíc, pěkná bota zvedne o hodně úroveň celého outfitu (pokud se ovšem hodí). Že na boty nikdo nekouká? Omyl, já se sledováním toho, kdo má jaké boty pravidelně bavím po cestě tramvají :o)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 20:04

Mám trochu přes 180 a už jsem si zvykla na to, že trčím, takže mi 5cm vysoké podpatky nedělají problém, vyšší bych nosila ráda, mám ještě jedny boty na 10 cm vysokých, ale to už opravdu vypadá divně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 20:16

To se lehce řekne, noste podpatky. Ale když máte nohu velikosti 43 tak na sebe horko těžko sháníte jakýkoli normální boty. Nechápu proč výrobci bot ještě nezačali dělat nějaký pěkný boty ve větších velikostech, protože přesně stejný problém měla moje mamka už před 15 lety. Vždycky když přijdu do obchodu a ptám se po větších velikostech, tak prodavačky obracejí oči v sloup. Nakupování bot mě vždycky dokáže strašně otrávit, protože celej den běhám po obchodech a nakonec si stejně nic neseženu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 22:06

Také to nechápu. Průměrná výška populace jde nahoru, tedy i velikost. Mám 174cm nohu 40 a sehnat boty lze v klidu, ale musím zavčasu, jinak jsou pryč, je to asi častá velikost. Hodně mých kamarádek má ale nohu větší jak já a to už je problém. Jenže tady asi pláčeme na špatném hrobě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.1.12 22:04

Je mi 15 let, jsem češka a chodím skoro denně na podpatcích o rozměrech 9-13cm a nevidím v tom problém :D Hold je to asi individuální :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.1.12 23:16

Kvalita je o penězích, o tom žádná. U nás prodávají šmejdy i firmy, které si to jinde nedovolují - viz jmenovaný Deichman. V Praze koupené boty tlačí a rozpadnou se do roka, v Bavorsku stejný model padne a vydrží pět let. Bohužel je to jako se vším spotřebním zbožím, necháváme si to líbit, nebo to obcházíme nákupem venku, kde je ještě často levnější.
Nikdy jsem v Čechách nenašla boty na vysokém podpatku, ve kterých bych se málem nepřerazila už v obchodě. Pak jsem jednou viděla na netu v nákupním klubu střevíčky s asi 8 cm podpatkem od Morgan a hecla jsem se, že si je naslepo koupím a když tak holt vyhodím. Když přišly, nejen že seděla velikost, ale zjistila jsem, že jsou pohodlné a dalo se v nich celý den pobíhat po Praze, aniž by mě bolely nohy. Žádnou chůzi jsem si netrénovala, prostě „chodily samy“. Takže to není o výšce podpatku, ale fakt o tom, jaký tvar má ta bota vevnitř a jak má podpatek vyvážený. Ale samozřejmě si je nevezmu, když mám v každé ruce pět kilo nákupu a běžím na tramvaj :)
Ještě jedna věc je blbá, a sice že chodníky tam, kde se nejvíc vyskytuju, to jest buď Praha nebo jedno západní maloměsto /rodnou vesnici nepočítám, tam je jen krajnice u silnice:))/, jsou takové, že ty lepší boty se nich oddělají tak rychle, že je to prostě moc drahá sranda. I u těch italských už mi zůstal kus podpatku v asfaltu mezi dlažkama v tramvajovym kolejišti, je jednodušší chodit v polobotkách a nemuset se pořád dívat na zem, kdy propadnu do díry…zdaleka mi nevadí dlažba a kočičí hlavy jako přezáplatovaný asfalt na chodníku nebo ten tekoucí humus kolem kolejí v létě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.6.12 14:24
olomouc

No tak ta zpusobila, ze jsem se s podpadkama navzdy rozloucila…kocicaku je tu az hruza:D a druha vec-pokud je podpatek vetsi jak 3-4 cm, tak v tom chodim jako gapa…:D

seth007
1 příspěvek 28.7.12 15:37

Sam bych to nenapsal lepe.. Plne se ztotoznuji s clankem autorky. Sam taky doma chodim na vysokych podpatcich, zena se jen usmiva, nevadi ji to,, ale trilety syn to nesmi videt. Takze prilezitosti uz moc neni. Zenu jsem naucil chodit do „bodu 3“ :-) Jen je mi lito, ze neexistuje moc panskych bot na podpatku. Mam do ctyr cm…
Zeny noste aspon nizke podpatky, na baleriny a pantofle je fakt hroznej pohled! :-)

palivka
1 příspěvek 13.8.12 13:44
podpatky

No, takže si mohu o podpatcích při nošení zdravotní obuvi jako je zde jenom zdát při nepatrném vybočení klenby..

Lucinaaa
7 příspěvků 19.1.13 09:37
Bříška

A co dělat, když po pár hodinách nesnesitelně bolí a pálí bříška?

sonjana
50 příspěvků 20.3.13 13:42

Tak jsem si pořídila za poslední dva roky konečně pár podpatkových záležitostí-a to podzimní obuv vhodnou i na jaro, kupodivu si po pár týdnech zvykám na to v nich i doběhnout tramvaj, sice je podpatek široký a do 6 cm, ale boty jsou jinak velmi pohodlné a tak si zvykám i na mou novou výšku 188 s podpatky:D nechala jsem se inspirovat i na jaro a léto, sháním své první klínkové sandály a jedny pořídím s tímto nižším podpatkem i v tenčí verzi podpatku, nevím zda jsem na to již zralá, ale už si připadám celkem přirozeně…podle mě je hodně důležité zhubnout a hned se chodí lépe na podpatku, takže předsevzetí je-dohubnout těch 15 kg:D podpatkům zdar:D

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

VIDEO: Padá modelka, něco si přej!

Autor: Redakce

Týden módy byl tentokrát velice divoký. Modelky se schovaly za... Celý článek

Jak jsem se učila nosit krátké sukně

Autor: Monika

Jsem jasný kalhotový typ a teprve poslední rok se učím chodit v... Celý článek